Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Кърмене и захранване
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 18 отговора

От кога и какви марки купувате?Правите ли домашни и как?Рискови ли са откъм алергични прояви?
А и да питам за тиквичките на пазара.Давате ли на бебетата и как ги приготвяте? Very Happy Предварително благодаря!
Цитирай

Бургас

Рибата е много силен алерген. На 9 месеца е дребния и даже не сме я споменавали изобщо като вариант за храна. Аз съм особено предпазлива с храните де, но във всеки случай внимавай с рибата.А и за предпочитане са готови пюрета с бяла риба  Very Happy
Цитирай

София

Здравей,
Аз дадох за първи път пюре от риба на Таня като влезе в 8-мия месец - по препоръка на педиатърката ни. Взех и на Ганчев - ужасно е, но пък на нея и хареса много - даже ми се разсърди, че и свърши бурканчето. Обаче на това бурканче не пише от каква риба е - на мен ми прилича на консерва копърка в доматен сос. И реших да сменя пюрето - чувала съм, че на Семпер рибените пюрета са хубави, но пък бяха за деца над 8 месеца. Та и взех пак на Ганчев. Давам и по веднъж на седмица - т.е. до сега е хапнала само 3 пюренца Very Happy
За тиквичките - реших да и дам  - сварих тиквички, морковче, ориз, зелен боб и малко ябълка и цвекло, но Таня вообще не беше очарована от кулинарните ми умения Embarassed и си и дадох готово пюренце. Въпреки големия ми ентусиазъм да и приготвя аз нещо всеки мой опит завършва с пълен провал - е, не съвсем пълен, защото таткото като си добави солчица и черно пиперче и ги хапва пюренцата след нейния отказ Laughing
Поздрави от мен и Тането!
Цитирай

и аз подкрепям мнението на мамче
Цитирай
Наистина дават алергични реакции, но ако вие до сега нямате такива прояви, бих те посъветвала да не лишаваш бебо от риба.
Аз давам от края на 7 месец. Първо купих на Ганчев, но и на мен не ми харесва тов аче не пише от каква риба, но Вики ги харесва. от скоро зопчнах да купува филе от хек, варя с дивисил, прецеждам бульона и старателно преглеждам рибата. Вики е вече на 9 месеца и не я пасилам а намачквам.
Прибирам я в пликчета на порции във фризера а бульона в тобрички за лед. Когато е ден за риба размразявам две кубчета бульон и едно риба, прибавям зеленчуково пюре и сатва чудна рибена супичка или пюре.
За тиквичките на пазара съм скептично настроена, най добре си е домашно производство.
Цитирай
Рибни давам на Кечкемет, хубави са им пюретата.
Цитирай

извинете, аз съм госта Embarassed
Цитирай
Zdraveite!
V Spain sled 7 mesetz zapochvat da im davat merluza na para. Kupuvate chisto file, izmivate go hubavo y go svariavate na para. Moge da se dobavia kam zelenchukovoto piure. Mnogo e dietichno y se priema mnogo dobre ot povecheto dechitza.
Na moeto bebche pravia zelenchukovo piure ot malko kartof, zamrazen grah y morkovche, magdanoz y seld tova dobaviam merluzata.
Moge i na vas da se haresa.
Цитирай
Цитат на: LIDYA
От кога и какви марки купувате?Правите ли домашни и как?Рискови ли са откъм алергични прояви?
А и да питам за тиквичките на пазара.Давате ли на бебетата и как ги приготвяте? Very Happy Предварително благодаря!

Kupuvam gi i gi obelvam, sled koeto gi slagam v kupa s voda, dokato si podgotvia ostanalite produkti.
Shte ti kaga edna mlechna supa s tikvichki.
V tenderkata slagash 2 golemi tikvichki na parchentza, malka glava luk, edno malko morkovche, malko nakaltzan kopar , lagichka olio y voda da pokrie zelenchitzite. Svariavash y pasirash s pasatora. Sled tova dobaviash edna-dve supeni lagitza gris y dolivash prisno mliako na oko y varish da stane kato krem supa. Ako ostane redichko mogesh da sgastish s malko topeno sirene ili ot tezi kvadratnite za sandvich. Slaga se malko sol, kato za bebe.
Цитирай

Very Happy Много ви благодаря момичета!
За съжаление ние имаме неустановена към какво алергия и ще изчакам с рибните пюрета малко-искаше ми се да давам на Краси не само пилешко и пуешко месо,защото телешко не давам,да му е по-разнообразно менюто ама.... Sad
Но тиквички още утре ще му направя Very Happy
Цитирай
Цитат на: LIDYA
Very Happy Много ви благодаря момичета!
За съжаление ние имаме неустановена към какво алергия и ще изчакам с рибните пюрета малко-искаше ми се да давам на Краси не само пилешко и пуешко месо,защото телешко не давам,да му е по-разнообразно менюто ама.... Sad
Но тиквички още утре ще му направя Very Happy

Можеш да включиш заешко. А с една две лъжички рибена храна нищо няма да му стане и ти ще видиш дали му понася или не.
Цитирай

София

Lidia,

ако четеш руски, ето ти една статия за рибата:

Цитат
Рыба... и еще раз рыба
Рыба - полезный и питательный продукт. Она служит источником полноценного легко усвояемого белка, жира, некоторых витаминов группы В (В2, В12, РР), а также содержит в достаточных количествах некоторые минеральные вещества - цинк, медь, магний. Жиры рыбы отличаются высоким содержанием полиненасыщенных жирных кислот, в том числе группы омега 3, дефицитных в рационе детей, особенно тех, кто находится на искусственном вскармливании. Они необходимы для выработки целого ряда биологически активных соединений, участвующих в регуляции обмена веществ. Морская рыба может дополнить рацион ребенка йодом, который необходим для развития и функционирования щитовидной железы.

Важное достоинство рыбы - ее нежная структура. Этот продукт не содержит грубых волокон соединительной ткани и пленок, характерных для мяса. Поэтому рыба более легко переваривается, а белок рыбы усваивается легче, быстрее и полнее, чем белок мяса.

Однако врачи не спешат с введением этого продукта в рацион детей первого года жизни. Его рекомендуют ребенку в 8-9 месяцев. И связано это в первую очередь с тем, что рыба относится к группе аллергенных продуктов. Поэтому даже здоровым детям, не склонным к аллергическим реакциям, ее не советуют давать чаще, чем два раза в неделю и в небольших количествах. Ребенку на первом году жизни можно дать 30-60 г рыбного пюре в одно кормление, малышу постарше - 85-90 г рыбы в виде пюре, котлет, отварной рыбы, но не жареной.

Малышам с аллергическими проявлениями рыбу следует вводить в рацион питания особенно осторожно, с учетом их индивидуальной переносимости, начиная с очень малых доз (1/5 чайной ложки), постепенно увеличивая их до возрастной нормы.

Рыба в "баночках": вкусно, полезно, безопасно!

Выбирать рыбу для ребенка первого года жизни лучше из ассортимента специализированных рыбных консервов. Они не только легки в приготовлении и экономят время мамы, но и гарантируют полноценное и безопасное питание малышу.

Рыбные консервы изготавливают на основе рыбы с добавлением овощей или овощей и круп. Рыба бедна рядом важных пищевых веществ, хорошим источником которых являются овощи. Включение овощей и круп в рыбные консервы значительно повышает их пищевую ценность.

При изготовлении детских рыбных консервов используют разные сорта рыбы: океаническую - хек, треску, минтай, лосось; речную - судак, карп. В овощной компонент входят картофель, морковь, белокочанная или цветная капуста, кабачки, тыква, зеленый горошек, фасоль или репчатый лук. Из круп в состав консервов включают рис, перловую, гречневую, манную крупы, кукурузу, овес.

Консервированные рыбные блюда наряду с небольшим количеством рыбьего жира содержат и растительные масла - подсолнечное, кукурузное, оливковое, соевое, рапсовое. В состав некоторых консервов могут входить жиры животного происхождения - сливочное масло, свиной жир.

Для улучшения вкусовых качеств консервов добавляют томатную пасту, экстракты укропа, петрушки, крахмал.

Важно выбирать "баночки" не только с учетом их содержания, но и степени измельчения продукта. Рыбо-растительные консервы бывают пюреобразные - для малышей с 8-9 месяцев, крупноизмельченные - для детей с 11-12 месяцев, и кусочками - для детей 12-18 месяцев.

Разнообразие рыбного рациона малышу гарантировано!

Ирина Митькина,
консультант: В.И. Куркова, врач высшей категории,
сотрудник Отдела детского питания НИИ питания РАМН.

Цитирай

Букурещ

Рибни пюрета - Semper, номер 1 на БГ рибен пазар за пюрета.
Цитирай

Longueuil, Canada

Ганчев и Семпер съм давала още от 6 месец - нямаше никакви реакции - сега съм взела и калкан - сигурно и тои ще е вкусен.
Цитирай

София

Мама Кенга, къде се загуби????
Да не би вече да пишеш от Канада?  Wink
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 18 отговора