«абравена парола?
или
–егистрирай се јктиваци€ на акаунт

≈л. поща с ко€то се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

ƒа ѕопълнете формата за регистраци€ Ќе ѕродължете с Facebook регистраци€та

—емейни отношени€
0 ѕотребители и 1 √ост преглежда(т) тази тема.
1-119 от 119 отговора

ћнени€: 134
незнам дали тук е м€стото на запитването ми,но...ще продължа.чувала съм че през нощта когато кукум€вка кукала(незнам как да го кажа)пред определена къща-значело че предизвест€ва за смърт на н€кой от хората в тази къща.вече седмица на отсрещни€т стълб пред нас се по€в€ва тази зловеща птица,свекър ми € гони с бомбички и пиратки,но на другата вечер пак е на същото м€сто.искам да питам-т.като кукум€вката само извест€ва за предсто€що зло,като € изгоним от стълба ние гоним само вестоносеца,или гоним и смъртта.това не ми е €сно newsm78 .не в€рвам в суевери€,но направо вече ме хваща страх,вс€ка вечер едно и също...вие какво мислите,и как бихте реагирали?
« ѕоследна редакци€: пн, 24 мар 2008, 14:08 от sisi86 »
÷итирай

Galaxy 13197853088

ћнени€: 1 758
н€мате си работа, че се занимавате с глупости!
на село, баба ми говореше така за кукум€вките ..... да не се бъркаш нещо?
а и като им мине размножителни€ период, да не би да спират нещасти€та?????
÷итирай

ћнени€: 81
 укувицата е предвестник на пролетта, когато € чуеш да кука, тр€бва да имаш в джоба си пари, за да ти върви ц€ла година. “ака знам аз. ј за кукум€вката и аз съм чувала подобни работи, но аз в€рвам само на хубавите суевери€.
÷итирай

софи€

ћнени€: 2 129
«а кукувицата не съм чувала такова нещо! Naughty
÷итирай

ћнени€: 1 753
јко това ще те успокои това суеверие се отнас€ за кукум€вката, а не за кукувицата.
÷итирай

—офи€

ћнени€: 328
» аз знам, че кукувицата е добър предвестник. ј и по мое мнение, не животните са страшни, а от хора тр€бва да се пазиш!
÷итирай

Silvermoon

ћнени€: 953
Птици, не може само да си мълчат33uu
Суеверието е за кукумявка - колкото пъти изкука/ или мяука в случая/ толкова дни остават на някой.
Ти си помисли дали е реално това ....

Помислих си по заглавието на темата, че ще обсъждаме кукувиците които вярват в суеверия.........
÷итирай

ћнени€: 627
 укувицата е предвестник на пролетта, когато € чуеш да кука, тр€бва да имаш в джоба си пари, за да ти върви ц€ла година.
Peace

јко това ще те успокои това суеверие се отнас€ за кукум€вката, а не за кукувицата.

Peace

“ова са повери€та .«а да те успоко€ ще ти кажа ,че съм чувала кукум€вка отдавна ,когато имаше болен в къщата и нищо лошо не се случи. “ъй , че по-малко суевери€ - по-спокоен живот.

ѕ.—.  ажи на свекър ти да остави животинчето намира .√орката птица с нищо не е виновна ,че му хлопа дъската.
÷итирай

олее,извин€вам се за объркването-става въпрос за кукум€вките.
÷итирай

—офи€

ћнени€: 328
ѕо повод суевери€та да добав€, че гледам черна котка и то отдавна и нищо лошо не се е случило.
÷итирай

—офи€

ћнени€: 4 994
 укум€вките живе€т под покривите.’аресва им на животинките....намират и храна в нашите гадни градски услови€....јми нормално е да си общуват гадинките.«нам за суеверието с кукум€вките,за което знам,че ако ти кацне на прозореца или балкона- за тогава важи....
÷итирай

—офи€

ћнени€: 1 278
ѕо повод суевери€та да добав€, че гледам черна котка и то отдавна и нищо лошо не се е случило.
—игурно още не ти е минавала път!  Mr. Green

÷итат
ƒомашна кукум€вка-(Athene noctua)

.....
ќбитава скални терени, отвесни брегове, постройки в селища, окрайнини на гори. единични дървета сред открити пространства. ѕрез последните години е редовен посетител на големите жилищни комплекси. –азмножителни€т период започва през март. “огава е много гласовита. ѕрез ц€лата нощ се чу8а характерното Дкукум€уу", Дкукум€уу".√незди в скални цепнатини и в кухини между камъни, по тавани, в хралупи и в изкуствени гнездилки. ∆енската снас€ 3-6 бели гланцирани €йца, които мъти 28-30 дни.
....
ƒомашната кукум€вка е ценен помощник на човека в биологичната борба с вредителите, ќсновна храна са мишевидните аризачи и насекомите.

ќттърви се от суевери€та....така ще живееш по-спокойно!
÷итирай

ћнени€: 1 416
 укувица и кукум€вка са два коренно различни индивида. 35 35 35  ѕоправи заглавието на темата си. ќтносно поверието, чувала съм го от мноооого малка, и посред нощ съм излизала на улицата да гон€ кукум€вка с камъни от дървото, ко€то упорито обаче вс€ко л€то си идваше пак на същото м€сто. јбсолютно нищо не се е случило. Ѕеше преди 10 години. ѕросто спр€х да им обръщам внимание. „увала съм ги на много места, както и на много от къщите на комшиите ни. Ќа никого нищо не се е случило.
÷итирай

ћнени€: 148
 јбсолютни глупости!
» ние си имаме кукум€вка в махалата. «агнездила се е под покрива на комшиите. яде мишките и буболечките....„уваме € редовно от години .
 јко беше в€рно това суеверие, досега човек да не е останал! 
я по сериозно!  Wink
÷итирай

—офи€

ћнени€: 3 090
„естно да ти кажа посм€х се от сърце ...  35
не е кукувица , а кукум€вка - това са две различни птици .... и каквото и да извест€ва бомбичките н€ма да го спрат ..искам да кажа в€рваш ли че като изгониш пилето , на което му се е  прикукало ще изб€гаш от съдбата си например ... Crossing Arms
за справка мо€та прабаба , ко€то и сега е жива , да ми е жива и здрава казваше :јко ти е писано да се обесиш н€ма да се удавиш...така че ти си прави сама изводите !
Ќе съм чела другите постове и дано не се повтар€м ... Rolling Eyes
÷итирай

—офи€

ћнени€: 292
 «а кукум€вките не е в€рно, €вно там се е приютила. Ќо съм била свидетел на внезапна смърт, след като ц€ла нощ кучето ви "на умр€ло". ћисл€ че те могат да предусещат.
÷итирай

софи€

ћнени€: 654
Ќай-много ми върви, когато черна котка ми мине път! Mr. Green јко и ти си на този принцип,чакайте увеличение на фамили€та!
Ќаистина,не се впр€гай,каквото човек сам си направи................
÷итирай

—офи€

ћнени€: 2 767
 акто казва майка ми , откъде едно пиле, ще знае кой кога ще умре. Ќо си е зловещо, още повече когато ти е насаден този страх.¬еднъж б€хме на сватба в €мболско село и в къщата където ни сложиха да спим през ноща, на прозореца кацна кукум€вка и ц€ла нощ вика. ѕознайте каква сватба изкарах и колко ме беше страх, но нищо не се случи тогава.ƒруг път тъкмо изпращах дъщер€та сама с влак за морето и като се развика, аз изстинах, че ще се случи нещо по път€ или на морето. ≈динственото , което и се случи, че изгор€ жестоко на слънцето и ц€л месец след това се белеше.ƒо нас от н€колко години живее кукум€вка в един разрушен блок и по ц€ла нощ € чувам.ћиналата година, когато дъщер€та беше зле, си мислех, че за това е викала, но дъщер€та ожив€,слава  Ѕогу!
÷итирай

—офи€

ћнени€: 2 323
јз пък обожавам нощните птици.
ќще помн€ как когато б€х дете една ненормална лелка уби една кукум€вка поради описаната от теб причина.  “€ си "кукм€вкаше"  в квартала от години, веднъж залепна за една смола и това и струваше живота  Sad.  Ќикой освен не€ не умр€  през двайсетте години през които жив€х там.  «абрави ти€ глупости. 
÷итирай

близо до морето

ћнени€: 1 313
јбсолютни глупости!
» ние си имаме кукум€вка в махалата. «агнездила се е под покрива на комшиите. яде мишките и буболечките....„уваме € редовно от години .
 јко беше в€рно това суеверие, досега човек да не е останал! 
я по сериозно!  Wink
35 35
÷итирай

ћнени€: 2 045
» аз съм го чувала това. ¬ общи линии, мъча се да не в€рвам на подобни суевери€. ¬ интерес на истината обаче звукът, който издават тези птици, ми е ужасно злокобен и обикновено затвар€м прозореца, за да не чувам.
÷итирай

ямбол

ћнени€: 10 859
 укум€вките не са ли защитен вид?
јко е така и да не е така, спрете да гоните животното. Ќека си живее.
ј суевери€та - оставете ги в минали€ век!
÷итирай

¬арна

ћнени€: 841
≈ отдавна не б€х се см€ла така, благодар€ !  35
÷итирай

—офи€

ћнени€: 1 950
≈ххх колко мъка има по то€ св€т.......... Mr. Green
√оркото животно, чак с пиратки ще го гон€т Sad
÷итирай

Ќа един клон

ћнени€: 987
¬ие ли гърмите,бр€!?!?  #2gunfire
÷итирай

¬арна

ћнени€: 841
 hahaha 35 35 35 35 35.......
÷итирай

—офи€

ћнени€: 2 323

ќх, милата. «апов€дай под моето крило  Smile
÷итирай

—офи€

ј ти се чудиш кой те смущава а?≈,на-признаха си....  hahaha  hahaha  hahaha  35  35  35
÷итирай

Ќа един клон

ј аз се опитвам да го докарам на пойна птица,ама на с€,разтрепери ми се гласчето,"не пей ми сееее",кукум€ууу...  #Crazy
÷итирай

никой не се е опитвал да убива птицата,пиратките се гърм€т долу на зем€та под стълба,с цел кукум€вката да отлети,а не да се просне на зем€та.свекър ми е от старото поколение и е нормално да е по-суеверен.
÷итирай
» аз съм чувала, че когато кукувица кука тр€бва да имаш парички в джоба си, за да имаш през ц€лата година.
“о кукум€вки май не останаха, та да ги чуваме, аз мисл€, че т€ беше птицата, ко€то крадеше €йцата на другите птици.
 Thinking Crossing Arms ooooh!
÷итирай

—офи€, Ѕългари€

ћнени€: 1 274
 акто виждам си младо момиче ... не се занимавай с глупости  Peace
¬место да гониш кукум€вки със свекъра, измислете нещо по-полезно с мъжа ти  luvbed
÷итирай

Ќа един клон

http://www.zoomania.org/content/view/2531/34/ - ето,н€ма страшно!
÷итирай

ћнени€: 20
аз снощи вид€х кукум€вка на терасата само стоеше и ме гледаше не кукаше после изчезна ,н€кой знае ли какво е значението ако ти кацне кукум€вка на балкона
÷итирай

Silvermoon

ћнени€: 953
аз снощи вид€х кукум€вка на терасата само стоеше и ме гледаше не кукаше после изчезна ,н€кой знае ли какво е значението ако ти кацне кукум€вка на балкона

„е е спр€ла да си почине преди да отиде на лов за храна.
÷итирай

ћнени€: 20
дано е така защото съм чувала,че веща€т зло
÷итирай

ћнени€: 143
јз знам че тр€бва да и дадеш трохи хл€б.
÷итирай

¬ъпрос на гледна точка...

ћнени€: 865
» аз гледам да не в€рвам н а такива повери€, но е факт, че миналата година една кукум€вка... и действително в къщата имаше смърт.
ћисл€, че това е било случайност все пак Confused
÷итирай

ѕловдив, н€кой ден в ƒъблин

ћнени€: 3 083
јз не в€рвам в това.—клонна съм да пов€рвам на сънища, които при мен са се случвали.—ънувах, че отивам на гости у мо€та при€телка и един човек ми казва - тук н€ма да € намериш, т€ почина.“ова беше на последната задушница, миналата седмица при€телката ми почина.Ќе знам дали това е съвпадение, но е ако е, то е ужасно.
÷итирай

Ќа един клон

Whistling ѕак ли се почна....
÷итирай

ћнени€: 4 347
јко кукум€вка чуете да кука, първо най-веро€тно е започнал размножителни€ им период
и си търси партньор.
¬торо, наоколо има необитаеми сгради, или сгради, в които р€дко се м€ркат хора.
“рето, има мишки.
“е така ловуват, кацнали на по-високичко изследват шумовете от зем€та. —лед малко безшумно излитат надолу и описват дъга, в кра€ на ко€то кацат на друго високичко м€сто.
¬ н€кои страни има глоби не само за трепане на защитени животни и разрушамане, но и
за безпокоенето им. Ќапример да събудиш сп€щ прилеп в ќбединеното кралство.
÷итат
¬ ќбединеното кралство всички прилепи са защитени със «аконите за дивата природа и природата и при най-малкото обезпоко€ване на прилепа или на м€стото, където той спи, може да последва солидна глоба.
уикипеди€.
« ѕоследна редакци€: пн, 30 юни 2008, 09:00 от ¬ълкът с дълъг ник »
÷итирай

Ќа един клон

¬ н€кои страни има глоби не само за трепане на защитени животни и разрушамане, но и
за безпокоенето им. Ќапример да събудиш сп€щ прилеп в ќбединеното кралство.
ѕодкреп€м!!!
—амо така!!!
 Mr. Green
÷итирай

ћнени€: 1 904
 акто виждам си младо момиче ... не се занимавай с глупости  Peace
¬место да гониш кукум€вки със свекъра, измислете нещо по-полезно с мъжа ти  luvbed
Peace
÷итирай

на морето

ћнени€: 3 019
» аз не в€рвам на суевери€, но това за кукум€вката мисл€ че е верно .“очно преди една година родих второто си дете . ƒни преди да се роди вечерта чух кукум€вка и то не една вечер. Ќе обръщах внимание на такива глупости тогава.  огато на 5 -ти€ ден от раждането сина ми почина си мисл€ ,че има нещо в€рно.
÷итирай

–ени, съжал€вам за изгубеното ти детенце.
Ќо то сигурно и врабчета са цвърчали. ћоже и от т€х да е.
ћоже би, когато н€кой самотен човек легне болен, дворът и къщата запуст€ва, не се м€ркат много хора.  укум€вките обичат да не ги безпоко€т, харесват такива къщи, нав€рно градината бурен€сва, по€в€ват се повече мишки и идва кукум€вка. —лед време човекът умира и хората казват, ето, по€ви се кукум€вка на къщата му и човекът умр€. —лагат каруцата пред кон€, следствието пред причината.
÷итирай

на морето

ћнени€: 3 019
јми може и те да са цвърчали, знам ли ,но не съм чула поверие за врабчета .Ѕолката по изгубено дете е несравнима. —амо човек прежив€л €  знае какво е в сърцето на една майка .ƒумите ти ме нараниха .
÷итирай

—ъжал€вам, но не виждам никаква връзка между живота на една птица и смъртта на хора.
 укум€вките живе€т целогодишно между нас, н€ма къде другаде. „уваме ги само напролет,
през размножителни€ период, и само тогава ги забел€зваме.
÷итирай

ѕловдив

ћнени€: 472
„увала съм и аз, че където кука кукум€вка н€кой умира. Ќо срещу наши€ блок живее кукум€вка вече н€колко години и си кука вс€ка нощ, никой не е умр€л. Ќе се притесн€вай.
÷итирай

—офи€

ћнени€: 1 318
јз също не в€рвам на суевери€, но знае ли човек........ ѕреди н€колко години почина свекъра на мо€ позната. ¬ разговор с не€ т€ ми каза, как н€колко вечер€ точно под прозореца на ста€та в ко€то живеел свекър и прелитала кукум€вка и кукала. » така н€колко вечери, но една вечер не дошла, а на следващата сутрин починал. ѕовече не са € чули да кука. ѕреди да почине д€до ми (до този момент, никога не б€х чувала кукум€вка) точно над прозореца на неговата ста€ прелет€ и кукаше... —помних си тогава за нейните думи и как тогава и казах, че са глупави суевери€.... ƒ€до ми почина след това! ѕовече не съм € чула кука...
» нейни€ свекър и д€до ми б€ха полни преди да починат, но това с кукум€вката - дали е съвпадение, предхождащо ден€ на смърта им....  Rolling Eyes
÷итирай

—офи€

ћнени€: 1 950
Ѕ€хме на почивка на гръцки остров, в една прекрасна вила. ¬с€ка вечер кукум€вка ни правеше компани€, наслаждавахме се на нейното "кукум€уууу" като част от заобикал€щите ни природни звуци, които толкова много ни липсват в бетонните градове. —ега тр€бва ли да мисл€, че ще се изпонатръшкаме всички наред? newsm78
Ќапълно съм съгласна с ¬ълкът с дълъг ник , не може да се отдаваме на суевери€ и да свързваме нещасти€ споходили ни в живота с птици или други животинки Peace.
–ени, дълбоко се преклан€м пред скръбта ти, сигурна съм, че на света н€ма по-гол€ма мъка от тази, ко€то се е наложило да изпиташ ти Hug Hug Hug
÷итирай

—офи€

ћнени€: 344
    Ќе се страхувам от кукум€вките.ѕри нас от години се по€в€ват периодично и все кукат от комините на високите къщи.» на нашата къща също са кукали.Ќищо не се е случило на никого от нас,нито на съседите.„ула съм,че те предпочитат чисти ,незамърсени ,тихи места .
÷итирай
 ато говорим за суевери€, какво ще кажете за –ожден ден на 40 години?  аква е тази глупост да не се празнува?—трахувам се , че никой н€ма да дойде на празника на съпруга ми! ¬ кой век живеем? ¬сички са толкова набожни и суеверни, че лъжат и вършат глупости, защото в€рват че като отидат на църква там ще им се прости!
÷итирай

—офи€

ћнени€: 551
јбе по принцип  не съм суеверна или пък много малко, но... и аз като –ени б€х бременна и в продължение на седмица сиигурно чувах кукум€вка. “огава мъжа ми беше претърп€л катастрофа и честно да ви кажа веднъж си помислих най-лошото за него  Confused “ой е добре, де, но аз изгубих бебето  Sad Ѕило е умр€ло и на редовни€ преглед го разбрах това, без да съм имала н€какви оплаквани€ или да съм усетила че нещо не е наред  Sad ћоже и да е съвпадение всичко това, но винаги е много стр€скащо.
÷итирай

—офи€

ћнени€: 2 767
«апазена марка, ами и около нас непрекъснато се чуват кукум€вки, а са много  многоетажни блокове, как човек може да разбере дали се отнас€ за н€кой конкретно, щом всички € чуват?
÷итирай

—офи€

ћнени€: 433
Ќепрекъснато има кукум€вки около нашата вила, чувам и ги виждам вс€ка събота и недел€, даже и на нашата къща кацат. ј миналото л€то какво стана ....  ooooh! —лизам от спалн€та в хола сутринта още сънена и нос€ детето на ръце ...по едно време чувам н€какъв странен шум , обръщам се и какво да вид€.... една кукум€вка кацнала на секци€та в хола....гол€м шок.
ќказа се, че е паднала н€как си през комина и право в камината ...от там си е лет€ла из хола ц€ла нощ €вно. ћъжът ми € хвана и € пуснахме на вън. ¬ интерес на истината аз тогава доста се стреснах  защото и аз съм чувала разни такива повери€, но нищо лошо не се случи в крайна сметка. “ова просто са едни животинки , които си живе€т  около нас.
ћоже би просто има разни съвпадени€ и ние след това си мислим...ето кукум€вката е виновна !
÷итирай

—офи€

ћнени€: 551
ћоже би просто има разни съвпадени€ и ние след това си мислим...ето кукум€вката е виновна !

Ќе че е виновна, а че един вид предвещава,че ще се случи нещо лошо
÷итирай

јко всички сте единодушни, че кукум€вка не е причина,
а само ¬естител, тогава какъв е смисълът да се стрел€ по не€.
ѕолучили или не вест, събитието ще се случи?
÷итирай

ћнени€: 105
 ато говорим за суевери€, какво ще кажете за –ожден ден на 40 години?  аква е тази глупост да не се празнува?—трахувам се , че никой н€ма да дойде на празника на съпруга ми! ¬ кой век живеем? ¬сички са толкова набожни и суеверни, че лъжат и вършат глупости, защото в€рват че като отидат на църква там ще им се прости!
јбе аз си го  празнувах и да ти кажа и аз съм жива, че и гостите ми които б€ха и те са живи, тай че весел празник на мъжа ти!
÷итирай
јбе аз си го  празнувах и да ти кажа и аз съм жива, че и гостите ми които б€ха и те са живи, тай че весел празник на мъжа ти!
Ѕлагодар€ ти!» ние мислим да го празнуваме!
÷итирай
Ќабожността и суеверието са два различни полюса.јко н€кой лъже с такава подбуда, то той не е набожен, а лицемер.ѕърво си осмисли и  разучи  хубаво пон€ти€та и тогава категоризирай хората.ј всеки , който е суеверен , за мен е = на глупак...който иска да се сърди Whistling
÷итирай

Stara Zagora

ћнени€: 1 447
јз също съм чувала за това и до н€къде мисл€,че е в€рно. олкото пъти съм чула кукум€вка наистина се е случвало нещастие.»звестно време около нас се чуваше кукум€вка и комши€та ни почина.—лед това т€ остана и продължи.—лед 20 дена почина бабата на съпругът ми и след това кукум€вката изчезна.
 ато чу€ кукум€вка и  настръхвам.» това не беше на пролет/както четох в предните страници,че тогава се размножавали/,а беше август месец.
÷итирай

Ќа един клон

јз също съм чувала за това и до н€къде мисл€,че е в€рно. олкото пъти съм чула кукум€вка наистина се е случвало нещастие.
ƒемек,100 % е дон€където... в€рно?  Sick
 ато чу€ кукум€вка и  настръхвам.
» аз ... Mr. Green
“о и "гарванът грачи грозно,зловещо...".
÷итирай

Stara Zagora

јз също съм чувала за това и до н€къде мисл€,че е в€рно. олкото пъти съм чула кукум€вка наистина се е случвало нещастие.
ƒемек,100 % е дон€където... в€рно?  Sick

ƒа ти кажа честно при мен излиза на 100%.Ќо знам и за случаи при които не е било в€рно,та затова казвам дон€къде.
÷итирай

—офи€

[
“о и "гарванът грачи грозно,зловещо...".
јз навремето б€х спасила един гарван със счупено краче.ќздрав€ и после идваше дълго време да си похапва на балкона.«наеше,че е в безопастност при нас и идваше да си почива. “акива маймунджулъци правеше,като искаше храна(когато не му е била сложена предварително) ooooh!  35 35 35
÷итирай

„ак не ми се в€рва, че такъв гол€м процент от потребителките намират причинно-следствена връзка между песента на кукум€вката и смъртта. “ова са н€какви пратеници на арх. ћихаил нав€рно. ƒа вземем да ги избием, а? ўе се удължи продължителността на живота, министърът на здравеопазването ще си припише заслуги, а социалната ще се чуди отде пари за пенсии.
ѕредстав€м си го така - щом писукне кукум€вка, изкачат мъже с тъмни дрехи с пушки, с оптика и прибори за нощно виждане и започват оглед на съседните къщи, стълбове и дървета. —лед това нараства бро€ на мишките в полето /това се е случвало/ и селищата. —лед това подир мишките в поселищата влизат и се размножават змиите. “огава между ухапаните и кукум€вките ще има причинно-следствена връзка.
“емата би била актуална в средновековието. ј дали рижите жени не са магьосници? —игурно са.
÷итирай

ћнени€: 802

35 35 35 ∆ива ли си, в≈рно? ўо не ме покани и мен?  bouquet
÷итирай

Stara Zagora

35 35 35 ∆ива ли си, в≈рно? ўо не ме покани и мен?  bouquet
≈й това за 40 рожден ден за пръв път го чувам. Embarassed
÷итирай

35 35 35 ∆ива ли си, в≈рно? ўо не ме покани и мен?   :bouquet:
Ќе исках да рискувам, знай ли са форумът да загуби такъв ценен човек а не  35
÷итирай

. А дали рижите жени не са магьосници? Сигурно са.
35 35 35 Ми как магъосници са ми, ама ти сега как можа да ги издадеш.
÷итирай

—офи€

ћнени€: 2 160
. ј дали рижите жени не са магьосници? —игурно са.
35 35 35 ћи как магъосници са ми, ама ти сега как можа да ги издадеш.
ћммм, магьосница съм значи, как не съм се сетила досега да се възползвам от умени€та си.

ѕо темата: горките пилета, черни котараци и прочее,
“о човешката глупост край н€ма.
÷итирай

в мо€ св€т

ћнени€: 226
ўе взема да € покажа тази тема на майка ми да види че и т€ е една парано€ като чуе кукум€вка и търчи да види къде е кацнала...„уе кукум€вка и след 1 месец ако се гътне н€кой комши€ вика че ей на т€ за тва била кукум€укала.....
ћи къде да иде животното, нали тр€бва да кацне н€къде или да хвърчи неуморно и безспирно, като онемее преждевременно та да не ви плаши и да не праща парано€та по петите ви Crossing Arms
÷итирай
≈й това за 40 рожден ден за пръв път го чувам. Embarassed
[/quote]
ѕон€кога хората стават и на 40! 35
÷итирай

Stara Zagora

.
÷итирай
Kolko  glupav  i  sueveren  narod  sa  bulgarite  tezi neshtasnizi imat  sueverni  praktiki za  vsi4ko.Kukumjavki,cherveni konzi  za bremeni,uroki,bremenna  jena  ili semeistvoto i d  ne  hodi  na  grobi6te  gorkite  neshtasnizi  bulgarite  eretizi  i  suevernizi!!!! 35 35 35 35 35 35 35 35 35 35 35
÷итирай

ѕловдив

ћнени€: 370
» аз съм чувала,че не тр€бава да се празнува 40-ти€ рожде ден,но това за кукум€вката направооо #Crazy
÷итирай

Kolko  glupav  i  sueveren  narod  sa  bulgarite  tezi neshtasnizi imat  sueverni  praktiki za  vsi4ko.Kukumjavki,cherveni konzi  za bremeni,uroki,bremenna  jena  ili semeistvoto i d  ne  hodi  na  grobi6te  gorkite  neshtasnizi  bulgarite  eretizi  i  suevernizi!!!! 35 35 35 35 35 35 35 35 35 35 35
ƒа бе, глупав народ. Ќе стига дето суеверен, ами и на кирилица пише още.
≈валла на лесбийски€ форум, там постингите на маймуница направо ги три€т и излиза надзпис:
ѕостингът беше на латиница.

ато се изключваш от български€ народ и от глупавите, говорейки във второ лице,
значи си умен, значи можеш да четеш, ходи да четеш правилата на форума.
÷итирай

¬арна

ћнени€: 804
» аз съм чувала за кукум€вката,че като € чуеш ще се случи нещо лошо.Ќезнам дали е така,но като чу€ кукум€вчене и настръхвам.≈ не очаквам да се случи нещастие,дори забрав€м че съм € чула,но за момент се сепвам.
÷итирай
ѕоверието за кукум€вките е тръгнало по следни€ начин - кукум€вките се чуват обикновенно през ноща защото са си нощни птици. ƒедите ни са си л€гали много рано и обикновено осветлението иmе било от свещи.  огато има болен човек в семейството особено ако е тежко болен, край леглото му е бд€л ц€ла нощ човек на запалена свещ. ѕърво ако е сп€л н€ма как да чуе кукум€вката и второ осветлението през ноща привлича по н€какъв начин нощните животни както насекомите/тр€бва да сте забел€зали/ така и птиците. » нещата се вързват - осветлението ц€ла нощ заради болни€ привлича нощните птици, те не са неми а се случва и да си попе€т-тежко болни€ почива. —итуаци€та се повтар€ многократно болен-свещи-смърт и се ражда поверието. Ќищо необ€снимо, само че не са си об€сн€вали привличането на нощните животни от светлината.
÷итирай

ћнени€: 0
21-ви век, ≈вропа  ooooh!
÷итирай

¬арна

ћнени€: 111
Ќе се занимавай с глупости   Naughty
Ѕаба ми от 65 годишна се е завайкала ,че кукум€вката € навест€ва и скоро щ€ла да ни напусне от този св€т. ѕочина на 94 години ( лека и пръст). Ќаправи си изводите  Hug
÷итирай

Ќ€къде там...

ћнени€: 161
јз пък съм чувала, че на хубаво.  Peace

» недейте да гоните горкото птиче.  Tired
÷итирай

—офи€

ћнени€: 212

35 35 35 ∆ива ли си, в≈рно? ўо не ме покани и мен?   :bouquet:
јбе и аз не в€рвах в това,но напоследък съм сигурна,че е в€рно,прекалено много "случайности" се случиха....
» за кукум€вката мисл€,че е в€рно!
ћа то,нали знаете-когато човек в€рва или се съмн€ва в нещо рано или късно му се случва...за това не си ги слагайте присърце ти€ работи Wink
÷итирай

ѕълни глупости са това.  укум€вката обича стари къщи, със запустели дворове, бурен€сали, с повече гризачи. » да не се м€ркат много хора, да не € притесн€ват, докато мъти. ј нощем каца наблизо, нависоко, да си наблюдава отвисоко ловното поле - € на комин, € на стълб. “акива къщи са на стари, или болни, немощни хора. ≈стествено, че умират.
“о, човек, като се замисли, отвс€къде полезна птица. ќбаче ако не мисли - слуша суевери€, м€та пиратки, гърми € с въздушна пушка. ѕредпочита компани€та на гризачите. ƒа му прогризат чувала, да му пренесат болест.
÷итирай

Sofia

ћнени€: 405
 »зобщо не в€рвам в подобен род неща...
÷итирай

ћнени€: 33
јз пък харесвам кукум€вките (може би защото мраз€ мишки, а те ги €дат Laughing), но за доста други неща съм суеверна, примерно за минаването под стълба.
÷итирай

Ќ€къде там...

ћнени€: 161
јз пък харесвам кукум€вките (може би защото мраз€ мишки, а те ги €дат Laughing), но за доста други неща съм суеверна, примерно за минаването под стълба.

акво ще стане ако минеш под стълба?  Thinking
÷итирай

ћнени€: 168
јз също знам...за кукум€вката, че предвещава смърт или, че нещо лошо ще случи...ƒа, това е суеверие...поне според старите баби...ама до сега не съм чула за случай, в който кукум€вка да е кацнала на прозорец, къща и т.н. и от там да е починал н€кой...и данои да не стане де... Praynig
÷итирай

ћнени€: 33

акво ще стане ако минеш под стълба?  Thinking
јми има такова поверие - че ако минеш под стълба н€ма да ти върви на този ден.
÷итирай

ћнени€: 2
ќт месец насам в липата, чиито клони са пред терасата ми се е настанила кукум€вка и вс€ка вечер ни тормози с кр€съка си или с кукум€укането си. —нощи дори ме събуди през нощта и беше много зловещо. ћай си е намерила и другарка. »мах чувството, че са две и си говор€т. ¬ратата ми беше отворена и ме достраша, че ще влет€т в ста€та. „увала съм, че е на лошо ако плаче /кукум€ука/ и на хубаво ако се смее /кр€ска/. Ќо звуците се редуват. ’върл€ла съм й хл€б, но не се маха. “ака, че не ход€т само около стари къщи. ≈дна колежка ц€ла година € обикал€ше кукум€вка, ту край къщата в града, ту край вилата на село. Ќаскоро почина мъжът й, а на пети€ ден от смъртта му и сина й.  укум€вката мир€са и вече не се чува там.
÷итирай

ћнени€: 2
Ќе пал€ свещи през нощта, за да € привличам.  укум€вката с кр€съците си ме —ЏЅ”∆ƒј през нощта. Ќе искам да си мисл€ нищо лошо, за да не го предизвикам, но т€ вс€ка нощ, вече месец,  ми напомн€ за себе си.
÷итирай

јко умре н€кой от близките си, сподели. ќбаче ако ти  newsm78
јко се изтреб€т абсолютно всички кукум€вки, хората ще станат вечни Ўотландски бойци.
÷итирай

varna

ћнени€: 49
здравейте за първи път съм в та€ тема много се см€х за шотланските бойци.Ѕих искала да ви сподел€ нещо аз живе€ в жилищен блок стоим една вечер с мо€та при€телка на терасата и чуваме кукум€вка,т€ ми разказа за това суеверие.—утринта въпросната кукум€вка беше в нашата остъклена тераса едва € изкарахме.“ова се случи преди 5 години предполагам че е минало давност ,но нищо не се случи.(да чукам на дърво Laughing)след около месец имахме и прилеп-спокойно и това не вещае нищо!Ќаправо сме зоологическа градина
÷итирай

јнкх-ћорпорк

ћнени€: 3 293
„уд€ се може ли млади хора, с претенции да са образовани, да в€рват на подобни суевери€.

укум€вките се хран€т с мишки и насекоми, много от т€х се настан€ват близо до хората именно заради мишките.
ћногото кучета прогониха дворните котки. ј кой да лови мишките?
’ората тр€бва да са благодарни, ако имат кукум€вка наблизо, защото двойка кукум€вки в размножителни€ период унищожават огромно количество мишоци.
÷итирай

ћнени€: 145
јбе, като ви кацне на прозореца си е друго Whistling. »маме си в квартала от години и си ми каца на прозореца редовно. —игурно от 7-8 години си живе€т в квартала, двама мой близки починаха в рамките на периода, но те живе€т в друг град и б€ха пенсионери. Ќе знам доколко е в€рно, аз си го об€сн€вам с това, че сами€т й кр€сък е страшен и въздействащ, иначе са доста плашливи. ≈два ли каца само на наши€ прозорец (или си го харесва, защото е най-високи€т) и Ѕог знае колко хора са починали в квартала, но това се случва с или без кукум€вка, така или иначе.
÷итирай

¬арна

ћнени€: 1 577
Ќаправо ме хваща страх като чу€ тази птица. ¬ къщата срещу нас не се махаше тази птица, и аз се страхувах като малка от не€, заради това суеверие, но нашите ми казваха, не т€ обича високите места. ≈ на , тази къща не вид€ светлина, първо почина сина млад, млад се разбол€, после бащата, след години се обеси и други€ брат, абе страшна работа. ќт тогава ли ми е останал страха, но чу€ ли € н€къде и наструхвам... Sad
÷итирай

...искам да питам-т.като кукум€вката само извест€ва за предсто€що зло,като € изгоним от стълба ние гоним само вестоносеца,или гоним и смъртта.това не ми е €сно

ѕо мо€та логика т€ е само вестоносец (не казвам дали да в€рваш на суеверието или не, отоговар€м на конкретни€  въпрос.)
јко ме питаш как бих постъпила - за успокоение бих си гледала на карти, бих си направила енергийно почистване на дома и т.н. да премахна вс€ко зло ако има такова. ј каквото е писано ще става Smile ƒано всичко с вас е наред  Praynig
÷итирай

„уд€ се може ли млади хора, с претенции да са образовани, да в€рват на подобни суевери€.

аква е връзката между образованието и в€рвани€та в суевери€ ? »зказването ми звучи необосновано.
÷итирай

—офи€

ћнени€: 62
√осподи... ooooh!

√оркото птиче...
÷итирай

аква е връзката между образованието и в€рвани€та в суевери€ ? »зказването ми звучи необосновано.
 олкото по-образован е човек, толкова повече причинно-следствени връзки открива или отхвърл€.
—ъответно знае защо издава кукум€вката ти€ звуци. «ащо нощем. «ащо стои кацнала. «ащо стои тук.
«атова в суевери€ в€рват бабички, стигнали до трето отделение.
÷итирай

Utopia

ћнени€: 258
≈, аз помислих, че н€кой ми е посветил тема, като прочетох заглавието, а то ....  Wink

—поред н€кои повери€ кукум€вката носи щастие. ƒруги обаче се страхуват от не€. Ќародните легенди разказват, че ако тази тайнствена птица кацне на покрива на дома, в него ще има смъртен случай. јко обаче чуете свирката на птичката и носите пари в джоба си, ще ги имате през ц€лата година.
÷итирай

varna

≈, аз помислих, че н€кой ми е посветил тема, като прочетох заглавието, а то ....  Wink

—поред н€кои повери€ кукум€вката носи щастие. ƒруги обаче се страхуват от не€. Ќародните легенди разказват, че ако тази тайнствена птица кацне на покрива на дома, в него ще има смъртен случай. јко обаче чуете свирката на птичката и носите пари в джоба си, ще ги имате през ц€лата година.
“ова за парите не е ли кукувицата!
÷итирай

32∞ 6′ N, 34∞ 49′ E

ћнени€: 2 506
 укум€вките са териториални птици - гнезд€т на едни и същи места, насел€ват територии, в които намират храна, имат н€какви сезонни навици. Ќали не си мислите, че основна задача в живота им е да обикал€т от дом на дом, за да съобщ€т на насел€ващито го, че н€кой ще почине скоро  ooooh!
÷итирай

ћнени€: 171
ј, още се бистри тази тема.
јз пък си смених ника от кукум€вка на кук”ки, щото плашех съфорумките.

ƒали мога да завъд€ кукум€вки на покрива на мой страшен враг, вместо да се чуд€ как да го треп€?
÷итирай

varna

ј, още се бистри тази тема.
јз пък си смених ника от кукум€вка на кук”ки, щото плашех съфорумките.

ƒали мога да завъд€ кукум€вки на покрива на мой страшен враг, вместо да се чуд€ как да го треп€?
ами ако му пуснеш мишки-та от там ще доидат кукум€вки/гледай повече с усмивка на страшните си врагове и ги убий,ама с пренебрежение/
÷итирай

—офи€

ћнени€: 1 782
√орките кукум€вки, кой знае колко ги събри ушите от това одумване тука.  newsm62 newsm62 newsm62
÷итирай

ћнени€: 171

ами ако му пуснеш мишки-та от там ще доидат кукум€вки/гледай повече с усмивка на страшните си врагове и ги убий,ама с пренебрежение/
[/quote]
благодар€, просто се шегувах...
÷итирай

ќт една друга тема научих, че човек умира, ако в него се блъсне прилеп.
ƒо една година гаранци€. ќтиди в пещера, хвани едно прилепче и замери с него врага си.
÷итирай

—офи€

ћнени€: 62
Ќо ако докато си в пещерата и кроиш пъклени планове, прилепчето се блъсне първо в теб, да знаеш че врагът може би предусеща какво му готвиш, и използва по-съвършенни, дистанционни методи! ј може и н€кой сталактит да ти прати по тиквата! Ќо пък никога не се знае какво ще стане, а отърването от враговете иска жертви, така че смело!

јз пък точно заради тази тема, разбрах че си имаме кукум€вка/и срещу наши€ блок. Blush  Ќе съм ги виждала, но н€къде наблизо €вно гнезд€т, защото ги чувам вс€ка нощ как си дерат гърлата. јма преди мислех че са гарги. ooooh!  ooooh! ooooh!  ≈, изгледах н€колко образователни клипчета в ётубата. Laughing  «асега трагеди€ не се е случила.
÷итирай

—офи€

ћнени€: 15 573
∆иве€ на последни€т етаж в коопераци€ в центъра и на цели€ този шум и мръсоти€ си имаме 2 кукум€вки, които €вно са семейство.
 ацат по комините, кукум€укат си на вол€ и честно да ви кажа са много, много симпатични. ћного приличат на сови и никак не са страшни Very Happy.
≈дно време (—редновековието) котките са см€тани за съюзници на ƒ€вола и са избивани. ќтдавна вече никой не приема това за в€рно, но много хора се ужас€ват, ако черна котка им мине път. “а, така и с кукум€вките...
јвторката на темата да възпре свекъра си да безпокои птичките, които освен, че са напълно безобидни, хран€т се с плъхове, но са защитени от закона и са в „ервената книга на –Ѕ за изчезващи животински видове!
÷итирай

¬ъобще нощните хищни птици у нас са защитени от закона!
» аз забел€зах, че си имаме семейство. Ќе бих ги нарекла страшни, но са особени птици, с едната се вид€хме очи в очи, така да се каже. ≈дна вечер кацна на прозореца ни и усп€х да € зърна, прилича наистина доста на сова (нали се вод€т разред совови или както му се вика). ћоже и сова да е било, знае ли човек.  newsm78
ј относно суеверието-то е изпълн€вало сво€та функци€ във времена, когато хората не са можели да си об€сн€т света около т€х. Ќе знам, предполагам, че ако решиш да в€рваш в нещо-то се превръща в тво€та истина, вдъхваш му живот.
« ѕоследна редакци€: пн, 13 юли 2009, 22:01 от zila1 »
÷итирай

varna

“а€ тема е стана много €ка -превърна се в абсолютна смъртоносна битка давайте още идеи как да отрепеш н€кой-мол€ ви  Very Happyние като б€хме малки ходехме по таванските стаички и там ако знаете колко много прилепи са се блъскали в мен защото е затворено и не могат да изл€зат-досега ефекта със смърта го н€ма и мога да спор€ за това
÷итирай

—офи€

ћнени€: 15 573
ѕонеже н€маме комарници на прозорците (все се кан€ да поръчам!), една нощ в детската ста€ прозорецът е бил както винаги на притворено положение. “а се събуждам от неверо€тен шум, в просъница помислих, че е вл€зла гол€ма нощна пеперуда и котаракът € гони, след малко не издържах и станах, а то какво било. ѕроцепът на прозореца е объркал прилеп и котаран хукнал да го гони, отворих широко и животинчето излет€ веднага. Ќе знаех, че поредното суеверие е, че веща€т смърт, засега пу-пу нищо ни н€ма.
zila1, вод€т се разред совови, а не соеви Very Happy.
÷итирай

ѕонеже н€маме комарници на прозорците (все се кан€ да поръчам!), една нощ в детската ста€ прозорецът е бил както винаги на притворено положение. “а се събуждам от неверо€тен шум, в просъница помислих, че е вл€зла гол€ма нощна пеперуда и котаракът € гони, след малко не издържах и станах, а то какво било. ѕроцепът на прозореца е объркал прилеп и котаран хукнал да го гони, отворих широко и животинчето излет€ веднага. Ќе знаех, че поредното суеверие е, че веща€т смърт, засега пу-пу нищо ни н€ма.
zila1, вод€т се разред совови, а не соеви Very Happy.
ƒа, мо€ грешка, извин€вам се, не съм вид€ла каква глупост съм написала.  Embarassed
÷итирай

ћнени€: 2 765
 олкото по-образован е човек, толкова повече причинно-следствени връзки открива или отхвърл€.
—ъответно знае защо издава кукум€вката ти€ звуци. «ащо нощем. «ащо стои кацнала. «ащо стои тук.
«атова в суевери€ в€рват бабички, стигнали до трето отделение.
јз съм завършила само едно най-обикновено "ѕраво" и завършвам "∆урналистика" в момента, може би за това преди н€колко години когато за първи път чух кукум€вка през нощта в три последователни нощи и на четвъртата съседа ми почина, не открих причинно-следствените връзки.
÷итирай
imam kykymiavka i kakvo da ne bi da ymre niqkoi kato q pyskam da leti ot vreme na vreme ? 35 Party Very Happy
÷итирай

ƒръж € у вас, не € пускай в никакъв случай, още повече н€къде близо до нас.  Mr. Green
—тига с шегите...все пак във вс€ко нещо има н€каква логика, дори и на пръв поглед трудна за възприемане, за да в€рват хората има причина.  Naughty
÷итирай

Ќа един клон

јйде ,че ми писна,ц€лото €то-насам!
ƒа ходим да си покукаме с младите...
÷итирай

ѕо света и ” нас

ћнени€: 163
» аз съм чувала това поверие. —нощи обаче ми се случи нещо много странно (незнам дали тук е м€стото да го сподел€) - сънувах че н€кой раздава нещо,като на помен (да отбележа че днес правихме помен на д€до ми,а сън€т беше снощи) и аз тъкмо да вид€ какво са ми дали и се събудих от ужасен кр€сък на кукум€вка,ко€то €вно беше кацнала или летеше покрай прозореца ни. Ќо не беше като обикновени€ кукум€вски кр€сък, а много по силен,с€каш нещо € беше хванало и т€ се мъчеше да се отскубне. » като заспах повече нищо не сънувах. —поред баба това означавало че н€ко€ от бабите ми щ€ла да умре Thinking
÷итирай

—офи€

ћнени€: 1 782
... —поред баба това означавало че н€ко€ от бабите ми щ€ла да умре Thinking

ј според мен означава, че не е била кукум€вка или пък ако и била т€ € е подгонило € куче € котка.

укум€вките основно из€в€ват певческите си способности през любовни€ период.
÷итирай

ћнени€: 112
   Ќие си имаме кукум€вка .¬с€ка вечер каца на  комина на комшиите, вече почти година и пищи и се кълчи .ћного е смешна.ƒосега още никой не е умр€л и  съм убедена, че не зависи от  това кога и как  кука кукум€вката.«ащо хората обичат да са в робска зависимост  и страх от суевери€? ак живеете така, направо  се чуд€ и не ви завиждам.’ората са готови да пов€рват в  какво ли не,  а същевременно се би€т в гърдите, че са атеисти.≈,  н€ма как, в€рата  тр€бва да се замести, ако ще и да е с най-безумното  суеверие.јма кому  са нужни  ти€ залагалки...
÷итирай
0 ѕотребители и 1 √ост преглежда(т) тази тема.
1-119 от 119 отговора