не плаче,а крещи за внимание

  • 2 240
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 17 592
Съгласна съм със съпруга ти. Допуснеш ли той да ти се налага по такъв начин, забрави, че някога ще имаш думата. От друга страна, детето също има право на внимание и забавления. На 11 месеца, ако не го пускаш да щъка вън, разходката е забавление повече за теб, от колкото за него. (не знам ходи ли вън, или още е на пълзящ етап, даваш ли му вън да пипа...). Бих ти предложила да определиш за него - и за себе си - режим, при който да предвидиш поне 2 пъти в деня, поне по 1.5 - 2 часа време за него. Не да правиш нещо за него или да го извеждаш, а просто да го пуснеш да лази или ходи извън кошарата и да изследвате заедно нови територии и безопасни за бебе неща. И тези периоди да са по едно и също време - примерно, от 10 до 12 съм твоя, после се забавлявай сам 1 час, или излизаме, или каквото там ти е удобно, пак ще играем в .... когато е удачно за вас... Но е важно и да ги спазваш, независимо, дали би искала да правиш нещо друго в "неговото" време, или пък той крещи в друг период. Така ще свикне, че, нищо, мама сега не ми обръща внимание, но после ще играе с мен... Един вид, няма нужда сам да се бори за правата си.


Бих добавила: Точно това е възрастта, в която детето се учи умишлено да те манипулира. В която се опитва да намери начина да се наложи, да превърне твоето "не" в "да". Това е нормално за него, част от неговото развитие като личност. Пише го и в книжките. (Пр. "Моето дете от 1 до 3 години"). А част от твоята отговорност като майка е да го научиш, че "не" означава "не" и не се превръща с достатъчно рев в "да". Нали не искаш някой ден да извикаш "не", като детето се опитва да слезе на улицата, а то да хукне, само за да докаже своята независимост? Трябва да разбере, че "не" - тата са и за негово добро и че по някакъв начин се компенсират... дори и с увереността, че ще има своите часове за игра и забавления, или безопасност, или каквото и да е.

# 16
  • Мнения: 569
И при нас точно на 11 месеца , започна едно крещене и сърдене , с тази разлика че не го прави , когато го оставя сам- с това няма проблем (засега) , а по- скоро по всякакъв повод , когато нещо не му харесва, а тези неща се оказва не са никак малко . Така че си крещи на воля за ужас на мама и имам чувството , че си имам малко индианче или зверче от зоологическата градина...
 Чувствам се доста неадекватно , защото не знам какво да направя , а не мога да тичам и да му угаждам за всяко едно нещо и само се надявам да отмине с времето... Опитвам се да му обяснявам и говоря спокойно , когато се развихри, но резултата май засега е нула...

# 17
  • София
  • Мнения: 5 079
Крясъците са период, опознава гласа си и се кефи, детето... Не го лишавай от ласки и обич, ХИЧ не ми допадат подобни "ранно - възпитателни" методи. Има време за всичко. Нека започне малко да разбира и тогава можеш да му обясняваш кое е позволено и кое не. За мен е най - естественото нещо на света бебче да иска да бъде гушкано, носено и обгръщано с внимание и ласки. Синът ми е отгледан така и не е разглезен ни най - малко. И никога не е оставян да реве. Никога. На маймуна съм се правила, но не се е разглезил грам. Точно напротив - супер самостоятелно и най - вече спокойно дете е. Peace

# 18
  • Мнения: 1 121
Бих добавила: Точно това е възрастта, в която детето се учи умишлено да те манипулира. В която се опитва да намери начина да се наложи, да превърне твоето "не" в "да". Това е нормално за него, част от неговото развитие като личност. Пише го и в книжките. (Пр. "Моето дете от 1 до 3 години"). А част от твоята отговорност като майка е да го научиш, че "не" означава "не" и не се превръща с достатъчно рев в "да". Нали не искаш някой ден да извикаш "не", като детето се опитва да слезе на улицата, а то да хукне, само за да докаже своята независимост? Трябва да разбере, че "не" - тата са и за негово добро и че по някакъв начин се компенсират... дори и с увереността, че ще има своите часове за игра и забавления, или безопасност, или каквото и да е.

 Laughing Laughing Laughing

Съгласна съм, че ако тръгне да бърка в контакта "не" трябва да си остане "не" и тук трябва твърдост и непреклонност, колкото и да плаче. Обаче да реве за внимание горкото, а ти да го учиш още от сега, че ще си играете, когато на теб ти е удобно или ще получава внимание под график, а не когато то има нужда от нещо  ooooh! за мен лично е ненужно и погрешно. Naughty Просто, защото както вече казах, децата на тази възраст нямат изградена памет. Затова, ако то тръгне да пипа контакта и ти кажеш "не", след 15 минути пак ще отиде там. И то не, за да ти се наложи или за да те пробва, а защото все още не може да запомни какво трябва и какво не трябва да прави. Тези неща се учат постепенно, с търпение и с обяснения, а не с дресировки. И какво като го оставиш да се дере? Мислиш, че така ще се научи на нещо ли? И че другият път като излезеш от стаята ще лежи тихо и кротко Laughing

# 19
  • Мнения: 493
И ние сме така,направо понякога откачам,но знам,че е период и ще отмине.Напълно съм съгласна  Rylie която казва,че те намат кой знае каква памет.Мойта като изляза от стаята направо се забързва към вратата с паяка и се блъска и започва да реве.Понякога до тоалетната немога да отида.Друг път е много спокойна играе си с играчките в кошарата доста време.Незнам и аз вече.Вчера брат ми,който учи във Варна се прибра в Бургас.Не беше си идвал месец.Изобщо неможа да го познае и такъв рев му удари все едно вижда нещо много старшно.Наистина нямат никаква памет.Имат нужда от гушкане и много ласки,но като всичко в къщи чака на мен понякога това е непосилно.

# 20
  • Мнения: 569
   P.S. Grinning
   Аз го пущам да пълзи и да пипа - това наистина помага- не мога да си представя да го държа само в кошарата когато имам работа - тогава положението ще е съвсем трагично , имаме и режим  или време , в което се играе с мама и тати , време когато се играе с играчките и време когато излизаме и отново го пущам да пълзи в тревата , да пипа и т.н.   Съгласна съм , че трябва да му се откликне на нуждите на тази възраст, но когато започне да се сърди , да крещи и да се тръшка , когато му сменям памперса , когато го преобличам или го вадя от ваната.... е няма как да го оставя гол или да се къпем цяла нощ , за  да е спокоен бебчо и да  му покажа , че нуждите и желанията му са важни за мен, и да му спечеля доверието...
  Решението е някъде по средата , ти трябва да прецениш кога да се отзовеш и кога да се прави с постоянство това , което трябва , а не това което бебо иска ...и търпение най-вече!

# 21
  • Мнения: 1 121
Dina767, права си, аз не това имах предвид Hug и моят плаче като му сменям памперса, но аз пак го сменям Laughing Това са напълно необходими процедури, все пак. Аз говорех конкретно за вниманието Wink

# 22
  • София
  • Мнения: 17 592
Бих добавила: Точно това е възрастта, в която детето се учи умишлено да те манипулира. В която се опитва да намери начина да се наложи, да превърне твоето "не" в "да". Това е нормално за него, част от неговото развитие като личност. Пише го и в книжките. (Пр. "Моето дете от 1 до 3 години"). А част от твоята отговорност като майка е да го научиш, че "не" означава "не" и не се превръща с достатъчно рев в "да". Нали не искаш някой ден да извикаш "не", като детето се опитва да слезе на улицата, а то да хукне, само за да докаже своята независимост? Трябва да разбере, че "не" - тата са и за негово добро и че по някакъв начин се компенсират... дори и с увереността, че ще има своите часове за игра и забавления, или безопасност, или каквото и да е.

 Laughing Laughing Laughing

Съгласна съм, че ако тръгне да бърка в контакта "не" трябва да си остане "не" и тук трябва твърдост и непреклонност, колкото и да плаче. Обаче да реве за внимание горкото, а ти да го учиш още от сега, че ще си играете, когато на теб ти е удобно или ще получава внимание под график, а не когато то има нужда от нещо  ooooh! за мен лично е ненужно и погрешно. Naughty Просто, защото както вече казах, децата на тази възраст нямат изградена памет. Затова, ако то тръгне да пипа контакта и ти кажеш "не", след 15 минути пак ще отиде там. И то не, за да ти се наложи или за да те пробва, а защото все още не може да запомни какво трябва и какво не трябва да прави. Тези неща се учат постепенно, с търпение и с обяснения, а не с дресировки. И какво като го оставиш да се дере? Мислиш, че така ще се научи на нещо ли? И че другият път като излезеш от стаята ще лежи тихо и кротко Laughing

Преди всичко, не мисля, че е добре детето да бъде оставяно да се дере - но това е, ако въпросното дете също "уважава" нуждите и правата на родителя. Инак се получава надпреварване на воли и не е полезно - за самото дете - да се налага.

А това, дето нямали памет, го е изобретил някой, който не е наблюдавал деца, а е искал да оправдае мързела си да го учи и показва. Където и да сте го чели, не вярвайте на подобни неща. Имат си памет, и още как. Синът ми много добре знае къде е контакта в спалнята, също и че той е забранена територия. И се насочва право натам, дори и да е скрит с възглавница. А в спалнята по начало рядко влиза. Помнят си животинките  Heart Eyes, ама им е ред да разучават света - и това до колко, кога и как могат да наложат желанията си е част от изучаваното.

# 23
  • София
  • Мнения: 62 595
Радвай се, че детето ти търси внимание от околните на всяка цена. Както казват бабите, за какво ти е одрямано дете.  Laughing

На моите винаги съм им обръщала внимание като бяха малки. Това не ги е направило нито разглезени, нито несамостоятелни. Сега са спокойни деца, които могат да се справят сами доста добре и сами си учат и играят.

# 24
  • София
  • Мнения: 6 268
И при нас е абсолютно същото в момента. В началото много се притесних,ч е нещо го боли, след това разбрах, че иска внимание и нежност. Опитвам се да му обръщам внимание, да ис играем с него. В хола съм му послала на пода няколко одеала да ис играе на тях, ама той се научи да пълзи от една седмица и само обикаля из стаята  Laughing Но така изучава нещата. Онзи ден например така се заигра с една брошува, къса, дърпа, мачка, повече от половин час не му чух гласа. Аз си седях на компютъра, наблюдавах го, но той така се беше улисал, че не ми обърна грам внимание. Понякога ми е много тежко така, но се успокоявам, че е период, който ще отмине. И мъжа ми ме е обвинявал,че съм го разглезила, но не смятам,ч е е така все още. А и той си го глези като се прибере вечер, малкия започва да крещи радостно само като го види на вратата. Сменяй му играчките д ан ему омръзват, местата за игра. Аз като имам да готвя и го пускам с паяка при мен или го слагам в столчето за хранене и му говоря.

Много търпение ни трябва на родители.

# 25
  • Мнения: 553
Мила, то на 11 месеца няма други средства да си поиска освен с рев и викове ?!?
И аз разсъждавах като тебе като родих баткото преди 7г и сега съжалявам, по-точно се чувствам гузна.
Сега имам втори син на 4м. Явно с годините съм ставала все повече майка- и това се учи явно  Thinking и сега второто не мога да го оставя да реве. Детето има много по-реална и неотложна нужда от внимание, отколкото пода и прозорците да са измити...
До годинка и нещо, докато не започне да осъзнава че има такова нещо АЗ, /когато започне да го казва/ няма такова нещо инат има само потребности. А кой няма потребност да не  е сам. Че аз ако само 1 нощ с мъжа ми не спим заедно прегърнати ще ми е кофти после целия ден, а искаме малките душички д спят сами... и други такива.

С появата на бебето целия ти свят се е променил. Бебето е враг номер 1 на свободата ти, Вярно е!!!
Но неусетно и подсъзнателно започваме да мислим за бебето като за врагът.
Как да го ИЗЛЪЖЕМ да е далеч от нас, да си откраднем време, и т.н. Наред с радостта че го има паралелно водим негласна борба с потребностите му.

Имаш толкова малко време в което ще те търси и обича безкритично. Имаш толкова малко време в което ще си всичко за него.
Живей сега, в настоящето, вероятно това е най-хубавата част от живота ти, но ти я пропускаш, защото в мислитте си си някъде в бъдещето... в което можело да се разглези, е хубаво де ако се е разглезил има оправия и то бързо бързо ще го стегнеш, но ако сега не получи цялата любов която му е нужна за да стане добър и силен човек, който и в трудности и нещастия не губи вяра в своята самоценност и в доброто, ако не остане отворен към теб на 100% как ще поправиш това?

ако сърцето ти подсказва че бебето има нужда от теб- не слушай никой друг. няма да усетиш кога ще порастне, скоро той няма да ти дава да го гушкаш. сега макар че няма да помнят нищо от това време се гради доверието към родителя - че ще си до него, че ще разбереш потребностите му, че ще откликнеш веднага, че нямада го оставиш да плаче. Това доверие, което се гради неусетно именно първите 2-3 години, то ще го накара като голям да ти сподели за гаджето, през пубертета когато ще ти е практически извън контрол- това доверие, градено сега ще е единствената ти гаранция.
таткото като иска нека не го глези- нека имареспект от него, но теб нека обича и  да разчита безрезервно- ти си майка.

Глезене е да разрешаваш нещо което вече си забранила или нещ което не е за неговата възраст или е потенциално вредно или опасно.
Да го обичаш не е глезене.

 

Последна редакция: пт, 28 мар 2008, 11:15 от oceanid

# 26
  • София
  • Мнения: 44 088
Е, какво да правиш - обръщаш му внимание естествено...и го остовяй да вършее по пода...ще си чукне главата 2 пъти и ще почне да внимава...по-добре да се научи докато е по-малък на това, че има и опасни предмети и места, защото в по-късна възръст нараняванията ще бъдат по-големи.

# 27
  • Мнения: 4 621
Да, пусни го из стаята да шета. Период е. През него минават всички деца( или поне 99%  Grinning).
[/quote
 Peace

# 28
  • Мнения: 569
Dina767, права си, аз не това имах предвид Hug и моят плаче като му сменям памперса, но аз пак го сменям Laughing Това са напълно необходими процедури, все пак. Аз говорех конкретно за вниманието Wink
  И ти си права за вниманието- няма оправдание за игнориране на бебо , когато има нужда от теб , от компания , от контакт... Аз може би направих такава асоциация , понеже при нас сърденето не е толкова за внимание , а в повечето случаи за примерите , които съм дала по- горе ... а може би и защото беше написано "бързо да се отзоваваме на всеки рев" , а тези случаи няма как да стане , а мен ме тормози това че на този етап няма как да го успокоя Hug

# 29
  • Мнения: 1 091
Напълно подкрепям оceanid. PeaceМила и аз бях така.Мислех си,че щом плаче се налага.И големия ми син е на 7 години/сега ще ги направи/.А бебчето ми е на 8 месеца.Винаги когато започне да вика аз съм насреща.Та нали не могат да ти кажат по друг начин от какво се нуждаят.Сега му е времето да го гушкаш и да му обръщаш внимание,защото когато стане на 7 години и ти искаш да го гушнеш то няма да иска,защото се смята вече за достатъчно голям за такива неща.А относно викането.Ние сме по същия начин.И съм си решила проблема като си купих още една кошара.Дървената ми е в хола а преносимата в спалнята/защото там мястото е по-малко/.И когато отивам в хола го вземам с мен.И всички са доволни.А когато отивам в кухнята и почне да вика го слагам в кошчето за кола и го вземам с мене.А сега понякога го слагам в проходилката.А това за слагането на пода да пълзи също е добра идея.  bouquetПожелавам ти успех.

Общи условия

Активация на акаунт