Ваксини...

  • 6 933
  • 89
  •   1
Отговори
  • Мнения: 991
Някой интересувал ли се е по-подробно от тая тема? На мен ми остана съвсем малко време до раждането, започнах да чета това-онова и... се побърках... Официалната информация е, че ваксините са нещо страхотно, задължително, безопасно, животоспасяващо. Обаче явно от доста време насам се е повдигнало някакво брожение и скептицизъм относно ползата от ваксините и изтъкващо всевъзможни вреди от тях - остри алергични реакции, аутизъм, автоимунни заболявания и какви ли не страхотии. Темата е доста сложна и за да се ориентираш в нея се изискват много знания, които на мен ми липсват. Направо се чувствам безпомощна да взема правилно решение, което да е най-добро за все още нероденото ми дете.

Тук още в първите 24ч след раждането (в БГ май е същото) слагат първата доза ваксина срещу хепатит Б. Е за какво му е на едно новородено ваксина срещу хепатит Б толкова спешно? Това е болест, която се предава по полов и кръвен път - не виждам защо е необходимо на току-що родено дете да блъскат веднага ваксина, която като всяко лекарство има риск от нежелани ефекти, при положение, че е вероятността да се инфектира новороденото точно с хепатит Б е нищожна. Как да разбера каква точно ваксина слагат и дали е добра, дали не съдържа токсични съставки? Ще кажете - за това има лекари. За съжаление не мога им имам 100% доверие, още повече, че има и доста лекари, които са скептици по отношение на ваксините. И ако, не дай Боже, нещо лошо се случи (както се е случвало с някои дечица) за лекарите това е само един случай, а за мен е моето дете...

Последна редакция: чт, 20 мар 2008, 08:32 от Homesick

# 1
  • Мнения: 953
Много сложна тема,
за съжаление не вярвам някой да ти отговори кое е по-добре да ваксинираш детето или да не го ваксинираш, всеки сам носи отговорност за детето си.
Аз моето го ваксинирам, други родители пък не го правят.
Ваксинациите са задължително условие за да може детето да посещава ДГ.
За всичко питай педиатъра на детето.
За първата ваксина хепатит В не се тревожи - тя е много изчистена и почти не дава нежелани реакции. В БГ децата ги ваксинират първите 24 часа с БЦЖ ( против туберкулоза) и против Хепатит Б.
Предполагам по-лесно се изграждат антителата ако ваксината е направена на този етап ( новородено), все има някакво обяснение, но аз не съм специалист и не мога да ти отговоря.
Всички ваксини съдържат токсични съставки.

# 2
  • Мнения: 304
Аз също не знам кое е по-правилно. Моите деца са ваксинирани с всички ваксини , които е трябвало по изискване на д-р.   

# 3
  • Мнения: 931
Аз съм за ваксините, едно време нашите майка са знаели че тр да имаме тези ваксини задължително и навсякъде където записват детето било детска градина или училище искат имунизационен паспорт, като всички мои съученици и връсници сме имали такива без изключение.Не съм запозната кой знае колко но сякаш съм настроена положително за ваксините.Майка ми например всяка година се ваксинира с противогрипната ваксина и не се разболява.Не знам точно но по скоро е право на личен избор вече

# 4
  • Мнения: 6 274
Моите деца са ваксинирани Peace и не бих си позволила да не ги ваксинирам Naughty . Всеки сам решава какво е най-добро за неговото дете  Peace. Не мисля , че бих си простила , ако нещо се случи , заради това , че не съм ги ваксинирала .  Sad

# 5
  • Мнения: 22 343
Темата наистина е много сложна.
Дъщеря ми се роди недоносена и единствената ваксина, която и беше поставена беше за Хепатит В, БЦЖ няма. Много се колебаех, когато миналият месец трябваше да започнем с ваксинирането дали да слагам ваксини, или не. Въпреки всичко сложихме и вторият прием хепатит В. Сега отново не знам какво да правя и дали да продължавам или не.
Във всички спорове, теми и т.н. обаче не намерих ясно и конкретно доказателство както за ползата от ваксините, така и за вредата им. Никой не може да каже, че дадено заболяване е било предизвикано от определена ваксина, или от нещо друго. И точно поради тази причина се колебая.

# 6
  • Мнения: 1 371
Досега са му сложени всички задължителни ваксини. И занапред така ще е. Признавам си, че малко ме е страх, но твърдо вярвам, че е за добро.

# 7
  • София
  • Мнения: 6 011
Моите деца са ваксинирани Peace и не бих си позволила да не ги ваксинирам Naughty . Всеки сам решава какво е най-добро за неговото дете  Peace. Не мисля , че бих си простила , ако нещо се случи , заради това , че не съм ги ваксинирала .  Sad
това е и моето мнение!  Peace

# 8
  • Мнения: 1 674
И двете ми деца са ваксинирани с всички задължителни ваксини.Смятам,че така трябва

# 9
  • София
  • Мнения: 4 423
Голямото ми дете е ваксинирано с всички задължителни ваксини - тогава нямаше инфо, слушах сляпо педиатъра и вярвах на 100%.
Още когато забременях с малката, започнах да чета и да се информирам и резултата е, че не е ваксинирана с нито една ваксина до този момент.
Страх ме е, че не е ваксинирана, но ме е повече страх от ваксините, когато това се промени може би ще ваксинирам, но трябва да съм 100% сигурна, че няма да й навредя.

# 10
  • Мнения: 1 243
Дъщеря ми също е ваксинирана и за напред ще я ваксинират.

# 11
  • кв.Изток
  • Мнения: 1 219
И двете ми деца са ваксинирани с всички задължителни ваксини.Смятам,че така трябва
Peace

# 12
  • Мнения: 959
Ваксинирам децата си.
Мисля че, така е правилно.Все пак тази практика не е от вчера и не можем с лека ръка да я отречем.

# 13
  • Бургас
  • Мнения: 10 340
Досега са му сложени всички задължителни ваксини. И занапред така ще е. Признавам си, че малко ме е страх, но твърдо вярвам, че е за добро.

 Peace и при нас е такова положението.Честно казано колкото повече чета, толкова по-голям страх ме хваща.Но нямам кой знае какъв избор - детето ми ходи на ясла и без ваксинаи не биха го взели.После ще ходи и на градина, след това на училище и не виждам как би станало това без ваксини.Дори в частните заведения ги изискват.Единственото което правя е силно да се моля детето ми да е здраво и да не получи някоя странична реакция от ваксините  Praynig

# 14
  • Мнения: 4 451
Homesick , темата е много сериозна и обикновено предизвиква много бурна реакция. Имало е не една и две по въпроса и се е стигало до почти до бой, както се вика. Laughing
Малката ми дъщеря няма нито една ваксина, а Мими е с ADHD и са и поставени само няколко. И понеже напоследък учените смятат че един от главните виновници за това състояние са ваксините, горко съжалявам че се поддадох тогава на изнудването от страна на лекарите. Но системата е такава. Confused
А да поставиш ваксина на новородено е абсолютно престъпление! Но това е положението.

# 15
  • Мнения: 2 035
Гледах на скоро тоя филм: Vaccination - The Hidden Truth - 1998 отностно ваксините и направо не знам какво да си мисля вече   ooooh!..... останах много замислена и като гръмната   Rolling Eyes
Фактите които извадиха ме шашнаха здраво, ама наистина здраво /Може да си го дръпнете от нета да го гледате, за да чуете за кви неща казват хората/....да се надявам, че все пак е стар филм от 98 година и нещата от тогава на сам са се променили  Tired

Иначе моята дъщеричка също е от ваксинираните, дано в действителност е за добро!

# 16
  • Мнения: 417
Homesick , темата е много сериозна и обикновено предизвиква много бурна реакция. Имало е не една и две по въпроса и се е стигало до почти до бой, както се вика. Laughing
Малката ми дъщеря няма нито една ваксина, а Мими е с ADHD и са и поставени само няколко. И понеже напоследък учените смятат че един от главните виновници за това състояние са ваксините, горко съжалявам че се поддадох тогава на изнудването от страна на лекарите. Но системата е такава. Confused
А да поставиш ваксина на новородено е абсолютно престъпление! Но това е положението.

  bouquet

# 17
  • София
  • Мнения: 1 522
И ние засега сме си сложили всички ваксини. Не смея на своя глава да не ги слагам.


# 18
  • Добрич
  • Мнения: 52
Голяма чуденка,ама и аз мисля да си ваксинирам детето.Макар и да съм лекар по дентална медицина,съм ги учила болестите(дифтерия ,коклюш и т.н.)-ами много е страшно като четеш зубриш как се развива болеста и колко от тези болести са фатални.От друга страна ми трепери сърчицето за странични реакции при ваксините,но мисля че там процента  е по- приемлив.

# 19
  • Мнения: 4 451
Голяма чуденка,ама и аз мисля да си ваксинирам детето.Макар и да съм лекар по дентална медицина,съм ги учила болестите(дифтерия ,коклюш и т.н.)-ами много е страшно като четеш зубриш как се развива болеста и колко от тези болести са фатални.От друга страна ми трепери сърчицето за странични реакции при ваксините,но мисля че там процента  е по- приемлив.
naana, никак не е приемлив процента там. Истината се крие, това е.

# 20
  • Мнения: 8 999
Мдам.
Непрекъснато някой решава, че нечии права са нарушени и започва яростно да ги защитава. Ту са ваксини, ту са държавните училища и задължителното образование, ту е флуорът, ту е фолиевата киселина, ту е рано прерязаната пъпна връв....
Аз лично не бих поела риска детето ми да се разболее от детски паралич, например, защото съм предпочела да му защитя гражданските права, а не здравето.

Преди да се чудите, вземете да попрочетете малко статистика за детската заболеваемост и смъртност преди да бъдат въведени задължителните ваксини.

# 21
  • Добрич
  • Мнения: 52
Т.е. е по- опасно да го ваксинирам,отколкото ако се разболее?Не знам какво да правя ooooh!

# 22
  • Мнения: 8 999
Т.е. е по- опасно да го ваксинирам,отколкото ако се разболее?Не знам какво да правя ooooh!

Ъ???

# 23
  • Мнения: 4 451
Т.е. е по- опасно да го ваксинирам,отколкото ако се разболее?Не знам какво да правя ooooh!
Истината е, че за съжаление не се дава възможност да се избира. Ваксините са абсолютно задължителни в Република България и пада голямо "изнудване" по всякакъв начин. Първо са  заплахите в родилния дом, после от джипито, следват тези от ХЕИ и за капак не допускат детето до учебните заведения. ooooh!
От скоро в Русия се даде право на избор и там родителите имат възможността да вземат свободно своето решение.

# 24
  • София
  • Мнения: 2 801
Това е въпрос, който ме тревожи много. За съжаление и аз незнам кое е правилното решение. Другата седмица ни престои втората противохепатитна ваксина и ми се иска да я поотложа още малко... Thinking

# 25
  • Мнения: 4 668
Моето дете е ваксинирано . Смятам , че така е редно .

Скоро обаче станах свидетел на една случка - мои клиенти с дете на 4 години , които твърдяха , че е увредено от ваксина - детето имаше кривогледство , не говореше и имаше лека олигофрения ... Коя ваксина причинява това ?
Или просто родителите имат нужда да обвинят някой за това състояние ...

# 26
  • Мнения: 4 451
Pipinka, не говори така. Има доста деца увредени от ваксини (можеш да потърсиш из нета, има доста инфо) и никой родител няма необходимост да обвини някого. За да е убеден че е така, вероятно го е чул от устата на лекар.

Последна редакция: чт, 20 мар 2008, 15:27 от Мари_Анка

# 27
  • София
  • Мнения: 43 903
Разгледай в здравния и пусни търсачка...има много такива теми и обикновенно завършват с грозен спор, нападки, обиди и катинар....
Аз лично съм ЗА ваксините....но истината е че и с тях и без тях рискове има...просто са различни, но еднакво страшни....

# 28
  • Мнения: 4 668
Мари Анка , нищо лошо не съм искала да кажа .
Знам , че има доста деца увредени от ваксини , за съжаление  Confused
По - скоро си мислех , че могат да се ограничат в някакви рамки тези увреждания - т.е. знае се , какво би могла да причини ваксината , но не може да и се припише всякакво увреждане все пак ...

Ето друг случай - мой много близък приятел има детенце , вече на 12 г. с най - тежката форма на ДЦП . Той е убеден , че докторите са направили нещо при раждането  Sick Всички знаем , че това не е така .

Мен също ме е страх от ваксини , говорила съм с часове с педиатъра ни ...
Ако някой има търпение и желание нека да напише какви са последиците от дадена ваксина , наистина искам да прочета .

# 29
  • Мнения: 4 451
Давам координатите на Фондация "Център за Надежда", учредена от родители, чиито деца са увредени от ваксини.
София 1836
ж.к. "Левски" Г
бл. 10, вх. Д, ет.1, ателие
тел. 02 9464180,
zoya@bgnet.bg
www.center-for-hope.dir.bg

# 30
  • Мнения: 991
Мдам.
Непрекъснато някой решава, че нечии права са нарушени и започва яростно да ги защитава. Ту са ваксини, ту са държавните училища и задължителното образование, ту е флуорът, ту е фолиевата киселина, ту е рано прерязаната пъпна връв....
Аз лично не бих поела риска детето ми да се разболее от детски паралич, например, защото съм предпочела да му защитя гражданските права, а не здравето.

Преди да се чудите, вземете да попрочетете малко статистика за детската заболеваемост и смъртност преди да бъдат въведени задължителните ваксини.

За детския паралич съм съгласна - бих сложила тази ваксина. Същото важи за менингит, дифтирит, коклюш. Но не разбирам защо е необходимо да слагаме ваксина срещу рубеола, варицела - при децата те преминават съвсем леко. Аз съм боледувала и от двете. Повече проблеми могат да създадат на възрастните. Защо тогава да е задължително да слагам на детето си, когато е на 1 годинка ваксина, която е потенциално опасна и е увредила много деца? Защо да ме задължават да слагам ваксина против грип, която съдържа живак на 6 месечно бебе??? И да повтарям всяка година? Противогрипните ваксини изобщо не са ефективни, защото вирусът много бързо мутира. И пак - защо да слагам ваксина против хепатит Б на новородено? Хепатит Б е голяма гадост, но вероятността да се заразиш от него в ранното детство (освен ако майката не е инфектирана, което лесно може да се провери предварително) е нищожна.

Не знам дали в БГ задължават да вакиснираш срещу всички шарки и грип, но тук е така.

# 31
  • София
  • Мнения: 43 903
Не е задължително тук за  варицела, менингит и за грип.... задължителни са  Хепатит Б, полиомиелит, БЦЖ, дифтерия, тетанус и коклюш ( ДТК), морбили, паротит и рубеола -  аз не бих отказала никоя от тях....

# 32
  • София
  • Мнения: 6 356
Някой интересувал ли се е по-подробно от тая тема? На мен ми остана съвсем малко време до раждането, започнах да чета това-онова и... се побърках...

да, и аз съм така. в крайна сметка избрах ваксините, а побъркването и страхът си останаха. и това е един от малкото случаи в живота ми, когато съжалих, че съм се информирала.
честно казано, предпочитам да не бях чела някои неща по темата.

# 33
  • Мнения: 378
Не можем все пак да си затваряме очите и да си мислим - то на нас няма да се случи. Или да изчисляваме в %-ти, че заболелите и осакатените след ваксина са по-приемлив вариант като количество. Децата ни не са краставици и домати, да си изчисляваме % фира. Познавам отблизо една групичка деца, родени здрави, на които мистериозно как на всички е поставена диагноза на 2 годишна възраст и които вече са тинейджъри-инвалиди, осакатени за цял живот. Лекуващата ги лекарка с половин уста споменава за срив в имунната система, предизвикан от ваксината, поставена няколко месеца преди да станат на 2 год. Не съм против ваксините, а съм против некачестевните ваксини, които се бият задължително у нас, без да имаме право на избор. Здравната система ни задължава да ваксинираме децата си, но ние не можем да я задължим да ги лекува, след като ги осакати, удряме го на просия, опираме до бг коледа, до фондации, спираме работа, за да можем да си гледаме децата. Живота на цели семейства е съсипан и минава в ходене по мъките. Нека някой ме убеди, че даваме здраве на децата ни с ваксините в БГ, съмнявам се, че ще успее.

# 34
  • Мнения: 991
Homesick , темата е много сериозна и обикновено предизвиква много бурна реакция. Имало е не една и две по въпроса и се е стигало до почти до бой, както се вика. Laughing
Малката ми дъщеря няма нито една ваксина, а Мими е с ADHD и са и поставени само няколко. И понеже напоследък учените смятат че един от главните виновници за това състояние са ваксините, горко съжалявам че се поддадох тогава на изнудването от страна на лекарите. Но системата е такава. Confused
А да поставиш ваксина на новородено е абсолютно престъпление! Но това е положението.
Мари_Анка, много съжалявам, за това, което се е случило с момиченцето ти.

# 35
  • Мнения: 1 520
За детския паралич съм съгласна - бих сложила тази ваксина. Същото важи за менингит, дифтирит, коклюш. Но не разбирам защо е необходимо да слагаме ваксина срещу рубеола, варицела - при децата те преминават съвсем леко. Аз съм боледувала и от двете.
Защото ако бременна жена се разболее от рубеола плода се изражда. Аз лично смятам че няма нищо лошо в поставянето на ваксина против рубеола. На мен са ми я слагали за първи път в 6-7 клас (пише го и в здравния ми картон) Cлагаха я не на всички, а само на тези, които не са я боледували като малки.
Варицела съм карала на 12 години и я изкарах много тежко. Може би защото се бях пре-заразила от брат ми, с когото съжителствах ежедневно и продължително. Майка ми съответно се беше съсипала да не даде някакво усложнение, но слава богу нямаше нищо след това.
Затова смятам, че е напълно резонно децата да се ваксинират задължително за дребни шарки, но след 10-12 години, в случай че дотогава не са я изкарали.

Последна редакция: пт, 21 мар 2008, 20:58 от krem-karamel

# 36
  • Мнения: 521
Моите деца са ваксинирани Peace и не бих си позволила да не ги ваксинирам Naughty . Всеки сам решава какво е най-добро за неговото дете  Peace. Не мисля , че бих си простила , ако нещо се случи , заради това , че не съм ги ваксинирала .  Sad

 Peace

# 37
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 049
За себе си смятам, че съм приела някаква златна среда- ваксинирам детето си само със задължителните ваксини. На този акъл не съм и няма да сложа никакви препоръчителни ваксини като против грип, менингит и прочее  Naughty Но... не се знае утре какво ще мисля по въпроса, постоянно чета и трупам информация.

# 38
  • Мнения: 1 199

За първата ваксина хепатит В не се тревожи - тя е много изчистена и почти не дава нежелани реакции. В БГ децата ги ваксинират първите 24 часа с БЦЖ ( против туберкулоза) и против Хепатит Б.
Предполагам по-лесно се изграждат антителата ако ваксината е направена на този етап ( новородено), все има някакво обяснение, но аз не съм специалист и не мога да ти отговоря.



Точно на това се разчита според мен . всеки родител да си каже "Все има някакво обяснение, все някой по.разбиращ от мен знае, няма защо аз да мисля и да си тормозя главата". Ето какво пише д-р Сиърс за абсурда да се бие ваксина за Хепатит Б на новородени:
 Hepatitis B vaccine and disease: Do newborns need a vaccine for a sexually transmitted disease?
Saturday, September 1, 2007

Whose idea was it to begin vaccinating ALL NEWBORNS for a sexually transmitted disease? I had an interesting discussion with a doctor who used to work for the public health department. She told me that when her whole staff heard about this decision during the 1990s, they were dumbfounded. They saw no sense in it at all. But, they had no choice. The "powers that be" had made the decision, and they had to follow orders.

But given the fact that this disease is virtually unheard of during infancy or childhood (unless an infected mother passes it along to her newborn baby during the birth process, a situation that is preventable with proper screening and treatment), and also given the fact that the vaccine can cause fever, lethargy, poor feeding, and irritability in infants (according to the vaccine's product insert), making them appear to have caught a severe bacterial infection that requires IV antibiotics and invasive testing (when all it really is is a vaccine reaction), again I must ask, WHY?

I cannot tell you why. But I can tell you that by delaying this vaccine until your child is a few years old (according to my Alternative Vaccine Schedule), you avoid risking a severe reaction in your newborn that will put him in the hospital.

http://www.askdrsears.com/thevaccinebook/labels/Vaccines%20and%2 … ir%20diseases.asp

За авторката на темата - можеш да разгледаш подробно секцията за ваксините в сайта който съм цитирала. Ако си купиш книгата им The Vaccine Book, казват че предоставят информация на родителите и за двете гледни точки по въпроса, включително резюмират съдържанието на доклади от научни изследвания доказващи вреда от ваксините (за такива изследвания повечето гледат да премълчават).
Аз лично реших за толкова важни въпроси като здравето на децата ми вече да не се доверявам сляпо но авторитети.

# 39
  • Мнения: 4 451
Ваксината срещу хепатит Б  се препоръчва много настоятелно от лекарите. Но какво отношение имат новорордените и пеленачетата към рисковите групи?
Абсолютно никакво! Тъй като нито наркоманите, нито проститутките, нито дори лекарите работещи с кръв, проявяват желание да се ваксинират против хепатит Б., а властите са решили да имунизират новородените. Ваксината против хепатит Б носи големи доходи на своите производители. Комапнията "Мерк" печели от нея 1 млрд. долара Shocked Това обаче е отговор на друг въпрос и той е "за кого е изгодно"? Реален риск да се заразят от хепатит б имат новородените, чиито майки са носители на вируса. Но от ваксинирането на единици не се печели, нужни са масови имунизации. Затова просто се ваксинират всички новородени.
Но вероятно всички сте чели някъде за какъв бизнес става дума, на гърба на здравето на децата ни. Close

# 40
  • Мнения: 4 451
За детския паралич съм съгласна - бих сложила тази ваксина. Същото важи за менингит, дифтирит, коклюш. 
Полиомиелит - предимно детска болест, заразата се предава от хора и само те боледуват. Паралитичният вариант на полиомиелита (с който навсякъде ни плашат, че преболедувалите остават инвалиди за цял живот), при който се поразяват нервните клетки от гръбначния стълб и за който ни е чуваме най-често, е голяма рядкост. От полиомиелит в такава форма страдат около 2-3 човека на 10000 заразени. При останалите болестта протича под формата на остра респираторна вирусна инфекция  или типична вирусна инфекция, която не оставя след себе си никакви последствия, но пък се придобива имунитет за цял живот.
За мен беше много интересно да прочета, че всъщност епидемии от полиомиелит не е ималомдо края на 19в. Появата на полиомиелите се свързва с масовите противовариолни ваксинационни кампании (първата страна, сблъскала се с проблема епидемия от полиомиелит била образцовата по отношение на ваксините Швеция). Възможността инжекционното убождане да провокира полиомиелит е добре документирана.
Интересното е, че по време на Втората световна война на територията на СССР полиомиелит не е имало. След настъпването на мирния живот, а заедно с него и на ваксините, сред децата започнали епидемии от полиомиелит.
Каква е гаранцията, че ваксината срещу детски паралич няма да разболее детето? Няма такава.

Последна редакция: пт, 21 мар 2008, 23:28 от Мари_Анка

# 41
  • Мнения: 4 451
С всяка ваксина за дифтерия, детето получава около 25мкг живак Shocked Именно от ваксината ДТК са възможни най-тежките реакции, водещи включително до смърт на ваксинираните. Смята се че за пораженията на централната нервна система след ваксиниране с ДТК, отговаря преди всичко коклюшния компонент от ваксината.
Както за всички инфекциозни болести, така и за дифтерията е важен здравословният, правилно развиващ се, без ваксинационни патерици имунитет.
Мога доста да говоря за химията, която се съдържа във ваксините и каква вреда носи върху организма всяко една химическа добавка, но се страхувам, че ще ви изплаша.

# 42
  • София
  • Мнения: 6 356
Паралитичният вариант на полиомиелита (с който навсякъде ни плашат, че преболедувалите остават инвалиди за цял живот), при който се поразяват нервните клетки от гръбначния стълб и за който ни е чуваме най-често, е голяма рядкост. От полиомиелит в такава форма страдат около 2-3 човека на 10000 заразени.
.....
Каква е гаранцията, че ваксината срещу детски паралич няма да разболее детето? Няма такава.

Мари-Анке - а колко човека на 10000 ваксинирани се разболяват вследствие на тази ваксина? дай достоверни цифри, за да сравним, иначе не може да се аргументира за или против поставянето й?

и друго, пишеш - 2-3 на 10000 се парализирали само, голем праз. ако се случи на твоето дете, какво те грее, че е голяма рядкост?

# 43
  • Мнения: 1 520
И моята майка е химик и то с над 30-годишен стаж по специалността, но никога не ми е говорила, че ваксините са нещо опасно и пагубно. Напротив, смята, че старите изпитани ваксини (като ДТК, БЦЖ, полиемиелит и т.н.) трябва да си останат задължителни. И аз съм склонна да се съглася с нея, защото поне в нашите семейства, да чукна на дърво, досега няма никой потърпевш от ваксина.
Колкото до доброволните ваксини (като противогрипната) -  за тях всеки е свободен да решава за себе си дали да ги поставя или не.

# 44
  • Мнения: 728
Аз съм ЗА ваксинирането. Все пак живеем в 21 век и си мисля че медицината доста е напреднала откакто ние сме били бебета.

# 45
  • Мнения: 1 303
ЗА!Който е против-да не се ваксинира Grinning.Пък после да му мисли

# 46
  • Мнения: 4 451
И моята майка е химик и то с над 30-годишен стаж по специалността, но никога не ми е говорила, че ваксините са нещо опасно и пагубно. Напротив, смята, че старите изпитани ваксини (като ДТК, БЦЖ, полиемиелит и т.н.) трябва да си останат задължителни. И аз съм склонна да се съглася с нея, защото поне в нашите семейства, да чукна на дърво, досега няма никой потърпевш от ваксина.
Колкото до доброволните ваксини (като противогрипната) -  за тях всеки е свободен да решава за себе си дали да ги поставя или не.
Стажът тук няма нищо общо. Майка ти има ли представа какви химически вещества и съединения се съдържат във ваксините? И като е химик, би трябвало да е на ясно какви тежки поражения нанасят те върху човешкия организъм. Казах вече, ако има желаещи, ще изброя химията във ваксините и пораженията, които тя нанасят. Страхувам се, че ще се изплашите. Да не говорим за чуждия генетичен материал, който също се вкарва чрез ваксините в организма ни. Shocked
Повечето разсъждават така: щом в моето семейство няма увредени от ваксини (макар последствията от тях често да идват на доста по-късен етап -множествена склероза, Алцхаймер, диабет и дори рак), значи ваксините са хубаво нещо. Голяма работа че на Иванка детето е вече инвалид за цял живот след еди коя си ваксина. Пуснах сайт на асоциацията създадена от родителите на близнаците, едното от които остана инвалид за цял живот именно от ваксина. А момиченцето в инвалидната количка, което можеш да видиш още като отвориш сайта е увредена на 5-месечна възраст именно от ДТК-ваксината. http://www.center-for-hope.dir.bg/home/bg/index.htm Това е Надежда...
jam, и на мен не ми пука колко са увредените от ваксини и тези които са починали (щото има и такива), когато примерно моето дете влиза в този процент. Истината е, че съвсем умишлено и целенасочено се всява страх у хората от болести. Всичко е бизнес и много точно премислено.

Последна редакция: нд, 23 мар 2008, 23:20 от Мари_Анка

# 47
  • Bristol
  • Мнения: 9 355
Homesick, ако при теб ваксините са задължителни, не виждам какво толкова го мислиш или по-скоро се насочи в посока, как да избегнеш някои ваксини по легален начин  Peace
Където аз живея, ваксините са само препоръчителни, може и нито една ваксина да не сложиш на детето си. Трябва да ти кажа, че и това не е лесно  ooooh! Що материали сме изчели с мъж ми и пак не съм сигурна, дали сме взели правилните решения  Rolling Eyes
Затова и никога не се наемам да съветвам някого, дали да слага или не, по-скоро съветвам да се информира и да вземе решение на база на достъпната информация  Peace До колко тя е правдоподобна или не ...

# 48
  • Мнения: 1 303
Излиза,че работата е така:
не биеш ваксина-рискуваш в някакъв процент да се разболееш,а тези болести,за които ваксинациите са задължителни или препоръчително не са от най-леките и нерядко могат да завършат летално.Това,че сега може да не се срещат толкова често,колкото преди може да се каже че се дължи на масовото използване на ваксините.Никога незнаеш от къде какво може да ти дойде и с какво ще се заразиш.Немога да приема,че всичко е само за печалби на големите компании,все пак медицината напредва и се търсят все нови и нови начини за предпазване от болести и тяхното изтребване.Какво да кажем за едрата шарка,защо се смята,че е ликвидирана в световен мащаб?-благодарения на масовите имунизации!
В другия случай-слагаш ваксина и пак рискуваш в някаква степен да се получи тежък страничен ефект.
В кой от двата случая ще е по-тежко?

# 49
  • Мнения: 1 520
България е рискова зона за много опасни болести и това са съображенията на законодателя да има задължителни ваксини и за деца и за възрастни. Не бива да си мислим, че такива лоши болести нас не могат да ни застигнат и да бягаме от ваксините като дявол от тамян. Naughty

# 50
  • Мнения: 5 713
България е рискова за кои болести точно? Законодателят ги е направил задължителни не защото сме рискови, а защото има финансов интерес. Хубаво е да се чете преди да се каже/пише, че някой бяга като дявол от тяман от ваксините. В Здравния има тема точно за този проблем в наши дни, която гони 92-ра стр.

# 51
  • Мнения: 4 451
България е рискова за кои болести точно? Законодателят ги е направил задължителни не защото сме рискови, а защото има финансов интерес. Хубаво е да се чете преди да се каже/пише, че някой бяга като дявол от тяман от ваксините. В Здравния има тема точно за този проблем в наши дни, която гони 92-ра стр.
Абсолютно точно, Вери! Как така в Русия ваксините не са задължителни, в Германия също и в още много страни? Някой доста добре се грижи информацията да не се разпространява масово.
Истинската история на ваксините се премълчава и даже фалшифицира. Изкоренената вариола? Laughing А защо никъде не се споменава за предизвиканото от ваксините изместване и смесване на заболеваемостта при най-опасните възрастови групи? А защо се премълчават и последните токсикологични изследвания, показващи истинската цена на "безопасните" ваксини? Всичко съвсем целенасочено се представя едностранчиво и у неподготвения човек няма как да не се породи впечатлението, че ваксините са най-голямото постижение на съвременната медицина. А гласът на тези, които искат да предупредят за опасностите от ваксините на практика не се чува. Книгите, които критикуват ваксините, излизат в малък тираж (защо ли? кой има интерес да се скрие истината?) и е много трудно да се видят на пазара.

Последна редакция: пн, 24 мар 2008, 23:46 от Мари_Анка

# 52
  • Монреал
  • Мнения: 1 469
Момичета, предстои ни да слагаме 1-годишните ваксини скоро - реших да ги отложа с 1 месец за да сме уж по-големи и да ги понесе по-добре. Но страшно съм притеснена, със съпругът ми изчетохме де що информация има и решихме да ги слагаме, но ми тегне страшно много това решение - как ще си простя, ако нещо се случи на детето ми?  Cry А този линк на Др.Сиърс още повече ме обезпокои, защото пишеше че ММР ваксината всъщност съдържа живи бацили и има риск детето да се разболее след нея. Какво да правим?

# 53
  • Мнения: 4 451
И още нещо ми се ще да добавя, но предния пост стана много дълъг и кой ли ще ме чете ooooh! Laughing
Истината е, че информацията за ваксините , получавана в медицинските институти не се различава особено от тази, която виждаме на плакатите по стените в детските поликлиники или в някое бебешко списание. Курсът по имунология е толкова кратък и като резултат лекарите не са подготвени добре за токсичните съставки на ваксините, нито пък за съвременните изследвания, показващи връзката между ваксинирането и тежките заболявания. Разбира се, всичко е съвсем целенасочено.
И последно искам да споделя какво прочетох наскоро:

"Към известните думи на Бърнард Шоу: "Докторът е също толкова добър консултант по въпросите за ваксинирането, колкото месарят по въпросите за вегитарианството", казани преди сто години, може да се добави само крилатата фраза на Станислав Лец: "Който си е сложил наочници, да не забравя че те вървят в комплект с юзди и камшик".

из книгата "Ваксините - въпроси и отговори за мислещи родители" на Александър Коток

Последна редакция: вт, 25 мар 2008, 00:02 от Мари_Анка

# 54
  • Мнения: 4 451
ТарикМом, съветвам те да влезеш в темата за ваксините в Здравния. Там пишат лекари, попитай, ще те посъветват. Сега ще потърся линка.
Ето го:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=144101.1800
Освен това се посъветвай с хомеопат. Знам че имат лекарства, с които подготвят организма на детето да понесе по-леко ваксините. В същата тема ще те посъветват и за това най-добре.

# 55
  • Мнения: 1 520
ММР ваксината всъщност съдържа живи бацили и има риск детето да се разболее след нея. Какво да правим?
Живи бацили?! Би трябвало да съдържа омаломощени бацили, с които организмът е в състояние да се пребори. И преборвайки се с тях, вече свиква да се бори и с живите болестотворни бацили.

# 56
  • Мнения: 1 303
а до кой да се допитваме по въпросите за ваксините-до химиците с докторска степен???!

# 57
  • София
  • Мнения: 6 356
България е рискова за кои болести точно? Законодателят ги е направил задължителни не защото сме рискови, а защото има финансов интерес. Хубаво е да се чете преди да се каже/пише, че някой бяга като дявол от тяман от ваксините. В Здравния има тема точно за този проблем в наши дни, която гони 92-ра стр.

да, хубаво е да се чете, преди да се пише. ваксинациите са задължителни в България от поне 40 години насам, ако не и повече. мислиш ли, че и през 60-те години на миналия век, когато всичко е било държавно, пак законодателят е задължил ваксините от финансов интерес?

за полиомиелит, например, България е още рискова. за туберкулоза - също. за паротит - също.

# 58
  • Мнения: 1 303
Преди 8 год,когато се ражда моя племенник имаше епидемия от полиомиелит!

# 59
  • Мнения: 4 451
а до кой да се допитваме по въпросите за ваксините-до химицити с докторска степен???!
Веселка , лични нападки и обиди приемам само на ЛС. Тук си говорим със спокоен тон, всеки си изказва мнението, защото има право на такова, дискутираме нещо прочетено. Защото аз лично се интересувам много от темата и чета. На никого не раздавам съвети.
Въпросът си можеш да зададеш на лекарите, които спорят по темата в Здравния.

# 60
  • Мнения: 4 451
да, хубаво е да се чете, преди да се пише. ваксинациите са задължителни в България от поне 40 години насам, ако не и повече. мислиш ли, че и през 60-те години на миналия век, когато всичко е било държавно, пак законодателят е задължил ваксините от финансов интерес?

за полиомиелит, например, България е още рискова. за туберкулоза - също. за паротит - също.
Няма такова нещо като "държавно". Държавата си е плащала и продължава да плаща като поп на производителите на ваксини.
Не съм съгласна, че България е рискова от към тези заболявания. Но някой има интерес да всява страх и то колко му трябва на човек...

# 61
  • Мнения: 1 303
Никой не те напада,мари_анка,сторило ти се е.
Въпроса ми беше риторичен,не към теб

# 62
  • София
  • Мнения: 6 356
да, хубаво е да се чете, преди да се пише. ваксинациите са задължителни в България от поне 40 години насам, ако не и повече. мислиш ли, че и през 60-те години на миналия век, когато всичко е било държавно, пак законодателят е задължил ваксините от финансов интерес?

за полиомиелит, например, България е още рискова. за туберкулоза - също. за паротит - също.
Няма такова нещо като "държавно". Държавата си е плащала и продължава да плаща като поп на производителите на ваксини.
Не съм съгласна, че България е рискова от към тези заболявания. Но някой има интерес да всява страх и то колко му трябва на човек...


Мари-анке, мила, как да няма такова нещо? аз говоря за времето, когато мен са ме ваксинирали като бебе - 1967 година. тогава производителят не ваксината е бил държавата, бе, Мари-анке! айде да се разберем така - преди да отречеш нещо, поне се замисли - дори и да не потърсиш малко информация.

може да не си съгласна, но не си информирана, затова несъгласията ти просто олекват. епидемията от паротит е факт и в момента. за полиомиелита - защо мислиш, че едва от тази година се премахна живото полио? прочети, поинтересувай се. за туберкулозата - защо мислиш, че на моята позната от Германия, като разбраха, че ще пътува за България често, й препоръчаха да ваксинира бебето си с БЦЖ?

# 63
  • Мнения: 4 451
jam, за податливото болшинство деца заушката е безопасна, а половината от тях я прекарват дори безсимптомно. Понася се много по-добре в детска възраст и имунитетът е пожизнен. Той го предпазва да се разболее от болестта в тази възраст, в която вече е опасна.

# 64
  • Мнения: 1 303
Какво значи"България според мен не е рискова от към тези заболявания"-въобще не се срещат у нас ли тези заболявания?

# 65
  • Мнения: 4 451
Някой интересувал ли се е по-подробно от тая тема? На мен ми остана съвсем малко време до раждането, започнах да чета това-онова и... се побърках...

да, и аз съм така. в крайна сметка избрах ваксините, а побъркването и страхът си останаха. и това е един от малкото случаи в живота ми, когато съжалих, че съм се информирала.
честно казано, предпочитам да не бях чела някои неща по темата.

Това твоя реплика ли е? Нещо си противоречиш. Моля, не разваляй добрия тон!
Няма нищо безплатно на този свят. Някой е плащал яки пари, за да се произвеждат ваксините.

# 66
  • Мнения: 1 303
Безопасна заушка?А риска от стерилитет в зряла възраст?

# 67
  • Мнения: 4 451
Какво значи"България според мен не е рискова от към тези заболявания"-въобще не се срещат у нас ли тези заболявания?
Срещат се, разбира се, но чак пък за епидемия и дума не може да става.
Туберкулозата има изразен социален карактер. Това е болест характерна за бедните, затворниците, за хора, които се хранят оскъдно и живеят в мизерни условия. Това го знам от лекар.
И всъщност именно подобряването на условията на живот, по-добрата хигиена и т.н. са довели до изкореняването (или поне свеждането до минимум) на доста болести. А не масовото имунизиране, както се опитват да ни втълпят.
jam, между другото, именно Германия е една от страните, в които се дава право на родителя да избере да ваксинира или не детето си.

# 68
  • Мнения: 4 451
Безопасна заушка?А риска от стерилитет в зряла възраст?
Много точно казано - зряла възраст (подчертавам). Мъжкото безплодие , в резултат на усложнение от заушката възниква при подратващи или при по-голяма възраст, когато имунитетът от ваксината не съществува. И въпросът тук е защо тази типично детска болест измести възрастовата граница и вместо да се преболедува като дете, когато е не само безопасна, но и се изгражда имунитет за цял живот, вече се превърна едва ли не в болест на подрастващите и възрастните?

# 69
  • София
  • Мнения: 6 356
Мари-анка, не си противореча.
аз съм нормален човек, при това - образован и способен да мисли аналитично и многоизмерно. не подценявам нещата и се старая да обхвана проблема от всички страни. не съм оперирана нито от разум, нито от чувства. нормално е да изпитвам известни притеснения, но както съм написала - разумът надделя. заради емоциите бих предпочела да не съм чела за някои епизодични и недоказани неща, които разумът ми разбира, че не са релевантни, но емоциите на майка не могат да загърбят.

а ти си ми ясна. "някой е плащал здрави кинти" и прочие.... световната конспирация в действие. просто повтаряте като папагали, без да мислите. опитах се да ти дам един пример, който оборва папагалската теза за печалбите, но ти изобщо не пожела да го осмислиш.

както каза любимият ми ТВ герой д-р Хаус на една майка като тебе, която му обясни за печалбите на фармацевтичните корпорации от ваксините - "а знаете ли, кой бизнес печели много, като не ваксинирате бебетата си? Бизнесът на производителите на детски ковчези!"

и накрая - ти самата каза, че съвети не даваш. защо тогава си толкова активна в агитацията? каза си мнението няколко пъти (доста пъти) - хайде, стига толкова. иначе прилича на насилствено убеждаване.

# 70
  • Мнения: 1 303
Имах предвид,че при прекарване на заушка има риск детето да остане стерилно за вбъдеще,а не че ако я кара в по-зряла възраст има вероятност да стане безплоден(а)

# 71
  • Мнения: 4 451
jam, нужно ли е да превръщаме темата в спор? Ясна или не, аз съм доста образован човек, и когато химията говори, аз обикновено мълча.
За първи път в живота си чувам за нещо безплатно, и понеже съм трезвомислеща, знам че такова животно просто нЕма!
Съвети не давам, просто се опитвам да отговарям на въпроси, защото достатъчно чета по проблема. А то си е проблем. И се радвам, че все повече хора започват да мислят. Включително и ти. Grinning
Веселка, мъжът ми е преболедувал заушка като дете. Две деца имаме. Laughing Как се изкарва заушката в детска възраст, вече писах.

# 72
  • Мнения: 4 451
както каза любимият ми ТВ герой д-р Хаус на една майка като тебе, която му обясни за печалбите на фармацевтичните корпорации от ваксините - "а знаете ли, кой бизнес печели много, като не ваксинирате бебетата си? Бизнесът на производителите на детски ковчези!"

Много хитър начин да се всее страх. Това е целта, гледам - постигат я.

# 73
  • Мнения: 1 303
Марианка-радвай се,че се е отървал,но това не е успокоение за никой.Къде пише,че заушката при деца протича без усложнения??

# 74
  • Мнения: 1 303
Представи си тази ситуация-избухва епидемия полиомиелит примерно-при положение,че не си имунизирала децата-с такова впечатление останах-какво ще направиш:
ще идеш ги заведеш веднага за ваксинация или
ще се надяваш да не се разболеят,спазвайки добра хигиена и т.н или да си кажеш-е то паралитичната форма е рядкост,пък иначе си е просто респираторна инфекция??

# 75
  • Мнения: 5 713
ваксинациите са задължителни в България от поне 40 години насам, ако не и повече. мислиш ли, че и през 60-те години на миналия век, когато всичко е било държавно, пак законодателят е задължил ваксините от финансов интерес?
Е и? Какво като са задължителни от 60 години? Това не значи, че е правилно. И да, мисля, че пак е бил водещ финансовия интерес.
Но да водя спор, смятам няма смисъл. Има интернет, има материали, има статии...А ние сме големи хора с глави на раменете си. Всеки да преценява сам за себе си кое е добро и кое лошо.
Оооо сега чета какво става по-напред с постовете. Точно пък Марианка да се напада, че не е чела и не се е интересувала...Доста нелепо. Хубаво е, че има търпение да ви отговаря.

# 76
  • Мнения: 1 303
Е айде сега,всеки си има мнение по въпроса,Марианка е чела най-много от всички,зависи какво е чела.Никой не длъжен да се съгласява на 100% с нея или с който и да е било друг и това не пречи да възразява и да си защитава мнението по свой начин.
да ,има риск с ваксината,но кой може да каже без ваксините на какъв хал щяхме да сме днес?

# 77
  • Мнения: 991
Затова смятам, че е напълно резонно децата да се ваксинират задължително за дребни шарки, но след 10-12 години, в случай че дотогава не са я изкарали.
Така и аз съм съгласна, но тук я слагат да 1-годишни деца, а има страшно много родители, които са пропищели от тая ваксина. Смятат, че е предизвикала аутизъм у децата им, защото преди да им бъде поставена те са били здрави и нормално развиващи се. Здравните организации отричат каквато и да било връзка, но факт е че случаите на аутизъм в Щатите и в световен мащаб се увеличават лавинообразно, което е нетипично за заболяване като аутизма, което е генетично.

# 78
  • Мнения: 676
Аз лично съм за ваксините.

# 79
  • София
  • Мнения: 6 356
Затова смятам, че е напълно резонно децата да се ваксинират задължително за дребни шарки, но след 10-12 години, в случай че дотогава не са я изкарали.
Така и аз съм съгласна, но тук я слагат да 1-годишни деца, а има страшно много родители, които са пропищели от тая ваксина. Смятат, че е предизвикала аутизъм у децата им, защото преди да им бъде поставена те са били здрави и нормално развиващи се. Здравните организации отричат каквато и да било връзка, но факт е че случаите на аутизъм в Щатите и в световен мащаб се увеличават лавинообразно, което е нетипично за заболяване като аутизма, което е генетично.

в Япония, обаче, три-ваксина против морбили-паротит-заушка не се поставя от поне 10 години. слагат се трите ваксини поотделно. въпреки това, случаите на аутизъм растат и там, независимо, че е отстранена комбинираната ваксина, която някои набеждават за виновник.

# 80
  • Мнения: 4 451
Смятат, че е предизвикала аутизъм у децата им, защото преди да им бъде поставена те са били здрави и нормално развиващи се. Здравните организации отричат каквато и да било връзка, но факт е че случаите на аутизъм в Щатите и в световен мащаб се увеличават лавинообразно, което е нетипично за заболяване като аутизма, което е генетично.
Не просто се смята, а най-новите научни открития са именно такива. Световната здравна организация няма интерес да изнася данни, които меко казано не и изнасят. Фактите се крият. Истината също.

# 81
  • София
  • Мнения: 6 356
Смятат, че е предизвикала аутизъм у децата им, защото преди да им бъде поставена те са били здрави и нормално развиващи се. Здравните организации отричат каквато и да било връзка, но факт е че случаите на аутизъм в Щатите и в световен мащаб се увеличават лавинообразно, което е нетипично за заболяване като аутизма, което е генетично.
Не просто се смята, а най-новите научни открития са именно такива.

може ли линкове към такива сведения? питам, защото в последните 3 месеца съм копала много задълбочено по тая тема в Интернет и моите проучвания не показаха такова нещо.

# 82
  • Мнения: 953
 ОТ 01.01.2008 влиза в сила Наредба 15 с изменения в имунизационият календар на РБ

http://lex.bg/laws/ldoc.php?IDNA=2135504228

Отпаднала е една реимунизация, която се правеше на 13 месеца против полиомиелит  !

Сега той е до 4 приема не до 5 както беше преди.

Прочетох в нета, че ваксината против морбили, паротит и рубеола не съдържа живак, защото е жива и още че
Като причина за аутизма, някой хора  считат живачното натравяне в бебешка възраст, или по точно живака съдържащ се във ваксините.
Беше ми интересно да науча ,че от страдащите от аутизмът 80-90% са момчета newsm78

Последна редакция: вт, 25 мар 2008, 12:45 от IraSof

# 83
  • Мнения: 1 520
Добре де, ами ако всички започнат да избягват ваксините понеже са толкова вредни, дали няма да се появят отново "изчезналите" болести? Или някои си мислят, че тях никакви болести не могат да ги застигнат.

# 84
  • Bristol
  • Мнения: 9 355
Добре де, ами ако всички започнат да избягват ваксините понеже са толкова вредни, дали няма да се появят отново "изчезналите" болести? Или някои си мислят, че тях никакви болести не могат да ги застигнат.
Няма всички да избягват ваксинацията. В Кралството няма задължителни ваксини, може въобще да не ваксинираш детето си, въпреки това, болшинството са ваксинирани  Peace Просто се дава избор на родителите, сами да преценят, кое за тях е по-опасното. Така после няма кого да винят, ако нещо не протече според плана описан от учените. Например, ако в следствие на ваксината придобие друга болест или ако в следствие на избягване на ваксината, се разболее от тази болест и я изкара тежко.
За тези които са прочели лошите страни на ваксините и сега са притеснени, им препоръчвам да се запознаят със статиите на противниковия лагер. И те боряват с точни термини, изследвания и статистики опровергавайки твърдението, че ваксините били по-вредни от колкото полезни. Кой прав и кой крив, аз трудно мога да преценя, според мен истината е някъде по средата  Peace

# 85
  • Мнения: 1 303
Да,най-добре за всички е родителя сам да избере да ваксинира или не детето,за да няма после кого да винят за това или онова заболяване..
Доколкото съм запозната официално се счита,че ползата от ваксините е по-голяма от тяхната вреда Peace И не сматам,че становището-по-добре да се предпазваме от болести от колкото да ги лекуваме е остаряло Peace
Има си разбира се противопоказания за слагане на ваксина-напр. спаднал имунитет,лъчелечение или химиотерапия , тежки алергиим при детето.

# 86
  • Мнения: 109
В никакъв случай не искам да наливам масло в огъня (става дума за спора ЗА и ПРОТИВ като цяло). Искам само да изкажа мнението си, макар то едва ли ще помогне на някой да вземе вярното решение.
За себе си знам само, че взех решение. Дали е правилно, или не, се надявам да разбера с течение на годините. Дотогава ми остава само да се надявам на най-доброто. Нямам ни най-малки познания в области като химия и медицина, световния ред също е далеч от интересите ми. Затова пак казвам, че изразявам мнението си като пълен профан.
Моята дъщеря има поставени ваксини, но... Има но. Тя е с неврологични проблеми, за които не мога да виня тях, защото възникнаха преди поставянето им. Благодаря на съдбата, бог или каквата там е силата, в която всеки вярва, че се намери лекар да ми каже да отложим във времето поставянето им. Коментара, че това е нормативно изискване, а педиатърът ме караше да заведа детето на 3-месечна възраст за ваксини, при положение че е родено 1400 гр., ще оставя без коментар. Всъщност имаше бита противохепатитна и БЦЖ, но МАНТУ-то впоследствие се оказа отрицателно. И така до годинка, когато поставиха първия Пентаксим. Заминахме за САЩ, а тук само ваксина против лошо настроение не бият. Добре де - и противотуберколозна. Няма да се впускам в подробности какъв парцал беше детето ми след ударени 6 (шест) ваксини, защото имаше бая да наваксва. Да, 6 пъти я бодоха. Хубавото в тази ситуация е, че раздават листовки - какво представляват ваксините, защо е необходима имунизация, противопоказания, какви са рисковете, какво да правим при сериозни реакции, телефони и сайт на национална програма за компенсации при увреждания от ваксини (това знам, че не топли никого, но е нещо, за което в България можем само да си мечтаем, но ако аз не съм запозната, моля да ме оборите), телефони и сайтове, където можем да научим повече. С две думи искам да кажа, че това е хубавата страна, от която можем да се поучим - колкото по-информирани, толкова по-лесно човек взима правилното решение за себе си.
Другото ми АЗ обаче може да ви разкаже покъртителни истории. Водех дъщеря си на рехабилитация в клиника за активно лечение на детска целебрална парализа. Да ви разкажа ли в какво състояние съм виждала деца, увредени от ваксина против полиомиелит?! Повярвайте  ми, имам дар слово и не бихте искали да чуете подобни разкази. И сега идва ред на моята драма дали да ваксинирам детето си, или не?! Някой от вас изправял ли се е пред подобна дилема - да имаш дете с проблеми (не са големи, не мислете че състоянието му е страшно, но все пак е с проблеми) и да вземеш решение да поставиш ваксини, че дори и такива, които в България не са задължителни, но тукашния имунизационен календар ги изисква?! Мислел ли е как се пътува в затворено пространство в самолет 10 часа и колко бацили "хвърчат" из въздуха?! И дали без ваксинация е по-безопасно в такава ситуация?!
Накратко - решения не се взимат лесно, особено ако тези решения не ги взимаме за себе си, а за най-скъпото ни - децата.  Вероятно е по-лесно, когато детето ни има ваксини и няма последствия да си кажеш, че няма нищо страшно в тях. Вероятно е по-лесно и когато детето ти е с поставени ваксини и увреждане, което има вероятност да се дължи на тях, да си кажеш че са страшни. Няма да защитя никоя от спорещите страни, защото имам аргументи и за двете. Аз съм на кантар, който постоянно се накланя ту на една, ту на друга страна.
Взех решение, но няма нощ, в която да спя спокойно заради него.

# 87
  • Мнения: 1 303
Разбира се, и в двата случая се рискува,но тотално да се отричат ваксините ми се вижда малко крайно.Пак питам за ситуациятя в която избухва примерно епидемия от полиомиелит-дали майките на неимунизираните деца ще се втурнат веднага при педиатрите за ваксина или ще се надяват детето да не се зарази с мерки за повдигане на имунитета???

# 88
  • Мнения: 2 746
Аз не съм компетентна, но виждам, че Мари-Анка би могла да разясни, затова :
Ще изброя част от съставките на ваксината Infanrix и моля в прав текст да се обясни каква е вредата от тях върху организма на бебетата.Аз сложих такава ваксина на момиченцето си.

тези съставки са описани като помощни вещества:

- алуминиев хидроксид
- 2 - феноксиетанол
- полисорбат 80

Това е в упътването на ваксината, като изрично е казано, че листовката не съдържа пълната информация за ваксината.

# 89
  • Мнения: 5 713
viva_nova, ето тук е описала част от съставките. Гледам, че за едната, която питаш, фигурира в постинга й.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=278560.40

Общи условия

Активация на акаунт