Повиване или ританки в родилния дом?

  • 2 274
  • 33
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 138
Здравейте ,родих сина си преди 7 години и в родилния дом в Бургас го повиваха 4 дни.Разбрах, че в Добрич например им слагат веднага ританки.
Моя позната ми каза , че гледала някакъв професор по ТВ, който казал , че с някаква наредба е забранено да се повиват поради опасност от луксация и коксартроза.
А вие знаете ли сега как е?

# 1
Никъде не ги повиват. Поне аз не съм чула.
Слагат им памперси и ританки. Затова и искат да се носят определена бройка памперси.

# 2
  • След завоя в дясно
  • Мнения: 1 350
Здравей, незнам дали е забранено да се повиват , чрез закон ,но  не е желателно изобщто да се повива. Даже има и специални гащи , които се слагат и правят крачетата в стоика "пате". Те са против луксация. Моя личен савет е не го повивай само с ританки си е ок
Лека бременост  Grinning

# 3
  • Варна
  • Мнения: 1 123
Най добре е да попиташ някоя мама, която скоро е раждала там, където ти смяташ да раждаш.
Във Варна в АГ болница например слагат памперс, но след това ги повиват в пелени - така им е по-лесно на акушерките. Но не във всички болници е така.

# 4
  • Мнения: 2 479
Аз раждах през август в бургаската болница и ми искаха задължително пелени за раждането.А после като ви качат в родилно каквото им дадеш това му слагат на детенцето - поръчах на мъжа ми да донесе ританки и на следващото преобличане бяхме с ританки и блузка.Предполагам,че и сега ще е така...

# 5
Тук във ВТ им слагаха памперса а отгоре 4ак до вратлето с пелена - беше ужасно като го гледах патето, като едно вързопче и можеше да си мърда само главичката. Бях казала на съпруга ми и той донесе бебешки дрешки. реших на своя глава от време на време да я "разопаковам", но такъв скадал ми спретнаха, че ни изписаха бързо бързо...

# 6
  • София
  • Мнения: 2 827
и аз знам, че в Бургас повиват

тук в София не съм чула за някое АГ да повиват

# 7
  • sofia
  • Мнения: 1 184
Аз раждах преди 2 години в Шейново в София и там им слагат на бебоците памперси , а отгоре ританки и блуза ( по-точно нещо като гащеризончета цели, които се връзват отстрани, а не са с копчета).Доколкото знам във всички родилни домове в София ги обличат в ританки и не ги повиват.

# 8
  • Мнения: 1 289
Ради беше с памперс и с гащеризонче и блузка /оборотни/ в родилния дом. Не са я повивали.

# 9
  • Мнения: 1 976
В никакъв случай не трябва да се допуска повиване /пристягане /! За съжаление от форума разбрах, че на доста места в България все още го правят  Shocked !Не го допускайте в никакъв случай!

# 10
  • Германия
  • Мнения: 8 085
Цитат на: Esselte
Тук във ВТ им слагаха памперса а отгоре 4ак до вратлето с пелена - беше ужасно като го гледах патето, като едно вързопче и можеше да си мърда само главичката...

уаааааааааа какво е това издевателство бе #Shocked

# 11
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Цитат на: Esselte
Тук във ВТ им слагаха памперса а отгоре 4ак до вратлето с пелена - беше ужасно като го гледах патето, като едно вързопче и можеше да си мърда само главичката. Бях казала на съпруга ми и той донесе бебешки дрешки. реших на своя глава от време на време да я "разопаковам", но такъв скадал ми спретнаха, че ни изписаха бързо бързо...

Милото. Добре че бързо са ви изписали. Сигурно се е измъчило

# 12
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Цитат на: Didorani
Най добре е да попиташ някоя мама, която скоро е раждала там, където ти смяташ да раждаш.
Във Варна в АГ болница например слагат памперс, но след това ги повиват в пелени - така им е по-лесно на акушерките.../quote]

  Така е и в МБАЛ "Пловдив", искат да си носиш и пелени. Мойта щерка я повиваха до 3-я ден, след това си дадох дрешки и не ми отказаха да е с тях.

# 13
  • Мнения: 46 437
Ако си кажеш, че искаш да не повиват бебето и си занесеш дрехи какъв е проблема?

# 14
  • Мнения: 3 562
Ради я повиваха,
правеха ги като елхички  #Puppy dog
Крачетата им са свободни, не стегнати  Rolling Eyes

# 15
  • Мнения: 46 437
Цитат на: Roshalche
.........Крачетата им са свободни, не стегнати  Rolling Eyes


Разкрачени ли са?

# 16
  • София
  • Мнения: 2 958
Дара я родих в Окръжна болница- София и ги повиваха! Но им правеха нещо като гащички от пелените за да са им разкрачени крачетата и отгоре само им завиваха една пелена на крачетата да не са голи! Въобще не са и били стегната крачетата! Тя дори си риташе доста и един път и се показа крачето!

# 17
  • София/Велико Търново
  • Мнения: 734
Цитат на: makrust
Цитат на: Esselte
Тук във ВТ им слагаха памперса а отгоре 4ак до вратлето с пелена - беше ужасно като го гледах патето, като едно вързопче и можеше да си мърда само главичката. Бях казала на съпруга ми и той донесе бебешки дрешки. реших на своя глава от време на време да я "разопаковам", но такъв скадал ми спретнаха, че ни изписаха бързо бързо...

Милото. Добре че бързо са ви изписали. Сигурно се е измъчило


На втория ден при нас им облякоха ризка и ги повиваха само до кръста, което все пак е по-поносимо  Confused

# 18
  • Мнения: 138
Благодаря на всички за отговорите!
Както разбирам- май в Б-с още ги повиват.И във Варна също!!!
Това си е безобразие- като си спомня как ги пристягаха- но синът ми след 5 мин вече беше развит- бе май доста активен

 #Milti  в родилния дом- за четири дни не знам дали му се събра и час да спи.....А представете си през август, когато ще раждаме с тези пелени.........Горкичките , съвсем ще се спарят.След като излязох от родилния дом дупето му бе толкова червено , че един месец не можех да  му сложа памперс.....
лека бременост на всички и късмет

# 19
  • Мнения: 883
И Ева я повиваха, докато бяхме в родилното- с памперс и отгоре пелена,  увита до вратлето.

# 20
  • Мнения: 3 663
в майчин дом слагат ританки от доста време насам

# 21
  • Overijse, Belgie
  • Мнения: 1 131
В Габрово веднага след раждането ги обуват с ританки! Бях много учудена, когато преди месец се роди племенникът ни в Бургас и беше повит!!! Мислих си, че това е отживелица! да не казвам, че имаше бебета само с пелени, без боди или ризка. Оказа се, че родилките си носят дрехите!?!? В Габрово дрехите са от родилното и са доста прилични - чистички и здравички  Grinning

# 22
  • ... някъде преди лудницата ... до църквата!
  • Мнения: 1 130
ВДИГАМ И 2-ТЕ СИ РЪЦЕ ПРОТИВ ПОВИВАНЕТО!Здравейте всички!
Отскоро съм към групата на бременеещите и по тази тема немога да не взема отношение!
На 25г съм, но още страдам от повиването ми като бебе, а вероятно ще ми попречи и за нормално раждане, а и след това! Няма да влизам в подробности относно страданията, които сме изтърпяли със семейството ми - имам луксация на тазобедрените стави /и двете/.
Ще дам някои факти, но наистина помислете добре преди да позволите повиване на вашето малко съкровище! Разбира се не е гаранция, че ще се случи нещо лошо, но по добре не разчитайте на случайността.

  "Луксацията представлява трайно разместване на костите, образуващи ставата.
Периода след раждането е най-отговорен за родителите. Какво трябва да знаете: - не дърпайте детето за крачетата (повдигайте долната част от тялото му с длан под тазчето); - не дърпайте крачетата, за да ги изправите и приближите едно към друго; - не увивайте бебето като пашкул; - при носене на ръце на детето, то да е с разкрачени крачета, които да обхващат тялото ви, а не със събрани.
При наличие на луксация се налага спешно лечение, което се извършва в хирургично - ортопедично отделение. Там се предприема наместване, а при неуспех или усложнения и по показание се пристъпва към ортопедично - възстановителна операция."
Ето повече инфо:
http://www.med.primasoft.bg/medinterest/for_child/tips/crippling_protection.htm

# 23
  • ... някъде преди лудницата ... до църквата!
  • Мнения: 1 130
А ето и въпросната наредба от министерство на здравеопазването:

http://www.mh.government.bg/administrative_serve2.php

# 24
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
На доста места и в София все още повиват.Обаче под повиване изобщо не се разбира това,което някога са правели и стягане и изпъване на крачетата.Просто слагат памперса,а пелената я правят като торба - крачетата са свободни да риткат.И аз в Окръжна в София раждах и ми беше много странно вечер като ни питаха дали искаме да им повият ръчичките,за да са им на топло (а беше страшна жега от парното) и да не мърдат толкова и да спят по-спокойно.Но нито една мама не се съгласи Grinning

# 25
  • Мнения: 6 315
Когато раждах аз (в 1АГ "Света София") повиваха бебетата по начина описан от Хедра и не им стягаха крачетата изобщо, като отгоре им слагаха ризки. Бая облечени бяха, но точно когато раждах не бе много топло. Казаха ни, че в горещо време даже ги държат само по ризка и пампа...

# 26
  • София
  • Мнения: 10 825
В Св. София слагат памперс, и загъват бебето в пелена. Над гръста е с блузка. Не казвам "повиват" защотот не е повито тъй като може свободно да ритка. По-сокор от пелената правят нещо като чувалче, в което са крачетат на бебето.
И аз какво обяснение дадох Embarassed

# 27
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
ще приложа снимков материал от Св. София 15.07.2004
така беше първият ден...после с гащеризончета....

# 28
  • Мнения: 1 181
в Русе ги повиват. Една седмица стояхме в род. дом и през цялото време повит беше. И само да се подаде раменце или ръчичка се повива наново - стегнато. Приличаше ми но хот-дог.

# 29
  • Мнения: 6 472
Абе аз отдавна раждах, но тогава във 2-ра градска в София ги повиваха. Така ги омотаваха, че не можеха да си мръднат ръчичките миличките Cry  Аз нали млада, загубена и не много в час със ситуацията не казах нищо. Обаче онова мойто още от тогава си е диване и непрекъснато се разповиваше, за да си извади ръцете. Пък то ноември и студено.....а аз като не знам как да го повия отново Embarassed  Абе голяма веселба падна и ни изписаха с изринат задник Imp

# 30
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Стига да са с памперс и да не им изпъват краченцата,за да няма проблеми с луксацията,няма лошо в повиването първите ден-два - бебетата са свикнали в корема да са на тясно и да усещат отвсякъде допир и повечето са неспокойни,когато са в прекалено свободни дрешки и не усещат нищо около себе си.Повиването(пак уточнявам - не класическото с изправени краченца!) по принцип е стар акушерски трик,за да са кротки бебетата.Неслучайно на много места препоръчват като един от начините да се успокои ревящо бебе да го загърнете плътно в леко одеалце - успокояват се много бързо (с бебата така се приспивахме вечер първите седмици,когато пищеше от колики и умора едновременно - плътно завита в памучно одеалце и разнасяна с ритмично подрусване,заспиваше за 10 минути).
Това по повод снимката на Реза и уточнението,че така са били увити първия ден Grinning

# 31
  • Мнения: 138
Синът  ми също го повиваха с изправени крака , напълно , както на снимката.
Чудя се сега какво да правя- дали не трябва да говоря с позната акушерка с молба да му обуят ританки ....Е, има още малко време....живот и здраве..... #Milti

# 32
  • Мнения: 8 450
Цитат на: THERION
и аз знам, че в Бургас повиват

тук в София не съм чула за някое АГ да повиват
В Тина Киркова беба беше ту с ританки ту повита.Но като казвам повита не ме разбирайте погрешно-не беше стегната а само леко омотано в пелена.Явно зависи от това какви дрешки имат м момента.

# 33
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Цитат на: luluto
Абе аз отдавна раждах, но тогава във 2-ра градска в София ги повиваха. Така ги омотаваха, че не можеха да си мръднат ръчичките миличките Cry  Аз нали млада, загубена и не много в час със ситуацията не казах нищо. Обаче онова мойто още от тогава си е диване и непрекъснато се разповиваше, за да си извади ръцете. Пък то ноември и студено.....а аз като не знам как да го повия отново Embarassed  Абе голяма веселба падна и ни изписаха с изринат задник Imp

Сега във ІІ градска в София ги обличат с ризки и ританки. Много са сладки.

Общи условия

Активация на акаунт