Ще успея ли без помпа?

  • 1 298
  • 22
  •   1
Отговори
  • Мнения: 235
Ще може ли в началото да се справя без помпа? Как мислите вие? КОгато родих дъщеря ми, беше абсурдно да се справя без цедене. Така ли е след второто раждане newsm78? Предполагам, че много зависи от бебчето, но все пак...принципно ме интересува дали е възможно да се справя сама, без помощта на помпата...
Благодаря предварително на отзовалите се!

# 1
  • Мнения: 3 926
Здравей Hug Най-добре ще е да се научиш да се справиш без помпа. Само кажи къде ще раждаш - тук или в Мадрид?
Ако си тук можеш да посетиш срещите на Ла лече лига в София или Пловдив и да получиш ценни указания за цедене на ръка и изобщо как да се справим в първите дни в болницата. Ако си в Мадрид - смятам, че там съвсем по друг начин подхождат към кърменето. Много повече го толерират и подкрепят.
Така или иначе е добре да се научиш да цедиш на ръка. Много по-щадящо е за гърдите и много по-пълноценно изпразващо, ако се прави правилно.
Помпата идва тогава, когато искаме да оставим по-големи количества или (не дай Боже) бебето не е при нас за дълго време.
Така че отговорът на въпроса ти е  - да, може, но иска малко предварителна подготовка Grinning

Последна редакция: пн, 17 мар 2008, 11:13 от Асенцето :)

# 2
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
...а и ако видиш зор, винаги някой може да отърчи и да купи добра помпа и да я донесе в рамките на час, нали? Grinning

# 3
  • Мнения: 235
За дотър4аването с помпата за един 4ас...ясно Grinning, имах предвид това, 4е се нуждая от предварителна информация дали принципно е възможно да избегна неприятното цедене и да се радвам на доволно, кърмено бебе, живот и здраве

# 4
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Много е възможно разбира се Grinning

В много случаи всичко, което трябва е, бебето да се постави на гърдите (възможно по-скоро след раждането) и да му се предлага да суче често (8-12 пъти в денонощие). Така не само се стимулира по-рано слизане на кърмата и адекватно количество мляко, но и майките най-често избягват препълване и може даже да не разберат кога коластрата преминава в мляко (освен ако не видят цвета Simple Smile)

# 5
  • Мнения: 235
Благодаря ви, моми4ета  bouquet
В Мадрид ще раждам и донякъде оттам ми идват притесненията. След първото раждане (в България) не полу4их никаква помощ и информация в болницата. С кърменето се справих благодарение на информацията по форумите. Но беше трудно и изнервящо. Не иксам пак да  е така. Искам, здраве и живот да гледам едно доволно, КЪРМЕНО бебе

# 6
  • Мнения: 2 829
Може, разбира се! Аз раждах в САЩ и когато заминавах ми проглушиха ушите с това колко важно е още веднага след раждането да започна да цедя "до последната капка", даже ми дадоха помпа за кърма.... Която изобщо не използвах Grinning бебето си беше при мен през цялото време, сучеше си от 30-тата минута след раждането, аз даже не знаех за прословутото "слизане" на млякото. Имаше един момент, когато гърдите ми бяха по-твърди и препълнени, но дотогава малкия беше такъв експерт по сукането, че засукваше без проблем Grinning Когато имах нужда от цедене слагах бебето да суче Grinning
Успешно кърмене от мен! Hug

# 7
  • София
  • Мнения: 1 504
Аз пък не успях...явно имах повече мляко и ако не беше помпата незнам....На ръка така и не се научих да се цедя, доста болезнено ми беше в началото/особено като ме стисна докторката да ми покажееее...след това не съм се и пробвала/
Успех и да се похвалиш как си се справила като му дойде времето Simple Smile

# 8
  • Мнения: 700
Здравейте!  Grinning
Успях без помпа и с двете деца. Имах и за първото и второто много мляко /дори прекалено много, ще пусна и тема за това/ . Майка ми е кърмала три деца успешно, а сестра ми две. Те ме научиха как да се цедя на ръка при нужда .

Първите дни след раждането, особено на 3-4-5 ден имах прекалено много кърма и без изцеждане не става. Донякъде облекчих положението при второто като се ограничих от течности и се хранех по малко тези дни, избягвах храни, от които съм забелязала чеми слиза повече кърма.

В родилния дом гледах майките как се мъчат с помпите и изцеждат за доста време малко мляко. Смятам че на ръка е по- спорна тази работа. Може би зависи и от помпата.

Успех ти желая, Пепита! Hug

# 9
  • sofia
  • Мнения: 482
...а и ако видиш зор, винаги някой може да отърчи и да купи добра помпа и да я донесе в рамките на час, нали? Grinning

Питам просто от любопитство - коя помпа е добра точно в този момент - в родилния дом. Значи с първото дете нямах добра помпа, цедях на ръка, защото така ми казаха акушерките. Гадост.

Сега, обаче, като усетих препълнените гърди веднага изпратих мъжа ми да купи прословутата АВЕНТска помпа - сори, ама, то и на самата помпа пише, че е подходяща за след 2-4 седмица на кърменето, т.е. вече като има установена лактация и добре отпушени и действащи канали.
Така ли иначе и до ден днешен се чудя  - дали след добре огледани инструкции успях да я сглобя правилно това чудо на техниката, защото според мен вакуума изобщо не е това което трябва да е, вижда ми се много слаб. Дали все пак ще ми влезе някога в употреба тази инвестиция - досега не бях прочела толкова хвалебствия тук във форума за нищо друго освен тази помпа.
Така ли иначе бебчето си беше до мен и точно в тази критична нощ то пък се побърка от сукане - мисля че беше на всеки 30 мин, та положението мина съвсем безболезнено благодарение на бебчо.

# 10
  • Мнения: 235
  Grinning Вклю4вам се за помпата конкретно. Понеже досега не съм 4ула една лоша дума за тази помпа, мислех 4е нещо аз не съм наред...Оказва се, 4е има и други моми4ета, които са установили, 4е й е слаб вакуума. Не съм ползвала други помпи и не знам какъв вакуум правят, но тази не е от лесните. Има един 4алъм  hahaha таа да се каже и ако не го хванеш, няма цедене Mr. Green

Последна редакция: пн, 17 мар 2008, 16:57 от Пепита

# 11
  • Мнения: 5 582
emi_bademi,и аз съм (бях) с такава помпа и отначало също вакума ми се струваше малък.Мъжът ми я разглоби-малкото бяло кръгче  което е на преходната част към чашката се слага с оребрението надолу(с гладката част нагоре).Дано ме разбра,питай,ако имаш нужда.
Аз съм доволна от помпата,но първите дни не можах с нея.В родилния дом се измъчих,никой не ми показа как.Една акушерка ме стисна-сълзи ми избиха.Като се прибрах майка ми показа как става-нито болезнено,нито трудно,ама с чалъм  Laughing
Успех на всички кърмачки  Hug

# 12
  • Мнения: 3 926
Еми, за помпата наистина си има чалъм. Обаче ако искаш може да ми драснеш лично и ако си ми близичко мога да мина и да ти покажа това-онова с помпата, а и на ръка и току виж ти харесало цеденето Wink

# 13
  • под дъгата
  • Мнения: 630
Два вида помпи имах, но по-лесно ми беше "на ръка" в началото.

# 14
  • Мнения: 668
Да си кажа и моето скромно мнение - много зависи за какво ще се цедиш.
Ако се цедиш за облекчаване напрежението в гърдите - най-добре да цедиш на ръка, по-безболезнено и по-лесно. Но при мен лично, ако трябваше да цедя за количество, т.е. до пълно изпразване на гърдите за да оставя докато ме няма - Авентската помпа ми беше в голяма помощ. Чалъма лесно й го хванах - първо пръсвах няколко капки кърма върху силиконовата диафрагма на фунията, и след това като я наместех върху гърдата вакуума ставаше веднага (понеже е влажно).
И първия и втория път, докато бях в болницата помпа не ми е трябвала въобще. Бебенцата бяха при мен, първото още от излизането от родилната зала, а втория път от следващата сутрин (родих късно следобед и за през нощта не ми я дадоха). Давах им да засучат при всеки сигнал от тяхна страна, млякото си ми слезна на втория ден и не съм имала никакви проблеми. А мамата при мен в стаята - що народ й се изреди да й стиска гърдите, не и не. Повече от няколко капки не тръгнаха, то не бяха рев и сълзи от болка, запушени канали, хлътнали зърна и прочие. На нея и помпа не й помогна.
Пожелавам ти успех с кърменето, и дано не ти се налага да се тормозиш с помпи и тн.

Общи условия

Активация на акаунт