Още една идея за децата

  • 1 845
  • 6
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 4 412
Реших да я споделя сега, защото видях, че ви става по-добре, когато някой мисли за децата. Дано да я реализираме. Не е първата, тук почти всяка година е имало нещо подобно.

Както знаете проблема с детските градини. Няколко майки разработваме проект за алтернативни форми на градини с по-голяма родителска ангажираност, ето тук към края на темата има малко инфо как е в Европа http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=268818.40 . Много скоро ще сме на среща в софийската община за работна среща. Аз ще представям проект за група от 12-16 деца, като 20-30% от тях да са с СОП.
Искам да ви питам имаше нормативно уредено, че ако в групата има деца със СОП тя може да е с по-малко деца. Сещате ли се къде е нормативния документ?
При какви условия можеше да се кандидатства за ресурсен учител като постояна бройка към градината? Тези специалисти - ресурсен, логопед, психолог, как се се отпускат за детето със СОП, само ако ходи в държавна градина ли? Защото съм останала с впечатление, че те са нещо като медицински услуги и ако детето има нужда може да ги ползва на различни места.
Какво мислите, че е нужно за 4-5 деца със СОП, заедно с 10-12 други - персонал, пространство?

# 1
  • Мнения: 534
.
Искам да ви питам имаше нормативно уредено, че ако в групата има деца със СОП тя може да е с по-малко деца. Сещате ли се къде е нормативния документ?
НАРЕДБА No 7
от 29 декември 2000 г.
за определяне броя на учениците и на децата в паралелките и в групите на училищата, детските градини и обслужващите звена
(обн.,ДВ,бр.4 от 12 януари 2001 г.; изм. и доп.,бр.49 от 2002 г.; изм.,бр.55 от 2002 г.; изм. и доп.,бр.74 от 22 август 2003 г.)
Таблица за определяне броя на учениците и на децата в паралелките и в групите на училищата и детските градини



I. Детски градини
1.  Целодневни, полудневни и сезонни детски градини  група  12- 22 
   Яслени групи към целодневни детски градини  група  8- 18 
2.  Седмични детски градини и групи към ЦДГ  група  12- 18 
3.  Специални детски градини:           
3.1.  за деца с умствена изостаналост; за деца с увреден слух; за деца с нарушено зрение  група  8-- 11 
3.2.  за деца с езиково-говорни нарушения:           
   а) със заекване  група  8- 10 
   б) с алалия, с ринолалия и с дизартрия  група  6- 8
3.3.  за деца с множество увреждания  група  3- 5
4.  Детски градини за деца с хронични заболявания:           
4.1.  оздравителни детски градини  група  12- 16 
4.2.  групи за деца в санаториуми - средногодишно  група  8 -12 
4.3.  групи за деца в болници - средногодишно  група  8 -10 
4.4.  групи за деца с детска церебрална парализа - средногодишно  група  4- 6
 -----------------------------------------------------------------
        ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ЗАКОНА ЗА НАРОДНАТА ПРОСВЕТА
Обн. ДВ. бр.68 от 30 Юли 1999г., изм. ДВ. бр.19 от 10 Март 2000г., изм. ДВ. бр.53 от 12 Юни 2001г., доп. ДВ. бр.7 от 18 Януари 2002г., изм. ДВ. бр.68 от 16 Юли 2002г., изм. ДВ. бр.19 от 28 Февруари 2003г., изм. ДВ. бр.33 от 11 Април 2003г., попр. ДВ. бр.48 от 23 Май 2003г., изм. ДВ. бр.65 от 22 Юли 2003г., изм. ДВ. бр.99 от 11 Ноември 2003г., изм. ДВ. бр.15 от 24 Февруари 2004г., изм. ДВ. бр.89 от 8 Ноември 2005г.
   
Чл. 28. (1) (Доп. - ДВ, бр. 33 от 2003 г.) В детските градини по чл. 27, ал. 1, т. 1 се приемат деца с писмена молба или заявление за постъпване в подготвителна група на родителите или настойниците. Към молбата или заявлението се прилагат копие от акта за раждане и медицински документи, издадени от съответния териториален здравен орган.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 53 от 2001 г., в сила от 15.09.2001 г., изм. - ДВ, бр. 33 от 2003 г.) В детските градини по чл. 27, ал. 1, т. 2 постъпват деца със специални образователни потребности и/ или с хронични заболявания при писмено изразено желание на родителите или настойниците, когато всички други възможности за обучение и възпитание в детските градини по чл. 27, ал. 1, т. 1 са изчерпани.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 53 от 2001 г., в сила от 15.09.2001 г., изм. - ДВ, бр. 99 от 2003 г.) В детските градини по чл. 27, ал. 1, т. 1 в група се приемат до 2 деца със специални образователни потребности.

(4) (Нова - ДВ, бр. 99 от 2003 г.) Групите по ал. 3 се формират с минимален брой деца.

(5) (Нова - ДВ, бр. 99 от 2003 г.) В детските градини по чл. 27, ал. 1, т. 1 обучението и възпитанието на децата със специални образователни потребности се осъществява съгласно държавното образователно изискване за предучилищно възпитание и подготовка и държавното образователно изискване за обучението на деца и ученици със специални образователни потребности и/или с хронични заболявания.

(6) (Нова - ДВ, бр. 99 от 2003 г.) В детските градини по чл. 27, ал. 1, т. 1, в които са приети деца със специални образователни потребности, както и в детските градини по чл. 27, ал. 1, т. 2 със заповед на директора се създава екип, който се състои от: председател - учител на група, и членове: психолог, учител - специален педагог, логопед. В работата на екипа участват родителите или настойниците, както и други специалисти при необходимост.

(7) (Нова - ДВ, бр. 99 от 2003 г.) Екипът по ал. 6 извършва оценка на образователните потребности, проследява динамиката в развитието на деца със специални образователни потребности и разработва индивидуални образователни програми за тяхното обучение, възпитание и развитие. Тези програми се утвърждават от директора на детската градина.

(Sunglasses (Нова - ДВ, бр. 33 от 2003 г., предишна ал. 4

Последна редакция: чт, 06 мар 2008, 21:44 от Гери_

# 2
  • София
  • Мнения: 4 412
Гери, благодаря!

Да ви кажа още днес бяхме на среща предвижване на проектиа и беше добре посрещнат. Не знам как да ви кажа хем с малко думи, хем най-важното.

Описвам ви само потребителската част - Най-вероятно ще се оформи нещо като алтернативна детска градина, идеята е да се отглеждат общо деца с увреждания и без и да има реална интеграция. Децата в групата ще бъдат около 12-15, като 4-5 от тях ще бъдат специални, на възраст 3-5 години. Мисля, че формата е подходяща и за изтърпелите много в първите 3 години деца - било операции, рехабилитации и други неща. Също е подходяща за родители, които искат децата им от малки да свикват с различните хора.
Родителите ще полагат около 10 часа в месеца труд в градината. Ще се плаща такса около половината от издръжката, като ще има възможност и за 1/2 ден. Общината също ще се ангажира финансово. Има възможности за намаляване на таксата чрез допълнително труд. Предвиждам да е в Западна София и да изглежда като добра частна детска градина.
Ако има желаещи да бъдат потребители или по някакъв начин да помогнат със съвет да ми пишат. Интересуваме дали има възможност децата с ТЕЛК да ползват занимания на външни специалисти, както сега в някои детски градини има логопед, психолог и ресурсен учител.
Ами това е, ако иска някой да пише. Успех на всички!

Последна редакция: пт, 07 мар 2008, 16:45 от TanyaMG

# 3
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Танче, къде мислите да е градината и кога ще се реализира проекта?
само да кажа, че аз бих участвала...е зависи и то финансовото ми състояние към момента на реализация на проекта

не знам какъв съвет да дам...
нито имам наблюдение нито съм мислила по въпроса...
знам само, че съм готова да платя повече то обикновена държавна ДГ за децанта си, но ми е непосилно такса за частна детска....но винаги бих платила за да съм спокойна докато децата са на ДГ и да могта да работя.....

объркано е това дето писах, ама се радвам и исках да те поздравя и всички други участвали в процеса на замисъла
пиши с какво можем да ПОМОГНЕМ

# 4
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
а може ли ТРУДА да не се полага а да се плаща - ако се върна на работа от понеделник до събота - няма ка кда стане полагане на труд май.....

# 5
  • София
  • Мнения: 4 412
Да по принцип ще може да се откупува, но някои неща могат да се правят в почивните дни - основно почистване, боядисване, доставка на вода и консумативи

# 6
  • Мнения: 3 161
Поздравления на Таня за проекта. Идеите за различни ДГ не са нови; но май е доста трудно да се започне такава без сериозни инвестиции и гръб. Дано този път имаме късмет и общината също да помогне по някакъв начин. Стискам палци да има успех проектът! А интеграцията на децата е много важна, и за болните, и за здравите.

Общи условия

Активация на акаунт