Екскурзия до Истанбул

  • 31 783
  • 98
  •   1
Отговори
# 30
  • София, Манастирски ливади
  • Мнения: 1 194
Евето, като гледам как препоръчваш Синята джамия пред св. София - май не сте влезли вътре.  Grinning Много ми напомня на мене, първия път в Истанбул не влязох в св. София, гледах я само от вън, а в Синята джамия влязох. Бях във възторг от джамията и се чудех какво толкова я превъзнасят тази св. София, та тя от вън е по-невпечатляващя от Синята джамия. Втория път влязох в св. София и вече никога няма да я сравня с джамията Султан Ахмед!  Grinning

Бяхме и в Топкапъ и в Долмабахче. Много ми харесаха и двата двореца, но Долмабахче ме впечатли много, много повече. Тронната зала спира дъха!  Crazy

В темата, към която е даден линк по-нагоре съм дала линк към триизмерни снимки - много са впечатляващи. Може да се види и придобие представа за някои от забележителностите на Истанбул. Конкретно снимки от Долмабахче има, които са най-добрите възможни снимки. Разбира се на живо е съвсем друга работа...

Взлизах в Св.София. Даже от нея имам много повече снимки, защото като отидохме да разгледаме Синята джамия и батериите на апарата светнаха и трябваше да ги пестя.
Това което най-много ме изуми с Св.София беше скелето вътре - реставрираха я. Заради височината на църкавата /почти 60 метра, ако не се лъжа/ самото скеле беше внушително - вътре в него имаше асансьор  Shocked
В никакъв случай не искам да подценявам Св.София. Тя не случайно е разположена срещу Синята джамия - да може човек да види колко са величествени двата храма. Просто единият е хриситянски, а другият мюсюлмански, а аз както споменах май се впечатлявам повече от това което ми е чуждо - в случая от чуждата религия, но ще се поправя и ще се съглася напълно с теб, Pina!   bouquet

Последна редакция: вт, 11 мар 2008, 15:04 от Eveto

# 31
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 737
Евето, мерси за разказа ти! За рейса само не ми отговори - бива ли го?

А от квартал Лалели до кула Галата лесно ли се стига? Ох, трябва да си взема карта на града, за да се ориентирам кое къде е, макар че като гледам колко е наситена програмата май няма да има време за самостоятелни разходки.

# 32
  • Мнения: 11 747
не питаш мен , но да кажа

от Лалели до кула Галата може да се стигне пеш, ако имате време и ви се върви...
няма да тръгвате към площад Султан Ахмед, на където тръгва трамвая, а в обратна посока. Ще минете под акведукта и надолу към Златния рог. Там вече се вижда кулата и моста Галата на Еминьоню. Като минете моста има един доста стръмен участък, вървите нагоре и сте пред кулата. Тя се вижда отдалеч, тъй че като минете акведукта, то вече ще видите на къде да вървите.

Другия вариант е с трамвая. Трябва да слезете на Еминьоню, мисля.. Thinking следващата спирка май беше вече далече.

Ние направихме така, в единствения си свободен следобяд - взехме трамвая и с него до последната спирка. От там повървяхме до Таксим - светския център на Истанбул - гълъби, модерни магазини, от там тръгва и стария (антикварен) трамвай. Вървяхме надолу по Истиклял (все едно Витошка в София, но има повече атмосфера, много повече) и като свърши Истиклял е кула Галата. Качихме се на нея, побляхме, поснимахме и така. Предимството е, че се върви наодлу, а не срещу баира.

# 33
  • София, Манастирски ливади
  • Мнения: 1 194
Евето, мерси за разказа ти! За рейса само не ми отговори - бива ли го?

А от квартал Лалели до кула Галата лесно ли се стига? Ох, трябва да си взема карта на града, за да се ориентирам кое къде е, макар че като гледам колко е наситена програмата май няма да има време за самостоятелни разходки.

Определено няма да имате време за разходки. Ние се прибирахме в хотела към 18.00ч от обиколки и след максимум час излизахме самостоятлно. Към 19.30-20.00ч. сядахме да вечеряме и след това към хотела. Така, че време за разходка около два часа, тъй като и след вечеря се разхождахме. От Лалели до всяка точка трябва да е лесно, стига да знаеш кое превозно средство да вземеш и къде да слезнеш. Ние до кулата не стигнахме, с автобуса минахме близо до нея и я видяхме. По повод автобуса да ти кажа, че движението в Истанбул е невероятно  Shocked и придвижването с градски транспосрт също не е лесно. Нас ни обраха в трамвая, по принцип в градският им транспорт е яко гъч - буквално един върху друг. Пресичайте само на пешеходна пътека, там само това се спазава за пешеходците. Ако се опитвате да притичвате, както го правим тук, където ни скимне, няма да стане. Там се кара бързо и много маневрено. С очите си видях как един беше спял в една уличка така, че покрай него можеше само лек автомобил да мине. Появи се някакъв с миниван и почна да му свири с клаксона. Онзи отпред обаче не мърда и господина с минивана даде на първа, удари го така, че го помести, препсуваха се и този с минивана се продължи...  Shocked  Shocked  Rolling Eyes Ние пътувахме след автобуса с нашата си кола. Чакахме автобуса на границата и оттам след него. Избрахме този вариант за да не се влачим до там 10-12 часа и последният ден си тръгнахме когато ние решихме, не сме спирали за почивки никъде и за около 5 часа взехеме разстоянието Истанбул - София. Та по повод автобуса...беше добър, нямам забележки, ние там сме обикаляли с него, колата ни беше на паркинга на хотела.

# 34
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 737
Еveto, ние също обмисляхме варианта да тръгнем с колата, но хотелът в който ще спим няма собствен паркинг.

pinа, мисля да направим като вас и да хванем трамвая, да отидем до Таксим и оттам до кулата. Това май може единствено да стане, ако се откажем от тура "Водохранилище и Ортакьой", който е последния ден и като че ли от него най-лесно бих се отказала . Мисля, че ще ни стигне времето до 15 часа за такава разходка.

# 35
  • Мнения: 11 747
fros, ако последния ден сте свободни от сутринта до 15h то имате време за всичко.

Тръгвате да речем 8ч. Качавате се на трамвая и слизате на Султан Ахмед. Там е Йеребатан - водохранилището. Купувате билет за 10 лири на човек и влизате и гледате. Ще ви отнеме до час. Така с пътуването и моткането в 10ч. може пак да се метнете на трамвая. Ако сте ентусиасти, може да повървите или да вземете такси до Ортакьой, ако ли не, го пропущате. От там сте към Таксим, може и на метрото за 1 спирка да се метнете до Таксим и готово. Пеша от Таксим през Истиклял до кула Галата с моткане, посядване, поблейване и прочие да ви отнеме 3 часа.
Взимате трамвай о до 15мин сте в Лалели. Ще имате време.


Нашата програма беше различна и предлаганите турове бяха по друг начин организирани.

# 36
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 737
pina, а билети за метро, трамвай и рейс, от къде се купуват? Предполагам че ще е интересно да се качим на стария антикварен трамвай?

Последна редакция: вт, 11 мар 2008, 22:27 от fros

# 37
  • Мнения: 6 243
Билетите се продават в будки на самите спирки. Мисля, че може да се купи и от шофьора, но не ми се е налагало.

# 38
  • Мнения: 11 747
билети (жетони са то) за трамвая се продават от будки до спирката, за трамвая не може да се купи от шофьора, защото за да влезеш на спирката има ограждения и пускаш в една машинка жетона и ти отваря да влезеш. Без жетон в спирката не можеш се озова.
За автобус - не знам. За метрото е пак така. Цената е 1.30лири доколкото помня.

От Лалели най-удобен е трамвая, мисля че №38 беше - писала съм го в предната тема, когато ми бяха пресни спомените.Ако трамвая е много тъпкан, може да почакате следващия. Забелязах, че ходят 3 един след друг, после пауза от 5 мин и пак.

Като се мине под акведукта имаше спирка на автобус, на който видях че последна спирка му е Ортакьой, но не му помня номера.

На стария трамвай не се качихме, имахме желание, но предпочетохме да походим.
Те го наричат 'тюнел'



http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4a/Istikla … n_3_June_2007.jpg

# 39
  • София, Манастирски ливади
  • Мнения: 1 194
билети (жетони са то) за трамвая се продават от будки до спирката, за трамвая не може да се купи от шофьора, защото за да влезеш на спирката има ограждения и пускаш в една машинка жетона и ти отваря да влезеш. Без жетон в спирката не можеш се озова.
За автобус - не знам. За метрото е пак така. Цената е 1.30лири доколкото помня.

.............................................

Точна така е, спомените са ти пресни  Peace  Peace

# 40
  • София
  • Мнения: 243
Благодаря ви за полезната информация Hug. Сега остава да си купя справочника и да си резервираме екскурзията.
Ако възникнат въпроси ще питам

# 41
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 737
Аз резервирах екскурзията за края на март. Купих си и Джобния пътеводител. Като го разгледам подробно, ако имам въпроси пак ще питам.
Крео, вие кога ще ходите?

# 42
  • Мнения: 1 893
Само да те предупредя, че джобният пътеводител на Софт прес за Виена беше с доста стара информация. Така че внимавай да не те подведе за Инстанбул.

А за екскурзия до там най-горещо препоръчвам Темма.

# 43
  • София
  • Мнения: 2 437

А за екскурзия до там най-горещо препоръчвам Темма.

Това фирма ли е, пътеводител ли е?

# 44
  • Мнения: 1 893
Да фирма е, ето
А под пътеводител с остаряла информация визирам този

Общи условия

Активация на акаунт