В кухнята на педагогически захранващите =2=

  • 27 468
  • 289
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 6 668
Mira sm, слагам и водичка малко, и към края отхлупваш (като сложиш чесъна), да се позапече отгоре, но аз слагам доста доматен сок (или смлени домати), та водата е съвсем малко, домата и чесъна прибавят един страхотен аромат.

За високобелтъчната диета, и аз знам, че не е много подходяща за кърмачки, и съм подложила мъжа ми на нея Mr. Green, а аз я правя в модифициран вариант - с овесени ядки и плодове сутрин, на обяд месо (риба, яйца, мляко, мл. продукт) със зеленчуци, на вечеря същото.  Така май е по-здравословно.

# 76
  • Пазарджик
  • Мнения: 760
Здравейте

Да се запиша и аз в темата, че се поизгубих малко.
drize, специални благодарности за събраните рецепти.

Да кажа първо за заешкото - баща ми гледа и ядем много често.
Любима рецепта (въпреки, че не е от най-здравословните):
Заек със сметана
Заекът може да е цял или да се разфасова на парчета. Слага се в гювеч. Нарязват се на едро 250 гр гъби (може и повече, кой както обича). Слагам малко морска сол и прясно стрит черен пипер. В отделен съд разбърквам топено сирене и заквасена сметана. Изсипвам я в гювеча. Може да се прибави съвсееем малко вода, ако искате повече сос, но иначе заекът си пуска. Захлупва се, слага се във фурната и след 1-2 часа е просто фантазия.

Заек със зеленчуци
Пак може цял или на парчета (аз предпочитам парчета, че направо си е готов за сервиране). Слага се в гювеча заедно с кромид, моркови, грах, картофки. Мааалко морска сол и чубричка. Добавям вода (около 1 ч.ч.). Захлупвам и във фурната. Става много вкусно просто.

Общо взето заекът за мен става най-вкусно в гювеч. Да не говорим, че е и най-здравословно. Не добавям никаква мазнина. Просто няма нужда.

Аз също правих солетки и много ми харесаха. Е, нямам машина за макарони, но и на ръка става  Party Та:
Солетки
1 ч.ч. бяло брашно
1 ч.ч. пълнозърнесто брашно
1/2 пакетче суха мая
малко морска сол (стрита)
около 2/3 ч.ч. вода
Брашната се пресяват, разбъркват се с маята и солта. В тази суха смес се прави кладенче, където се налива водата. Започва да се бърка от средата, като постепенно се взима от брашното отстрани. Когато поеме цялото брашно, тестото започва да се меси върху твърда повърхност, като ако лепне на ръцете, се потапят в брашно. Така 10 мин. Оставя се да втаса (трябва да увеличи обемът си 2 пъти поне) След това отново се меси около 5 мин и се разстила върху набрашнена повърхност. Разточва се с точилка на пласт около 3 мм и след това се реже на ленти. Може така да се пекът, а може и да ги търкате между ръцете, да станат цилиндрични. Аз пека върху хартия за печене, в загрята до 230 градуса фурна, около 10-15 мин (в зависимост от това, колко твърди искате да са)

Между другото от това тесто ми остава количество за една пица. Та правих преди 1 седмица калцоне.
Пица Калцоне
Кайма (домашна ми е - свинско и заешко) + кромид - правя малки кюфтенца и ги слагам във фурната да се запечат. След това горното тесто го разстилам в тава, слагам от кюфтенцата, кромид, морков, чушка, царевица, малко чубрица и затварям като мида, като подгъвам краищата. Пече се във фурната до позлатяване (около 30 мин). Мммм. Може да се добави и доматен сок, но аз не сложих, заради Катерина (още не съм и давала домат)

Меню за днес
закуска - ябълка (нещо не я уважи много)
обяд - леща
вечеря - броколи и карфиол на пара

Меню за утре
закуска - здравословен кекс с овесени ядки
предиобяд - ябълка
обяд - елда със зеленчуци
следобяд - круша
вечеря - печени картофи с извара

Здравословен кекс с овесени ядки
1 ч.ч. финни овесени ядки
1 ч.ч. царевично брашно (може и пълнозърнесто, а може и комбинация)
1/4 ч.ч. фруктова захар
1 настъргана круша / ябълка
1 ч.л. сода
1/3 ч.ч. мазнина (аз слагам олио от гроздови семки, но може масло и зехтин също)
около 1/2 ч.ч. вода
Първите 4 се смесват. Содата се изсипва в 2-3 с.л. вряща вода и се прибавя към мазнината. Цялото това се прибавя към първата смес. Разбърква се. Добавя се и водата (в зависимост от количеството плод, сместта трябва да стане доста гъста - като се изсипе в тавичка, да може да се разстеле лесно, но не чак да се разтече  Crazy ) Аз слагам сместта във форма за торта. Пече се в загрята на 180-200 градуса фурна, около 20 мин.

Да взема да се поспра ли ?  Mr. Green

Последна редакция: пн, 24 мар 2008, 17:40 от mimsat

# 77
  • Мнения: 2 652
Ива Д, благодаря за безценните съвети.
Мимсат, как си се развихрила, като че ли е пролет Simple Smile Баща ти като гледа зайци, не мога ли да си напазарувам един да гощавам мънечкото?
Оф, къде гледам и аз, далечко си ми за един заек само.

# 78
  • София
  • Мнения: 2 249
Не ме бийте сега, но да си кажа - хич не е подходяща тази диета за кърмачки, особено, ако детето суче често или е предразположено към алергии.

Защооооооооооооооо????? Ива Д, това ми беше последната надеждаааааа да си облека стария бански това лятооооо  Cry
desiteam, не се отчайвай де Hug. Ако държиш на този тип диети, поне вземи south beach, като за кърачки се препоръчва да се почне от 2-ра фаза. Ето тук малко: http://www.south-beach-diet-101.com/learn/south-beach-diet-pregnancy.html. Има във форума също изписано. Ако не можеш да намериш, пиши. Проблемът с белтъчните е , първо бързото отслабване и отделяне на токсините, натрупани в мастните депа (пестициди, PCB,..), второ кетозата и евентуално преминаване в кърмата (не е изследвано) и разл. белтъци, които могат да преминат през кърмата и съотв. реакция при алерг. дете. Има и още, ама айде Simple Smile.

Грейс,  Hug.

# 79
  • Пазарджик
  • Мнения: 760
Grace m, нямаш ядове. Стига да се нагласят нещата, че сега баща ми е по командировки и няма кой да ги коли зайците. Иначе аз пътувам от време на време към Софето. Пък то е 1 час път, не е кой знае колко далеч.  Mr. Green

Меню за днес
закуска - овесени ядки със сушена синя слива
предиобяд - ябълка
обяд - телешко със зеленчуци в гювеч
следобяд - ябълка
вечеря - елда със зеленчуци с прясна салата от био зленчуци (намерих в Билла вчера био домати и био краставици!!! Ха! А няма био кисело мляко ... )

# 80
  • Мнения: 1 947
  Боб със зеле на фурна - предварително сварен боб и задушено зеле,
плюс настъргани моркови и корени от магданоз (ароматни са), една
консерва домати, малко бульон и зехтин, дафинов лист и няколко
бахарчета.
Облизахме си чиниите! Simple Smile

  Опитах се да правя веге-кюфтенца от просо, но станаха сухи и се
разпадаха. Някой от вас правил ли е и каква идея можете да ми дадете,
за да станат компактни?

# 81
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 346
Mimsat едно голямо благодаря за рецептата за солети. Моята дружка по колички пъпче нейната госпожица по цял ден със солети. Тя с какво ли не я тъпче милата, само и само да седи в количката, че да не търчи след нея. А пък аз като по-балама търча след малката та маратонките ми пушат вече.  Mr. Green
Вчера купих от Сани от диетичния щанд едни солети, те по-скоро са като гризинки (такива едни дебелички). На опаковката пише че съдържат - пшенично брашно тип 500, растително масло, яйца, йодирана сол, вода, сусам. Малко соленички обаче ми се струват, но все пак поне нямат Е-та. Има три вида - обикновенни (като мойте), пълнозърнести(исках такива да взема но нещо съм се пообъркала) и с трици.
Но задължително ще пробвам тази рецепта.

Менюто за днес:
Закуска: Юфка с кашкавал, сирене и масло. И круша за десерт.
Обяд: Телешко с грах.
Следобедна закуска: Кисел с някакав плод.
Вечеря: Зеленчукова супа

За утре за обяд мисля да направя кюфтенца пълнени със зеленчуци и сварено яйце (нещо като "руло Стефани")

# 82
  • Мнения: 700
 Ние от скоро ползваме пъдпъдъчи яйца и Макси много ги харесва.Снощи например за вечеря искаше само такова и хапна цели 6 яйчица.Даже смятам за Великден да боядисам и от тях.А преди няколко дни направих и крем-карамел с такива яйца.Сложих 14 бр.Стана страхотен,много по-лек и фин на вкус.

# 83
  • Мнения: 173
В кухнята на педагогически захранващите от кога въведохте жълтък ?
Мога ли да дам микродозичка от нашата супа застроена с яйце?
Бебо е на 7 месеца.И според вас правилно ли е така или първо да му дам 1/4 жълтък в пюре?

# 84
  • Пловдив
  • Мнения: 1 672
Жълтъка... нищо лошо да дадеш да опита, но защо четвърт и защо в пюре  newsm78
Моето диване не хареса чист жълтък и повече не съм предлагала. Преди седмица направих пастет от извара и жълтъци и хапна малко. Не мисля, че е задължително, особено при ПЗ

# 85
  • Мнения: 1 081
Аууу, много ни мързи нещо напоследък...Така като гледам, май 4 дни никоя от нас не е готвила Wink 

Айде аз пък да си похваля мъжа, какво чудо готви онзи ден, днес за вечеря ще повторим:

Средиземноморски тортелини(или паста "Зевс", какво му казвали в Италия, разправя половинката...):

1 пакет(250 гр.) готови тортелини, тортелони, равиоли или каквата и да е паста с месо или сирене(само да няма спанак)-сваряват се според указанията на опаковката.

За сос "Зевс"Simple Smile

2/3 буркан печени червени чушки, обелени;
200-250 гр черни несолени маслини без костилки;
1/2 к.ч. студено пресован зехтин(с друг не става така ароматно);
50-70 гр сурови орехи;
1 равна с.л. босилек

Всичко се пасира до хомогенност, тортелините се сервират в плоска чиния, а соса-като "кант", ама по-плътен, на чинията. Добър апетит:) Голяма вкусотия става, облизахме си чиниите и тримата в нас:) Пък бързо, пък лесно, кат' за мързеливи кърмачки като нас  Mr. Green


Айде още веднъж да си похваля половинката:)

Крилца по китайски(пак оригинална рецепта)

500гр охладени пилешки крилца, почистени от връхчетата, нарязани на 2(всъщност изхвърля се най-предната третина на крилото, то там само кокал и кожа има);

За маринатата(за 500 грама месо)

4 с.л. тъмен соев сос
2 с.л. горчица
1 с.л. мед
1 с.л. лютеница(дом.пюре);
1 с.л. лимонов сок

Марината се разбива до гладкост, заливат се крилцата, объркват се, и се оставят да престоят в хладилник поне 8 часа, като е желателно да е в по-дълбок съд, за да са покрити крилцата.

Пекат се в умерена фурна, в тава, като се изсипват заедно с марината, не се добавя НИКАКВА мазнина(иначе замирисва на пържено Sick ), докато хванат тъмна коричка. Може да се обърнат, за да се запекат равномерно. И таз ,манджа да ви е вкусна:) За по-малките бебоци-може да давате само от вътрешността на месото, като обелите кожата, по коята всъщност пстава голяма част от маринатата. Съвествам ви още да си направите двойна доза, щото на нас 500 грама до никъде не ни стигат  Embarassed

# 86
  • Мнения: 2 652
Деси, аз съм яко по мързеливките напоследък, например:

Печено пиле в бутилка (т.е. бутилката е вътре в пилето - малко е ...ъъъъ.... вулгарно изглежда, но затова пък става адски вкусно и лесно)
Филе от див лаврак на плоча - слагаш осоленото филе на плочата и готово Simple Smile
Лаврак в сол - купувам цели риби почистени, слагам в тава морска сол плътно, отгоре рибите, дозатрупвам ги с още сол (отива едно кило). Пече се 20-30 мин. на загрята фурна.
Пълнозърнести спагети с готово песто - варят се 10-тина минути, само настъргвам пармезан допълнително. Може и доматено пюре да се загрее на котлона с малко чесън (нарязан на филийки), черен пипер и сол, накрая малко зехтинец.
Микс от див и кафяв ориз с манатарки - малко повечко време отнема, но правих вчера и си изпооблизах пръстите. Манатарки купих сушени и ги понакиснах във вода предварително, сложих и пресен лук и чесън, смляна морска сол. Туй то.
Таратор правя редовно.





# 87
  • София
  • Мнения: 6 668
...
Печено пиле в бутилка (т.е. бутилката е вътре в пилето - малко е ...ъъъъ.... вулгарно изглежда, но затова пък става адски вкусно и лесно)
Филе от див лаврак на плоча - слагаш осоленото филе на плочата и готово Simple Smile
Лаврак в сол - купувам цели риби почистени, слагам в тава морска сол плътно, отгоре рибите, дозатрупвам ги с още сол (отива едно кило). Пече се 20-30 мин. на загрята фурна....

Grace m, как правиш пилето с бутилката, моля, обясни по-подробно. А относно рибата - не става ли много солена така, аз веднъж правих пил. крилца върху сол и станаха ужасно солени, едва ги изядохме.






# 88
  • Мнения: 2 652
Olive, става превъзходно - рибата поема само толкова сол, колкото е необходимо. После само малко трябва да се поотракаш със свалянето на солта, ама с 2-3 опита и ставаш професионалист. Заедно със солта се отлепва и кожата. Обелените риби нареждам в поднос върху марулени листа, отгоре резенчета лимон - красота. Не знам защо крилцата са се осолили толкова, може би защото са много по-малки, с по-тънка кожа и са поели повече.

А пилето се намазва с масло, сол, червен и черен пипер и му се пъха бутилка от бира да речем, пълна с вода (може и с бира), като гърлото излиза от врата на пилето (казвам ти, че е малко еротично Simple Smile ). Слага се изправено в тава с вода. Аз го покривам и с фолио (става като пелеринка), за да не прегаря - направо си е за снимка. Пече се отначало на по-силна фурна, като после 2-3 пъти пак намазвам с масло. Рибата е по-лесна, нищо друго не правиш, освен да я сложиш и да я изпечеш. Забравих да кажа, че вътре й слагам резенчета лимон и малко копър.

# 89
  • София
  • Мнения: 6 668
Благодаря, ще пробвам! Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт