Спиране на кърмата без хапчета

  • 30 479
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 454
Можете ли да ми кажете има ли и друг начин за спиране на кърмата, без да се пият някакви хапчета? Ако няма ме интересува кои са най-безвредните хапчета, за да мога да съм подготвена, когато отида при лекарката.

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Разбира се, че има - хапчетата изобщо не са първа необходимост при спиране на кърмата Grinning
Най-щадящият за теб, за бебето и за гърдите начин е постепенно да пропускаш и заместваш изцяло кърмения, горе-долу по едно на седмица. Така млякото намалява постепенно, бебето привиква към новите начини за хранене, заспиване, успокояване и нещата стават по най-естествения възможен начин.
Ако при вас това е факт и са останали само 1-2 кърмения, тогава можеш да спреш без особени приготовления. Ако гърдите се препълнят, просто изцеждаш малко до облекчение и за няколко дни млякото ще спре. Можеш да подпомогнеш процеса, като пиеш чай от салвия - 3х по половин ч.ч. на ден (горчи много, така че подслаждай на вкус) и слагаш компресите от зелеви листа, като ги сменяш често. Важно е да пиеш достатъчно течности, да носиш добре поддържащ сутиен и да не допускаш много болезнено препълване.
Доста майки предпочитат в периода на отбиване да вземат профилактично лецитин за предпазване от запушвания - можеш да взимаш по 1-2 таблетки от 1200 мг дневно, докато трае отбиването.
По този начин за около седмица кърмата ще спре (с хапчетата е пак толкова до окончателното спиране). Важно е да знаеш, че с месеци след спирането при стискане може да се отделят капчици коластра - това е нормално и не изисква никакво лечение.

# 2
  • Мнения: 967
Най-безпроблемният начин за отбиване е постепенно намаляване броя на кърменията. като бебето суче по-малко и кърмата намалява пропорцоинално с изсуканото. Така детенцето постепенно се отбива и не преживява шок, а кърмата на мама постепенно спира и не се налага ползване на медикаменти. Процесът обаче не става бързо - отнема около месец - два, че и повече в зависимост от това в момента колко често суче детенцето. синът ми се отби преди време самостоятелно на този принцип - все по-малко сучеше и накрая престана. Само първия ден имах лек дискомфорт в гърдите, но след това всичко си беше ОК.

# 3
  • Мнения: 454
Детето само се отби и изобщо не иска да го кърмя. Изключение е само през ноща, когато се събуди и не съм много сигурна дали изобщо е гладен, но това суче по малко. През дена изобщо не иска. А зелевите листа от прясна зелка ли са, извинявам се за тъпия въпрос?

# 4
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Не е глупав въпроса, трябваше да уточня - да, само за прясно зелено зеле става въпрос, киселото зеле или други видове зеле (червеното зеле, китайско зеле и т.н.) нямат такъв ефект.

# 5
  • Мнения: 2 231
Разбира се, че има - хапчетата изобщо не са първа необходимост при спиране на кърмата Grinning
Най-щадящият за теб, за бебето и за гърдите начин е постепенно да пропускаш и заместваш изцяло кърмения, горе-долу по едно на седмица. Така млякото намалява постепенно, бебето привиква към новите начини за хранене, заспиване, успокояване и нещата стават по най-естествения възможен начин.
Ако при вас това е факт и са останали само 1-2 кърмения, тогава можеш да спреш без особени приготовления. Ако гърдите се препълнят, просто изцеждаш малко до облекчение и за няколко дни млякото ще спре. Можеш да подпомогнеш процеса, като пиеш чай от салвия - 3х по половин ч.ч. на ден (горчи много, така че подслаждай на вкус) и слагаш компресите от зелеви листа, като ги сменяш често. Важно е да пиеш достатъчно течности, да носиш добре поддържащ сутиен и да не допускаш много болезнено препълване.
Доста майки предпочитат в периода на отбиване да вземат профилактично лецитин за предпазване от запушвания - можеш да взимаш по 1-2 таблетки от 1200 мг дневно, докато трае отбиването.
По този начин за около седмица кърмата ще спре (с хапчетата е пак толкова до окончателното спиране). Важно е да знаеш, че с месеци след спирането при стискане може да се отделят капчици коластра - това е нормално и не изисква никакво лечение.
Ще следя темата. И едно въпросче като пия този чай от салвия и лецитина, през това време продължавам ли да кърмя или спирам и изцеждам само по малко докато спре? newsm78

# 6
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Ако искаш рязко да отбиеш, тогава спираш изцяло да кърмиш и изцеждаш малко до облекчение само когато положението стане нетърпимо. Гърдите трябва да остават пълни, за да може да се спре кърмата - и с хапчета, и без хапчета това е необходимо условие.
Ако няма да отбиваш рязко, тогава е най-добре да намаляваш кърменията постепенно - т.е. да премахваш едно по едно кърменията, като оставяш по 4-5 дни преди премахването на следващото, за да могат гърдите да се нагодят и плавно да спират производството. По този начин отбиването ще ти отнеме 5-6 седмици, но е най-добрият и за теб, и за детето.

# 7
  • Мнения: 2 231
Аз кърмя само 1 път на ден вечер, но кърмата не спира. През деня не се цедя.

# 8
  • Мнения: 1 167
И аз ще следя темата с интерес за в бъдеще ще ми е полезно.
А вярно ли е , че през лятото не било хубаво да се отбива-каква е връзката и става ? за цялостно отбиване или само за намаляване броя на кърменията, защото на бебо точно лятотот му предстои захранване.

# 9
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Рони, в такъв случай можеш просто да спреш изцяло да кърмиш - гърдите може да се препълнят на втория ден вечерта, тогава изцеждаш мъничко до облекчение и така само за около седмица кърмата ще спре без да е нужно нищо повече. Някои майки предпочитат да взимат лецитин в периода на отбиване като профилактика срещу евентуални запушвания.
desiniko - да не се отбива лятото е съвет относно окончателното прекратяване на кърменето, не за захранването. През лятото чревните инфекции са чести, децата ходят, бъркат и пипат всичко и навсякъде и лишаването им от протективните свойства на кърменето прави риска от диарии и други стомашни неразположения по-висок. Достатъчно е да има 1-2 кърмения за денонощие, за да се поддържа имунитета на бебето и при нужда (ако все пак се разболее от подобни инфекции, което не е изключено и при кърмачетата), кърмата може да се увеличи с учестеното сукане и да помогне за по-бързото възстановяване.

# 10
  • Мнения: 2 231
Рони, в такъв случай можеш просто да спреш изцяло да кърмиш - гърдите може да се препълнят на втория ден вечерта, тогава изцеждаш мъничко до облекчение и така само за около седмица кърмата ще спре без да е нужно нищо повече. Някои майки предпочитат да взимат лецитин в периода на отбиване като профилактика срещу евентуални запушвания.

Благодаря   bouquet

Вчера вечерта малката не искаше дори и да цицка. Много странно понеже до сега само така се преспиваше. Дадох и изкуствено мляко и нямаше проблем. Гърдите не съм си ги изцеждала и за сега нямам проблем, дори не са ми твърди вече 36 ч. Но съм решила и аз да си купя Лецитин и да пия по 1 хапче профилактично. Дано мине всичко нормално. Все отлагах отбиването, ама щом вече и тя е готова (пие мляко от шише и заспива) значи няма какво да отлагам. Утре ще вида как съм, малко се притеснявам. Sad

# 11
  • Мнения: 13 764
Здравейте
споделях тази бабина рецепта и преди,  ще я напиша и сега.
Трябват ви две пакетчета камфор на прах и чиста марля.
Сгъвате марлята на няколко пласта така че да стои плътна и сипвате сухата камфора. Правите нещо като пакетче. Слагате пакетчето ПОД гърдата така че да е под нивото на зърното. Слагате стегнат сутиен. И носите така без да махате и вечер два дена, после сменяте камфора. Аз го правих в най-горещия сезон - Юли, така се случи за мой късмет. От мен миришеше на камфор от километри, но нямах друг избор, гърдите ми бяха като камък а от предписаното лекарство припадах. От тази бабина рецепта се оправих за десетина дена.
Дано помогне и на други.

# 12
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Аз започнах диета-спрях да ям сладко,хляб и кърмата спря много лесно от самосебе си  Peace

# 13
  • Мнения: 2 231
Вече 3 дни не изцеждам (беше ми намаляла достатъчно преди да предприема тази стъпка), като преди това кърмех само веднъж вечер. Гърдите ми "пораснаха" малко, чувствам ги леко болезнени, НО хубавото е че не са твърди и нямам бучки. Взех си от аптеката Лецитин 1200 мг. и вече 2 дни пиа по 1 драже сутрин и 1 вечер. Притеснявам се, но спазвам съвета на hedra и за сега нямам проблеми. Дано по-бързо спре окончателно.

Общи условия

Активация на акаунт