Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
  • Мнения: 10 711
Бихте ли ми отговорили на следния въпрос: Приятелката роди през април 2007 г., върна се на работа през януари 2008 г. Счита ли се за професионален стаж времето, през което е била болнични и в отпуск за гледане на дете? Осигурена е за всички осигурителни случаи

# 1
  • Мнения: 641
Много странно зададен въпрос .

Платеното майчинство / 2 год./ се зачита за трудов стаж, ако това питаш. Болничният също. Все пак е работила преди да излезе 45 дни болничен. До навършване на 2 год на детето си върви стажът ,ако не работи. Щом е почнала работа се прекъсва майчинството и си й върви стажът по трудов договор.

# 2
  • Мнения: 10 711
Това, което казваш го знаем, въпросът ни е, дали се счита за стаж времето, през което не е била на работа. От предприятието отказват да и признаят тези месеци, защото от 01.07.2007 г. има нов закон, според който казармата и гледането на дете не се считат за професионален опит. Въпросът ни е дали важи за родилите преди тази дата.  Кое се счита за критерии- датата на раждането или датата на връщането на работа

# 3
  • София
  • Мнения: 925
Да периода до навършването на 2 г. от детето се счита за трудов стаж за майка, която е работила по трудов договор преди и по време на бременността и съответно се плаща 220лв.

 Съгласна съм с Рамбо Силек, ако питаш за това.

# 4
  • София
  • Мнения: 925
Това, което казваш го знаем, въпросът ни е, дали се счита за стаж времето, през което не е била на работа. От предприятието отказват да и признаят тези месеци, защото от 01.07.2007 г. има нов закон, според който казармата и гледането на дете не се считат за професионален опит. Въпросът ни е дали важи за родилите преди тази дата.  Кое се счита за критерии- датата на раждането или датата на връщането на работа
Именно времето през което не е на работа майката се счита за стаж, не знам какъв е този нов закон  Shocked

# 5
  • Мнения: 641
.. От предприятието отказват да и признаят тези месеци, защото от 01.07.2007 г. има нов закон, според който казармата и гледането на дете не се считат за професионален опит.

Кой е този закон? Това са пълни глупости.

# 6
  • Мнения: 10 711
Не става въпрос за 220 лв. При връщане на работа преди навършване на 2 год. се получават 110 лв. А закона не е глупост, проверете, явно не можем да се разберем за какво става въпрос. ОК

# 7
  • Варна
  • Мнения: 548
Не става въпрос за нов закон, а за Наредбата за структурата и организацията на работната заплата, която влиза в сила от 01.07.2007 г.

Има един чл.12, според който:
ал.8 Допълнителното трудово възнаграждение за трудов стаж и професионален опит се заплаща за действително отработено време в рамките на съответната месечна продължителност на работното време само по основното трудово правоотношение, а при непълно работно време - по всеки отделен трудов договор, до допълването им до съответната месечна продължителност на работното време.

По логиката на тази разпоредба, времето на наборната военна служба не би следвало да се зачита за трудов стаж, по който е придобит професионален опит; по аналогия може да се разсъждава и за времето на отпуск по майчинство.

# 8
  • София
  • Мнения: 411
Това касае така наречения "клас прослужено време" и има логика да не се плаща. Реално няма натрупан професионален опит. Но трудов стаж си върви.

# 9
  • Мнения: 641
Да. За "клас прослужено време" не се взима майчинството ,тъй като се взима стажът от същата или сходна длъжност. Тъй като майчинството няма сходна длъжност не се взима ,но си е трудов стаж, който се нанася в труд.книжка.

Изменението с тази наредба касае точно това, че вече не се взима всичкият стаж ,който има работника , а само този на същата или сходна длъжност.

# 10
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 428
Аз не съм много в час по тези закони, но не е ли закона НАД наредбите като тежест.
И в този случай когато наредбата противоричи по някакъв начин на закона, се взема предвид закона  newsm78

# 11
  • Мнения: 641
Наредбата не противоречи на закона. Майчинството е стаж и важи при пенсиониране. А клас прослужено време е съвсем друго.

# 12
  • Мнения: 22
За "професионален опит " се взима стажът на същата или сходна длъжност при условие ,че трудовият договор е сключен с лицето след 01.07.2007 г.

На тази твоя приятелка трудовият договор не е бил прекратен(сключен е преди 01.07.2007 ) -така ,че не  трябва влизането в сила на тази Наредба да  и се е отразило.Те си остава заварено положение...

# 13
  • Мнения: 10 711
Благодаря, Весела, само ти разбра за какво става дума.   bouquet



Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Активация на акаунт


Warning: fwrite(): SSL: Broken pipe in /var/www/bg-mamma/beta/mixpanel-php/lib/ConsumerStrategies/SocketConsumer.php on line 210