Проблем с болничните - моля за съвет!

  • 3 956
  • 35
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 179
 #Cussing out Бясна съм, просто нямам думи!   Sick Попаднах в ситуация, от която незнам как ще се измъквам ...

Ето какъв ми е проблема: Миналата седмица малкия ми беше болен от този гадния вирус с високата температура 6 дена, после кашлица, хрема ... с две думи - кошмар, и естествено аз бях в болнични цялата седмица. От петък и аз се тръшвам с температура 38.5 , болки в гърлото, в гърдите, кашлица - толкова болна не съм била скоро!  ooooh! Отивам в понеделник до личната лекарка - пред кабинета й някаква малка лудница, няма да ви обяснявам, сигурно при всички ви е така. Едвам успявам да се добера някакси вътре, защото ми е лошо, продължавам да съм с температура. Както и да е, прегледа ме набързо - вирус било, гърлото ми с мехурчета, но не чува хрипове за нещо по-сложно. Да се лекувам със симптоматични и това е (не че аз не се лекувам само с хомеопатия, де!). Идва време да ми пише болничен и аз й казвам, че цялата седмица съм била в болнични заради малкия. "Оооооо, не може! Не мога да ти дам болнични!" - е реакцията й. "Трябва да те пращам на комисия!". А аз й казвам "Щом трябва - ще ме изпращаш - аз съм зле и не мога да ходя на работа. Иначе нямаше да съм тук!". Даде ми болнични за 2 дена - понеделник и вторник и ми каза да отида в сряда за да ме изпраща на комисия да ми продължат болничните поне до края на седмицата. Отивам аз в сряда следобед в кабинета й и се почва едно тюхкане и вайкане какво ще правим сега. Дава ми някакво направление за интернист. Слизам до рецепцията - час за интернист ми дават чак за днес (четвъртък) следобяд. Отивам днес при интерниста - не може с това направление! Иска мнение от пулмолог, с всички придружаващи ме изследвания - кръв, рентгенова снимка и тем подобни, които на мен изобщо не са ми назначавани. Ами сега?!?  #Crazy Какво да правя - личната ми беше на работа сутринта. Следващата комисия може да се събере чак другата сряда, пулмолог има чак в понеделник, аз нямам направени никакви изследвания ,доказващи, че съм била наистина болна. Болничният ми е до вторник включително, излиза, че за сряда и четвъртък имам самоотлъчка от работа!!!   Confused Е, те това, не ми се беше случвало никога досега в живота ми!

И сега какво да правя според вас?!? И кой ги мисли тези правила??? Какво общо има излизането ми в болнични за гледане на болно дете с това, че и аз съм се разболяла и не мога да ползвам повече от 7 дена болнични?!? Да ходя болна на работа ли - с температура, отпаднала, с кашлица?!? Просто нямам думи!!!  #2gunfire  #2gunfire  #2gunfire На кого да се сърдя?

Моля ви, ако някой се е сблъсквал с подобен проблем да ми помогне с решението му! Утре сутрин отивам пак при личната, но незнам дали тя ще може да направи нещо по въпроса? Тепърва ли ще ме праща на изследвания, на снимки? Когато почти съм на финала на излекуването си?!?

Ох, много дълго стана, но ... още не мога да си събера мислите!!!  ooooh!

# 1
  • Мнения: 1 058
На мен ми казаха /преди време/ 7 дни болничен после 1 ден на работа и после може пак 7 дни болничен. Може би е трябвало така да пробваш.

# 2
  • Мнения: 179
На мен ми казаха /преди време/ 7 дни болничен после 1 ден на работа и после може пак 7 дни болничен. Може би е трябвало така да пробваш.

Е, как да отида на работа като ми беше толкова зле в понеделник?!?  Sick Смятам, че не е измислена много добре цялата тази система с болничните, особено когато ги ползваме за гледане на болно дете!  newsm78 Моят съпруг, например няма право да взима болнични за малкия, и всеки път, когато сме болни, се налага само аз да излизам в болнични!  ooooh!

# 3
  • София
  • Мнения: 7 097
Моят съпруг, например няма право да взима болнични за малкия, и всеки път, когато сме болни, се налага само аз да излизам в болнични!  ooooh!

Кой казва, че няма право?

Защо не си пуснеш отпуска. Неприятно е наистина, но обясни в работата какъв е проблемът и си пусни.
Преди бяха 10 дни после пращаха на лекарска комисия, но сега се намали на 7 дни, без значение кой е болен - нали болничният и за детето ти е на твое име - издават го на теб.

# 4
  • Бургас
  • Мнения: 10 819
Случи ми се същото,но с един ден.Пуснах го отпуска.

# 5
  • Мнения: 179
Случи ми се същото,но с един ден.Пуснах го отпуска.

Да, това ми е последният вариант ако личната не успее да оправи нещата... ! Но все пак - не е много коректно спрямо нас - майките с малки дечица!  Peace

# 6
  • Мнения: 1 032
Ами защо не се обадиш в здравната каса да попиташ? Аз за щастие не съм се сблъсквала с този проблем, но ми се струва че личната ти действа малко неадекватно. Трябва да има вариант за издаването на болничен в този случай.

# 7
  • Бургас
  • Мнения: 10 819
Не е разбира се.Особено ако диагнозата е ясна след няколко дена и едва в края на болничния започваш адекватно лечение/както се случи при нас/,или пък твоя случай с твоето разболяване.Какво правим-вместо да си гледаме децата в къщи сме всеки ден по болници да оправяме документи/няма на кого да я оставя- и тя е с мен/.

# 8
  • София
  • Мнения: 235
Провери в здравната каса наистина.
Върти ми се нещо в главата, че комисия трябва само, ако болничния е със същатата диагноза и за същия човек...
Да не говорим, че ти сигурно за събота и неделя не си била в болничен, т.е. имаш прекъсване от 2 дни - тогава със сигурност не ти трябва комисия...

# 9
  • София
  • Мнения: 7 097
Да не говорим, че ти сигурно за събота и неделя не си била в болничен, т.е. имаш прекъсване от 2 дни - тогава със сигурност не ти трябва комисия...

Болничните не са в работни дни, а в календарни, тъй че няма прекъсване за събота и неделя.

# 10
  • Мнения: 506
Да не говорим, че ти сигурно за събота и неделя не си била в болничен, т.е. имаш прекъсване от 2 дни - тогава със сигурност не ти трябва комисия...

Болничните не са в работни дни, а в календарни, тъй че няма прекъсване за събота и неделя.

сигурно се има предвид ако болничния за детето е бил от понеделник до петък като дати и тогава наистина ще има два дни промеждутък.Ако се отиде на специалист той също може да издаде болничен за още 7дни за усложнение от лечението и за същата диагноза,но и той не може да е по-дълъг от 7дни.В този случай ти трябва болничен за усложнения при детето ,а не за теб и мисля,че така става Peace

# 11
  • Мнения: 1 494
Само, че имайте предвид, че направленията са за тримесечие и са им свършили...Та се стискааат....
Цялата ни здравна система не е измислена добре...

# 12
  • столицата
  • Мнения: 3 793
Аз пък мисля, че щом болничния е за различни лица не би следвало да има проблем да се издадат два един след друг. Идеята на комисията при удължаване на срока на болничния е точно да прецени, че състоянието на болния изисква продължаване на лечението. А случая не е такъв.
Но всичко дотук са само мои разсъждения по темата. Трябва да попрочета малко законите, а най-добре да питаш в НОИ, въпреки че оттам едни отговори ще получиш...

# 13
  • София
  • Мнения: 2 104
За да не ходиш на ЛКК, трябва да имаш 2 дни промеждутък м/у двата болнични и да не са събота и неделя.
Но ако предния болничен ти е бил за детето, няма никакъв проблем следващият да е за теб и без този период от 2 дни Peace
И не мисля, че таткото няма право да си вземе болничен, нашият татко взима.
Личната ти май е доста некомпетентна Naughty

# 14
  • София
  • Мнения: 7 097
И не мисля, че таткото няма право да си вземе болничен, нашият татко взима.

Разбира се, че бащата има право на болничен.

# 15
  • Мнения: 32
вярно е че и бащата има право на болничен слад като е негово дете. родителите са равнопоставени. ами ако работата ти е в чужбина например, какво ще остави детето си в къщи само ли? много станаха некомпетентните лекари, особенно личните в последно време, ще кажеш, че от джоба им вземаме парите от болничния. аз също съм чувала, че болничен може с един ден прекъсване, но нали все някой трябва да ти го каже- наприлер личния лекар... за какво са те.

# 16
  • Мнения: 636
Не може вторият боничен да започва веднага след приключването на първия, дори и в единия случай да става въпрос за теб, а във втория - за детето. Аз имах такива два съседни болнични, първият - за мен, вторият - за детето. Личната на детето не знаеше, че не може да се издаде без прекъсване, написа ми, след това го върнаха от НОИ. Като говорих с НОИ, ми казаха, че няма значение, че е за двама души с две различни диагнози, щом осигуреното лице е едно, в случая - аз. Това се води продължение на предишен болничен. Въпросното продължение се вади само с подписите на лекарска комисия. Този от комисията буквално ми скъса нервите - бременна, с неоздравяло дете, оставено на чужд човек, за да мога да чакам пред кабинетите на великите комисии, накрая ми избиха чивиите и си тръгнах без корекция, от което, разбира се загубих два дни болнични.

# 17
  • София
  • Мнения: 7 097
няма значение, че е за двама души с две различни диагнози, щом осигуреното лице е едно, в случая - аз.

Точно заради това писах по-горе, че няма значение, че единият болничен е на детето, другият на майката. В крайна сметка и двата болнични се издават на името на майката. Само основанието е различно - единият за гледане на болно дете, другият за заболяване на самата майка.

# 18
  • София
  • Мнения: 2 104
Ух, всичко е такава каша, мислех си, че вече ми е ясно, но уви  ooooh!
А как стои въпросът при следния случай: имам болничен за малката от понеделник до четвъртък- 4 дни. Следващият понеделник (значи промеждутъкът е петък, събота, неделя) се разболявам аз от ангина и имам болничен, издаден от специалист УНГ, не от личната, за 3 дни. Има ли проблем при това положение?
Мерси.

# 19
  • София
  • Мнения: 7 097
А как стои въпросът при следния случай: имам болничен за малката от понеделник до четвъртък- 4 дни. Следващият понеделник (значи промеждутъкът е петък, събота, неделя) се разболявам аз от ангина и имам болничен, издаден от специалист УНГ, не от личната, за 3 дни. Има ли проблем при това положение?
Мерси.

Не  Simple Smile

# 20
  • София
  • Мнения: 2 104
А как стои въпросът при следния случай: имам болничен за малката от понеделник до четвъртък- 4 дни. Следващият понеделник (значи промеждутъкът е петък, събота, неделя) се разболявам аз от ангина и имам болничен, издаден от специалист УНГ, не от личната, за 3 дни. Има ли проблем при това положение?
Мерси.

Не  Simple Smile

Слава Богу. Благодаря ти, Нати  bouquet

# 21
  • Мнения: 179
И не мисля, че таткото няма право да си вземе болничен, нашият татко взима.

Разбира се, че бащата има право на болничен.

Нашият татко работи в Българската армия и затова не може да ползва болничен за детето. Трябва аз да съм някъде в чужбина, да се лекувам в болнично заведение или "да не съм с всичкия си" за да може той да ползва болничен за детенце. И всичко това се доказва с документи.  Naughty Какво да говорим, нямам думи просто. #Crazy Аз също не можах да се оправя с комисията и си пуснах 3 дни отпуск със задна дата за дните, в които бях болна!  ooooh!

# 22
  • Мнения: 76
Днес пуснах тема, много близка до твоя случай.  Тази система е направена идиотски!!! Вижте само кой управлява!
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=283653.msg7158168#msg7158168
Ето:
Отвратена съм от поведението на "лекарите" от така наречената ЛКК от 22-ра поликлиника (на "Коперник") и особено от д-р Камбуров, който според мен е един изключително нагъл и груб човек.
Накратко: синът ми на 2 г. и 8 мес. се разболя от салмонелоза и лежахме в инфекциозното отделение на "Св. Анна" (бившата окръжна б-ца) 3 дни, на епикризата при изписването пишеше "клинично здрав", макар че още не беше дошъл резултатът от пробата и не се знаеше дали има още бактерии. Междувременно детето направо се стопи, не беше ял нищо с дни, после минахме на строга диета, залиташе като ходи и беше съвсем без сили. Болестта е много сериозна и протича тежко. След изписването си останах тази седмица да го гледам в къщи, и личната лекарка вече беше дала седем дни болнични преди постъпването в болницата и затова ни прати на ЛКК за продължение на болничния от болницата. След доста разтакаване д-р Камбуров ми казах, че при епикриза "клинично здрав" те не можели да дадат болничен. Междувременно излезе и резултатът - още има салмонела.
Въпросът ми е: какво право имат да откажат? Само 3 дни в болница достатъчно ли е? При такова заболяване как се процедира? Ако пусна детето в някой детски клуб и зарази други деца, кой ще е виновен????
Ако знаете къде има повече инфо точно по този въпрос, ще съм ви благодарна. Също и къде да подам оплакване...

# 23
  • Мнения: 32
Влез в сайта на здравната каса и провели. Мисля че има възможност за задаване на въпроси или поне вземи телефоните. Там има служба /отдел май в който могат да ти отговарят на тези въпроси. Има сектор по доболнична помощ и такъв за оплаквания и въпроси. Ако не можеш да намериш сайта майче беше /www.nhif.bg/ пробвай първо там.

# 24
  • Мнения: 2 732
Хмм ! Ако имам болничен 5 дни а детето е още болно какво правя .Личният лекар може ли да ми издаде болничен за още два дена до 7 или направо на комисия се ходи? А ако си пусна един ден отпуска може ли после да ми издаде лич л-р пак болничен Shocked

# 25
  • София
  • Мнения: 7 097
Хмм ! Ако имам болничен 5 дни а детето е още болно какво правя .Личният лекар може ли да ми издаде болничен за още два дена до 7 или направо на комисия се ходи? А ако си пусна един ден отпуска може ли после да ми издаде лич л-р пак болничен Shocked

Личният лекар може да ти продължи болничния с още 2 дни. На комисия се ходи, след като станат 7 и имаш нужда от още.

Ако си пуснеш отпуска дори само за 1 ден, после можеш отново да ползваш болничен. Щом има прекъсване от 1 ден, следващият болничен се смята за първичен и няма проблеми.

# 26
  • Мнения: 1 032
Пратих ти този и телефон и в другата тема. Обади се и разбери какви са ти правата.

Национален телефон на НЗОК за консултации на граждани – 0800 14 800

# 27
  • Мнения: 2 732
Хмм ! Ако имам болничен 5 дни а детето е още болно какво правя .Личният лекар може ли да ми издаде болничен за още два дена до 7 или направо на комисия се ходи? А ако си пусна един ден отпуска може ли после да ми издаде лич л-р пак болничен Shocked

Личният лекар може да ти продължи болничния с още 2 дни. На комисия се ходи, след като станат 7 и имаш нужда от още.

Ако си пуснеш отпуска дори само за 1 ден, после можеш отново да ползваш болничен. Щом има прекъсване от 1 ден, следващият болничен се смята за първичен и няма проблеми.
мерси за отговора .

# 28
  • София
  • Мнения: 2 104
Здравейте, момичета, надявам се отново на вашата помощ
Малката беше с варицела и аз бях болнични до 01.05 (четвъртък) за гледане на дете. От днес аз съм с бъбречна инфекция, в сряда (07.05) имам час при гинеколожката ми, която ще ми пусне изследвания и болничен. Имам ли право на този болничен, при положение че 01.05-07.05 са били почивни дни. Ако нямам право, какво трябва да сторя, за да си взема болничен, защото наистина не виждам как с такива болки мога да стоя на работа?
Много ви благодаря  bouquet

# 29
  • София
  • Мнения: 7 097
Здравейте, момичета, надявам се отново на вашата помощ
Малката беше с варицела и аз бях болнични до 01.05 (четвъртък) за гледане на дете. От днес аз съм с бъбречна инфекция, в сряда (07.05) имам час при гинеколожката ми, която ще ми пусне изследвания и болничен. Имам ли право на този болничен, при положение че 01.05-07.05 са били почивни дни. Ако нямам право, какво трябва да сторя, за да си взема болничен, защото наистина не виждам как с такива болки мога да стоя на работа?
Много ви благодаря  bouquet

А ти защо си взимала болничен през почивните дни?

Ако ти го пусне подписан от лекарска комисия, не би трябвало да има проблем.

# 30
  • София
  • Мнения: 2 104
Здравейте, момичета, надявам се отново на вашата помощ
Малката беше с варицела и аз бях болнични до 01.05 (четвъртък) за гледане на дете. От днес аз съм с бъбречна инфекция, в сряда (07.05) имам час при гинеколожката ми, която ще ми пусне изследвания и болничен. Имам ли право на този болничен, при положение че 01.05-07.05 са били почивни дни. Ако нямам право, какво трябва да сторя, за да си взема болничен, защото наистина не виждам как с такива болки мога да стоя на работа?
Много ви благодаря  bouquet

А ти защо си взимала болничен през почивните дни?

Ако ти го пусне подписан от лекарска комисия, не би трябвало да има проблем.

Ами така ми го даде личната...
Значи в сряда да казвам на гинеколожката направо на лекарска комисия да ме праща newsm78

# 31
  • София
  • Мнения: 2 104
Нати, виж какво намерих в сайта на НОИ:
" ОТНОСНО: изчисляването и изплащането на паричните обезщетения за временна неработоспособност при прилагането на чл. 21 от НМЕР:

... временната неработоспособност по последващ болничен лист, отпускът по който започва непосредствено след почивните или празничните дни или след другия законоустановен отпуск, се приема за новонастъпила, когато той е правомерно издаден като “първичен” и с друга причина или диагноза без връзка със заболяването по предходния болничен лист, отпускът по който изтича непосредствено преди почивните или празнични дни или другия законоустановен отпуск.  "

Как мислиш?  bouquet

# 32
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
момичета, НЗОК не отговаря за болничните. Не пращайте момичето там. НОИ е организацията, която е отговорна за тях. Към тях трябва да се отправят въпросите.

# 33
  • София
  • Мнения: 7 097
Нати, виж какво намерих в сайта на НОИ:
" ОТНОСНО: изчисляването и изплащането на паричните обезщетения за временна неработоспособност при прилагането на чл. 21 от НМЕР:

... временната неработоспособност по последващ болничен лист, отпускът по който започва непосредствено след почивните или празничните дни или след другия законоустановен отпуск, се приема за новонастъпила, когато той е правомерно издаден като “първичен” и с друга причина или диагноза без връзка със заболяването по предходния болничен лист, отпускът по който изтича непосредствено преди почивните или празнични дни или другия законоустановен отпуск.  "

Как мислиш?  bouquet

В Наредбата за медицинската експертиза на работоспособността пише, че болничен се издава или от личния лекар или от лекарска комисия: "Чл. 7. (1) Болничните листове се издават от лекуващите лекари (стоматолози) и ЛКК. Стоматолозите издават болнични листове само за заболявания от тяхната специалност. Лекарите от центровете за спешна медицинска помощ могат да издават болнични листове за домашно лечение до 3 календарни дни само след домашно посещение. Клиничният преглед и становището за временната неработоспособност се отразяват в личната амбулаторна карта (ЛАК) на лицето.

(2) Болнични листове могат да се издават и от лечебни заведения, които обслужват лицето по месторабота."

Значи при всяко едно положение, ако го взимаш от гинеколожката ще трябва да е издаден от лекарска комисия, но това не означава, че тя ще те праща на такава - може сама да вземе подписите. Така беше и при нас - наскоро махахме сливицата на дъщеря ми и като ми дадоха болничен от болницата отдолу се бяха подписали няколко лекари, демек лекарската комисия, а не сме ходили при тях. Сестрата е събрала подписите.
Не се притеснявай, кажи на гинеколожката за предишния болничен и тя ще знае какво точно да направи и как точно да ти го пусне.

Последна редакция: вт, 06 май 2008, 12:53 от Н а т и

# 34
  • София
  • Мнения: 2 104
Използвам пак темата за едно въпросче, тъй като тази година направо се сцепихме от болести ooooh!
Болничен от ЛКК не се включва в 40-те дни, които имат право да бъдат еднолично издадени от лекуващия лекар, нали?
Т.е. ако имам 36 дни болнични до момента, но от тях 10 са от ЛКК- имам право на още 14 дни болнични от Джипито, а не 4?
Много мерси за отговорите  bouquet

# 35
  • Мнения: 1 030
Ако майката няма възможност да вземе болнични в случай, че детето се разболее  - и ако бащата работи в друг град/друга страна и т.н/ - може ли друг роднина да вземе болнични?

Общи условия

Активация на акаунт