Къде сте, мами от Швеция?

  • 27 599
  • 274
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 901
Здравейте,
аз съм си в България, но имам нужда от помощ от мами от Швеция.
Трябва да преведа нещо от английски, което е пълно с имена на шведи, а ми е трудно. Така че, моля ви, напишете с български букви как бихте прочели следните:
Orgen с умлаут на о
Wahrborg с умлаут на а
Mullsjo с умлаут на о
Ygbergs
Saro с умлаут на о, умлаут на а
Viljen
Vastra умлаут на I а
Ohrlings умлаут на о
Wallen
Умлаут, сигурно знаете, ама да поясня, са двете точици над буквата.
Може би по-добре на лични - да не оспамваме много.
Предварително благодаря.

# 31
  • Мнения: 314
зависи малко от диалекта, но горе-долу така звучи ако трябва да се напише с български букви:
Örgen   - Орйен
Währborg - Велборй
Mullsjö  - Мулшьо
Ygbergs  - Идберйс
Särö  - Серьо
Viljen - Вилйен
Västra  - Вестра (Западен/а)
Öhrlings - /Й/Орингс
Wallen - Валлен

# 32
# 33
  • Мнения: 69
Честит празник момичета, по специално разбира се на именниците, ако има такива между вас или в семействата ви.  newsm51
Много се умълчахме всички тука. smile3505
Разкажете как ще празнувате Великден? Правите ли нещо по-специално за празника?
Споделете някоя хубава рецепта за козунак.   food002

# 34
  • Мнения: 1 896
didi4,
Има български свещеник в Стокхолм, само че служи в някоя от другите православни църкви, защото бг църква няма. Мъжът ми е обещал да проучи и да ми каже ще има ли великденска служба, къде и кога. Макар че ние с две малки хлапета не сме много за църква, но може да се отбием само. Иначе смятам да замеся някой козунак, ама да видим дали ще успея да го вместя покрай грижите за децата.
Добре поне че времето е по-хубаво сега, че за местния Великден имаше сняг  Simple Smile

# 35
  • Мнения: 69
basilisk
Да напълно те разбирам, с две малки деца сигурно изпушваш  smile3515 , особенно ако нямаш баби и дядковци на помощ, предполагам де.
То и аз не смятам да ходя посред нощите на църква пък и ще е невъзможно да навия мъжа ми да го направи, защото той е скаран с всякакъв вид религии и не ще и да чуе Simple Smile.
Пък и то в моето положение  preggo не е и много да ходя по нощите...........пък и ме е хванал някакъв гаден грип за капак и изобщо не знам ще се освестя ли до празника  Sad
Иначе -  да видях в сайта на посолството, че има някакъв свещенник, но информацията беше доста оскъдна.
Но за козунака съм непреклонна, ще правя пък каквото ще да става. Иначе се каним да ходим утре да видим за боя за яйца дали няма да намерим в гръцкия магазин, пък и аз да разгледам какво има, че още не съм ходила, а пък и сиренце ми се е прияло и баничка и........... ама айде да не се размечтавам прекалено

Гледам, че другите мами много се умълчаха, май всички са вече ваканционно настроени.

Oopsy какво стана с инфото за полета - чакаме го Simple Smile.

# 36
  • Мнения: 1 107
Да се отчета- полета беше много добре, абсолютно точно като време излетяхме- направо си е удоволствие целия път да го минеш с един-единствен полет. Стюардесите много любезни,, а полета трая 3 часа  доколкото помня-самолета беше направо празен- около 40 човека, половината бяха сърби май  Grinning, хората се възползват от ниската цена Wink
А къде се намира този гръцкия магазин в Стокхолм- искам да го навестя докато съм тук, за  да знам какво предлагат там ( ох ако имат от любимите ми бадемови сладки  newsm44 ) ?

# 37
  • Мнения: 69
Магазина е точно на отгоре на площада на метростанцията на Rinkeby.
Аз не, че съм ходила, но мъжа ми го посещава често.
Каза че нищо не пише на самия магазин и бил малко забутаничък.

А за полета честно казано не очаквах, че ще има толкова добри отзиви, което ме радва.
Най вероятно и аз към септември ще се възползвам, че съм и от Бургас и ще ми е супер удобно. Живот и здраве разбира се.

# 38
  • Мнения: X
здравейте, съседки

ние празнувахме Великден по тукашния календар
все пак бяха официални празници и имахме повечко почивни дни
та остана време и за козунаци и за яйца
приятно празнуване на БГ Великден

при нас пролетта най-после дойде
сега е слънце
кеф

# 39
  • Мнения: 69
Mma Ramotswe мерси мерси, ама защо съседки, нали и ти си в швеция или греша   newsm78
Радвам се че времето при теб е хубаво Simple Smile
Козунаците и яйцата аз в събота ще ги мятам  Laughing, защото днес все още не съм добре.

Тоя магазин, за който ви говорих нещо са го разтурили и вече не бил същия. Мъжа ми ходи обаче и се сдобих с едно пакетче зелена боя  Laughing за яйца и една опаковка готови за печени банички гръцки от мъничките със сирене и извара  Shocked дано да няма някоя бременна съфорумка, ако има обещавам да я поканя и да споделя. Вече ми текат лигите.

Иначе на някакъв магазин моят сладур намерил сирене, в много странна кутия на което пише СИРЕНЕ на български и отдолу на неразбираем език , но на кирилица някакви неща. Сега се чудим изобщо какво е това нещо, но още не сме го отворили и не знаем дали е вкусно. Ако е хубаво ще ви кажа.

А някой да знае турски магазин или изобщо нещо близко до нашия вкус има ли друго в Стокхолм.

И така де тази вечер си е жив празник за моя стомах  Mr. Green.
Айде чао на всички мами за сега.

Последна редакция: чт, 24 апр 2008, 19:34 от didi4

# 40
  • Мнения: 1 896
Аз пък ги врътнах днеска козунаците, само яйцата останаха за събота. И хем дребната днес беше след ваксина и малко крива, мрънка, пък аз до лактите в тесто, бая луднца си беше по едно време.
didi4, баби и дядовци не употребяваме ние.  Laughing  Е, почти де. Но като цяло искаме ние да си гледаме децата.
За храните с бг вкус не знам, напоследък открих само едно кисело зеле нарязано в буркани, полско. Сготвих го със свинско и стана прилично. Вкусът не е едно към едно като нашто, ама е доста близък все пак.
На мен най-много ми липсват готините билкови чайове, които има в България. Тука има почти само черен и зелен чай с аромати или пък разни с много силни азиатски подправки. И те не са лоши, ама ми идват в повече подправките им ако ги пия редовно. Но ми пращат отвреме-навреме чайчета от къщи, де.  Simple Smile

# 41
  • Мнения: 69
Е това е оправна жена си.  Laughing
Абе то е хубаво да си гледаш детето сам ама понякога и ние сме хора, пък като няма някой със месеци да те отмени за 5 мин и ти става "чоглаво".  #2gunfire
Иначе моята леля да е жива и здрава, че е тя в момента да ми наглежда синчето, защото някой път просто няма начин за съжаление  Cry .
Казвай подробности за туй зеле , щото моя като чу и очите му ей такива станаха   #Crazy newsm78 . Как се казва и къде го има.
Аз не обичам особено кисело зеле обаче половинката го обожава.
А пък за чайчето имам останали 8 пакетчета Алпинист, който ми е любимия ако искаш заповядай тука при мен на село да те почерпя  Laughing .

Абе забравих да питам, какво разбрахте за църквата, все пак нищо не се знае, може и да ми прещрака нещо и да стана много набожна Simple Smile.

# 42
  • Мнения: 1 107
Момичета, доколкото аз рабрах май няма българска църква в Швеция - дано да греша, разбира се Simple Smile
Иначе турски магазин, или по-скоро е арабски, има в Solna Centrum-  търгивския комплекс точно до станцията на метрото, има интересни неща, но  кори за банциа не видях и там. Имат обаче много хубави баклавички Simple Smile Някой беше писал, че се намирали кори за баница в по-големите супермаркети, но досега не съм видяла никъде. Като сме го обърнали на хранителна тема   chef- пробвахте ли киселите им краставички? Не са съвсем същите, но са близки като вкус....
Иначе аз си боядисах яйца- с кристали, без кристали, с седеф, за компенсация, че козунак няма да правя - ще купя някой кекс и ще со го представям за козунак Grinning

# 43
  • Мнения: 1 896
Киселото зеле го купих от Coop, на щанда им с по-екзотично ориенталски манджи беше, там където има консерви патладжан, сърми и т.н. Пише Sauerkraut и е някво полско. После видях и в един магазин от Vi веригата, че го имаше, този път на няква фирма Smak, пак полска и сигурно е горе-долу същото. Цена ми се върти някъде около 15-16 крони ама да не излъжа, че хич ме няма с числата и мноо ги забравям.
didi4, мерси за милата покана на чай, някой ден непременно ще ударим някой бг чай заедно  Grinning
Сега съм супер трудно подвижна обаче с двата дребуса, че и от Lidingö няма метро, трябва да се ходи до Östermalm с рейс и после сигурно да се сменя метро до вас, супер сложно. Ще видим по-нататък кат се поотракам и почна да шофирам из Стокхолм, ама за сега не мога още, особено с пискала на задната седалка. И баткото сигурно ще тръгне на градина по някое време, та ще е по-лесно. А иначе за отмяна таткото ми е отмяна, все пак като не е на работа си разделяме грижите по децата. Много повече доверие му имам отколкото на баби и дядовци, те са давали кофти педагогически резултати неведнъж.  Wink
За краставичките моят мъж понеже им е супер фен и сме пробвали досега доста видове. На нас най-много ни харесват едни турски на Sera, но са огромен буркан. Май от Willy"s бяха. Приличат на най-добрите български, но са още малко по-готини, наистина и аз се зарибих.
Айде да излизаме ние, че е някво фантастично време. Хубав ден!

# 44
  • Мнения: 69
ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ МАМИ

Весело изкарване на празника и да са ви сладки козунаците  Laughing

basilisk
Мерси за изфото . Киселото зеленце вече е осигурено, но днес ще го опитаме. За чайчето - поканата остава, когато решиш. Може пък да си организираме някой път някоя форумска среща, кой знае Party .
Oopsy
То да ти кажа тия краставички не сме спряли да ги пробваме, както и червеното цвекло.
Е да не са съвсем същите на вкус, като чели са малко по-сладки ама много ни харесват  Laughing .
А да ви кажа това сиренце дето мъжа ми го купи е страхотно, много ми хареса, колкото и да е подозрителна опаковката.

Общи условия

Активация на акаунт