Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
  • Перник, и понякога Милано
Не знам дали всички сте чували за това, че след като се роди бебето, най-доброто за него е да не се реже пъпната връв веднага, ами да се изчака всичката плацентарна кръв да отиде към бебето (т.е. да се изчака докато плацентата спре да пулсира). Доколкото знам, е добре поне 10-15 минути да се изчака. Ако тази кръв е много полезна за бебето, защо в болничната практика в БГ бебето бива лишено от нея? Разбира се, в отделни случаи, като например нарушаване на целостта на пъпната връв, това е невъзможно. Но това би трябвало да са изключения.

Лекарите са много по-наясно с полезността за бебето, обаче не знам защо това не се практикува в тукашните болници. Заради удобство ли го правят, не знам. Ясно, че това не е жизнено важно, но все пак е изключително полезно. А е факт, че повечето майки изобщо си нямат идея за това.

Има ли някоя майка, която да е поискала да не режат веднага пъпната връв, и съобразиха ли се с това искане. В коя болница?

# 1
Не бях чувала и честно казано не знам кога са я отрязали, бях упоена.

# 2
А защо бебето се тъпче с АМ от раждането?
А защо се дава вода?
А защо се захранва със сок от 2 месец?
А защо се дава жълтък и месо на 5 месеца?
И т.н.
Ти сама си си отговорила, защото сме:

# 3
  • София
И на мен ми е много интересно защо. Дали защото много бързат да извършат всичките си процедури на бебето (аспириране, теглене, мерене, капки в очите и т.н.), дали защото много трудно се променят вече въведените процедури и стереотипи... Или пък все още някои лекари не са наясно за ползите от това нещо?
Има майки, които са поискали да се изчака и лекарите са се съобразили с това искане. В обикновена БГ болница. Но нека те сами да се включат да кажат.

# 4
  • Стара Загора
Досега и аз не бях чувала за това,но мисля че не само в БГ е тка Naughty

# 5
  • В Средната земя
Не съм го чувала това, аз много кървях след раждането и може лекаря да е бързал да разбера защо.  newsm78

# 6
  • Перник, и понякога Милано
И на мен ми е много интересно защо. Дали защото много бързат да извършат всичките си процедури на бебето (аспириране, теглене, мерене, капки в очите и т.н.), дали защото много трудно се променят вече въведените процедури и стереотипи... Или пък все още някои лекари не са наясно за ползите от това нещо?
Има майки, които са поискали да се изчака и лекарите са се съобразили с това искане. В обикновена БГ болница. Но нека те сами да се включат да кажат.

Duol, аз раждах втория път в Токуда (първият път като раждах не знаех изобщо за това нещо). И за съжаление НЕ се съобразиха, хем е частна болница и им плащах. Направиха се на отнесени - викат "Това в Интернет ли си го чела?" Но аз родих 2-3 седмици преди термин бебе с ниско тегло 2200 г и предполагам, че заради това. Все пак бяха притеснени заради ниското тегло. Но от друга страна, точно при проблемни бебета и при недоносените, това да не се лиши бебето от плацентарната кръв е още по-необходимо, и страшно полезно, ама кой ли лекар ще го приложи?!
Както и да е, нашият случай не е показателен, но ми беше интересно дали при безпроблемни случаи, ако майката е поискала, те са се съобразили.

# 7
  • София
Да, Тети, разбрах, че при теб е станало така. Учуди ме, честно казано, защото бях в Токуда на деня на отворените врати, зададохме го този въпрос и лекарките изобщо не се учудиха. Казаха, че са имали такива случаи - идват майки, които преди това са раждали в чужбина, и искат бебето да се сложи веднага на гърда, да не се реже пъпната връв, да не се отмива верникса и т.н. Казаха, че по принцип са готови да се съобразят с желанието на клиента  Wink Явно зависи при кой доктор раждаш.

# 8
  • София
При мен изчакаха, но имахме уговорка предварително.

А не го правят:

1)  Защото действат рутинно, така са научени и не си правят труда да си осъвременят знанията
2)  Защото рутинно слагат матергин за отлепяне на плацентата, а трябва да прережат пъпната връв преди  това, иначе има опасност със следващата контракция да отиде твърде много кръв към бебето
3)  Заради предишни (но отречени по-късно) данни за жълтеница и polycythemia (повече червени кръвни клетки в кръвта и сгъстяване на кръвта евентуално)

# 9
  • Sofia
Имаха си някаква нАучно оправдание И за това (както и за АМ, жълтъка и всичко, което Никол е изброила, че и още цял куп други работи), но в момента не се сещам точно какво беше... Мисля, че беше свързано с по-висок риск от жълтеница, ако се изчака и тази кръв, ама да не ви подвеждам.
Ако не се появи някой по-знаещ да каже какво точно им е поредното измислено оправдание, по-късно може да поровя...

# 10
  • Sofia
А, Ивето всичко написала Simple Smile Значи правилни ми били спомените в общи линии.

# 11
Не съм много наясно с това, но ще ми е интересно да науча повече  Thinking

# 12
  • София
А защо бебето се тъпче с АМ от раждането?
А защо се дава вода?
А защо се захранва със сок от 2 месец?
А защо се дава жълтък и месо на 5 месеца?
И т.н.
Ти сама си си отговорила, защото сме:

... така е, за съжаление...  Sad

# 13
# 14
Хм, много интересно. Признавам си, не го знаех това. Ако раждам втори път, ще се опитам да го приложа.

Редакция на ключовите думи на тема

Общи условия

Активация на акаунт