Относно таксите за детските градини и ясли

  • 1 666
  • 30
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 9 467
Тъй като скоро записах отрочето ни на детска градина, разни майки ме подготвяха психически за допълнителните плащания в тези заведения /в т.ч. и яслите/, а днес една друга ме издразни с репликата "ама ти знаеш ли колко малко дава общината на тях?!?".
Сега да ви "светна" без да голословя колко точно дава общината-в случая говоря за не малка такава-Стара Загора.
Започвам да цитирам "Бюджет 2008г"
На територията на Старозагорска община има 25 детски градини и ясли.
От бюджета ми става ясно, че отделно са предвидени разходи за заплати, издръжка, ремонт, отопление и т.н.-т.е. това са отделни пера в бюджета-започвам да цитирам:
-"Осигурени са средства за ФРЗ и соц.осигуровки увеличени с 10 на сто от 01.07.2008г за:
  -2 281 учители, възпитатели и друг персонал в училищата, детските градини и извънучилищните дейности.
  -366 бр. персонал в детските ясли и млечна кухня
  65 бр медецински персонал в здравните кабинети на училищата и ЦДГ

В рамките на собствените приходи се финансират общинските дейности както следва:
-Издръжката на 3 527 деца в дет.градини -2 500 000лв!
 /ако тази сума разделим на 25-тте ДГ-излиза по 100 000лв на година за ЕДНА градина, а на месец се пада по 8 333лв!!!!!!!/

-Издръжката на 1 500 деца в ДЯ и млечна кухня /забележете отделно перо е/- 1 120 000лв!!!!

-Основен ремонт на детски градини-655 000лв!!!!

-Основен ремонт на детски ясли -528 000лв!!!

-Ремонт на отоплителни и газови инсталации в училища, детски градини, спортни бази -330 000лв

И така-къде по дяволите отиват всички тези пари, та да ни искат още, обяснявайки как общината не дава?!
Ако не бях попаднала на този бюджет сиурно и аз щях да съм в кюпа и да цакам като всички останали, но си мисля че не е редно...
Във сайта на всяка община би следвало да е публикуван такъв, и да видите как е при вас-аз поне от там го прочетох.

# 1
  • Мнения: 9 814
Кое трябва да заплащаш допълнително. В нашата детска градина освен таксата не плащаме нищо друго /като изключим допълнителните курсове/.

# 2
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 311
В тези пари, които си извадила, не виждам средства за играчки. Такива общината не отпуска, а децата имат нужда от тях.

Сумата за яслите за 1г ли е? Защото, ако е, сумата+таксата(в Сф е 40лв)=по 5,10лв на ден.

# 3
  • Мнения: 315
аз също си плащам само таксата

# 4
  • Мнения: 9 467
Относно детските ясли-издръжката на дете в случая е 62,22лв на месец /без да слагам таксата давана от всеки родител/.

Относно играчките-не мога да се съглася-това е консуматив -както дъските и чиновете в класните стаи на учениците Wink

Франческа Салиери -пуснах темата за инфо как е по другите градове...тук искат постоянно за чаршафи, играчки, ремонт на таван, крушки за осветление, и каквото още се сетиш...в общи линии се чудя дали градините не са на издръжка на родителите-затова и като видях общината какви пари отпуска следва неминуемия въпрос: защо и къде отиват исканите от нас пари?

# 5
  • Мнения: 9 814
MTV , че това направо е изнудване. Ние събирахме в началото на учебната година по 20 лв. за бой,моливи, блокчета и т.н., 2 лв. за коледен подарък и в месеца веднъж пари за куклен театър. Пари за ремонти и консумативи не сме давали.

# 6
  • Мнения: 46 434
Може би трябва да се поитересуваш конкретно за вашата граднина, защото на нас ни искат само за театър, по 2 лв., когато идват гостуващи артисти.

И в началото на годината събирахме по 30 лв. за учебници и играчки, сумата я определеихме и събрахме ние родителите.

Играчките конкретно, доста се накупиха тази година.
Дограмата също смениха, скоро е боядисвана и отвън. Не са ни искали никакви пари за подобренията и поддръжката, мисля, че са от разни спонсори, но може и да е от сумите, които споменаваш, че се полагат, не знам  newsm78

# 7
  • София
  • Мнения: 2 162
Ние освен таксата и 15 или 20 лева(не помня вече) в началото на годината за учебни помагала и моливи всеки месец носим и по 1 сапун, 1 руло тоалетна хартия и 1пак. салфетки. Допълнително са ни събирали само по 2лева за коледен календар, но не и за играчки. И това е.

# 8
  • Мнения: 1 150
Освен таксата, в началото на година еднократно се събират пари за играчки, нови чаршафи и др. в яслата по 2лв, в градната по 50лв. 

# 9
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 311
Ние събирахме за играчки, тази година учебните помагала са ни безплатни(предучилищна) и за театър, когато имат.

Това вашето си е изнудване.


Относно детските ясли-издръжката на дете в случая е 62,22лв на месец /без да слагам таксата давана от всеки родител/.

....

+такса от 40лв=102.22, т.е. по 5.11лв на ден, което е нищо. Само храната струва повече.


# 10
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 729
-Издръжката на 3 527 деца в дет.градини -2 500 000лв!
 /ако тази сума разделим на 25-тте ДГ-излиза по 100 000лв на година за ЕДНА градина, а на месец се пада по 8 333лв!!!!!!!/

Аз от това сметнах, че на дете се пада по 60 лв на месец, малката скача и ми говори дано не съм объркала нещо, но не мисля че достатъчно.  За играчки нямам против да им купуваме, като знам как се чупят особено. За театър се радвам, че организират.

# 11
  • Мнения: 9 467
Ние събирахме за играчки, тази година учебните помагала са ни безплатни(предучилищна) и за театър, когато имат.

Това вашето си е изнудване.


Относно детските ясли-издръжката на дете в случая е 62,22лв на месец /без да слагам таксата давана от всеки родител/.

....

+такса от 40лв=102.22, т.е. по 5.11лв на ден, което е нищо. Само храната струва повече.




Съгласна съм че струва повече, но ако си на ресторант Mr. Green
При положение, че се дотират от държавата newsm78-пример-детската кухня на сина ми струва на месец 13лв!

Вижте, идеята ми е не да издребнявам-ни най-малко...дразни ме рекета, който упражняват върху нас, под предтекст, че не им се отпускат пари...оказва се че това не е така.

# 12
  • Мнения: 2 910
В ДГ, която посещава дъщеря ми, освен първоначалните 25 или 30лв.(не помня вече) за закупуване на учебните помагала, не са ни искали други пари. Това, което искат от нас е веднъж в месеца да носим по 1 сапун и 1 руло тоалетна хартия, също така може би пак веднъж месечно плащам по 2лв. за куклен театър.

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Ние в началото на учебната година събирахме по 25 лв. за учебни тетрадки и консумативи. Играчки се купуват от нас родителите. Тоалетна хартия,сапун и салфетки не ни искат. Всеки месец плащам освен таксата 40 лв и английски 15лв, 2.50лв за вода и по 3 лв за театър. Само при нас май театъра е толкова скъп Rolling Eyes. А вие по колко плащате за вода?

# 14
  • Мнения: 1 150
Всеки месец плащам освен таксата 40 лв и английски 15лв, 2.50лв за вода и по 3 лв за театър. Само при нас май театъра е толкова скъп Rolling Eyes. А вие по колко плащате за вода?

За вода не плащаме, театъра им е 2,50лв.

# 15
  • Мнения: 400
Ние в началото на учебната година събирахме по 25 лв. за учебни тетрадки и консумативи. Играчки се купуват от нас родителите. Тоалетна хартия,сапун и салфетки не ни искат. Всеки месец плащам освен таксата 40 лв и английски 15лв, 2.50лв за вода и по 3 лв за театър. Само при нас май театъра е толкова скъп Rolling Eyes. А вие по колко плащате за вода?

Ние събираме всеки месец по 4 лв. за санитарни и почисващи м-ли. От събраната сума купуват минерална вода и чашки. Отделно поне веднъж в месеца даваме пари за театър /радвам се, че им организират/ - винаги по 3лв.
В началото на годината събрахме по 40лв. за учебни помагала, ремонт на детската площадка, подарък за ЧРД на децата. До момента сме дали и по 44лв. за матраци на леглата.
Отделно се разчита много на спонсорство. При нас родители ремонтираха тоалетните - сложиха им с тоалетна чиния.
Относно минералната вода, която им дават да пият е добре, защото поне знам, че синът ми няма  да пие студуна вода от чешмата или пък да се намокри, но пък в началото се срамуваше да си поиска и като го вземех пиеше като жаба Simple Smile.

# 16
  • Мнения: 459
Ние в началото на учебната година събирахме по 25 лв. за учебни тетрадки и консумативи. Играчки се купуват от нас родителите. Тоалетна хартия,сапун и салфетки не ни искат. Всеки месец плащам освен таксата 40 лв и английски 15лв, 2.50лв за вода и по 3 лв за театър. Само при нас май театъра е толкова скъп Rolling Eyes. А вие по колко плащате за вода?

В градината, в която сме освен месечната такса от 40 лв плащам вода-1 лв, курсовете са по 15 лв, ежемесечно нося салфетки, тоалетна хартия, препарат за тоалетната, течен сапун,кухненски рула и др. Театрите са по 2 лв. В началото събрахме по 35 лв за играчки и някакви учебни помагала.  За подаръци отделно събират пари. Общо взето вече тръгвайки за градина сутрин взимам и парите с мен, че все за нещо събираме.

# 17
  • Мнения: 47 890
по 1 лев на месец за вода, събираме ги в началото за цялата година
по 5 лв за кабелна за годината, но тази година решихме че не желаем децата да гледат телевизия
по 18 лв за английски, 15 лв за танци и т н
по 2 лв за театър
носим тоалетна хартия, мокри и сухи салфетки, чашки,най- бързо им върви хартията
в началото на годината събираме по 30 лв, от тях им купуват играчки, костюми за тържествата, чаршафи, фулмастри, книжки и др
за мен не е скъпо, доволна съм
да добавя че в яслата не плащам абсолютно нищо допълнително, освен по 1 пакет мокри и сухи кърпички на месец

Последна редакция: ср, 12 мар 2008, 09:19 от mamavassi

# 18
  • Мнения: 14 133
При нас положението е следното:
- 2лв такса за присъствен ден;
- 30лв еднократно в началото на годината за учебни помагала, канцеларски материали и подобни;
- 2 пъти х 26лв за английски език за учебната година;
- 2 лв за куклен театър, когато им гостуват външни артисти;
- ролка тоалетна хартия, по един пакет салфетки и домакинска хартия месечно;
- течен сапун- веднъж в годината.
Пият обикновена вода и нямат телевизори, ДВД-та и подобна излишна техника. 
И за мен е поносимо. Нямам възражения!!!

# 19
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
ние плащаме 20 лева ~ за такса и по 10лв на мсесец като средства за ... и аз незнам (по решение на настоятелството) в началото на  годината отделно имаше една по-голяма сума за разните консумативи. Всеки ден в градината оцветяват по разни цветни листи, работят с пластелин и т.н. ако за това не отиват парите ... не знам.

# 20
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Таксата при нас е по 1,75 лв. на ден.

В началото на годината събрахме по 25 лв. еднократно, не знам какво са купували, но със сигурност и моето дете го ползва.

Всеки месец нося по голям пакет тоалетна хартия, течност да миене на теракот, белина, дезинфектант за тоалетна, пакет мокри кърпи, пакет салфетки и 10 л. минерална вода. Никой не ми ги е искал, знам, че имат нужда, а в крайна сметка, ако им свърши тоалетната хартия, то и моето дете няма да има с какво да се избърше.

Напълно поносимо е. Нямам никакви възражения.

П.П. От известно време им е счупен телевизора и търсят техник, за да го оправи, а телевизорът е сигурно 20 годишен. Предложих да съберем пари и да купим нов. Към момента няма ответ.

Друго нещо ми прави неприятно впечатление. Имам усещането, че родителите, като че ли не осъзнават, че всяко закупено или занесено нещо в детската градина ще се ползва и от собственото им дете. Сякаш учителките в къщи ще си го носят, сякаш препарата за почистване на санитарните помещения лелките ще го изпият.

# 21
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
 Освен таксата в началото на годината събрахме по 50лв за подаръци, играчки, учебни материали  машина за вода и тн. Взимат ни и по 3 лв за театър когато има, отделно си се плащат допълнителните занимания. Веднъж месечно си носим тоалетна хартия и салфетки. Това е, според мен не е много.

# 22
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 311
Ние събирахме за играчки, тази година учебните помагала са ни безплатни(предучилищна) и за театър, когато имат.

Това вашето си е изнудване.


Относно детските ясли-издръжката на дете в случая е 62,22лв на месец /без да слагам таксата давана от всеки родител/.

....

+такса от 40лв=102.22, т.е. по 5.11лв на ден, което е нищо. Само храната струва повече.




Съгласна съм че струва повече, но ако си на ресторант Mr. Green
......

Какъв ресторант, бре? Сутрин, обед и следобед да яде за 5.11лв на ден+гледане и обучение. Кое е многото?

Съгласна съм, че при вас прекаляват да ви искат за чаршафи, ремонти и т.н., но това, което дава общината, хич не е много, та даже и с таксата, която ние плащаме.

# 23
  • Мнения: 9 467
Ние събирахме за играчки, тази година учебните помагала са ни безплатни(предучилищна) и за театър, когато имат.

Това вашето си е изнудване.


Относно детските ясли-издръжката на дете в случая е 62,22лв на месец /без да слагам таксата давана от всеки родител/.

....

+такса от 40лв=102.22, т.е. по 5.11лв на ден, което е нищо. Само храната струва повече.




Съгласна съм че струва повече, но ако си на ресторант Mr. Green
При положение, че се дотират от държавата newsm78-пример-детската кухня на сина ми струва на месец 13лв!

Вижте, идеята ми е не да издребнявам-ни най-малко...дразни ме рекета, който упражняват върху нас, под предтекст, че не им се отпускат пари...оказва се че това не е така.

Ей това е целия цитат...


Nansen   в предните постове съм писала защо повдигам темата-ни най-малко ме притеснява сумата от 30-50-...100лв щом е за детето ми Peace

# 24
  • Мнения: 177
аз също съм от ст.загора.плащам около 30лв. мес.такса,10лв. за танци,2-3лв.за театър,когато има;носим си чаршафи и си ги пера вкъщи,съответно те не остават там;1 течен сапун веднъж годишно,1 ролка т.х.,1 ролка к.х.в началото събирахме по 30 лв.за играчки,консумативи и т.н.понеже аз съм касиера на групата знам,че тези пари отидоха по предназначение,а освен това учителките се отчитаха за всяка покупка.на собствена глава им купих МР3 плеър и килим,но за мен това е нищо.при условие,че детето ми ще ходи там още 2 г.не миправи впечатление,защото за 40 лв.на месец детето ми е нахранено,наспано,наиграно и научено на много неща,които вкъщи няма да научи.а и не мога да я мъкна с мен на работа,аз пътувам постоянно.

# 25
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 311
Като гледам за какви неща ви искат пари и какви неща да носите, ние направо сме минали супер тънко за 4г.+1г ясла.




# 26
  • Мнения: 8 999
Ние събирахме за играчки, тази година учебните помагала са ни безплатни(предучилищна) и за театър, когато имат.

Това вашето си е изнудване.


Относно детските ясли-издръжката на дете в случая е 62,22лв на месец /без да слагам таксата давана от всеки родител/.

....

+такса от 40лв=102.22, т.е. по 5.11лв на ден, което е нищо. Само храната струва повече.




Съгласна съм че струва повече, но ако си на ресторант Mr. Green
При положение, че се дотират от държавата newsm78-пример-детската кухня на сина ми струва на месец 13лв!

Вижте, идеята ми е не да издребнявам-ни най-малко...дразни ме рекета, който упражняват върху нас, под предтекст, че не им се отпускат пари...оказва се че това не е така.

Парите, които цитираш са ужасно малко. И да, държавата дотира - да не кажеш, че ти плащаш за отопление, за обслужващ персонал, за преподавателите и възпитателите, за осветление, за вода, за препарати? Или просто не отчиташ другите пера, по които държавата изцяло е поела издръжката на децата ни?
Хайде малко по-спокойно, първо мисли, а после пиши.

# 27
  • Мнения: 7 362
                       Не знам как е в Стара Загора,но и там ако седнеш и направиш разчет ще се види ,че парите не достигат.
                       Издръжката на едно дете в ДЗ за годината е около 1200 лв до 6 год и около 1300 лв от 6 до 7 г.Тук влиза абсолютно всичко и ФРЗ ,и хранене, и консумативи,и играчки , и т.н.
Таксите ,които плащате в ДЗ нямат нищо общо с отпускания бюджет и хич не смятайте 40 лв делено на 20 колко лева е на ден.Храната на ден е 1.70 - средно.Като ги нахраниш за 2 лв,на следващия ден ги храниш за 1.40.
                        Това ,че някой е отпуснал бюджет за 100 000 хиляди деца по 1200 лв на дете НЕ значи,че получените 12 000 000 решават проблемите и не значи,че тези 100 000 деца ядат само здравословни  и екзотични храни без Е-та.

# 28
  • Мнения: 1 896
В яслата, която посещава моят син месечната такса е около 25лв.( За Стара Загора става въпрос- разбирам, че авторката на темата е от там). Пари ни искат единствено, ако гостува театър, но не е задължително всички деца да присъстват и плащат-това става по преценка на родителя.Всеки месец освен таксата носим и по пакет мокри кърпички и 4 пакетчета сухи. По Коледа събираха 12лв. на дете с които освен играчка и лакомства за всяко от децата бяха закупени и 2 по-големи играчки, които останаха за групата.
Един единствен път събираха пари от родителите, за да закупят нови пердета за спалното помещение на децата, но дарението беше по желание и нямаше задължителен характер.
Доволна съм и по никакъв начин не се чувствам рекетирана.Напротив-дори се учудвам как с толкова малко средства яслите и градините успяват да сколасат- да имат що-годе приличен външен вид, добра материална база, че и всекидневно да включват месо и плодове в менюто на децата.
П.П.Заплатите на възпитателите и обслужващия персонал изобщо не ми се коментират.Размерът им е под всякаква критика за отговорната работа, която вършат.

# 29
  • Мнения: 9 467
Парите, които цитираш са ужасно малко. И да, държавата дотира - да не кажеш, че ти плащаш за отопление, за обслужващ персонал, за преподавателите и възпитателите, за осветление, за вода, за препарати? Или просто не отчиташ другите пера, по които държавата изцяло е поела издръжката на децата ни?
Хайде малко по-спокойно, първо мисли, а после пиши.
[/quote]

Мисля достатъчно Wink
Но явно ти не четеш...или поне не всичко.
Хайде да не минаваме на друго ниво-спорове...
...и да, не плащам кеш за цитираните по-горе от теб- за заплати, осветление, препарати и т.н., щото те са НИ ВЗЕТИ вече под формата на данъци Peace

# 30
  • Мнения: 7 362
...и да, не плащам кеш за цитираните по-горе от теб- за заплати, осветление, препарати и т.н., щото те са НИ ВЗЕТИ вече под формата на данъци Peace
Но за съжаление от взетите данъци отпускат много малък процент за образование,а за ДЗ още по-малко.

Общи условия

Активация на акаунт