Проговори германецът, свалил самолета на Сент-Екзюпери

  • 2 695
  • 41
  •   1
Отговори
  • Мнения: 25 447
Цитат

Германецът, свалил самолета на Екзюпери: Ако знаех, че е той, нямаше да го направя


88-годишният Хорст Риперт реши да разкаже за свалянето на самолета на автора на "Малкият принц" в книга, която ще излезе на 20 март във Франция
16.03.2008
Германецът, който е свалил самолета на френския писател и пилот Антоан дьо Сент-Екзюпери (Saint-Exupery.org) през 1944 г., е бил ас на германските военновъздушни сили (Луфтвафе) и е приключил Втората световна война с 28 победни мисии, предаде Франс прес.

88-годишният Хорст Риперт реши да разкаже за свалянето на самолета на автора на "Малкият принц" в книга, която ще излезе на 20 март във Франция.

Тя е съставена от френския водолаз Люк Ванрел и журналиста Жак Прадел.

В нея Риперт разказва, че свалил самолета на писателя при разузнавателна мисия с "Месершмит-109" над морето, близо до Тулон. Той обаче разбрал много след датата на това събитие - 31 юли 1944 г. - кой е пилотирал френския боен самолет "Лайтнинг".

Останките от машината бяха изложени през 2004 г. в Музея на въздуха и космическото пространство в Бурже.

Ако знаех, че това е Сент-Екзюпери, нямаше да сваля самолета му, разказва Риперт в книгата.

БТА


Дали?  Thinking
Война е било, все пак... Родината или гения?  newsm78

ПП Съжалявам, доста скучно, не става въпрос за секс, но...  Blush

# 1
  • Мнения: 4 651
Нито едно от двете в случая, просто евтина популярност.

# 2
  • Мнения: 3 376
Хм...дали не би?
Пък и е нямало как да знае кой е в самолета все пак.

И какво,чувството на вина го преследва ли?А не съжалява ли и за другите животи,които е отнел?

Мразя всички теми,свързани с войната,тежки са ми...всичко е толкова безмислено,защо се избиват тез хора...

Май f(x) е права.

# 3
  • България
  • Мнения: 1 090
Не знам каква е истината ,но като тийнейджърка  бях  влюбена в Екзюпери,чела съм всичко от и за него. Blush
Ех,върнах се години назад...

# 4
  • Мнения: 5 539
На война като на война...
Вазов защо не е ходил да се бие за Освобождението на България?

# 5
  • Мнения: 25 447

Вазов защо не е ходил да се бие за Освобождението на България?

За Вазов не знам, ама други са ходили...

# 6
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033

Вазов защо не е ходил да се бие за Освобождението на България?

За Вазов не знам, ама други са ходили...
Простете некадърността ми-само историята между двете световни войни ми е била по-скучна от Възраждането  Rolling Eyes, ама Вазов нали е бил хъш? И ми се въртят някакви разногласия, ама с кого ги имаше?

Иначе, незнам, когато има лице и име нещата не се променят. Сега разбирам, че някакъв дядко на 88 е убил Егзюпери, за да не бъде убит от последния. Т.е. какво геният е щял да убие и оживее и да пише детски приказки, а пореден неизвестен да бъде мъртъв. Аз, како Сийке, не вярвам, че има мисъл за Родината, когато някой е на бойното поле, няма мисъл и за гения, де.
Ненавиждам военщината във всяка форма.
Малкият ПРинц, както и Питър Пан останаха неясни за мен в годините

# 7
  • Мнения: 25 447
Аз, како Сийке, не вярвам, че има мисъл за Родината, когато някой е на бойното поле, няма мисъл и за гения, де.

Да, права си, че въпросът е стоял така: "Убий, за да не те убият теб". Но все пак, ако е имал избор, вярвам, че германецът пак би предпочел да убие врага, независимо колко талантлив е бил. Освен, ако самият той не е бил гений. Ама пък тогава може да се намесят други чувства - завист и т. н....
Иначе, целта му в момента е ясна - издава книга, друса крушата, да има какво да остави на наследниците.
А кой знае, може да е разбрал кого точно е свалил след войната, да е потърсил произведенията му, да е прочел и... да е усетил някакво угризение на съвестта. Кой знае?  Thinking

ПП Екзюпери не е автор, който може да се разбере от първи прочит. Пробвах го три пъти - на 10, на 13 и на 17 години. Третия път вече го разбрах. И го обикнах завинаги .   bouquet

# 8
  • Мнения: 6 167
Война, како.  Няма " Бихте ли, ако знаехте.. " . Свалял е самолети, за да не свалят неговия.
Ти ако знаеш, че вражеския самолет го управлява Екзюпери, ще направиш ли саможертва да те свали той и да си отидеш ти от белия свят, за да може той да остане пише?

Последна редакция: пн, 17 мар 2008, 00:00 от Lennie

# 9
  • Мнения: 3 405
Скоро се сетих за Ехзюпери, за "Въздушна поща" (ако не се лъжа).
Там описва перипетии от живота си на летец, по много красив начин.

# 10
  • Мнения: 6 991
Война е било. Или убиваш, или те убиват. Чудя се дали има хора, които биха пожертвали себе си в името на гения срещу тях в една подобна ситуация, още повече, че същия този гений утре друг твой колега ще го свали със или без знанието, че това е гений...
Много дълбоко и лично съм свързана с Екзюпери и творчеството му...

# 11
  • Мнения: X
На мен ми е много интересно какво точно съдържа книгата.

Детството на Хорст Риперт в китното баварско селце Шюхелбюхел, първата му любов с Хана от съседната къща, школата за пилоти, първият свален самолет, получаване на медал от Гьоринг за бойна слава, моментът след войната, когато разбира, че един от свалените от него самолети е на Екзюпери, душевните терзания, последвали откритието...?!

Не ми се вярва, че за Хорст Риперт, секундите, довели до свалянето на един от 28-те свалени от него самолети, са най-важните в живота му и са осмислили цялото му житие-битие. Поне до такава степен, че да посвети цяла книга на тях.

# 12
  • Мнения: 6 991
Книгата е за Екзюпери, той просто е интервюиран, предполагам.

# 13
  • Мнения: X
Като се обърне каруцата пътища много.
Някак си не му вярвам.

# 14
  • Мнения: X
Книгата е за Екзюпери, той просто е интервюиран, предполагам.
Да, може би си права, малко прибързано заключение направих. Книгата е написана от двама търсачи на загубени самолети и най-вероятно за това е книгата, кой ти казва.

Иначе намерих още инфо:
На 31 юли 1944 г. - две седмици преди дебаркирането на съюзниците в Прованс - Сент Екзюпери, който е летец във френските ВВС отлита от Сицилия на разузнавателен полет, от който не се завръща. Обстоятелствата около гибелта на писателя все още не са напълно изяснени. В архивите на Луфтвафе не са открити данни за самолет, свален близо до мястото, където изчезва Екзюпери. Бившият военен пилот Риперт си спомня, че в този ден получил нареждане да излети, тъй като е забелязан неприятелски самолет. Машината била „Лайтнинг“ и държала курс към Марсилия. Риперт започнал преследване, открил огън и я уцелил. „Самолетът падна в морето. Никой не скочи. Пилот не видях. Чак след няколко дни научих, че това бил Сент-Екзюпери. Надявах се и продължавам да се надявам, че това не е бил той. Когато бяхме, млади четяхме всичко, обожавахме книгите. Творчеството на Сент-Екзюпери породи призванието у мнозина от нас. Харесвах го. Ако знаех, нямаше да стрелям срещу него“, заявил бившият германски пилот, който по онова време бил на 24 г.

Може би е искрен, няма причина да не е. И какво от това? Стечение на обстоятелствата, съдба, война...
Отделно пък излезе, че този германски пилот всъщност бил от руски произход, майка му била известна руска певица, близка на Шаляпин. И тук се разкрива още една драма в живота на германския ас. Дали някои от тези 28 самолета не са свалени и на руския фронт? Съдба, война...

Общи условия

Активация на акаунт