Зеленчуците и плодовете-полезни и нежелани от децата ни

  • 2 793
  • 60
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: X
За щастие дъщеря ми яде всякакви плодове и много ги обича. Но тя е пила изцеден сок само няколко пъти през живота си - всичко се дава, както си е, да се дъвче. Освен това си имаме нещо, като традиция да ядем плодове заедно и ако са кисели да правим физиономии, ако са сладки да си взимаме още и подобни. Редовни и казвам "хайде да се почерпим с някой плод", на което тя реагира, все едно ще яде торта. Grinning

# 46
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Това е страхотна идея pandora. Мисля, че този подход е много добър за децатат, които несе сещат сами да си похапнат плодове и зеленчуци.  bouquet

# 47
  • Мнения: 3 663
таня до 2г и половина се хранеше чудесно и в един слънчев ден след варицелата спря всичко освен хляба, ябълките и рибата с картофи
чаках, чаках да й мине, то стана по-зле, обявих я за злояда, а всъщност тя май клони към капризна Simple Smile
ябълките остаям настрана, защото тях ги яде
но
искаш ли краставица? не. а детска краставица? да!
след което краставицата бива нарязана с нож на лентички и с капачка от бира правим листа и после яде детска краставица във формата на палма
искаш ли ягоди? не. а от ягодките на динозавърчето петри? да!
след което ягодите се вземат, нарязват се на две, слагат се на едно листо маруля и се ядат
искаш ли морков? не. а детски моркови? да!
и от хладилника се вадят два голееееми моркова за мен и два малки моркова за нея  Wink
е, не винаги работи, все пак поне малко трябва да й се яде в момента Simple Smile
честно казано с всеки ден въображението ми става все по-добро Simple Smile
само броколите и брюкселското зеле са непробиваеми, обаче и франклин ги мрази, та не знам...  Blush
въобще ключът е или да е нещо "детско", или да е свързано с филмче/книжка

# 48
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Определено подходът при децата, които не посягат с желание към плодовете и зеленчуците е важен. Ние пък често сме правили  състезание.

# 49
  • Мнения: 5 026
Моят син с желание пиеше фреш, но в един момент отказа категорично. Явно се е наситил.Сега си поисква понякога, но не е като преди.

# 50
  • Мнения: 506
сега се сетих как ние пропихме фреш-с топка сладолед в него,работеше безотказно дълго време

# 51
  • Мнения: 23
 Praynigха от кога я 4акам тази тема? моят син не 6те и да 4уе за плодове и зелен4уци.когато бе6е бебе ги яде6е под всякаква форма а сега не и това е близо година.давам му мултивитамини и за сега не боледува .за сметка на това яде сирене и кисело мляко в голямо коли4ество.според мен с вазраста 6те си промени и хранителните навици

# 52
  • Мнения: 2 732
и моята не обича плодове и зеленчуци.
След като я взема от градина задължително я карам да изяде един банан -това става по улиците съответно Rolling Eyes

# 53
  • Мнения: 4 965
Подкрепям тезата, че е "както го научиш".
Моите деца обожават плодове и зеленчуци, защото от момента, в който ги захраних, им предлагам такива в чист и суров вид - никакви сметани, захар, сол и т.н. "подобрители" отгоре.
Доста по-късно въведох сладкиши и подобни - не съм ги ограничавала след това, но късно откриха вкуса на изкуствените подсладители. Сега, ако им дадеш 1 ябълка и 1 шоколад, първо ще изядат ябълката и после ще хапнат 2-3 блокчета шоколад и другото ще го дадат на мама и тати (то затова не мога аз да заслабна Rolling Eyes).

# 54
  • Мнения: 2 908
Никога не съм въвеждала подобрители заедно с плодовете и зеленчуците,и не съм много съгласна както ги научим,защото за мен от захранването най-важното беше да я науча да яде плодове и зеленчуци-давала съм и от всичко-от плодовете любими са и киви,ябълка,круша,сливи,пъпеш...динята,мандарините и портокалите така и не поиска да ги яде на парчета-колко опитвах всякак-само на фрешове ги харесва.Грозде обича на фреш-не съм пробвала на плод.Череши също на фреш.Банан също яде и обича.Зеленчуците са ни мъка обаче-предлагах 1000 пъти моркови и сурови и на фреш-не ги обича и се цупи,това е така,защото не са така сладки както например фреша от портокал...и тя го знае.Картофи разбира се яде сготвени.Тиква-не знам плод ли е,зеленчук ли е-яде сготвена-няма как сурова,лук яде готвен,понякога успявам да я излъжа със половин скилидка суров чесън в яденето веднъж седмично,но тя го надушва и се започва един ужас;абе сурови зеленчуци не се сещам да яде-домати не иска,краставици съм предлагала още от мноог малка-не иска,зеле-не иска;е,как да я науча аз,като тя не иска?Правили сме се че ядем пред нея и е вкусно-не го иска.

# 55
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 912
Наистина е важно детето да научи вкуса на плодовете и зеленчуците колкото се може по-рано. Не съм имала проблеми в това отношение с дъщеря ми, за сина ми е още рано да се каже. Засега и той налита на такива неща, но все още не е почнало сериозното ядене. А дъщеря ми обожава плодове, зеленчуци, дори и омразния на повечето деца спанак, при това във всички му форми на приготвяне. Но не съм й спестявала нито сокчета, нито пюренца още от бебе. И сега давам на малкия сокове, нищо че не е модерно сред много педиатри. Предпочитам да съм демоде, но детето ми да обича плодовете.

# 56
  • Мнения: 1 485
Дъщеря ми така и не стана почитателка на плодове и зеленчуци.
Сокове пие,но цял плод-рядко хапва.
А за зеленчуци да не говорим-яде само краставици.
Абсурд,ако види лук,магданоз и всички подобни.

# 57
  • Мнения: 5 178
Яде плодове всякакви, разрешени за възрастта му.. Вече и портокал дадох, нарязвам го на дребни парченца и с вилицата
Зеленчуци всякакви без печен пипер.. А броколи не съм давала, ял е само в пюре

За по-големите деца е важен и начина на поднасяне. Племеницата плодове не яде, но плодова салата яде Simple Smile.. сметана в нея не иска, но ако може малко топинг шоколад да има Simple Smile

# 58
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Броколите са много полезни. Съдържат много витамин Ц дори и като са обработени.

# 59
  • Варна
  • Мнения: 1 553
Детето ми обича и яде плодове и зеленчуци.Кои повече , кои по-малко , но то само си избира колко и какъв плод или зеленчук.
 

Общи условия

Активация на акаунт