Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт


Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Сдружение "Настоящи и бъдещи майки"
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Скопие

Мнения: 7
Здравейте!
Първо бих искала да се извиня ако е коментирано това което ще попитам вече в темата, но прерових доста от нея и не успях да открия нищо.   Sad Писах в Майчинството - счетоводно, но отговор не получих. Може би въпроса ми не е бил за там.
Та, случая ми е такъв:
Омъжих се в Македония и живея в Скопие от миналата година. Бременна съм в седми месец и се осигурявам в България за да мога да взимам поне някакви парички тъй като тука така и не успях да намеря работа.
Все още се двуомим къде да родя, с оглед на това че счетоводителката на фирмата в която се осигурявам ми каза че за да си получавам парите трябва бебето да е родено в България, тоест да има българско гражданство.   newsm78 А ако родя тук вземането на такова за него ще се проточи доколкото разбрах доста дълго.   Sad
Дали някой знае истина ли е това и къде евентуално мога да прочета нещо по темата?
Благодаря предварително.
Поздравчета.   Smile
Цитирай

София

Мнения: 1 352
Здравейте!
Първо бих искала да се извиня ако е коментирано това което ще попитам вече в темата, но прерових доста от нея и не успях да открия нищо.   Sad Писах в Майчинството - счетоводно, но отговор не получих. Може би въпроса ми не е бил за там.
Та, случая ми е такъв:
Омъжих се в Македония и живея в Скопие от миналата година. Бременна съм в седми месец и се осигурявам в България за да мога да взимам поне някакви парички тъй като тука така и не успях да намеря работа.
Все още се двуомим къде да родя, с оглед на това че счетоводителката на фирмата в която се осигурявам ми каза че за да си получавам парите трябва бебето да е родено в България, тоест да има българско гражданство.   newsm78 А ако родя тук вземането на такова за него ще се проточи доколкото разбрах доста дълго.   Sad
Дали някой знае истина ли е това и къде евентуално мога да прочета нещо по темата?
Благодаря предварително.
Поздравчета.   Smile

Съгласно чл. 8 от Закона за българското гражданство, роденото в чужбина дете, на което поне един от родителите е български гражданин, има право на българско гражданство по произход. Оригинален пълен препис от акта за раждане, удостоверяващ раждането придружен от заверен превод на български език, се представя в общината в България по постоянен адрес на този от родителите, който е български гражданин.
Законът за гражданската регистрация предвижда 6-месечен срок за вписване в общината по постоянен адрес в България на раждането на дете на български гражданин в чужбина.
Първо трябва да се преиздаде акт за раждане на детето в БГ.
Необходими документи:
1. Документ за самоличност на родителите
2. Препис-извлечение от акт за раждане, съставен от местни органи на власт в чужбина, с оригинален печат, заверен и легализиран при необходимост/с апостил/
3. Превод на български език от лицензирана фирма за преводи, заверен от Консулски отдел на Министерство на външните работи
тук по подробно http://www.mfa.bg/bg/index.php?option=com_content&task=view& … &Itemid=521#1
Можеш да се обадиш и да попиташ за колко време става /мисля че е около 2 седмици/.

След това Чл. 46. Нередба за медицинската експертиза на работоспособността. Болничен лист за раждане, станало в чужбина, се издава от личния лекар въз основа на следните документи:
1. акт за раждане на детето; /преиздаден в БГ - заради ЕГН-то на детето/
2. декларация, че детето е живо и не е дадено за осиновяване;
3. документ за ползвания отпуск при бременност; /Преведен на български документ от детския лекар, под чието наблюдение е детето - че детето е живо и за него се грижат родителите му - съответно трябва да има апостил върху документа/
4. копие на трудов договор или осигурителна книжка на лицето.
Можеш да попиташ в НОИ.
 Peace

Цитирай

Скопие

Мнения: 7
благодаря ти много anii_ta!!!..   bouquet
не бях очаквала такъв изчерпателен и подробен отговор.. наистина..   Hug
ще помислим още малко.. но така като гледам нещата доста ще се усложнят с документацията ако родя тук.. и май  ще си раждам в бг..  Smile
мерси много още веднъж.. flower2
Цитирай


Мнения: 1
SOS.Аз с риск да съм досадна,имам спешна нужда  някой да ми разясни темата.Моя случей е следният-ще родя бебчо в Англия,но в БГ до последния месец ще ми се издава болничен.В този случай ще получавам ли майчинство,и първите месеци ще получавам ли 90% от заплатата си?Имам нужда този въпрос да ми се изясни,но не мога да питам счетоводителите във фирмата,която работя.
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.