Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

• 5 март 2008, 23:09 ч.

За Бай Ганьо нещо да попитам...

• 2 523
  • 33
  •   1
Отговори
Интересувам се, изучава ли се Бай Ганьо в училище сега.
Бай Ганьо тръгнал из Европа. Децата как го възприемат този герой, т.е учителите на какво ги учат - Ганьо положителен или отрицателен герой е? Все още ли се присмиват на факта,  че бай Ганьо не знае, че влака маневрира, че търси пирон да си закачи гащите и тн. забавни случки по време на бизнес начинанието му?

# 1
Учи се. Не мисля, че някога се е преподавал като положителен герой  Shocked Всъщност, нямам спомен на мен как са ми го преподавали, де, но не ми изглежда положителен.

# 2
Питам, защото по мое време той не беше носител на никакви достоинства този Ганьо.
А сега като се замисля, човека е надскочил средата си, битието си и тн, за да тръгне да търси нови пазари за стоката си.
Излиза от робството, малка селска България, но иска да прави връзки човека и то не на изток. Това не е съвсем отрицателно. Искал е да е европеец, да се ... присъединява по начина, който единствено е познавал...

Последна редакция: ср, 05 мар 2008, 23:39 от Lennie

# 3
Учи се. Има го и в конспекта на СУ.

# 4
  • London, UK
И аз никога не съм го възприемала като положителен герой. Даже в у-ще ни учеха, че е събирателен образ на всички отрицателни черти на българина. Това поне си спомням от часовете. Караха ни и есе да пишем на тема "Съвременният Бай Ганьо".

# 5
И интересното е как в БГ ,за да олицетворят някой като типичен българин, казват "Ганьо" . А всъщност българите далеч не са били това,което е  бил той.

# 6
Аз не си спомням всички истории за Ганьо, но това, което помня са откъси от неговите изцепки от които много ме е било срам.
Както и насаденото клише, че той е 'събирателен образ' на всичко отрицателно у 'българина', т.е и у мен, теб...
Интересчийство, недодяланост, егоизъм, непросветеност... и въобще 'ние' сме едни недостойни хора, които правят само поразии по фините европейски трапези...

# 7
По мое време го минахме доста по диагоналната система Бай Ганьо. Не си спомням да са ни го представяли като лош човек и отрицателен герой. Представата ми за Бай Ганьо е по-скоро от филма с Георги Калоянчев, отколкото от книгата. Много по-дълго се занимавахме в час по литература с "До Чикаго и назад".

За мен Бай Ганьо е синоним на простак в добродушния смисъл /на прима виста, без да се замислям защо/

А комплекс, че не сме европейци сме имали и преди бай Ганьо. Алеко едва ли е измислил и насадил нещо ей така, че му е хрумнало.
Има не един образ в БГ литературата на изучили се в Европата младежи, които върнали се в родината ги е срам да обуят потурите и да седнат на
софрата. По лицемерно е да се откажеш от себе си, отколкото наивно и по детски да продължиш да бъдеш себе си като Бай Ганьо. Та не е лош човек бай Ганьо.

# 8
  • София
Мисля, че още се учи в някой от горните класове, когато от учениците вече се очаква да разсъждават в малко по-сложни измерения от елементарното противопоставяне добро - зло, положителен - отрицателен герой. В първата част - за пътуването из Европа-та, Бай Ганьо е носител все пак и на някои положителни качества - предприемчивост, добронамереност, чувство на национална гордост, макар и проявявано по доста неуместни начини. Май имаше и други, но прекалено много ми се спи, за да си спомня.
Втората част обаче - "Бай Ганьо прави избори" (така ли се казваше? newsm78) изобличава политическата действителност в следосвобожденска България и там вече краските са доста по-мрачни.

# 9

За мен Бай Ганьо е синоним на простак в добродушния смисъл /на прима виста, без да се замислям защо/

В първата част "Бай Ганьо" е простак в добродушния смисъл. А във втора част се превръща в абсолютно отрицателен герой. Спомни си машинациите му по време на избори. За тези глави от книгата иде реч.

# 10
Да де, но поведението му по избори не е никакво българско изключение.
"Келепира" май е характеристика на политиката навсякъде по света.

# 11
"Бай Ганьо прави избори" пък изобщо не си спомням да сме учили или анализирали. Докато пишех даже изобщо не се сетих за тази част.
Мисля, че около 7 клас го учихме, към '94 прави това. Може да не е било удачно да се говори за машинации по време на избори тогава.
А пък може и да ми се спи вече и само да си мисля, че мисля Wink.

# 12
изучили се в Европата младежи, които върнали се в родината ги е срам да обуят потурите и да седнат на софрата.

Това не бива да го приемаш за ненормално.
Абсолютно в реда на нещата си е. И не иде
реч за срам. Ако си открил фина тъкан, едва
ли ще обуеш потури, та да ти жулят задника.

# 13
  • Süd
"Бай Ганьо прави избори" пък изобщо не си спомням да сме учили или анализирали.

И аз, но пък фигурираше в литературата за четене през лятото Peace .
В първата част вдигаш рамене и казваш "Толкова си може човека", във втората вече е нахитрял...Ако книгата бъде преведена и разпространена, предполагам, в доста държави би била възприета като "книгата на народа".

# 14
  • под Сините камъни
Бай ви Ганя е есенцията на българската народопсихология Wink
Алеко е гениален .. Колкото повече "пораствам", толкова повече ми светва този факт.
Като гледам колко Ганьовци са се навъдили напоследък .... newsm78

Редакция на ключовите думи на тема

Общи условия

Активация на акаунт