Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Здравословни проблеми и профилактика
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Моля ви за помощ, относно изследванията на баща ми.  Crying or Very sad Реших ей така, на своя глава да пуснем всичко това, но не съм наясно как точно да тълкувам резултатите и какви мерки да предприемем. Виждам доста неща, които не са в референтни граници, но от там нататък нищо повече не зная. Tired

01.01 ПКК-8 показателя *
 Профил Виж по-долу

WBC (левкоцити) 6.58 x10^9/L        3.5-10.5

RBC (еритроцити - бр.) 5.13  x10^12/L     жени 3,7-5,3 мъже 4,4-5,9

Hgb (хемоглобин) 157g/L       жени 120-160 мъже 135-180

Hct (хематокрит) 0.459 L/L          жени 0,360-0,480 мъже 0,400-0,530

MCV (ср. обем на еритроцита) 89.4 fL   82-96

MCH (ср. Hbg съдърж. в еритр. ) 30.5pg    27-33

MCHC (ср. Hgb конц. в еритр.) 341g/ L     300-360

Plt (трoмбоцити) 163x10^9/L    130-360

Биохимия  

Забележка : Няма

Име на теста (изследването)
 Резултат

01.22Гликиран Хемоглобин (HbA1c) НЕГОТОВ      % 6%

01.12 Глюкоза-3 кратен профил *
 Профил Виж по-долу

Глюкоза първа 11.13 mmol/l от     3.8 до 6.1

Глюкоза втора 9.79 mmol/l 

Глюкоза трета 7.42 mmol/l 

01.13 Креатинин 68.36 mkmol/l        жени 53-96 ; мъже <50год.71-110 мъже>50год.72-127

01.19 Холестерол - общ 6.5 mmol/l   нисък риск до 5,2 умерен риск до 6,5 висок риск > 6,5

01.21 Триглицериди 1.72 mmol/l <1.7

01.24 АсАТ (GOT) 28.5 U/l жени 0-35 мъже 0-40

01.25 АлАТ (GPT) 42.0 U/l жени 0-35 мъже 0-40

01.27 Гама - GT 136.7 U/l жени до 35 мъже до 50

Туморни маркери 

Забележка : Няма

0.10 PSA 0.468  ng/ml      до 4,0

Цитирай

Хоуп,

определено има проблем със zахарта баЩа ти.  Sad Днес четох, че гликирания хемоглобин е добре да е под 7 %, тук го дават под 6%.
Иzлеzна ли вече реzултатът на баЩа ти?

PSA 0.468  ng/ml      до 4,0  това не zнам какво е, не мога да го коментирам.

холестеролът и триглицеридите , моя мъж е с такива стойности. Лекарите каzват, че всичко е ок, трябва да се следят. С диета се постигат добри реzултати. И Алат е много леко е zавиШен, може да е някаква протичаЩа инфекция. При мен е zавиШен от доста време, 3 лекари съм питала, каzват, че таzи стойност не е проблем. За другите стойности ниЩо не мога да кажа.

Цитирай

с/у ОколоМръсТното

мдам, с повишена кр. захар е татко ти.
На колко е години? Имате ли диабетик в родата?
Цитирай

Шани,
 на 56 години е. Нямаме диабетик в рода. На стресова основа е, сигурна съм! Sad

Миле,
това PSA са туморни маркери на простатата. Поне това няма, че ...
За холестерола му купих ябълков пектин. А за черния дроб - ЛИВ 52 на Хималая.
Утре сме на лекар и ще видим какви мерки ще се предприемат за захарта. Малко се поуспокоих, но вчера просто ми се плачеше! Tired

Благодаря ви, момичета! Hug
Цитирай

София

Баща ти е диабетик със сигурност, от холестеролния му профил има нужда от още изследвания  имат значение и други показатели.
Един от ензимите е доста висок, обикновено това се получава при проблеми с жлъчката или прием на алкохол.
Бъбречната му функция е нормална.

Този простатно специфичен антиген е на горна граница, добре е редовно да ходи на уролог и да се пуска изследване периодично, независимо има ли проблеми с ходенето по малка нужда или не.
Успех!
Цитирай

с/у ОколоМръсТното

Имелда - може ли да се каже, че е диабетик, само от един КЗП? Вярно, че е с лоши показатели, но е само един. Може да е ял доста сладко, преди профила, може да е под огромен стрес?
Та искам да кажа, възможно ли е само от един тест (както казах - много лош), да се отсече: той е диабетик?

Още повече, на 56 годишен човек, нямаш фамилна обремененост в тази диагноза?
Цитирай

Шани,
пропуснала съм да спомена, че татко си прави глюкозен профил преди 5 месеца. Тогава стойностите бяха около 8.
Не е инцидентно определено. Ще изчакам в петък да излезе и грикирания хемоглобин и тогава ще се разбере.
Исках да му пусна и С-пептид, но в нашия град не правят това изследване! Confused
Шани, сигурно е диабет.  Tired Благодаря за съветите! Hug

Имелда, благодаря за коментара! Hug Ще направим допълнителни изследвания на холестерола!
Цитирай

София

Шани, може.
Кръвна захар сутрин на гладно над 7 в две изследвания и след нахранване над 11 дори в едно изследване, е сигурен диабет.
Гликираният хемоглобин има връзка със средната стойност на кръвната захар през последните месеци и дава ориентировъчна информация  - това  е грубо казано. Той не се използава толкова като диагностичен, а главно като белег за ефективността на лечението при диагностицирани диабетици.
Цитирай

София

Имелда - може ли да се каже, че е диабетик, само от един КЗП? Вярно, че е с лоши показатели, но е само един. Може да е ял доста сладко, преди профила, може да е под огромен стрес?
Та искам да кажа, възможно ли е само от един тест (както казах - много лош), да се отсече: той е диабетик?

Още повече, на 56 годишен човек, нямаш фамилна обремененост в тази диагноза?
Да, може. Стреса може да ти даде единична стойност, но три - не. Първото изследване е на гладно, едва ли е нагънал 5 вафли преди това.
Фамилната обремененост не е доказана причина за диабет.
Със скромния ми 27-годишен опит като диабетик се подписвам под мнението си.
Няма страшно, по всяка вероятност е неинсулинозависим. Като го сложат на подходяща диета и се следи редовно нивото на захарта ще си влезе в нормално русло.
Цитирай

В мечтите

Моята майка си прави 2 поредни месеца изследвания на гюкозата - високи стойности (по-късно ще цитирам точно). Проблемът е там, че не вярвам на лобораторията (половин Козлодуй  би трябвало да са болни от диабет). Сигурно има проблем, но искам всичко да е прецизно направено Mad
  bouquetСлед празниците  ще прави нови изследвания в Кандиларов в София.
Въпросът ми е какви точно И да направи? Като тези на Хоуп ли или и нещо допълнително? (на 53г. е, тя страда от тежка мигрена -натровила се е с какви ли не лекарства, зрението и се влоши, нейната майка се разболя от диабет на около 68 години)С-пептид какво показва?
Ако някой ме ориентира ще съм много благодарна.
Цитирай

Мира,съветвам те да заведеш майка си в София в лаб.Меддиа на ул."Солунска"№36,там консултират и лекари диабетолози,а и ти гарантирам за изследванията,че ще бъдат много точни.Познавам хората,които работят там и са наистина страхотни професионалисти,освен това имат много научни разработки,свързани с диабета,както и с други ендокринологични заболявания.Успех!
Цитирай

Мира, нека да направи гликиран хемоглобин. Той покаzва какви са били стойностите на глюкоzата преz последните няколко месеца. А моята майка освен това прави и обременяване с глюкоzа.

Хоуп, как е баЩа ти?
Цитирай

В мечтите

Благодаря ви. Ще направи всичко!
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.