За Бай Ганьо нещо да попитам...

  • 3 452
  • 33
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 6 167
Интересувам се, изучава ли се Бай Ганьо в училище сега.
Бай Ганьо тръгнал из Европа. Децата как го възприемат този герой, т.е учителите на какво ги учат - Ганьо положителен или отрицателен герой е? Все още ли се присмиват на факта,  че бай Ганьо не знае, че влака маневрира, че търси пирон да си закачи гащите и тн. забавни случки по време на бизнес начинанието му?

# 1
  • Мнения: 6 992
Учи се. Не мисля, че някога се е преподавал като положителен герой  Shocked Всъщност, нямам спомен на мен как са ми го преподавали, де, но не ми изглежда положителен.

# 2
  • Мнения: 6 167
Питам, защото по мое време той не беше носител на никакви достоинства този Ганьо.
А сега като се замисля, човека е надскочил средата си, битието си и тн, за да тръгне да търси нови пазари за стоката си.
Излиза от робството, малка селска България, но иска да прави връзки човека и то не на изток. Това не е съвсем отрицателно. Искал е да е европеец, да се ... присъединява по начина, който единствено е познавал...

Последна редакция: ср, 05 мар 2008, 23:39 от Lennie

# 3
  • Мнения: 1 813
Учи се. Има го и в конспекта на СУ.

# 4
  • Мнения: 803
И аз никога не съм го възприемала като положителен герой. Даже в у-ще ни учеха, че е събирателен образ на всички отрицателни черти на българина. Това поне си спомням от часовете. Караха ни и есе да пишем на тема "Съвременният Бай Ганьо".

# 5
  • Мнения: 1 813
И интересното е как в БГ ,за да олицетворят някой като типичен българин, казват "Ганьо" . А всъщност българите далеч не са били това,което е  бил той.

# 6
  • Мнения: 6 167
Аз не си спомням всички истории за Ганьо, но това, което помня са откъси от неговите изцепки от които много ме е било срам.
Както и насаденото клише, че той е 'събирателен образ' на всичко отрицателно у 'българина', т.е и у мен, теб...
Интересчийство, недодяланост, егоизъм, непросветеност... и въобще 'ние' сме едни недостойни хора, които правят само поразии по фините европейски трапези...

# 7
  • Мнения: 4 651
По мое време го минахме доста по диагоналната система Бай Ганьо. Не си спомням да са ни го представяли като лош човек и отрицателен герой. Представата ми за Бай Ганьо е по-скоро от филма с Георги Калоянчев, отколкото от книгата. Много по-дълго се занимавахме в час по литература с "До Чикаго и назад".

За мен Бай Ганьо е синоним на простак в добродушния смисъл /на прима виста, без да се замислям защо/

А комплекс, че не сме европейци сме имали и преди бай Ганьо. Алеко едва ли е измислил и насадил нещо ей така, че му е хрумнало.
Има не един образ в БГ литературата на изучили се в Европата младежи, които върнали се в родината ги е срам да обуят потурите и да седнат на
софрата. По лицемерно е да се откажеш от себе си, отколкото наивно и по детски да продължиш да бъдеш себе си като Бай Ганьо. Та не е лош човек бай Ганьо.

# 8
  • Мнения: 343
Мисля, че още се учи в някой от горните класове, когато от учениците вече се очаква да разсъждават в малко по-сложни измерения от елементарното противопоставяне добро - зло, положителен - отрицателен герой. В първата част - за пътуването из Европа-та, Бай Ганьо е носител все пак и на някои положителни качества - предприемчивост, добронамереност, чувство на национална гордост, макар и проявявано по доста неуместни начини. Май имаше и други, но прекалено много ми се спи, за да си спомня.
Втората част обаче - "Бай Ганьо прави избори" (така ли се казваше? newsm78) изобличава политическата действителност в следосвобожденска България и там вече краските са доста по-мрачни.

# 9
  • Мнения: 1 813


За мен Бай Ганьо е синоним на простак в добродушния смисъл /на прима виста, без да се замислям защо/



В първата част "Бай Ганьо" е простак в добродушния смисъл. А във втора част се превръща в абсолютно отрицателен герой. Спомни си машинациите му по време на избори. За тези глави от книгата иде реч.

# 10
  • Мнения: 6 167
Да де, но поведението му по избори не е никакво българско изключение.
"Келепира" май е характеристика на политиката навсякъде по света.

# 11
  • Мнения: 4 651
"Бай Ганьо прави избори" пък изобщо не си спомням да сме учили или анализирали. Докато пишех даже изобщо не се сетих за тази част.
Мисля, че около 7 клас го учихме, към '94 прави това. Може да не е било удачно да се говори за машинации по време на избори тогава.
А пък може и да ми се спи вече и само да си мисля, че мисля Wink.

# 12
  • Мнения: 3 423
изучили се в Европата младежи, които върнали се в родината ги е срам да обуят потурите и да седнат на софрата.

Това не бива да го приемаш за ненормално.
Абсолютно в реда на нещата си е. И не иде
реч за срам. Ако си открил фина тъкан, едва
ли ще обуеш потури, та да ти жулят задника.

# 13
  • Мнения: 3 521
"Бай Ганьо прави избори" пък изобщо не си спомням да сме учили или анализирали.

И аз, но пък фигурираше в литературата за четене през лятото Peace .
В първата част вдигаш рамене и казваш "Толкова си може човека", във втората вече е нахитрял...Ако книгата бъде преведена и разпространена, предполагам, в доста държави би била възприета като "книгата на народа".

# 14
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
Бай ви Ганя е есенцията на българската народопсихология Wink
Алеко е гениален .. Колкото повече "пораствам", толкова повече ми светва този факт.
Като гледам колко Ганьовци са се навъдили напоследък .... newsm78

# 15
  • Мнения: 9 865
Когато аз го учих, разглеждахме следната теория, в първата част на Бай Ганьо Алеко дава положителна оценка на героя си (условно). Той притежава негативните си качества, но пътувайки "по Европата" има шанс да се промени, надскачайки средата си, докосвайки се, макар по свой начин, до културата на Европа.
Във втората част, обаче вече оценката на автора е крайна (там и момента с изборите, Бай Ганьо журналист и пр.) той вече не вижда шанс за "поправяне" на героя.
Учи се все още. Личното ми мнение е, че не бива да се преподава като 100% отрицателен герой.

# 16
  • Мнения: 1 100
   Тръгнал е из Европата с едничката цел да си върти по-добре търговийката. Не виждам нищи извисено.
По време на пътуванията той се среща с много нови хора, но не защото иска да попие култура, а защото иска да "намаже" нещо от познанствата си с тях.
Доколкото помня... той ни най-малко не надскача себе си. Макар и в Европа, простакът си е простак - сметкаджия, хитрец, подозрителен, груб,  безпардонен, тесногръд. А доколкото съм разбрала - това беше и идеята на "Бай Ганьо" - за човекът, който не може да преодолее своята същност и характер, и да израстне духовно.
   Макар, че е видял толкова свят, той си остава същия лешник. Не може да се промени и да надскочи себе си, тъй като е духовно беден и не притежава вътрешни сетива, с които да опознае света в истинския смисъл на думата и да се докосне поне малко до новата култура, която му предлага той.

# 17
  • Мнения: 3 826
Бай Ганьо съществува и в наши дни , даже си има и реален образ ,
направо се учудвам колко гениален наистина е бил Алеко и как все едно се е прехвърлил във времето , за да види прототипа ,
днешния бай Ганьо има не по- малко изцепки - каза една реплика след 1 мач , с която в чуждите медии бе наречен - българският хомофоб , и съответно
обвини ни в клин , ни в ръкав Германския футболен съюз , че е корумпиран , само защото не е станало неговото ...после им намекна , че са фашисти ...and so on
Всяка такава изцепка го кара да се радва на собствената си ''находчивост " и  простотия , и уригвайки гордо се бие  в гърдите - Булгар, Булгар ...
ето го , в един момент , когато памперса му е пропуснал ,


# 18
  • Мнения: 5 370
Бай ви Ганя е есенцията на българската народопсихология Wink
Алеко е гениален .. Колкото повече "пораствам", толкова повече ми светва този факт.
Като гледам колко Ганьовци са се навъдили напоследък .... newsm78
Почти както винаги, Бибиян ми е облякла мислите словесно. Laughing
Разликите между тогавашния бай Ганьо и днешните му потомци е само на ниво техническо, така да се каже - той се е возел на файтон, те-на поръчкови Мерцедеси, Майбах.....
Той е бил готов душата си да продаде за една фабричка и алъш веришец.
Сегашните се продават доста по-скъпо-за хотели, парцели, приватизирани за жълти стотинки комбинати и т.н.
А последните избори доказаха на практика как, аджеба, Бай Ганцо прави избори!!! ooooh! ooooh!

# 19
  • Мнения: 17 407
В десети клас го учих аз, доколкото си спомням. Като отрицателен герой.
f(x), принципно си права. Обаче, имам наблюдения, които показват, че по- добре, веднъж събули потурите, повече да не ги нахлузват. ИНаче, то всеки може да малко простак. И интелектуалец, даже Grinning

# 20
  • София
  • Мнения: 62 595
Хич не ме кефи това с положителните и отрицателните герои. "Бай Ганьо" е една от любимите ми книги. Едно време в училище толкова много се стараеха да ни втълпяват, че е лош, че беше стигнало почти до фанатизъм. А с такива хора като е пълна нашата мила Родина откак се помним. Нито е добър, нито е лош. Със сигурност всеки от нас познава поне един човек като него, нищо чудно и да е някой от родата. Всеки път като има избори се сещам точно за него, като мина по магазините пак срещам хорица с алчни очички.

# 21
  • Мнения: 985
"Бай Ганьо" все още се учи в гимназиалните класове. Ганьо Сомов Балкански- името му само говори за себе си, а той е събирателен образ на цяло общество, което за съжаление не е еволюирало въобще. Само дето вместо във влака бай ви Ганя днес се вози в бронирана кола.

Не знам защо, но се сещам за бай Пурко. Може би защото, поне за мен, той е антипод на бай Ганьо.

# 22
  • Мнения: 4 841
Хич не ме кефи това с положителните и отрицателните герои. "Бай Ганьо" е една от любимите ми книги. Едно време в училище толкова много се стараеха да ни втълпяват, че е лош, че беше стигнало почти до фанатизъм. А с такива хора като е пълна нашата мила Родина откак се помним. Нито е добър, нито е лош. Със сигурност всеки от нас познава поне един човек като него, нищо чудно и да е някой от родата. Всеки път като има избори се сещам точно за него, като мина по магазините пак срещам хорица с алчни очички.

 Peace
Мен също така ме дразни категоричното разграничаване от образа - да, обобщен е, такива са си българите и сега, ама аз и моето семейство "не сме от тия"... Всъщност истината е, че всеки от нас носи по нещо от Бай Ганьо, и като почете човек по-дълго из темите, неизбежно стига до този извод, особено ако може да чете "между редовете"... Особено по отношение на двойните стандарти и двойния морал - минали сме го, та сме го и задминали Бай Ви Ганя....

# 23
  • Мнения: 4 651
В десети клас го учих аз, доколкото си спомням. Като отрицателен герой.

Да 10-ти клас, права си.
А под събул потурите и после го е срам да обуе пак имам предвид нещо като: гражданче, което е забравило как е изкарало първите си години на село и категорично отказва да иде във външната тоалетна на баба си, че даже й поучава бабата колко е изостанала от цивилизацията.

Ей такива повече ме дразнят от Бай ви Ганьо.

# 24
  • Мнения: 17 407
Ааааа, да. Съгласна. Абе....сноби Mr. Green

# 25
  • Мнения: 6 167
A дали Алеко е създал национален комплекс с образа на Ганьо.
Все не ни е тук мястото, къде сме тръгнали ганьовци към Европа...
Аз по-комплексирано, наведено и мижетурчесто същество от българина в чужбина не знам. Всъщност знам - руснаците. Но тях ги избива в др. посока.
Много гледа да пази тишина, да не го разберат, че е българин, все гледа да не сбърка, едва едва пристъпя към храната на коктейли, за да не го помислят за лаком...
Онзи ден във влака 2 българки нещо си шептяха, ама едвааа , едва, оглеждат се да не би някой да ги разбере на какъв език говорят. Едната решила да си закачи палтото, голямо притеснение падна къде точно да го закачи, да не й се смеят италианските пътници.
Мъчно ми стана. Не знам дали всички са такива едни свити, притеснени... , но аз сякаш все такива срещам в чужбина.

# 26
  • Мнения: 17 407
МИ не знам, ЛЕни. Аз тези, които познавам, са успяли  да се внедрят. НА мъжа ми един приятел, живее в ГЕрмания, но почти не контактува с българи. Смята това за голям плюс в развитието си. Не знам, не бих го нарекла лицемер. Той си знае защо...

# 27
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
Бай ви Ганя е есенцията на българската народопсихология Wink
Алеко е гениален .. Колкото повече "пораствам", толкова повече ми светва този факт.
Като гледам колко Ганьовци са се навъдили напоследък .... newsm78
Почти както винаги, Бибиян ми е облякла мислите словесно. Laughing
Разликите между тогавашния бай Ганьо и днешните му потомци е само на ниво техническо, така да се каже - той се е возел на файтон, те-на поръчкови Мерцедеси, Майбах.....
Той е бил готов душата си да продаде за една фабричка и алъш веришец.
Сегашните се продават доста по-скъпо-за хотели, парцели, приватизирани за жълти стотинки комбинати и т.н.
А последните избори доказаха на практика как, аджеба, Бай Ганцо прави избори!!! ooooh! ooooh!

  bouquet

Абсилютно!!!
Да се чуди човек да се смее ли, да плаче ли  ooooh!

# 28
  • Мнения: 222


За мен Бай Ганьо е синоним на простак в добродушния смисъл /на прима виста, без да се замислям защо/



В първата част "Бай Ганьо" е простак в добродушния смисъл. А във втора част се превръща в абсолютно отрицателен герой. Спомни си машинациите му по време на избори. За тези глави от книгата иде реч.

Така е

# 29
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

Мъчно ми стана. Не знам дали всички са такива едни свити, притеснени... , но аз сякаш все такива срещам в чужбина.

Лени, по-добре такива да срещаш, отколкото хвалещи се на висок глас вчера какво колело са откраднали.
защото на мен ми се случва... Tired

в училище нямма спомени от Бай Ганьо.
обаче доста учехме "Разни хора, разни идеали"  Sunglasses

# 30
  • Мнения: 2 577
Имам ученичка, която идва при мен на уроци.
Та тя беше възмутена от учителя си. Дал им да пишат за Бай Ганьо като герой и тя написала, че той има и положителни качества - това, че като си набележи нещо го следва до край. Гони целите си.
Но учителят писал слаб, щото не било вярно - това не било положително качество Mr. Green
Е, обясних и , че е права.

Последна редакция: чт, 06 мар 2008, 14:30 от Елфина

# 31
  • Мнения: 1 479
Дьржала сьм матура по литература на тема" Бай Ганьо в Европа".Изкарах с шестица.Целта на темата бе да се наблегне на простотията и невежеството!

# 32
  • Мнения: 984
Звучи ми някак нереално, българка с претенции за интелект поне около средния и поведение достойно за уважение да се изказва по този начин за хората около себе си. Проява на лош вкус е да пускаш подобни теми, защото като прочетох първият ти постинг във форума, който беше копнала неотдавна в една друга тема, ти също си ходила по цървули, да не те усетят хората като си "пристигнала" "там".
Тонът ми е предизвикан от намеците за "свитите" българки във влака.
Искам да ти кажа, че няма по-голям сноб от човек, който е забравил от де е тръгнал. Не си вири носа като котешки задник, непрестижно е.

Последна редакция: чт, 06 мар 2008, 22:17 от д-р Mишон

# 33
аз пък си го препро4етох в4ера (само 4астта за пътуването в Европа и малко за изборите)  и умрях от смях. много е актуално вси4ко, все едно днес го е писал, гениален е Алеко

Лени, няма само комплексирани бг .... всякакви има, споко, току виж си среЩнала и свестни

Общи условия

Активация на акаунт