Отговори
  • Мнения: 1 049
Здравейте майчета,

кога долу горе започнаха децата ви да говорят - имам в предвид не "мама" или "тати", а по две-три свързани думички и да казват цели изречения? Чудя се в последно време дали трябва да отделям повече време да уча малката да говори като й повтарям нови думички...  Thinking Знам, че е индивидуално, но дъщеря ми проявява голям интерес всичко да повтаря и от няколко месеца говори много по две-три свързани думички, но до повече не сме стигнали (може би защото паралелно учи и два езика - бьлгарски и немски). Споделете как е при вас, повечето ми познати смятат, че около 2-рата година децата започват да казват вече по-дьлги изречения и това обикновено става от само себе си?  Laughing

Последна редакция: нд, 16 мар 2008, 16:36 от Ciao_bella

# 1
  • Мнения: 4 451
Детенцето ти се развива съвсем нормално. Успокой се. Наистина е много индивидуално. Някои дечица на 18м. свързват по две думички, при други това се случва около втората годинка, а има случаи и по-късно.

# 2
  • Мнения: X
Започна около година и половина да навръзва изречения с по две - три думи, сега не можеш да и затвориш устата. Говорех и много още от раждането, според мен това, както изслушване на детето винаги, когато иска нещо да каже, без да се прекъсва са факторите за бързо проговаряне, но всичко си е до дете.

# 3
  • Мнения: 610
около 1ката започна да казва "бебе нана"и тем подомни неща.Сега се опитва да ми обясни нещо,но повече го каза на бебешки.Много е сладка

# 4
  • Мнения: 375
Преди три - четири месеца свърза поне 3 думи в изречения,сега направо си говори,дори една вечер когато я приспивах ,ми разказа какво е правила при баба си,е естествено не като голям човек,но направо си каза няколко изречения,къде е ходила,какво е видяла...и т.н.,всичко е индивидуално-ние много и говорим.

# 5
  • Мнения: 5 393
Преди 4 месеца някъде започна да използва повече думи и да се опитва да повтаря. Изречения сглобява от 2 месеца горе-долу.
При всяко дете е различно.

# 6
  • Мнения: 1 029
изречения- около годинка и няколко месеца, а думички- доста по-рано

# 7
  • Мнения: 1 897
Здравейте майчета,

кога долу горе започнаха децата ви да говорят - имам в предвид не "мама" или "тати", а по две-три свързани думички и да казват цели изречения?...Знам, че е индивидуално, но дъщеря ми проявява голям интерес всичко да повтаря и от няколко месеца говори много по две-три свързани думички, но до повече не сме стигнали (може би защото паралелно учи и два езика - бьлгарски и немски). Споделете как е при вас...
Синът ми е горе-долу на същата възраст и положението с проговарянето при него е абсолютно същото, въпреки че не учи два езика едновременно.Познавам и деца на тази възраст, които все още не говорят и други, които са доста напред с материала.
Не се тревожи, детенцето ти се развива съвсем нормално.

# 8
  • София
  • Мнения: 39 745
На 1,7г Дияна ни изненада с изречение от 3 думи. До тогава казваше само отделни думи.
Въпроса беше, че говореше по бебешки. Аз играех ролята на преводач.

# 9
  • Мнения: 2 613
На около 1г.и 8-9м. започна да свързва думите в просто изречение,а към днешна дата не спира да бърбори.

# 10
  • Бургас
  • Мнения: 10 817
Okoло 2г започна да повтаря думички,а от 2-3 месеца се опитва да прави и изречения.Истината е обаче че не и се разбира много още и често гадаем какво иска да каже.

# 11
  • Мнения: 1 049
Благодаря ви за отговорите!  Hug Както виждам при всички е много различно... Явно дьщеря ми се развива сьвсем нормално и индивидуално Wink   Laughing

# 12
  • Мнения: 625
Моето дете проговори на 1г. 6 мес.,ама наистина проговори.Започна направо изречения да прави.Аз до почти същата възраст все се притеснявах,че детето ми не казва нито една дума смислена,а пък то чудото стана за нула време.

# 13
  • Мнения: 887
При всяко дете е различно. Синът ми говори, но по "бебешки" и почти нищо не му разбираме, докато някои деца на неговата възраст говорят по-разбираемо.

# 14
  • Мнения: 653
все още говори на свой си език, казва единствено Ало, мамо
останалото е отделни думички

смята се, че в двуезични семейства детето проговаря по-бавно, така, че не се притеснявай
и все пак всичко си е до детето

Общи условия

Активация на акаунт