Машина за хляб - 9 част

  • 58 662
  • 664
  •   1
Отговори
# 75
тоест, към 20-25 грама на килограм брашно!?

# 76
# 77
  • ...до морето..
  • Мнения: 74
Цитат
Момичета, имате ли представа колко грама жива мая се слага на 1 кг. брашно ( говоря за хляб, ако има значение..)?

Аз използвам винаги жива мая и според мен е напълно достатъчно 1/4 кубче от 25 г за 500 г брашно(1/2 кубче за 1 кг, когато правя хляб).Само за козунак увеличавам дозата на 1/2 kубче(т.е.12 г на 500 г брашно или цяло кубче за 1 кг брашно)

# 78
Благодаря, много сте мили!

aleks_s, аз сложих половин кубче ( 12гр) на 0,500 кг. брашно и започна да натиска капака на машината. Стана прекрасен хляб обаче -  не е глетав, чудесен е, но наистина следващия път ще опитам с още по-малко мая. Живата мая според мен е по-добра, сухата ми дава по- силен дъх на хляба, а и не бухва така добре ( може и сухата ми мая да е лоша, не знам).

# 79
  • Мнения: 2 438
А това че е с една бъркалка  newsm78 - пак ли меси хубаво ? Не е ли по - добре да е с две бъркалки ? Или тя е някаква по - голяма ?
Меси идеално, нищо че е с една бъркалка. Контейнера и е по-висок и по-тесен от тези с две бъркалки и няма никакъв проблем, че е само с една бъркалка ... Просто формата на хлябът е по-различна ...
Значи на 03.04 съм на път за Метро, после ще споделям какво съм сътворила.

# 80
  • Мнения: 107
Успях, успях!!!  dance Много съм доволна и искам да се похваля на всички (иначе съм скромна  Laughing). Днес реших пак да опитам да направя козунак. И се получи! Ползвах рецептата на Pina, само я подобрих с една лъжица ром. И не сложих олио, а само масло, защото бях разтопила повече от необходимото, а захарта вместо 150 сложих 180 г защото обичаме да е по-сладко, и ползвах суха мая, защото нямах жива. Просто не можах да повярвам! Козунакът се наду много, изпече се добре и е на конци. Даже и дебелата кора, която при мен е проблем с хляба, я няма. Благодаря ти Pina за сполучливата рецепта и да ни радваш с още много такива!

# 81
Успях, успях!!!  dance Много съм доволна и искам да се похваля на всички (иначе съм скромна  Laughing). Днес реших пак да опитам да направя козунак. И се получи! Ползвах рецептата на Pina, само я подобрих с една лъжица ром. И не сложих олио, а само масло, защото бях разтопила повече от необходимото, а захарта вместо 150 сложих 180 г защото обичаме да е по-сладко, и ползвах суха мая, защото нямах жива. Просто не можах да повярвам! Козунакът се наду много, изпече се добре и е на конци. Даже и дебелата кора, която при мен е проблем с хляба, я няма. Благодаря ти Pina за сполучливата рецепта и да ни радваш с още много такива!

здравей, много се радвам, че имаш успех с козунаците. Аз все още не бих могла да се похваля с подобно нещо. Доста тренирам и досега мога да кажа, че съм направила само два, които биха могли да се нарекат така. Единият беше по рецептата на Lebeduna, който след втасването го извадих и го изплетох и след това го пеках във фурната. Стана много вкусен, но плетката ми беше такава, че след като се изпече, не можеш по нищо да познаеш, че има такава. Така че не ставаше за снимка, за да го покажа, но пък беше вкусен и на конци. Онзи ден направих един, който не го плетох, остана си в машината до края, стана вкусен, но не и на конци.
Моля те, кажи ми каква е рецептата на Pina, защото аз я търсих, но не можах да я открия, а пък и нямам засега много време да търся. И още нещо - с какво брашно го правиш козунака?
Благодаря ти  bouquet

# 82
  • Мнения: 198
Заповядай рецептата на Пина Simple SmileНаистина е много хубав и сполучлив Simple Smile
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=24722.msg3459477#msg3459477

# 83
  • Мнения: 107
Vadikal, вече са ти дали линк за рецептата, а брашното ми е най-обикновено тип 500 на Софимел, само го пресях. Пробвай, не се отказвай, ще улучиш точните съставки за твоята машина. Важно е количеството брашно. Аз също имах един много несполучлив опит - козунака не можа да втаса добре и стана сбит, но този път успях. За плетката трябва още да потренирам, но общо взето личеше че е плетен. Съжалявам че не мога да кача снимка - загубила съм кабела за фотоапарата. Снимах го с телефона, но той е със светкавица и снимката не стана хубава.
Успех и на теб и да се похвалиш!

# 84
  • Мнения: 780
Здравейте  Hug
Надявам се това да е последния въпрос преди да съм купила машинката - Може ли само да се омеси брашното в нея и след това да се извади да се изпече във фурна ? Правя една месеница , ама това месене ...  Embarassed / само заради това рядко правя такива месени неща  Embarassed

# 85
  • Мнения: 498
magi_77 само ако дадеш рецептата на тази "месеница"  hahaha

Може разбира се, има програма, която само меси и втасва, което си е направо злато, защото не цапаш не се потиш и цялата ти кухня не е в брашно))) Накрая само взимаш тестото от машинката и го слагаш в тавичка, формичка пожелание или оформяш  и си готова)))

# 86
  • Мнения: 780
magi_77 само ако дадеш рецептата на тази "месеница"  hahaha

Може разбира се, има програма, която само меси и втасва, което си е направо злато, защото не цапаш не се потиш и цялата ти кухня не е в брашно))) Накрая само взимаш тестото от машинката и го слагаш в тавичка, формичка пожелание или оформяш  и си готова)))

   В И Т А   Б А Н И Ц А
2 яйца
½ ч.ч кис. мляко
½ ч.ч топла вода
1 с.л. свинска мас / разтваря се във топлата вода /
1 с.л. сол
½ пак. мая
½ ч.ч. прясно мляко / ако няма може и топла вода/

 - бърка се с маята , малко брашно и 1с.л. захар докато стане на гъста каша – като за катми , че и по- гъста
Оставя се да втаса . През това време си разбъркваме яйцата със солта , киселото мляко , топлата вода и маста . След това прибавяме и втасалата мая , прибавяме брашно и месим меко тесто . Оставяме го да втаса за около 30 мин. Разтапяме мас и разбъркваме 2 яйца и сирене . Вземаме една топка / колкото ябълка / и я втапяме в топлата мас / да не е гореща / Мажем мушамата с олио , дърпаме кората и мажем с ръка мас . След това слагаме яйцето със сиренето и навиваме кората . Осукваме корите и гио навиваме в тавата .Оставяме да втасанай- малко 1 час . Преди да сложим да се пече мажем с жълтък и олио . Печем на 220°
Аз и викам месеница , че иска месене , но става вкусна . Рецептата е от свекърва ми . Като прави тя - по 2 тави / и пак не стига  Embarassed - е ядем я 10 човека Simple Smile , но не стига / Аз съм я правила до сега 3-4 пъти , но щом с моето месене става , значи  Peace

Последна редакция: пн, 31 мар 2008, 10:41 от magi_77

# 87
  • Плевен
  • Мнения: 1 357
Здравейте момичета.
Отдавна не съм писала,но ви чета редовно и често правя неща
от вашите рецепти. Hug
Сега да ви попитам и за някоя рецепта за хляб от типово брашно,търсих но не можах да намеря.
Мисля ако става хубав,да минем малко на него,че с този бял хляб ще качим много килца Mr. Green
Благодаря предварително  bouquet

# 88
  • Мнения: 107
Здравейте момичета.
Отдавна не съм писала,но ви чета редовно и често правя неща
от вашите рецепти. Hug
Сега да ви попитам и за някоя рецепта за хляб от типово брашно,търсих но не можах да намеря.
Мисля ако става хубав,да минем малко на него,че с този бял хляб ще качим много килца Mr. Green
Благодаря предварително  bouquet


Ами аз съм още новак в тази област Wink, но слагам и типовия на програма за нормален хляб (3:15 ч.), но доколкото разбрах от по-опитните и знаещи може да се ползва и програма за пълнозърнест или Омега (става въпрос за Мулинекс). Не знам каква ти е машината. Успех!

# 89
  • Плевен
  • Мнения: 1 357
anavi50
благодаря за отговора и моята машина е Мулинекс,
но аз искам рецепта с типово брашно Hug

Общи условия

Активация на акаунт