Изравнените такси в частните детски градини

  • 12 946
  • 88
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 479
Хм, изречението `Поне с 30 % ще се вдигнат таксите ...` звучи според мен нереално. Вярно е, че има наплив за частните градини и училища, но смятам, че и родителите могат да предценят дали таксата си заслужава услугата.
 

# 16
  • Мнения: 3 271
Ще видим скоро дали плашат гарги или са сериозни.
Просто го очаквах след всички проблеми с общинските.
Криво ми е Sad

# 17
  • София
  • Мнения: 6 999
"Строителството на едно училище продължава минимум 5 години", каза още председателката на асоциацията.

Да бе...да. Строителството на Англо-Американското училище, което е с база каквато едва ли ще има друго частно училище продължи точно година и половина...

Твърдението, че има наплив към частните училища заради хора от провинцията е смехотворно. Искат да ни кажат, че идващите от 'провинцията' хора са тези с достатъчно финансови възможности за частно училище ли?  newsm78 Има наплив, защото все повече хора се надяват плащайки да осигурят по-добро образование за децата си от държавното и освен това имат повече пари, за да си го позволят.

# 18
  • Мнения: 4 877
така като гледам се цитират основно немски частни училища, а те наистина са с по-ниски такси. Повече от 10 процента едва ли някой ще си позволи да вдигне таксата - поне се надявам. Все пак скочиха доста продукти, скача тока, уж вдигнаха учителските заплати в общинските училища... (ле-ле как съм го написала - да не ме вземете за някой собственик на частно у-ще и мен ме вълнува темата като майка)

Междудругото от доста време и аз се чудя - нали от няколко години се отпускат от бюджета пари за ученик, къде отиват тези пари за децата от частните училища. Преразпределят се към общинските ли или просто не се отпускат. Определено не се дават май на самите частни у-ща. Преди време Игор Дамянов, бившият просветен министър, обясняваше, че всяко дете ще се "движи" с парите си независимо дали избира държавно, общински или частно у-ще. Не знам какво стана с тази идея.

# 19
  • София
  • Мнения: 1 845
Каква е тази асоциация, дайте повече инфо?

# 20
  • Мнения: 4 877
Каква е тази асоциация, дайте повече инфо?

предполагам на частните у-ща. Тя е от доста години и организира ежегодно изложенията.

http://bachu.dir.bg БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ НА ЧАСТНИТЕ УЧИЛИЩА

Ето какво открих на сайта им

"Традиционното изложение  "ЧАСТНО УЧИЛИЩЕ 2008" ще се проведе на 21 и 22 март в грандхотел "София", в зала "София", ет.2.

Участват 43 частни училища, професионални колежи и детски градини, както и издателства на учебна литература и езикови центрове.

Работно време: от 10.00 ч. до 18.00 ч."

Ако някой успее да отиде, да разузнае.  Simple Smile

# 21
  • София
  • Мнения: 1 845
Имат ли сайт, кой са членовете й?

# 22
  • Мнения: 4 877
http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=2920&sectio … =2&id=0000502
в. Сега
"Таксите за частните училища скачат до 50% "

На сайта пише кои са членовете.

# 23
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Междудругото от доста време и аз се чудя - нали от няколко години се отпускат от бюджета пари за ученик, къде отиват тези пари за децата от частните училища. Преразпределят се към общинските ли или просто не се отпускат.
Май просто не се отпускат. Дано не бъркам, но на децата в частни заведения май не им се е "полагало" досега нищо от държавата.
Дано оттук нататък държавата да ги смята за равни с "нормалните" деца и наистина да им отпуска горепосочената сума и безплатните учебници.

# 24
  • Мнения: 4 877
Междудругото от доста време и аз се чудя - нали от няколко години се отпускат от бюджета пари за ученик, къде отиват тези пари за децата от частните училища. Преразпределят се към общинските ли или просто не се отпускат.
Май просто не се отпускат. Дано не бъркам, но на децата в частни заведения май не им се е "полагало" досега нищо от държавата.
Дано оттук нататък държавата да ги смята за равни с "нормалните" деца и наистина да им отпуска горепосочената сума и безплатните учебници.


и аз имам такова усещане.
Иначе попаднах на статия, че едва от 2009/2010 г. ще се отпускат евентуално пари и за учениците от частните у-ща на принципа "парите следват ученика". Тези пари щели да се приспадат от таксите.

Ако сега увеличат таксите наистина с 30-50 %, ще бъде ужасно голям скок. Все пак и миналата година ги вдигнаха навсякъде.

# 25
  • Мнения: 4 877
ето по-подробна информация

http://www.econ.bg/news/article137997.html

# 26
  • Мнения: 4 877
Някой ходи ли на изложението за частните градини и у-ща днес?

# 27
  • Sofia
  • Мнения: 8 819
В детската градина,в която ходи Влади, не са споменали нищо за повишаване а таксата Thinking
Но, имайки предвид,че таксата е от по-ниските -300 лв., месечно, предполагам ,че увеличение от 30 % са съвсем адекватни на фона на постоянно насрастващите цени на отопление, храна и др.
Нямам нищо против, дори ми се струва естествено в нашия случай Peace

Много дразнещо е това да ви информират за такива важни неща посредством бележки и да ви изнудват! Naughty

Нашите директорки-собственички са 2 и всеки ден посрещат и изпращат децата лично,така че имам възможност да ги разпитвам и да ме информират за всичко! Hug

Договорът,който сме подписали е едногодишен и си има юридическа стойност.Съответно има и клаузи за неспазване прават и задължениата от двете страни.

# 28
  • Мнения: 359
Аз бях, и си взех малко цени  Laughing
Ерих Кестнер за следващата година предучилищна група 2 650 Евро
Веда 2 700 Евро
Увекинд 2 600 Евро (те традиционно си остават доста скапи, не са включили храната + 660 Евро)
Мислите ли, че разлика то 50 до 100 Евро е съществена?

Една от майките спомена, че е имало предаване по Дарик радио и там се е коментирало това "изравняване"...

При Ерих Кестнер повишението не е 30 или 50%, а за 100% и това просто не ми изглежда нито нормално, нито логично. За другата година на мен няма да ми повишат заплатата с 100%. Мисля, че такса от около 350 лв. с храната е нормална и дори постижима. Но от тази такса да скочиш на 265 Евро вече е издевателство. Не мисля, че това е правилният начин да се справят с т.н. "наплив" и "списъци с чакащи". За криво, много ми е криво, и заради отношението.

# 29
  • Мнения: 2 567
"Е. Кестнер" определено са се поолели с таксата. Сигурно и другите училища, но не съм лично запозната и затова не мога на сто процента да кажа. Само за "Веда" знам, че базата им беше ужасна.
И на "Кестнер" базата не заслужава такава голяма такса. Особено, ако нещата са като отпреди 3 години. Тогава я преглътнах, заради това, че училището ми беше близо и таксата ме устройваше, но при тези цени не бих я преглътнала  Stop

Общи условия

Активация на акаунт