Коя известна литературна творба НЕ харесвате?

  • 17 844
  • 414
  •   1
Отговори
  • Мнения: 340
Сигурна съм, че темата за любима книга е обсъждана вече.  Хайде да обсъдим кои книги, според вас, са незаслужено популярни и незаслужено възхвалявани.  Разбира се, дайте и някаква обосновка.

Аз лично особено мразя "Алиса в страната на чудесата".  Първо, смятам сюжетът за крайно неподходящ за деца.  Когато четох книгата като малка, резултатът беше, че редовно сънувах кошмари.  Един особено ужасяващ, повтарящ се кошмар беше, че ме арестува Гешев /страшилището от партизанските филми/ и ме обвинява, че съм тюлен.  Не обяснява защо е толкова престъпно и наказуемо да си тюлен, но аз се задушавам от ужас как аджеба ще докажа, че не съм тюлен.  Сигурна съм, че Алиса и нейните перипетии с несправедливия процес бяха причината за тези кошмари.  После прочетох книгата пак и като горе-долу зрял човек и ми се стори просто скучна и претенциозна.  Не видях никакви проницателни метафори, които да ме накарат да запомня някаква поука.  Не видях никакви герои, с които да се идентифицирам по някакъв начин или които да звучат поне малко истински или разкриващи нещо за живота.  Изобщо не виждам нищо друго освен един куп халюцинации.  А по принцип харесвам фантасмагории, защото например много обичам Маркес и неговия магически реализъм.  Но Алиса не ми "казва" нищо и не ме вълнува хич...

Хайде вие сте на ред...

# 1
  • Варна
  • Мнения: 2 171
Дон Кихот. От първия прочит си мислех, че това е книга описваща някакъв луд и дори и учителката не можа да ме убеди, че не е така. После поне десетина пъти съм я захващала с цел да я разбера, но първоначалното ми впечетление остана...

# 2
  • Мнения: 2 161
И с двете по-горе писали съм съгласна.Не харесвам Параграф 22.Не харесвам и Вонегът като цяло.

# 3
  • Мнения: 5 940
Не харесвам нашумялата напоследък "Властелинът на пръстените". Сигурно съм единствената, която не обича подобни приказки.

# 4
  • Мнения: 183
Корана Wink
Не харесвам нашумялата напоследък "Властелинът на пръстените". Сигурно съм единствената, която не обича подобни приказки.
Аз я харесвам часта за Билбо Бегинс,после става...Но макар че обичам фентъзита,много ме дразни Хари Смотан...

# 5
  • home!sweet home!
  • Мнения: 506
Не харесвам Махалото на Фуко, защото се почувствах безсилна да я прочета. Правих 2-3 опита, но още не съм се отказала. След 10 години ще опитам пак - може да съм поумняла  Embarassed

# 6
  • Мнения: 1 897
И аз не съм сред феновете на 'Дон Кихот'. По същите причини.
Освен това колкото повече се опитваха да ме убедят в благородството на главния герой, толкова по безмислени и налудничави ми се струваха постъпките му.

# 7
  • Мнения: 1 400
Не е една, заглавие не мога да посоча, защото ако се случи да не харесам дадена книга автоматично забравям и автора и заглавието.
Случвало се е обаче да подхвана някоя книга, да не ми тръгне, а след години да я оглозгам с лекота от кора до кора. Убедила съм се, че всяко едно четиво си има време, момент, в който да се прочете. Не можеш на 13-14 години да прочетеш "Потоп" и да я разбереш така, както би я разбрала на ... 23-24.

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 23 630
"Под игото". Ако да има книга, която истински не понасям това е "Под игото". Иначе не мога да преглътна "Престъпление и наказание", обаче никой не ме е тормозил да я чета докрай. Simple Smile

# 9
  • Мнения: 2 716
Охохохоооо
"Война и мир"
"Мъртви души"
"Пътеводител на галактическия стопаджия"- започвах я 3 или 4 пъти.
От "Под игото" най-тъпа ми е великата глава "пиянството на един народ". Не можах да разбера кое я прави велика  newsm78
Лириката на Яворов. Цялата.

# 10
  • Мнения: 505
Закуска в Тифани и  Парфюм за мен са абсолютно загуба на време

# 11
  • Мнения: 2 028
"Дзен и изкуството да се поддържа мотоциклет" на Робърт М. Пърсиг
И петте опита да прочета тази книга завършиха с пълен провал не по-далеч от 15-та страница...

# 12
  • София
  • Мнения: 1 176
"Майстора и Маргарита" на БУЛГАКОВ. В университета на изпита по руски ми се падна тя.  Twisted Evil

# 13
  • Мнения: 5 940
Закуска в Тифани и  Парфюм за мен са абсолютно загуба на време
Не е ли "Парфюмът"? На мен ми харесва...

# 14
  • Мнения: 4 841
По принцип във всяка книга успявам да открия нещо, което да ме грабне. Имало е книги, които не са ми харесвали на една възраст, но са ме грабвали на по-късен етап.
Има обаче една книга, която просто не ми "върви" и въпреки упоритостта, с която я подхващам всеки път, не мога да продължа след първите петнайсетина страници. Не знам - може пък като стана на 50 или на 60 години да я "преборя"...
Спомената е вече - "Параграф 22".

Общи условия

Активация на акаунт