Какво скапва чашите в машината ни?

  • 4 175
  • 22
  •   1
Отговори
  • Мнения: 335
Заподозрян е препаратът, естествено. Но да попитам все пак:

Използваме Calgonit - таблетки, допълнително соли и нещо си за блясък.
Всичко изглежда добре измито - вкл. тенджери и тави.
Но с чашите става нещо странно (май само с кристалните, но още не мога да преценя): излизат с бял филм, който, при това, е като надраскат - на идеални успоредни окръжности, сякаш някой е връткал чашата, за да я измие с телена гъба.

Дали това не са стари фини следи от предишното ръчно миене, които сега се забелязват заради лоша пропорция между химикалите за миене и стабилизиране?
Дали е от някоя "разяждаща" или абразивна съставка на препаратите, която сега драска стъклото и това става в кръг заради перките за завихряне на струята, докато машината мие...

... И изобщо - какви са тези таблетки, от които са те заклели в указанията да се пазиш така, сякаш, ако ги пипнеш с голи ръце, рискуваш живота си?

# 1
  • Мнения: 1 152
Имам същия проблем с най-обикновени стъклени чаши...добре поне, че са евтини и не се ядосвам. Нищо друго скълено не е пострадало така. Rolling Eyes

# 2
  • Мнения: 474
Моите чаши също се издраскват, както си описала съвсем точно. Аз ползвам от таблетките all in 1 на Калгонит или Сомат- който е в промоция, когато пазарувам.
Кристалните чаши изобщо не ги слагам в миялната.
Забелязах, че и дуралексовите ми чинии са се понадраскали...
Явно това си е нормелно. С колкото приятелки съм говорила- всички имат този проблем. Просто за ежедневно ползвам от простите чаши, за гости си купих едни по-хубави, но не кристали и така. Добре, че вече има голям избор на простички стъкларии....  Laughing

# 3
  • Мнения: 1 152
jana71 майка ми няма такъв проблем с никакви чаши - и обикновено стъкло, и кристал. Винаги отличен резултат. Crazy

# 4
  • Мнения: 4 916
Кристалните чаши НИКОГА не се слагат в миялна машина, тъй като рязката смяна на температурите разрушава кристалната решетка. Мият се само на ръка и то внимателно, абе все едно перете скъпа вълнена дреха.

Последна редакция: пн, 03 мар 2008, 20:00 от argun

# 5
  • Мнения: 1 152
argun и аз така мислех, преди да видя, че това изобщо не е истина, и то с очите си. Това е разбит мит.

# 6
  • Мнения: 335
Кристалните чаши НИКОГА, повтарям НИКОГА не се слагат в миялна машина...

Подозирах го.
Благодаря.

# 7
  • Мнения: 130
Ползвам миялната поне 10 год.Никога не съм имала подобен проблем-употребявам напоследък таблетки Калгонит.Соли слагам на 2 месеца веднъж,за блясък нищо.Кристала редовно е в миялната-нищо му няма.Просто все повече се замислям за качеството на сегашните домакински уреди newsm78

# 8
  • Мнения: 335
Кристалите са различни.
Може би има връзка.

# 9
  • Мнения: 4 916
От кристал до кристал има разлика. Най-финния и най-нежен кристал е най-скъп, но и най-чуплив. Т.е. грижата за кристала е правопропорционална на парите, които сте дали за него.

# 10
  • Мнения: 335
Да, сега открих - чашите от кристал без съдържание на олово не се драскали в миялната.
Другите - напротив.

http://vinart-bg.com/?cid=34&NewsId=7
...От практична гледна точка, чашите от кристал без съдържание на олово са предпочитани поради възможността да се мият в миялна машина без риск от издраскване, докато чашите от оловен кристал задължително трябва да се мият на ръка...

Надрасканите ни чаши са именно от оловен кристал... ooooh!

# 11
  • Мнения: 474
Само да добавя- като купувам вече посуда, каквото и да е, гледам дали става за миялна. Ако има нарисуван символа- обикновено няма проблем при ползването в миялната.
Дори на детските купички имаше и знак да се слагат на горния рафт на машината. Мия купичката всеки ден- няма една драскотина по картинките.
Убедена съм, че надраскването просто не е от миялните машини, а от пригодността на материала на съдовете за миене при такива условия.

# 12
  • Мнения: 6 039
Аз имах проблем с окисляването на стъклени чаши купувани от Метро. Както и с чинии, черни и лъскави, окислиха се и никак не са хубави. С чаши от стъкло на  Бохемия нямам никакви проблеми. Единствено не мия чаши в миялната, които имат златни или сребърни кантове, защото ще паднат от високата Т.

# 13
  • Мнения: 4 965
Със стъклените чаши нямам проблем - излизат полирани като нови (ползвам Сомат 7 в 1).
В книжката на машината обаче изрично пише, че кристалът се поврежда от високата температура (мия го на програмата със студена вода). Също пише да не се слагат дървени, пластмасови съдове и тефлон.

# 14
  • Oslo
  • Мнения: 659
Всичко изглежда добре измито - вкл. тенджери и тави.
Но с чашите става нещо странно (май само с кристалните, но още не мога да преценя): излизат с бял филм, който, при това, е като надраскат - на идеални успоредни окръжности, сякаш някой е връткал чашата, за да я измие с телена гъба.



При мен е точно по същия начин, като ги измия на ръка филмът пада. Всъщност кристала не се поврежда, просто не се измива добре. Много е неприятно.

Общи условия

Активация на акаунт