Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Родители на близнаци и породени
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

София

Мнения: 769
Моля, кажате ако знаете, в закона пише, че майката има право на 6 месеца неплатен отпуск за всяко дете. Как стой въпроса при нас с близнаците? Полагат ли ми се 2 по 6 месеца или не? То при положение, че майчинството е едно...вероятно мога да ползвам само половин година неплатен. Но пък от друга страна те са си две деца? newsm78
Цитирай


Мнения: 1 897
Предадох питането ти. Ето отговора:

Съгласно чл. 167а, ал. 1 от Кодекса на труда (КТ) след използването на отпуските по чл. 164, ал. 1 и чл. 165, ал. 1 всеки от родителите (осиновителите), ако работят по трудово правоотношение и детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка, при поискване има право да ползва неплатен отпуск в размер 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст. Когато са родени близнаци, размерът на неплатения отпуск по чл. 167а, ал. 1 от КТ не се “удвоява”. Това означава, че и при раждане на близнаци всеки от родителите има право на неплатен отпуск в размер на 6 месеца. Редът и начинът за ползване на този вид отпуск са подробно регламентирани в чл. 49 и сл. от Наредбата за работното време, почивките и отпуските.
Цитирай

София

Мнения: 769
Креми, благодаря ти за бързият отговор, честно казано и аз така си мислех, но за всеки случай!  bouquet
Цитирай
Може ли др.родител да прехвърли 6 месеца непл.отпуск на другия родител например и да се ползва 1 година?Благодаря!
Цитирай

София

Мнения: 769
Не може
Цитирай
Ако др.родител се откаже да ползва отпускът неможе да се прехвърли на майката например - така ли?!Ужас!това със сигурност ли е?И трябва ли да отработвам 10 дена за да ми се актуализира заплатата?Благодаря Ви!
Цитирай


Мнения: 383
Предадох питането ти. Ето отговора:

Съгласно чл. 167а, ал. 1 от Кодекса на труда (КТ) след използването на отпуските по чл. 164, ал. 1 и чл. 165, ал. 1 всеки от родителите (осиновителите), ако работят по трудово правоотношение и детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка, при поискване има право да ползва неплатен отпуск в размер 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст. Когато са родени близнаци, размерът на неплатения отпуск по чл. 167а, ал. 1 от КТ не се “удвоява”. Това означава, че и при раждане на близнаци всеки от родителите има право на неплатен отпуск в размер на 6 месеца. Редът и начинът за ползване на този вид отпуск са подробно регламентирани в чл. 49 и сл. от Наредбата за работното време, почивките и отпуските.

За съжаление указанието, което се дава от Министерството на труда и социалната политика е отново дискриминиращо родителите на близнаци. Странно, защо обаче е, че в началото когато се въведе този отпуск тълкуването беше различно или поне на мене така ми беше отговорено в сайта на министерството (отговорът между другото все още си стои там), а именно, че всеки от родителите има право на 6 месеца неплатен отпуск за всяко дете, или с други думи общо 2 години. А за прехвърлянето на отпуска от единия на другия родител законът даде възможност само до 31.12.2006 година. Сега вече не може.
Цитирай

София

Мнения: 769
Предадох питането ти. Ето отговора:

Съгласно чл. 167а, ал. 1 от Кодекса на труда (КТ) след използването на отпуските по чл. 164, ал. 1 и чл. 165, ал. 1 всеки от родителите (осиновителите), ако работят по трудово правоотношение и детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка, при поискване има право да ползва неплатен отпуск в размер 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст. Когато са родени близнаци, размерът на неплатения отпуск по чл. 167а, ал. 1 от КТ не се “удвоява”. Това означава, че и при раждане на близнаци всеки от родителите има право на неплатен отпуск в размер на 6 месеца. Редът и начинът за ползване на този вид отпуск са подробно регламентирани в чл. 49 и сл. от Наредбата за работното време, почивките и отпуските.

За съжаление указанието, което се дава от Министерството на труда и социалната политика е отново дискриминиращо родителите на близнаци. Странно, защо обаче е, че в началото когато се въведе този отпуск тълкуването беше различно или поне на мене така ми беше отговорено в сайта на министерството (отговорът между другото все още си стои там), а именно, че всеки от родителите има право на 6 месеца неплатен отпуск за всяко дете, или с други думи общо 2 години. А за прехвърлянето на отпуска от единия на другия родител законът даде възможност само до 31.12.2006 година. Сега вече не може.

Аз също знам, че по закон за всяко дете се полагат по 6 месеца, точно поради тази причина зададох и въпроса за нас с близнаците. Понеже са родени заедно, ги "разглеждат" като едно дете... Това е положението. Иначе за прехвърлянето на отпуска ми е известно, че вече не става.

Цитирай

София

Мнения: 623

Аз също знам, че по закон за всяко дете се полагат по 6 месеца, точно поради тази причина зададох и въпроса за нас с близнаците. Понеже са родени заедно, ги "разглеждат" като едно дете... Това е положението. Иначе за прехвърлянето на отпуска ми е известно, че вече не става.



Положението е супер! Mr. Green
Цитирай

София, Младост 4

Мнения: 8 622
  Да мисля че бяха десет дни, който трябва да отработиш за да ти се актуализира заплатата.
Цитирай

Стара Загора

Мнения: 255
Moмичета ето какво ми изпрати днес моята работодателка.КАза че мога да ползвам и още 6 месеца които се полагат на бащата но трябва да попълня някакви декларации че той се отказва,това инфо е от днес

Неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст
Чл. 167а. (Нов - ДВ, бр. 52 от 2004 г.) (1) След използването на отпуските по чл. 164, ал. 1 и чл. 165, ал. 1 всеки от родителите (осиновителите), ако работят по трудово правоотношение и детето не е настанено в заведение на пълна държавна издръжка, при поискване има право да ползва неплатен отпуск в размер 6 месеца за отглеждане на дете до навършване на 8-годишна възраст.
(2) В случаите по чл. 167, ал. 2 настойникът има право на отпуск по ал. 1 в размер 12 месеца. С негово съгласие отпуск в размер до 12 месеца или остатъкът от неизползвания отпуск до този размер може да се ползва от един от родителите на майката или на бащата на детето.
(3) Когато след навършване на 2-годишна възраст на детето починат и двамата родители и те не са ползв
али отпуск по ал. 1, настойникът има право на такъв отпуск в размер 12 месеца, а когато родителите са ползвали част от отпуска - на остатъка от неизползвания отпуск до този размер. Със съгласието на настойника този отпуск може да се ползва от един от родителите на майката или на бащата на детето.
(4) Родител (осиновител), който сам се грижи за отглеждане на детето, има право на отпуск по ал. 1 в размер 12 месеца в случаите, когато:
1. не се намира в брак с другия родител и не живее в едно домакинство с него;
2. другият родител е лишен от родителски права с влязло в сила решение на съда;
3. другият родител е починал.
(5) В случаите по ал. 4, т. 1 и 2 другият родител няма право на отпуск по ал. 1.
(6) Отпускът по ал. 1 може да се ползва наведнъж или на части. Когато се ползва на части, продължителността му не може да бъде по-малка от 5 работни дни.
(7) Лицето, което иска да ползва отпуск по ал. 1, трябва да уведоми за това работодателя си
най-малко 10 работни дни предварително.
(Cool Времето, през което се ползва отпускът по ал. 1, се признава за трудов стаж.
(9) Редът и начинът за ползване на отпуска по ал. 1 - 8 се уреждат с наредба на Министерския съвет.
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.