Един голям проблем с детските градини и ясли !!!...

  • 34 631
  • 471
  •   1
Отговори
  • Мнения: 179
Днес вечерта имаше родителска среща в нашата детска градина или по - скоро в яслените групи . Родителите бяхме уведомени , че едната яслена група се закрива и децата от нея ще се разделят на 5 - малко в другата яслена група , малко в 1-ва и 2-ра група на детската градина (те са по 2 или общо 4 ).
И всичко това е в следствие на мизерното заплащане на държавните служители !!! Може ли хора с висше и полувисшо образование от които зависи до голяма степен възпитанието и образованието вследствие бъдещето на нашите деца да  са с такива мизерни заплати - от 220 до 400лв. ... Ами разбира се , че ще напуснат !!!
Как да задържим тези хора по местата им ? Как да подобрим заплащането ? Защо правителството вече 2-3г. обявява , че е напред с бюджета при това с милиарди , а държавните служители в ниското мизерстват ? До кога така ???
         

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Едва ли е това причината , че да напускат. Като не искат тези служители да работят там , защо не обявят местата за свободни. Все ще се намерят желаещи да работят. Да заплащането е ниско, но на такова заплащане са всички учители в България.

# 2
  • Мнения: 523
Този проблем го има във всички нива на образованието в нашата "мила държава" - за съжаление. Аз също съм учителка и не бързам да си намеря работа като такава , но скоро майчинството ми свършва и ще се принудя да го направя. Така стоят нещата у нас - все още не сме достигнали до новото , на което хората с образование и трудов стаж се ценят достатъчно. Thinking

# 3
  • Мнения: 1 044
Хайде стига вече са се оправдавали с ниските заплати! Да напускат като не са доволни. Има млади хора, които са завършили на скоро, вярно без стаж, но биха работили с удоволствие и с голямо желание. Аман вече от мрънкащи и недоволни учители! Като че ли само те са зле! Медицински работници, пенсионери, социално слаби, хора в неравностойно положение и т.н. - те също са с ниски доходи, но не вдигат толкова врява.
От всичко най-много ме дразни, че отношението им към професията и най-вече към децата е под всякаква критика. Само в този форум да се прочетат темите за шокиращи случеи в детските градини, ще му настръхне косата на човек! Те малтретират децата, тровят ги, тормозят ги, разболяват ги, травмират ги за цял живот и на всичко отгоре мрънкат за пари!

# 4
  • Мнения: 7 831
Те малтретират децата, тровят ги, тормозят ги, разболяват ги, травмират ги за цял живот и на всичко отгоре мрънкат за пари!
Хайде малко по-леко с квалификациите, аз поне никъде не съм чела някой да е тровил деца в градините?
И да, напускат и нови не идват, и да си крием главата като щраусите не виждам с какво помага.
Вече писах в друга тема, че миналата седмица една от групите в градината на децата ми я разпуснаха за седмица, защото учителките са болни, а заместници няма. В групата на големия ми син  едната учителка цяла седмица работи по 12 часа, само за да не ги разпуснат и тях, че са подготвителна.
Заплащането е повече от мизерно и изобщо не виждам кой ще иска да работи, при положение, че същите жени като детегледачки на 1 дете ще взимат повече пари.
То за това и е такова отношението към много от децата, като в професията освен шепа ентусиасти останаха да работят само тези, които за нищо не стават и никъде не могат да си намерят работа.

# 5
  • Мнения: 234
  Медицински работници, пенсионери, социално слаби, хора в неравностойно положение и т.н. - те също са с ниски доходи, но не вдигат толкова врява.

Абсолютно съм съгласна с това.

А на въпроса на авторката ще отговаря,че причината да се закрият тези работни места според мен не е ниското заплащане.Все пак сигурно ли е,че възпитателките сами са подали молби за напускане или са съкратени?Може директорката да е преценила,че в другите групи има свободни места,които може да попълни с децата от ясленската група.Друг е въпроса,че това е неправилно.А може причината да е подобна на описаната от Ellypr

# 6
  • Мнения: 1 172
Те малтретират децата, тровят ги, тормозят ги, разболяват ги, травмират ги за цял живот и на всичко отгоре мрънкат за пари!

Ако наистина вярваш, че правят всичко това с детето ти, ТИ като негова майка защо го водиш на градина?! Аз не бих допуснала детето ми да е с такова ежедневие и по 8-10 часа на ден с такива хора.

# 7
  • Мнения: 4 841
Те малтретират децата, тровят ги, тормозят ги, разболяват ги, травмират ги за цял живот и на всичко отгоре мрънкат за пари!

Оставам безмълвна пред това словесно разстройство smile3505

# 8
  • Мнения: 1 044
Те малтретират децата, тровят ги, тормозят ги, разболяват ги, травмират ги за цял живот и на всичко отгоре мрънкат за пари!
Хайде малко по-леко с квалификациите, аз поне никъде не съм чела някой да е тровил деца в градините?


А аз прочетох това:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=263235.msg6373045#msg6373045
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=259852.0

# 9
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Как може при недостиг на близо 8000 места в София да се закриват групи. Това е пълна глупост. За мен причината е друга. Но не и това, че нямало желаещи учители да работят.
А що се отнася до болничните на госпожите аз си мисля, че с тези делигирани бюджети става малко сложно . Не, че няма желаещи да заместват а няма пари да им се заплати май.  newsm78
А това е недопустимо.  Мисля, че Меденка е права в това, което е написала, но езикът  и е по остър затова може би някой се възмутиха. Написала си е точно и ясно как стоят нещата.

# 10
  • Мнения: 1 044
Те малтретират децата, тровят ги, тормозят ги, разболяват ги, травмират ги за цял живот и на всичко отгоре мрънкат за пари!

Ако наистина вярваш, че правят всичко това с детето ти, ТИ като негова майка защо го водиш на градина?! Аз не бих допуснала детето ми да е с такова ежедневие и по 8-10 часа на ден с такива хора.
Моето дете ходи на частна детска градина именно по тези причини. Хора не четете ли този форум? Не ми се тъсят конкретни линкове сега, но факт е, че всеки ден се публикуват теми, които разказат за деца, малтретирани в ясли или градини- децата се напишкват и наакват в леглата си, защото не смеят да станат и поискат разрешение, имаше случей на с дете, което е наказвано по особено нагъл начин, защото майката има спор с лелката, дете изведено полуголо на двора и разболяло се след това естествено, наказани деца със свалени гащи, дете получило косопад от стрес в яслата, затваряно дете в тъмна стая като наказание и т. н. и т.н. Ако искате ще ви намеря темите, но вие сте ги чели със сигурност. Интересен е случеят в Лозенец, че и два пъти се случи там натравянето... АЗ лично за себе си съм писала как ни биеше директорката в детската градина и скубеше, за да не оставя следи. Как аз сега на 30 и повече години сънувам още кошмари с тази учителка.
Не говоря празни приказки, за съжаление имам доказателства.

# 11
  • Мнения: 7 831
Те малтретират децата, тровят ги, тормозят ги, разболяват ги, травмират ги за цял живот и на всичко отгоре мрънкат за пари!
Хайде малко по-леко с квалификациите, аз поне никъде не съм чела някой да е тровил деца в градините?


А аз прочетох това:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=263235.msg6373045#msg6373045
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=259852.0
Обаче явно само първите мнения, защото и в двете теми накрая става ясно, че никой никого не тровил. Евтината сензация често се търси както в обществото ни така и във форума. А опровержението винаги остава незабелязано от тълпата.
Аз, както се сещаш чета почти всичко от този форум и много често зад ефектните заглавия и любимите стрелящи емотикони не се крие нищо друго освен празни претенции, неизяснени факти и нежелание за справяне с проблемите от страна на родителите.
Не на последно място искам да отбележа и друга нашенска черта, да пишем основно и само за проблемите си и никога да не се хвалим, че "да не чуй дявола". По тази причина и почти няма теми с похвали към градини, училища и учители.

Последна редакция: чт, 27 мар 2008, 10:01 от Ellypr

# 12
  • София, център
  • Мнения: 3 455
А в групата на дъщеря ми от един месец работи само една учителка, която дава смени по 12 часа, защото на другата учителка майка й е болна, а живее в чужбина, и тя е при нея.
Тази жена изнемогва, но не се оплаква.
И цялата тази жертва се прави в името на нашите деца.
Мисля, че не е достойно да оплюмаве учителите и учителския труд.
Тези хора са изключително достойни, шапка свалям на куража и борбеността им, при положение че са проявени и в супер мизерни условия и на границата на екзистенц минимума.

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Вярно е, че учителският труд не е за пренебрегване. Има много всеотдайни учители за което им свалям шапка. Но тази учителка като работи по 12 часа си получава и съответното заплащане за това. Никой не може да я накара на сила да го прави. Изморява се зверски сигурно, но получава и двойно заплащане на труда си.

# 14
  • Мнения: 7 362
Вярно е, че учителският труд не е за пренебрегване. Има много всеотдайни учители за което им свалям шапка. Но тази учителка като работи по 12 часа си получава и съответното заплащане за това. Никой не може да я накара на сила да го прави. Изморява се зверски сигурно, но получава и двойно заплащане на труда си.
Е,не е двойно заплащането и това го знам със сигурност.Ако мене питате просто това е УЧИТЕЛ,който си държи на работата и не иска групата му да се пилее из цялата градина.
              Не превъзнасяйте ЧДГ .Там работят обикновено същите учители от държавните ДЗ ,които са съкратени или пенсионирани.
              Вярно е , че завършват много ,но до сега не съм видяла един да е проявил желание да работи в ДЗ.Вероятно разбирането им е като вашето....и не желаят да работят с такива заплати след като могат да взимат двойно и тройно повече като продавачки напр.
              И след като сте възмутени от които разказат за деца, малтретирани в ясли или градини- децата се напишкват и наакват в леглата си, защото не смеят да станат и поискат разрешение, имаше случей на с дете, което е наказвано по особено нагъл начин, защото майката има спор с лелката, дете изведено полуголо на двора и разболяло се след това естествено, наказани деца със свалени гащи, дете получило косопад от стрес в яслата, затваряно дете в тъмна стая като наказание и т. н. и т.н.
ЗАЩО има 8000 неудвлетворени,които плачат за ДГ.
              Възмутена съм от безобразния и клюкарски начин на разсъждения и коментар.Като искате да се знае и сте сигурни,че се е случило точно това ....ЗАЩО НЕ ПИШЕТЕ № НА ГРАДИНА,УЧИТЕЛ  конкретно,а развявате клюки?

Общи условия

Активация на акаунт