Отговори
# 15
  • Мнения: 1 630
Мерси Поли,

Има ли много българи сега в Дубна?
През 80те бяха едно постоянно присъствие от над 100 семейства + краткосрочните

# 16
  • Мнения: 462
raly , много е бедствено положението сега тук в Дубна. Никого, който е с деца не бих посъветвала да дойде. Землячеството е от 20 човека. Децата са общо 6, от които 3 са родени миналата и поминалата година тук, т.е. са още почти бебета.  Моите са две и има още едно момиче с година по-малка от Сашо. Така, че ученици въобще няма. Даже въпросът с детските градини въобще не беше решен когато дойдохме преди 3 години и беше голям зор докато запиша сина на градинка. Затова СИЛНО се съмнявам, че българско у-ще тук има. Тук имаше едно семейство с три деца, две от които бяха ученичета (1-2 клас) и ходеха в руско у-ще. Но те и бързичко си тръгнаха. Моите родители също са живели тук преди около 30 год. и нещата наистина в това отношение (с децата) са били различни. И като цяло финансовото ни положение не е за завиждане. Ами това е...

# 17
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Поли, ето още една мама с проблем подобен на твоя. Даже май при нея е много по-сложно.
Кое е най-подходящото училище за моето 15 годишно "китайче"

# 18
  • Мнения: 462
Мерси! Да, наистина на нея й е къде къде по-тежко.

# 19
  • Мнения: 12
доколкото може да се разчита на информацията-дадена от едно училище,за по-малките т.е. началното образование, е по-лесно взимате си досието на детето от там където е учило и го носите в България (предполагам, че ще трябва да се преведе),подава се молба в регионалния инспекторат,проверяват нивото на българския език и се записва в следващия клас. Поне това е казал директорът на сестра ми.
Това е за деца, които учат в рамките на Европейския съюз

# 20
  • София/Осло
  • Мнения: 4 541
Големият ми син завърши първи клас в чужбина..в английско училище. Втори клас го записахме в БГ, без изпити , без проблеми...отначало му беше трудно, пишеше с латински букви...и така до 4 клас..сега е във френско училище  Laughing, не знаеше бъкел френски като го записахме...Ще се връщаме в Бг обаче и пак ще трябва да е в БГ у-ще..този път обаче ще трябва да държи приравнителни изпити  Tired / не ми е ясно как ще се справи/ или.............да продължи във френския лицей срещу 3 000 евро на година ooooh!

# 21
  • Мнения: 85
И ние сме пред същата дилема, деата, уфф, не ми се мисли просто....

# 22
Здравейте,
Аз също  съм изправена пред   подобна ситуациа.  Синът ми навърши  7 г.  на  01 . 01 . 2008г.  Тои   все още е в БГ  ,гледа го  майка ми.  Ние с  мъжът ми  сме  от 1 г. и половина   в  САЩ.  Сега  или  трябва да си  го вземем при нас   за да е в първи клас  или  да  го оставя  в БГ  поне да се нау4и  да 4ете и пише  на родния  си език.  Мислим  като си  изкараме паспорта да се прибираме защото тук не ни харесва особено много.   Но как да го  дам после  (след  3-4 Г)  да  продължи  в БГ   у4илище.  Системата  е много разли4на.  Незнам какво да правя.  Моля някой  ако е имал  същия  проблем  да ми се обади или пише.  Благодаря предварително на  вси4ки

# 23
Имаме сходен проблем. Ние сме в Латинска Америка и детето ни израстна тук. След като обаче видяхме разликите в системите ре6ихме да го прехвърлим да учи в Бг.
Детето чете и пи6е на български, за6тото се занимавах през годините с него. Купих учебници от България и така кара успоредно поне по математика и български, за да няма големи сътресения когато продължи там.
За мен - това бе6е начина.
Вярно е,че системите са безкрайно различни. Трябва да разберете какво искате за ва6ето дете и кое е най-добре за него.
Аз поне така го ре6их, колкото и да ми излиза солено- 6те трябва да патуваме заради работата.

Сега съм в търсене на учили6та и пред дилемата частно или държавно. Виждам, че и сроковете за записване са до края на Май.....сложно при положение, че ни6то не знам за промените в образованието в Бг.

Ако някой може да каже възможно ли да се запи6ем август или септември?

# 24
  • Мнения: 462
Здравейте, отново!

Ето, че и аз се включвам с окончателното си решение по моя въпрос. Решихме, че детето ни остава при нас да кара първи клас (и евентуално 2-ри, 3-ти - както се получи). Успях да се обадя наааай-накрая в посолството и ми дадоха телефона на директорката на българското училище в Москва. (И, да, няма бг-училище в Дубна... естествено, едно време си е имало, ама и български ученици също е имало Wink). Тя ми каза, че в основното училище, т.е. до 4-ти клас за преминаваме на детето да учи в България е нужен само документ за завършен предишен клас. Отделен е въпросът дали има нужда от превод на този документ. Това вече са го сменяли много пъти, та реших, че до след две години може да сменят тези правила още 20 пъти, та засега това не ми трябва. Програмата в Русия и в България била почти еднаква и ми каза, че дори да има някакви различия те лесно се преодоляват от детето. А това, на което трябва да уча сина си са някои различия в писането на руски и български. Например в руския има три букви повече. За звуковете 'Щ' и 'ШТ', 'Ы', 'Ъ' и подобни. Например бългърчетата в Москва пишели България 'Былгария', защото в руския 'Ъ' не се използва като гласна, а като 'ням' звук. Та неща от този сорт. Моят син вече достатъчно чисто говори и разграничава и двата езика, та затова вече не се притеснявам (имаше един период когато говореше смесено и не правеше разлика кое на какъв език казва).

Ами това е от мен. Оказа се, че моят проблем не е никакъв проблем в сравнение с това, което чета за вас. При нас всичко се решава лесно и удобно за нас и за сина ни, както виждате.

Желая на всички, които се сблъскват с това да намерят най-доброто решение за децата си и за цялото си семейство. И ви го желая от все сърце! Не ви е лесно мили майки. Дерзайте!

# 25
  • Bristol
  • Мнения: 9 363
Значи до 4ти клас, проблемът ти е решен  Grinning
В една друга тема Блажка е дала интересна информация, която може да е полезна:

Друг вариант, за който съм чувала, е да си регистрираш детето като частен ученик в България чрез Агенцията за българите в чужбина. Тогава изпращат безплатно учебниците, защото по закон се полагат. Моя позната го беше направила, и детето в края на учебната година беше положило тест по български език за първи клас, и го издържа успешно.
и
Contacts
Address

2A Dondukov Blvd.
Sofia 1000
Bulgaria
State Agency for Bulgarians Abroad


Phones
00359 2/ 935 06 50
00359 2/ 935 06 74

Fax
00359 2/ 935 06 51

E-mail:
aba@aba.government.bg

За процедурата - не знам повече. Тази моя позната го беше споменала преди година, но не съм любопитствала повече и не знам подробности. Чувала съм обаче добри отзиви за отношението на Агенцията за българите в чужбина, надявам се да дадат добра информация.
Това им е сайта:
http://www.aba.government.bg/

# 26
  • Мнения: 994
Значи до 4ти клас, проблемът ти е решен  Grinning


На теория е така, но май на практика не се получава. Аз лично не съм се опитвала, но една приятелка й се наложи няколко години подред да записва детето си в българско училище след американското и голям зор видя. Първо, че искат документ с апостилна заверка от тукашното училище на не само кой клас е завършила, но и нещо като академична справка. Второ подаваш нещо като заявление в министерстовото на просветата (или както там се казва сега) и чакаш месеци наред да ти дадат някаква бележка, с която може да идеш в училище да си запишеш детето. Едното лято, тя не издържа да чака - на 1.09  все още нямаше разрешение и се отказа - върна се тук.
А има и друг момент, понеже тук започват училище по-рано, в България са измислили, че не може да запишеш ученика в следващия клас, а трябва да повтаря. Това със сигурност важи и за Канада.

Въобще никак не е просто, а след 4ти клас детето задължително трябва да държи приравнителен по български - литература и език...

# 27
  • София/Осло
  • Мнения: 4 541
След 4 клас се държи изпит и по история и география на България..кошмар просто...

# 28
  • Мнения: 45
Синът ми постъпи във втори клас в БГ училище, след завършен първи в Канада. Изискваха документ за завършен клас -преведен и с апостил или подобен на него печат, внесена сума по банкова сметка (такса за приравняване)и молба. Подават се в министерството на образованието(или културата май беше). Бележката от там стана готова след началото на учебната година. Но в училище го приеха и без тази бележка.
Научи се да чете и пише на български. Успеха му е сравнително добър. Сега завършва 3ти клас.
Вече има много такива придошли от някъде деца в училищата.
Нивото на образованието и безсмислените учебници нямя да коментирам - не са по темата.
А дечицата с всичко свикват - по-бързо от нас се приспособяват.

# 29
Какво ви е мнението за 133 учили6ше Пушкин

Общи условия

Активация на акаунт