Майчинството-3 години???

  • 3 593
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 39
Здравейте!Преди малко говорих с моята работодателка и тя ми каза,че има вероятност майчинството за отглеждане на дете да стане три години (платено).Някой знае ли нещо повече по въпроса?Търсих в нета,но нищо не открих,а тя бързаше и не можах да разбера повече.

# 1
  • София
  • Мнения: 1 345
Няма такова нещо 2 години е платено и трета неплатено по желание на майката. Като 10 месеца са болнични и после се минава на минималното майчинство до две годишна възраст.

# 2
  • Мнения: 39
Това и аз го знам,но ще трябва явно да поговоря пак с шефката.Може пък тя да не е разбрала..  newsm78

# 3
  • София
  • Мнения: 1 345
Аз поне до миналата седмица знам,че такова нещо нямаше. Във форума също се коментираше за същия въпрос и мамите казваха,че не са чули нищо такова. Потърси темата ако искаш,но не помна къде беше Simple Smile

# 4
  • Мнения: 1 058
Аз знам 2г. платено и 6 месеца неплатено. Минах по този път. Не ми се вярва да го направят 3г.

# 5
  • София
  • Мнения: 7 097
Здравейте!Преди малко говорих с моята работодателка и тя ми каза,че има вероятност майчинството за отглеждане на дете да стане три години (платено).Някой знае ли нещо повече по въпроса?Търсих в нета,но нищо не открих,а тя бързаше и не можах да разбера повече.

Няма такава вероятност!
Това може да стане единствено с промени в законодателството, а такива не се предвиждат!
И без друго имаме най-дългото платено майчинство. Не знам в друга държава да имат дори 2 години, камо ли 3.

# 6
  • София
  • Мнения: 12 225
  Може да става въпрос за програмата в "Подкрепа на майчинството" или така известната програма за детегледачката. Идеята е - майката се връща на работа, като може да наеме които човек тя пожелае за детегледачка на детето си, стига да е регистриран в бюрото по труда. Държавата изплаща цялото майчиство на избраната от майката детегледачка, тоест 220 лв, за близнаци 300 лв, като това става вече до 3 г възраст на децата, а не както беше предната година до 2 г. възраст. Чисто се получава по малко парички разбира се, защото детегледачката е на трудов договор с всички полагаеми удръжки.

# 7
Аз ползвах 2год. платено майчинство и още една година неплатено.Сего неплатеното майчинство може да се взима на няколко пъти до навършване 6 год на детето.
Поне така казаха от нашето счетоводство.

# 8
  • Мнения: 2 614
  Може да става въпрос за програмата в "Подкрепа на майчинството" или така известната програма за детегледачката. Идеята е - майката се връща на работа, като може да наеме които човек тя пожелае за детегледачка на детето си, стига да е регистриран в бюрото по труда. Държавата изплаща цялото майчиство на избраната от майката детегледачка, тоест 220 лв, за близнаци 300 лв, като това става вече до 3 г възраст на децата, а не както беше предната година до 2 г. възраст. Чисто се получава по малко парички разбира се, защото детегледачката е на трудов договор с всички полагаеми удръжки.
Т.е. всички останали майки и деца са в неравностойно положение....
Поредната глупост. По-интересно ми е законовото основание да лишат мен и детето ми от тези пари, само и единствено поради факта, че не мога да си намеря детегледачка по тази програма!!! Докога ще продължава безумието в държавата ни глупава... ooooh!

# 9
  • София
  • Мнения: 12 225
  Неплатеното е по шест месеца за всеки от родителите, като не може да се прехвърля.

# 10
  • София
  • Мнения: 12 225
  Правда, какво означава че не можеш да си намериш детегледачка по тази програма? Не можеш да се включиш в програмата или не можеш да си намериш подходящ човек регистриран в бюрото по труда?

# 11
  • Мнения: 2 614
  Правда, какво означава че не можеш да си намериш детегледачка по тази програма? Не можеш да се включиш в програмата или не можеш да си намериш подходящ човек регистриран в бюрото по труда?
Айла, когато Калина тръгна на ясла, т.к. беше наложително да се върна на работа, тази програма още не беше стартирала. Търсих детегледачка, с надеждата после да се включа в програмата, но разбира се това не се случи.
Сега вече ходи на ясла, но сама знаеш, че няма достатъчно детегледачки. Мислиш, че ще намеря, ако търся ли - съмнявам се. Повече ме вълнува ще вземам ли пак 50% от майчинството като работеща майка?

# 12
  • София
  • Мнения: 12 225
  Имаш предвид от 2 до 3 годишна възраст ли? Не. Именно затова писах в темата, увеличен е срока до 3 години само за програмата, а не и майчинството.
  Разбирам те какво имаш в предвид, но сумата която явно ще отпуснат за това увеличение по програмата е нищожно малко в сравнение с увеличаване на майчинството за всички до 3 г. Вярно, че и според мен е странно аз да мога да гледам близнаците си само до 2 год.възраст срещу 220 лв, а детегладачка да има право на 300 лв и то до 3 год. възраст, но все пак да не забравяме че целта на програмата е намаляване на безработицата. Тоест стимулиране майката да се върне на работа и да наеме безработен от Бюрото по труда.
   При теб наистина след като вече отдавна сте на ясла няма смисъл предполагам да търсиш детегледачка, иначе ако намериш подходяща жена можеш да се включиш в програмата до навършване на три годишна възраст на малката.
   П.П Надявам се скоро да се видим отново на някоя от срещите  Simple Smile

# 13
  • Мнения: 24 467
Не знам за сериозно обсъждане на такава възможност- за удължаване на платеното майчинство имам предвид.
Програмата за детегледачките е друго нещо. 

# 14
  • Мнения: 2 614
Не знам за сериозно обсъждане на такава възможност- за удължаване на платеното майчинство имам предвид.
Програмата за детегледачките е друго нещо. 
А не са ли взаимосвързани двете неща? НЕ е ли несправедливо, спрямо майките, които не са имали шанс да се включат в програмата?

Общи условия

Активация на акаунт