Антибиотик след антибиограма?

  • 8 446
  • 23
  •   1
Отговори

Анкета

Интересно ми е колко често се прави антибиограма преди да се изпише антибиотика? Настоявате ли пред док. или той сам назначава изследването?

Опции:

  • София
  • Мнения: 344
Ами на нас ни изписват АБ без антибиограма... не дадох, детето е добре, но от мои приятелки разбирам, че и при тях не правят изследвания... как е при вас?

# 1
  • на село
  • Мнения: 3 840
Не правят.

Всъщност на моята дъщеря досега са и правили само 2  пъти, при  упорита хрема.
Но самата антибиограма не става веднага, всъщност при нас беше готова след няколко дни,
не винаги може да се изчаква, ако е с гнойна ангина или отит...

Може в Сф. лабораториите да вадят по -бързи резултати, но в дълбокия прованс -тц.

Абе, важното е да имаш доверие на лекаря си.

# 2
  • Мнения: 1 440
Зависи от болестта.
Моята дъщеря беше с уроинфекция,тогава и правиха антибиограма.
Останалите случаи в които е пила по повод ларингит,сме избирали някакъв широкоспектърен антибиотик.

# 3
  • Мнения: 7 201
Само след изричното ми настояване се правят каквито и да било изследвания.
Иначе никой не си прави труда да направи това,което е редно за детето ми! ooooh!

# 4
  • Мнения: 9 814
Не, никога не й е правена антибиограма. Но пък всъщност Кати е пила само два пъти антибиотик, но ако беше алергична........ не ми се мисли newsm78

# 5
  • Мнения: 9 973
не,не съм и знаела,за да поискам Embarassed

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 10 340
До сега Велизар е пил 2 пъти АБ.Първия път беше на 10 мес. като се наложи.Аз тогава бях в болница и на лекар го заведоха майка ми и мъжа ми.Изписаха му Цевзил (не съм сигурна така ли се пишеше).Оказа се алергичен!Не направи гърч, но целия се обрина, имаше разтройство и повръщане.Алергичен е към Ц-групите,пеницилин, гентамицин и като се наложи да му изпишат АБ няма голям избор.Казаха че има шансове да го израсте, но съм много притеснена, че ако направи някой бронхит почти няма с какво да го лекуват.Антибиограма му е правена само веднъж.След известно време пак ще направим.Но моя съвет е да си изисквате антибиограма от педито или си я направите сами, особено преди да дадете АБ за първи път на децата си, защото веднъж направило реакция детето намалят шансовете да израсте самата алергия.
Дано съм била полезна!

# 7
  • Мнения: 1 440
До сега Велизар е пил 2 пъти АБ.Първия път беше на 10 мес. като се наложи.Аз тогава бях в болница и на лекар го заведоха майка ми и мъжа ми.Изписаха му Цевзил (не съм сигурна така ли се пишеше).Оказа се алергичен!Не направи гърч, но целия се обрина, имаше разтройство и повръщане.Алергичен е към Ц-групите,пеницилин, гентамицин и като се наложи да му изпишат АБ няма голям избор.Казаха че има шансове да го израсте, но съм много притеснена, че ако направи някой бронхит почти няма с какво да го лекуват.Антибиограма му е правена само веднъж.След известно време пак ще направим.Но моя съвет е да си изисквате антибиограма от педито или си я направите сами, особено преди да дадете АБ за първи път на децата си, защото веднъж направило реакция детето намалят шансовете да израсте самата алергия.
Дано съм била полезна!
Бих искала да направя едно уточнение,антибиограма се прави при микробиологично изследване и се изолира някакъв микроорганизъм,пр. бактерия и се уточнява на какъв антибиотик е податлив и в каква степен или пък резистентен към други.
Другото е проба за чувствителност,която обаче се прави,ако се налага да се въвеждат инжекционно.

# 8
  • София
  • Мнения: 6 011
До сега Велизар е пил 2 пъти АБ....
Бих искала да направя едно уточнение,антибиограма се прави при микробиологично изследване и се изолира някакъв микроорганизъм,пр. бактерия и се уточнява на какъв антибиотик е податлив и в каква степен или пък резистентен към други.
Другото е проба за чувствителност,която обаче се прави,ако се налага да се въвеждат инжекционно.

Бини е напълно права! Антибиограмата показва въпросните бактерии от кой антибиотик се повлияват.
Теста за алергии към антибиотици е съвсем друго нещо.

Иначе май антибиограмите масово се спестяват, ако решите вие сами да си я платите струва между 10 и 30 лв. според зависи какъв материал сте дали за изследване.

Но самата антибиограма не става веднага, всъщност при нас беше готова след няколко дни,
не винаги може да се изчаква, ако е с гнойна ангина или отит...

Антибиограмата никъде не става за по - малко от 2-3 дни. Правят посявка на материала, виждат какви са бактериите и в какво количество. След това правят проба към кой антибиотик са чувствителни. Технически си е нужно това време.

Иначе сина ми досега веднъж е пил антибиотик заради уроинфекция, след направена антибиограма, разбира се.

# 9
  • Мнения: 1 029
до сега не са ни правили.

# 10
  • Мнения: 3 929
Никога не са правили антибиограма на детето ми. В почти всички случаи ни изписват АБ. Два пъти не ни изписаха, защото състоянието не изглеждаше да се влоши, но още на следващия ден детето ми се разболяваше или от бронхит, или от пневмония. Педиатърката каза, че май сина ми не трябва да остава без АБ. Винаги влошаването отива надолу при него за отрицателно време. Как да не му давам АБ, като знам, че всеки момент може да ми спретне пневмония?! Засега се доверявам на педиатърката, въпреки че съм против свободното изписване на АБ.

# 11
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 037
Привили са ни антибиограма при съмнение за бактерии в носа, гърлото и урината. Иначе масово ни се изписва АБ без антибиограма.

# 12
  • София
  • Мнения: 1 185
Единствената антибиограма ми е била за бактерии в урината и то на скоро, иначе по оплаквания  Joy, което е безумно!!!

# 13
  • Мнения: 24 467
При нас аз винаги настоявам преди изписване на такова лекарство да правим антибиограма. Така си спестих няколко пъти АБ и излекувахме без такъв спокойно чисто вирустни инфекции. Благодарение на нея ни изписаха точният АБ веднъж, а лекарката каза, че от години не била изписвала точно този, а по отношение на останалите имаше резистентност. Самата тя призна, че не би се "сетила" за него. Нямаше го и във всички аптеки, търсих няколко часа, докато го открих- обикновен български на стжойност няколко лева, но точно за нашето бактериално заболяване.
За мен е задължителна просто. Лекарката ни не се пазари, пуска ни изследванията. Дори и да не искаше- не са толкова скъпи, бих си ги платила, но АБ не бих давала изписан ей- така, гледайки в тавана.
Знам от други майки обаче, че не настояват и съответно не ги изпращат и на изследвания. Затова пиша трета опция.
Според мен у нас се прекалява с изписването на АБ и подобни изследвания трябва да се правят редовно. Не само с оглед изписване на точното лекарство, но и ако се изпише неточно има риск да се наложи приемане на различни АБ, излишно, и до най- опасния момент- резистентност.

Последна редакция: чт, 27 мар 2008, 10:16 от Judy

# 14
  • Мнения: 331
Антибиограми ми правиха докато бях бременна и ми откриха бактерии в урината. Преди няколко месеца като се разболя детето не й направиха, но според мен не беше и нужно - при съмнения за бронхит и ясна представа къде точно се развива заболяването трябва ли да чакам 3 дни, за да стане пневмония, докато излязат изследванията?

Общи условия

Активация на акаунт