Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Клюкарник
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 15 отговора


Мнения: 3 848

Здравейте!
Имам едно малко затруднение и ще съм много благодарна, ако някой от колегите ми помогне.

От 2,5 години заемам длъжността "ст. юрисконсулт". Току-що бях принудена да подам молба за преназначаване в ст. ескперт към новосформиран отдел. Не е по мое собствено желание, но трябва да си запазя някак работата все пак... Освен всички минуси на новата длъжност, пред мен изникна въпроса дали от тук нататък ще ми се води юридически стаж. От "личен състав" твърдят, че ще се води такъв, тъй като в длъжностната характеристика като изискване за заемане на длъжността е предвидено висше юридическо образование. Но аз не съм много сигурна в това...

Моля за съвет!
Цитирай

Бургас

Мнения: 1 111
 Хм, те и за НАП изискват юридическо образование, но не тече юридически стаж, освен ако не си юрисконсулт.
Цитирай


Мнения: 303
Трябва да си юрисконсулт...., иначе никакъв юридически стаж не може да ти тече. Веднага се запознай с длъжностната ти хактеристика и виж дали ще се явяваш по дела на фирмата. Ако е така - кажи им, че само юрискосулт може да ги представлява по дела и добре да си помислят... Успех ! Не им се давай!
Цитирай

София

Мнения: 7 065
От "личен състав" твърдят, че ще се води такъв, тъй като в длъжностната характеристика като изискване за заемане на длъжността е предвидено висше юридическо образование.

В нашата дирекция е по същия начин - в длъжностните характеристики има изискване за заемане на длъжността - висше юридическо образование. За всички длъжности - от младши до държавен експерт се води юридически стаж.
Цитирай


Мнения: 6 055
зачита ти се за юридически стаж щом като за длъжността се изисква висше юридическо образование - чл. 164, ал. 6 от Закона за съдебната власт.
някои други специални закони като закона за нотариусите и нотариалната дейност си изброяват изчерпателно длъжностите, но така или иначе пак се касае за същото.
Цитирай


Мнения: 3 848
Много ви благодаря!    bouquet

А колкото до процесуалното представителство - според чл. 32, т. 3 от ГПК
представители на страните по пълномощие могат да бъдат юрисконсултите или други служители с юридическо образование в учрежденията, предприятията, юридическите лица и на едноличния търговец;

Цитирай

София

Мнения: 9 117
Зачита се, със сигурност, мести се спокойно, особено ако е за по-голяма заплата Smile Колкото до процесуалното представителство - аз с огромно удоволствие бих се отказала от него, ама не ме питат 35
Цитирай

Sofia

Мнения: 4 057
зачита ти се за юридически стаж щом като за длъжността се изисква висше юридическо образование - чл. 164, ал. 6 от Закона за съдебната власт.
някои други специални закони като закона за нотариусите и нотариалната дейност си изброяват изчерпателно длъжностите, но така или иначе пак се касае за същото.

Точно така е.
Цитирай

София

Мнения: 7 065
В длъжностната характеристика, освен изискване за висше юридическо образование, трябва да фигурира и правоспособност. Софийска и Варненска адвокатска колегия изискват и двете основания да са налични в длъжностната характеристика. Иначе не признават юридически стаж.
Цитирай


Мнения: 3 848
В длъжностната характеристика, освен изискване за висше юридическо образование, трябва да фигурира и правоспособност. Софийска и Варненска адвокатска колегия изискват и двете основания да са налични в длъжностната характеристика. Иначе не признават юридически стаж.

ХМ! Не виждам логика.
Между другото, гледам, че и в длъжностната ми характеристика за ст. юрисконсулт не се изисква изрично юридическа правоспособност.

Цитирай


Мнения: 1 083
Трябва да си юрисконсулт...., иначе никакъв юридически стаж не може да ти тече. Веднага се запознай с длъжностната ти хактеристика и виж дали ще се явяваш по дела на фирмата. Ако е така - кажи им, че само юрискосулт може да ги представлява по дела и добре да си помислят... Успех ! Не им се давай!

Не е вярно, че само юрисконсулти могат да се явяват по дела!

Съжалявам, че се повтарям, сега прочетох , че вече е отговорено.
Но заплатата едва ли е по-голяма, най-вероятно е същата.
Цитирай

София

Мнения: 7 065
ХМ! Не виждам логика.

Виж § 1 от Допълнителните разпоредби на Закона за адвокатурата.
И тъй като Законът за адвокатурата е специален по отношение на Закона за съдебната власт, виж ми предходното писание:

Софийска и Варненска адвокатска колегия изискват и двете основания да са налични в длъжностната характеристика. Иначе не признават юридически стаж.
Цитирай


Мнения: 3 848
Искаш да кажеш, че ако реша някой ден да се впиша като адвокат в някоя от тези две колегии, няма да ми признаят стажа като юрисконсулт???   Shocked
Цитирай

София

Мнения: 9 117
Нати, това сериозно ли newsm78
Разбирам защо колегията би искала придобита правоспособност - действително е тъпо да се впише като адвокат някой, който има юридическо образование, но не си е взел практ. изпит и е работил 5 години като..не знам, правил е кафета в някоя кантора, да речем Smile
Но ако изискването са правоспособност не фигурира в длъжностната характеристика, това не е пречка на практика да се явявам по дела и ефективно да си упражнявам професията. Дори в новия ГПК, както знаете, прават на адвоката и юрисконсулта, вече са изравнени. А и всички знаем колко лесно се променя длъжностна х-ка. Просто ми е безкрайно любопитно защо е такова решението на тези адвокатски колегии Thinking Ако въобще има някакво разумно основание, то аз не го виждам.
Цитирай

София, център

Мнения: 3 446
чл. 162, ал.6 от ЗСВ - ще ти тече!

Опс, Алегра го е написала вече.
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 15 отговора