Как е раждала вашата прабаба?

  • 5 204
  • 90
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 660
Когато прабабите ми бяха живи, не съм се интересувала от тази тема, малка съм била. Сега ми е интересно, но няма кого да попитам. Бабите ми са съвременни жени, раждали в болница и може би единствената разлика тогава е била, че не е имало видеозони ...

За това ще ми е интересно да чуя вашите истории и дано се включат повече хора. Как е било едно време? Как са износвали прабабите ни бебетата си, как и къде са раждали? Сигурно е имало разлики в градовете и селата, както и според обичаите на различните семейства.

Наострям уши  Grinning

# 1
  • Мнения: 5 393
Прабаба ми е родила моя дядо на нивата. Другите му братя и сестри са родени в къщата в която са живеели.

# 2
  • Мнения: 2 660
А кой е помагал? Имало ли е традиция някоя по-възрастна жена да "бабува" или са се справяли сами. Татковците сигурно са се включвали чак в празнуването?

# 3
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Прабаба ми е родила баба ми у дома. Сигурно е имало някоя жена-съседка да помага. Големите й деца (1-вия над 18г.) са били помолени да стоят извън къщата.

Редактирам се, защото това, което написах по-горе го знам от майка ми. Аз дори баба си (от тази кръвна линия) почти не помня  Sad

А бях на 13г., когато почина единствената прабаба, която съм имала и не съм се сещала да я питам за това. Жалко, че преди 2м. си отиде и нейната дъщеря и моя любима баба  Cry, та няма кого да попитам сега  Tired Но по всяка вероятност и баба ми е раждана в домашна обстановка. Все пак, имам леки съмнения, че това може да е станало в болница.
Със сигурност, баща ми е роден в болница, а майка ми - у дома. Бабувала е собствената й баба  Grinning

Последна редакция: пт, 21 мар 2008, 12:28 от Шани

# 4
  • Мнения: 1 485
Интересна тема,само,че вече всички са на оня свят и май няма кого до питам newsm78
А не съм се и замисляла да попитам

# 5
  • Мнения: 46 437
Само едната прабаба съм питала, родила в къщата си, с помощта на "бабата" на селото.

Бабите ми са родили: едната в болница и двете си деца, другата едното в болница, другото в двора на болницата, защото до там е успяла да стигне  Joy

# 6
  • Мнения: 23
Moята прабаба е родила w домашna обтановка,помагали са сестрите й.Но след раждането е имала усложнения-плацентата не се е отделила,и в крайна сметка е отишла на лекар.Става дума за 1935г.

# 7
  • Мнения: 780
Не знам за моите прабаби, но на мъжа ми бабата е родила в къщи, сама и със зъби е прегризала пъпната връв. Shocked

# 8
  • Мнения: 4 451
Тъкмо съм се родила, и едната ми прабаба е починала. Другата пък е починала доста преди да се родя. Много жалко, че не съм разпитвала и бабите си, те също отдавна не са сред нас.

# 9
  • Мнения: 1 103
  Aми и нашите баби са раждали в къщи с някоя по възрастна да помага.
Не знам за моите прабаби, но на мъжа ми бабата е родила в къщи, сама и със зъби е прегризала пъпната връв. Shocked
Стига бе ти направо ме разби  #Crazy

# 10
  • Мнения: 8 999
Не познавам нито една своя прабаба. А и вече няма кого да попитам. Най-вероятно три от прабабите ми са раждали по кърищата, защото са били селски жени. Една обача, софиянка от влиятелен, заможен и образован род, със сигурност е раждала в присъствието на лекар, но най-вероятно е било в домашни условия.

# 11
  • Варна
  • Мнения: 1 522
Прабаба ми е родила дядо в къщата, на село. Там, където са живели по това време. Имало е жена да и помага, тъй като това е било първото и раждане. Баба ми по стечение на обсотоятелствата също е родила майка ми в къщата на село. Родила се е в 7-ми месец и просто не са успели да отреагират на време за да отиде в болница в града. 50-та година организирането на адекватен транспорт е било малко трудна мисия. Майка ми е родена с помощта на прабаба ми и понеже това се е случила края на декември, било е страхотен студ, е била увита в агнешка кожа и поставена пред камината. Слава Богу оцеляла е без кувьози и разни други придобивки на съвременната медицина.

# 12
  • Мнения: 780
 
Стига бе ти направо ме разби  #Crazy
Свекърва ми така разказва.Била е много бойна бабка.

# 13
  • Мнения: 4 784
Не съм разпитвала, а е интересно. Мога да попитам баба ми, ако тя знае нещо, до сега не съм се сещала. Чувала съм само, че едно време са карали родилките много скоро да се връщат на полето на работа и са вземали децата с тях на нивата, връзвали са ги в нещо като хамак на дърво. Чувала съм, че са слагали в храната им вино, за да са опианяват бебетата и да не плачат, за да могат жените през това време да работят. Ужас! Лудост направо мен ако ме питате!!!

# 14
  • Мнения: 9 814
Едната ми прабаба ми  е раждала на село вкъщи с помощта на свекърва си и една по-възрастна жена от селото. Другата в София пак вкъщи, но с лекар.
Но пък бабата на мъжа ми, която е раждала през 1950,1952 и 1956 г. ми е разказвала, че първото си дете е родила сама в обора, второто на полето, майка й го занесла вкъщи, а тя  продължила работата си Shocked, а третото на път за т.нар. Здравна служба в гората, помагали са й майка й и баща й. Написах годините, в които са родени децата й, защото по това време майка ми е раждана в стария Майчин дом в София. Явно много зависи къде са живели бабите и прабабите ни

Общи условия

Активация на акаунт