Частно училище Васил Златарски

  • 48 753
  • 99
  •   1
Отговори
  • Мнения: 23
синът ми е в 7 клас и проучвам освен т. нар "елитни държавни гимназии" и частни такива. Чувала съм добри отзиви за това училище, но искам да чуя мнение на родители, чиито деца  вече учат там или са били.
Струва ли си да кандидатства и в случай че го приемат да учи там.

# 1
  • Мнения: 4 877
ако искаш питай в темите - Клуб... http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=278827.140 или в другата "Съвет за добро ЧУ"

Последна редакция: чт, 27 мар 2008, 19:43 от danybon

# 2
  • Мнения: 3 479
Ана-теди, и да питаш няма кой да ти отговори, за съжаление. В този форум досега не е писала нито една мама, чието дете учи в частно средно училище. Аз също се опитвам да събера отзиви за частните училища след 7ми клас, защото нещо `елитните` държавни не ми се нравят, но за съжаление досега не мога да намеря такива. Даже пусках питанка и в клуб Училище в Дир-а, но не получих нито един отговор за което и да е училище. Ако искаш заповядай в темата за седмокласниците в този форум. Там си споделяме с майките, коя каквото знае и си помагаме.

# 3
  • Мнения: 4 877
питайте edu_daddy Simple Smile Той всичко знае, надявам се да се включи и тази вечер в темата ни "клуб..."

# 4
  • Мнения: 187
Дъщеря ми е в 10-ти клас в това училище. Доволни сме като цяло. Както децата , така и учителите са добре подбрани, има ред и т.н. Сред преподавателите има много добри попадения-интелигенти, желаещи да предадат знанията на децата, да ги увлекат, уроците се преподават с желание , а не да се отбие номера.Имаше проблем с учителите по английски, но сега мисля ,че го решиха-преподава им англичанин и се редуват с български учител.Детето е доволно , но да не забравя да ви кажа , че ходи и на частни уроци по английски при една прподавателка от 1-ва англ.гимназия /това защото дъщеря ми иска да е МНОГО добра в езика/ и на математика - при една учителка от СМГ -това пък защото математиката не й върви много и въобще не внимава в час и разчита само на частните уроци.  За международната диплома се оказа, че е по скоро ненужна , отколкото я рекламират. Кой знае каква полза от нея няма, само това че децата учат и се ангажират много добре по време на обучението си /това е мнението и на моя позната, чието дете завършва тази година 12 клас в IB и синът й ще продължи в чужбина ,но не с тази международна диплома , а с българската .Ами това е ако имаш повече въпроси пиши на лични.
Недостатъци : нямат стол или добре заредена лавка - продават боклуци и децата са принудени да си носят сандвичи от къщи, защото часовете продължават до към 2 следобед.

# 5
  • Мнения: 3 479
Станивел, благодаря, че се отзова. Много ценно мнение, поне за мен.
Искам да те питам, ако ти ги знаеше тези неща за училището предварително, би ли записала дъщеря си там отново?

# 6
  • Мнения: 187
На въпроса дали бих я записала при положение , че знаех недостатъците - мисля, че да. Самата тя беше предубедена в началото към частните гимназии, но после е споделяла, че се радва че е в това училище. Най-близките й приятелки от 7-ми клас са в 1-ва англ.гимназия и в испанската и тя може да сравни и прецени разликите. Догодина няма да е в IB клас и тогава ще видим дали сме доволни от преподавателите. Надяваме се всичко да е наред. Само да добавя, че децата са добре подбрани, става въпрос като интелект.

# 7
  • Мнения: 23
благодаря на Станивел за споделеното мнение, ще го имам предвид, все пак ще кандидатстваме и там.

# 8
  • Мнения: 170
Миналата година дъщеря ми беше приета в Златарски и аз много се колебах преди да се откажа оттам. Но мястото, на което се намира ме убеди окончателно. Първо - това е шосе, по което колите се движат доста бързо. А всички знаем как пресичат тинейджърите ни завеяни. Аз лично 5 минути чаках пред пешеходната пътека, докато успея да пресека. Да не товорим, че кварталът като цяло не е гостоприемен за деца. Може би това ви се струва маловажно, но в крайна сметка детето ще прекара следващите пет години от живота си там и в път натам и не ми се искаше да и причинявам това. Освен това чувам за доста деца оттам, които взимат уроци по английски. Значи преподаването на езика не е на ниво.

# 9
  • Мнения: 3 479
Станиса, а къде учи дъщеря ти, ако не е тайна? Извинявай, ако си писала някъде, а съм го пропуснала. По принцип следя всички теми за образованието.

# 10
  • Мнения: 170
Дъщеря ми учи в Първа Английска гимназия. Повярвайте ми, много дълго се колебахме преди да я запишем там. Тя беше приета и в Дорис Тенеди и в Златарски. Дълги са аргументите, които наклониха везните към английската. Ако някой има интерес - ще ги изложа, защото всички ние в крайна сметка ги обсъждаме тези неща, за да намерим най-доброто за децата си.

# 11
  • Мнения: 3 479
Дъщеря ми учи в Първа Английска гимназия. Повярвайте ми, много дълго се колебахме преди да я запишем там. Тя беше приета и в Дорис Тенеди и в Златарски. Дълги са аргументите, които наклониха везните към английската. Ако някой има интерес - ще ги изложа, защото всички ние в крайна сметка ги обсъждаме тези неща, за да намерим най-доброто за децата си.

В държавната първа английска или в първа частна?

# 12
  • Мнения: 170
държавната първа английска

# 13
  • Мнения: 187
По въпроса за нивото на преподаване на англ.в Златарски наистина имаше проблем миналата година.Сега им преподава англичанин, от когото дъщеря ми е много доволна.Явно той е  преподавател с опит и тя казва ,че преподава по много различен от българите начин и тя много научавала от него. Частните уроци по англ. бяха, за да може да се подготви за формата на изпита за ниво Advance на Кембридж. Догодина пак ще продължи с частни уроци или курсове за поготовка за изпита IELTS. Това се налига защото това са изпити с определен формат и мисля, че няма  училище в което да ги подготвят за това, защото някои деца се явяват на изпитите на Кембридж, други на IELTS, трети на TOEFL, а четвърти на IB. В крайна сметка важно е детето да получи конвертируемо /ако мога така да се изразя/ образование.

# 14
  • Мнения: 170
точно така е. Не можем да очакваме тази подготовка да идва от училището, което и да е то.

# 15
  • Мнения: 23
аз все пак го записах моя син да кандидатства в това училище, там няма разделение по пол, така че не знам какъв ще е резултата накрая. На мен ми хареса че училището е на "края на града". Много ме е страх, както и всички вас от наркотици и все ми се струва че в центъра училищата са като разграден двор. Там всеки влиза и излиза когато си поиска. Не попитах Stanivel за униформите- има ли такива.

# 16
  • Мнения: 187
Униформи няма, за празници е препоръчително да са с бяла риза и тъмни поли/панталони. Наркотици, според дъщеря ми, не се разпространяват наоколо.В самото училище не може да влезе чужд човек-има охрана на входа. Сутрин ги следят кога пристигат,има някаква дисциплина според мен. Едно момче от класа й го изключиха по средата на годината, заради неприлично държание.

# 17
  • Мнения: 23
дано да има униформи за в бъдеще, но ние първо трябва да издържим изпита и тогава ще мислим.
Смути ме това, че на сайта размера на таксата е една, а в едни книжки дето дават при записването е друга. И също така във въпросните книжки е обяснено, че  като балообразуващи са  утроената оценка от приемния изпит, успеха за годината от 7-ми клас и преценка на приемателна комисия. Как ще ги преценява тази комисия, какви са и критериите не ми е ясно.  А датата за втория изпит е заради таксата, чиито размер се изравнява с този на Американския колеж(субсидираната имам пред вид).

# 18
  • Мнения: 170
каква такса са обявили сега - много съм любопитна с колко се е повишила от миналата година?

# 19
  • Мнения: 187
Аз също не знам за догодина в 11 кл. каква ще е таксата.За тази плащахме 2000 евро накуп /но не съм много сигурна/.Отново споделям, че както на мен, така и на други родители директорката прави неприятно впечатление с комерсаиализма си.

# 20
Аз също уча в тази гимназия.
Там се обръща внимание САМО на последните два класа 11,12, само за IB където таксата е безумна, около 5000 евро!
Тази година имахме големи проблеми с английски. Напуснаха 4 чудесни госпожи защото заплащането е мизерно. Класната ни каза, че едва чака края на годината и тя също напуска.
Аз и майка започваме да търсим друга гимназия. Няма да оставам там в 11 клас. Също лошо е, че движението пред главния вход е ужасно и едва можеш да пресечеш улицата. Стават много произшествия и скандали.

# 21
  • Мнения: 23
това последното мнение много ме изненада, явно че у нас всичко е "BG finish'  Това е израз на едни кипърци, които имат бизнес в България и които непрекъснато имат проблеми с наши фирми било то строителни или някакви други за услуги например. Уж всичко се пише на сайта с какви ли не суперлативи, плащаш и накрая нищо не излиза.
Таксата е 2500 - 2700  евро при първоначално записалите се, другите са 2700 - 2900 евро
За 10-11 клас е 4800 евро.
То ако така се менят цените в случай че  ни приемат докато  завършим ще плащаме колкото за швейцарски колеж.

# 22
Много сме недоволни от обучението на детето ни в Златарски.Полицейски методи,нищо не научи по английски,скапваше се от път( училището е в индустриалната зона ).Интригатско отношение от страна на класната,която се оказа слаб педагаг,не такъв, който може да изведе подготвителен клас.За Великден натрапваха на децата изключително скъпа автобусна екскурзия до Гърция за 1500евро.За лятната ваканция обучение в Редиг Великобритания 2седм.-1880лири.

# 23
  • Мнения: 3 479
Гостите, моля по-леко с оплювките. Няма нужда от две последователни негативни мнения за едно училище, в две теми посред нощ. Ние носим глави на раменете си и даже можем да мислим с тях. Laughing
Нямам връзка с гимназията, нито я харесвам, но не понасям да ми подценяват умствения багаж. Mr. Green

# 24
  • София
  • Мнения: 78
има ли нови , по свежи мнения за гимназията,

детето ми е прието в 8 клас, мога да кажа след доста оспорвана конкуренция, на двата обявени изпита имаше по около 80 деца на изпит, а местата бях само 33(23)
Приетите деца бяха с бал над 31, като се има в предвид че участва дипломата от 7 клас- цялата (а знаем че в седми клас обикновено не са добри резултатите по всички оценки, тъй като цялото внимание е заето от балообразуващите предмети за изпита в държавните училища)
Мисля че випуска ще бъде доста силен...
И така, с надежда съм да получим добро образование, пък и тези високи такси...

много негативни неща прочетох (80% от тях ми се сториха от един и същ подател, по изказа и стила), ясно ми е че има проблеми, но моля ви за нови , искрени мнения

# 25
  • Мнения: 53
Здравейте мами,

1) Аз съм много доволна от Гимназия Златарски. Едното ми дете завърши училището вече и избра да учи финанси в Лондон. Второто ми дете в момента учи в гимназията. Семейството ни е на мнението, че това училище работи на изключително професионално ниво, целта на занятието е да се учи и децата да имат възможност да се развиват където пожелаят след това.

2) Jana - Jan, точно такава сериозна селекция е нужна при приема, за да има добри резултати по-нататък. Това, че кандидатстват четворно повече деца за прием в Златарски показва, че не само ние, ами и много други семейства смятат училището за отлично. Харесва ми, че държат на дисциплината и че не се колебаят да налагат наказания и дори да изключват ученици. Така поддържат много добро ниво на обучение, и учениците се научават на респект към учителите си, директорите и училището като институция.

3) Средата е също много важна. Учителите също преминават голяма селекция преди да започнат работа в Гимназия Златарски, и са хора, които знаят какво правят, работи им се, виждат реалния резултат от работата си и това естествено има ефект върху децата ни. Учениците са около 300 (по три паралелки на випуск) и това позволява да има добра конкуренция помежду им, но и да си създават добри приятелства.

4) В училището постоянно има нещо, което да се случва - дали ще ходят някъде, дали организират благотворителна акция, дали ще имат състезания и олимпиади, или ще имат обмен на ученици и тн. Така всеки се научава какво му е интересно и какво не, а и децата се научават да поемат някаква отговорност.

Ето затова аз и съпругът ми избираме да даваме пари за обучението на нашите деца в това училище. Много е важно според мен, детето също много да иска да учи в определено училище и да харесва съучениците си.

Също така, няма универсална формула. За едни родители и техните деца са важни едни неща, за други други. Ето защо в София има достатъчно частни и държавни гимназии, така че всеки да се насочи към училището където детето му ще се чувства най-добре, и ще получи възможно най-доброто образование и възможности за развитие напред.

П.С. Пак се изказах мъдро Hug, аз рядко влизам във форума и затова като вляза пиша по цели романи (чудя се дали не е някое професионално изкривяване Joy

# 26
  • София
  • Мнения: 78
Много благодаря на Iveto,
от отдавна следя всичко каквото се публикува във форума за гимназията, още преди да вземем решението детето да кандидатства там и се радвам да чуя това мнение.
Обикновено хората които са доволни не пишат, не изпитват нужда да го правят.
Благодаря за отделеното време. Вдъхнахте ми кураж, че сме взели правилното решение (нали сме новаци, осмокласници, нямаме все още лични впечатления. След няколко месеца и ние ще пишем...)

# 27
Както за всяко нещо- едни доволни, други-не. Аз съм от недоволните:
1.Директорката го е обърнала на сериозно печалбарство- едно пише на сайта им, съвсем друго се оказва когато отидеш на място.
2.Изнуди ме освен по-високата такса, да спонсорирам училището
3.Всяка година си отиват поне по 2-3 учители, текучеството е огромно, децата са подложени на стрес, защото непрекъснато идват нови и нови учители с разни изисквания, след което си отиват.
4.Миналата година дванадесетокласниците са плакали, че за по 1-2 точки недостиг по международната диплома не ги приемат в университета и са се молели на Директорката да не пише никъде , че учат по тази програма.
5.Физкултурния салон се използва за всичко друго, но не и за спорт.Забранена е играта с топка?!
и още има, но по-добре да се спра дотук.

# 28
  • Мнения: 1 099
Имам опит с училища, от същата "верига", но в чужбина.
- ако искате детето ви наистина да прави нещо в училище , го запишете там. Изисква се много, но абсолютно реални и постижими неща, което за мен е най- съществената разлика с другите училища.
- програмата IB е много натоварваща, но няма голям смисъл от нея. С нормална диплома ще влезаш на същите места в 99% от случаите
- обучението е на английски. Нормално е децата да имат проблеми докато се осъвършенстват. Но веднъж научат ли го, безбройно много врати се отварят пред тях. Друг е въпроса, че английски може да се научи и с езикова ваканция в чужбина, за която ще бъдат инвестирани по-малко пари.
- децата наистина са подбрани, но това е всеки както го разбира и при каквито деца попадне! Иначе казано- много е относително...

За Златарски всеки сам трябва да прецени. Аз лично бих дала детето си за 2- 3 години там, за да научи английски, а после на нормално...

# 29
  • Мнения: 53
Здравейте, отново се включвам в темата, защото започна нашествието на 'гостите' и следователно на неясно мотивираните мнения.

Гимназия Златарски е училище на много високо ниво. Разбира се, не е за всеки. Тъй като децата ми са учили и учат там - зная какви са учителите им, колко добре са подготвени, и зная какво изискват в час. В това училище се работи на пълна пара, и се цели развитието на училището като цяло. Това си личи и при личен контакт, и дори и от най-малките детайли. В никакъв случай децата ми не се били подложени на 'стрес'. Те - както и съучениците им - обичат училището си. Но важното тук е, че и училището се грижи за учениците си. Организират извънкласни занимания от всякакъв вид - сега например ще ходят в Страсбург, представители на чужди университети посещават учениците - в класната им стая, децата ми участваха на поне 3 олимпиади тази година с училище и тн.

За доволство и недоволство може много да се говори - зависи кой за какво се бори и с какво се сравнява. Ние живеем в София, за нас Гимназия Златарски е най-доброто училище за децата ни. Преди години живяхме извън България - децата ни са били и в 'чужди' училища. Имам добра база за сравнение и все още смятам, че в Златарски си знаят работата и си я вършат много много добре. Семейството ни е безкраен фен на това училище, тъй като хем съумяват да накарат децата ни да учат сериозно, хем успяват да ги мотивират по някакъв начин. И най-важното е, че нещатата не стават на сила.

Затова родители, които имат други намерения за децата си, нека да ги насочат към други училища, където ще се развиват по-добре. Нали за това е частно училище, за да може всеки родител да прецени - дали е по вкуса му, според бюджета му, и според представите му за света. Зная, че в Училище Златарски броят на кандидатите е много по-голям от бройките, които приемат. Децата се развиват и учат - за мен това е важно. Хората са професионалисти и си вършат работата отлично. А и фактите сами говорят за себе си.

# 30
Иве, ако поне малко разбираш от компютри ще си наясно, че дали си гост или регистриран разлика няма. Щом децата ти учят в Златарски помоли учителката по информатика да ти го обясни- между другото за 3 години там се смениха 3 учителки по информатика. Децата не били подложени на стрес- ами за тези 3 години се смениха 4 помощник - директора, 3 химички, 2 физички, 4 "англичанки", 4 "испанки", 2 биоложки, 3 географички, 3 философки, 2 физкултурнички. Всъщност годините дори не са 3, защото в подготвителен клас не учеха всички предмети.май за 2 години говорим. Абсолютен стрес си е това!
Да, училището беше по-добро спрямо другите, но в момента един "Иван Апостолов" или "Дорис-тенеди" или "меридиян 22" по нищо не са по-лоши от Златарски.Да, беше добро училище докато не си тръгна Директора, отговарящ за дисциплината и другите 2 помощник-директорки. В момента има една истеричка, която въобще не се справя нито с деца, нито с дисциплина.

# 31
  • Мнения: 53
Запознат - твоите деца учат ли там въобще, или май не говорим за същото училище:) Лично познавам учителката по информатика, както и другите учители:) Така както си го написал - направо изглежда преселението на народите!! Моите деца учат там - и вече 6 години познавам училището. Хванал си се да пишеш врели - некипели и не мисля, че мнението ти е състоятелно.

Няма да се хващам за приказките ти, защото ми става ясно, че въобще нямаш идея за какво става въпрос. Само бих искала да те усведомя, че в Гимназия Златарски - философията от 6 години насам се води от мъже (не мога да разбера как ще се сменят 3 "философки" при положение, че жени философия там не преподават). Чудно ми е дори, как след като детето ти е било в подготвителен клас си бил осведомяван за позициите на всички други учители по всички други предмети..??

Виж - след като е стрес за теб и детето ти - защо не се преместите в някое от изброените от теб училища. Пожелавам ви само успех.

Моля ви въздържайте се от неподготвени мнения, не са сериозни, и говорят за лоша информираност и ниска култура.

# 32
Добре, щом се захващаме за рода, в който е писано хайде да ги назовем поименно. За мен бройката бе по-важна. Философия в 9 клас- Нина Василева, 10 клас- първи срок - Румен Някой си,втори срок- Стефан Димитров и в момента е четвърти философ, пък да видим докога. Коя от трите учителки, които се смениха за 2 години по информатика познаваш- Таня, Теодора, Жулиета или каквато е точно- децата й казват Жуки. това, което говоря аз са факти и само факти, които са абсолютно доказуеми, а твоите общи приказки, нищо чудно да са плод на пи ар агенцията, която се грижи за все още добрия имидж на училището.Хайде като ги познаваш да отворим страницата на училището и да изброим колко от хората, посочени там са реално съществуващи и все още преподаващи в това училище. Колкото до преместването-за какъв избор да говорим, при положение, че образованието не е пазарен продукт у нас.Колко IB училища има в страната? А дали преди 15 Септември някой беше осведомил родителите, че единствения човек, който можеше да овладее дисциплината реално- Директора Карамихов, ще  напусне? а може би е в творческа отпуска?!

# 33
  • Мнения: 187
Действително има текучество. Освен това се превъзнася тази IB програма, а за всички стана ясно, че като член на ЕС за българските деца има  много възможности  да учат в Европа и без тази диплома. Лошото е ,че децата които не са в IB клас се чувстват пренебрегнати и като че ли второ качество, а това не е така, защото сред тях има много умни и амбициозни деца. Но има някакъв психологически натис и те не се чувстват добре от това. То целта е ясна - 5000 EUR,ЧЕ И ОТГОРЕ ГОДИШНА ТАКСА . Та за тези пари ще си платим не една ,ами две години от университетско образование, ама нейсе, ние сме си в България! Извода, който аз правя: училището не е лошо или по -точно не е било лошо, но започва "да сдава багажа", комерсиално е и то доста, децата които не са IB в 11 кл. почти не учат, защото вече  са взели съответните часове в 10 кл. Често има отсъстващи учители.

# 34
todiv,
Явно и това, като повечето български училища (в т.ч. и частните) си има проблеми - "български" тип.

Не мога да се съглася с теб, обаче, че IB няма смисъл - напротив!
Такъв може би няма, за тези които просто искат да учат в чужбина - това определено става по-лесно с българска диплома.
IB програмата УЧИ на определен вид мислене, режим на самоподготовка и отношение към обществото.
IB програмата НЕ Е за случайно забогатели или търсещи начин децата им да отидат (и евентуално не се върнат) в чужбина.
IB Е клуб с възможности за контакт и формиране на определен начин на мислене и поради това, а и след предишните мнения мисля, че не е добре маркетиран в България.
Тук изглежда важи правилото, че се предлага луксозна стока на хора, които имат определени възможности, но без да осъзнават защо я купуват - за мен това е парвенющина.

Да ме прощават малкото, които са направили избора си осъзнато и със съответстваща цел!

# 35
todiv, Златарски отдавна не е това, което е бил в началото. Аз имам една съученичка в новия ми клас, която е от там и двама бивши съученици, които ги приеха, но се отказаха. От IB има огромен смисъл стига да ти го преподават като хората и да изкараш много добър резултат 38+ точки, което в Златарски се е случвало веднъж или два пъти. Иначе Златарски е добра алтернатива, ако след 7 клас детето не е прието в добро училище това е някаква по-благоприятна възможност. Но и от тази ми съученичка, където сме заедно сега, чувам безумни неща за директорката (комерсиална, печалбарка и т.н.)

# 36
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
държавната първа английска
[/quot

Тази година и ние сме кандидат гимназисти. Явихме се на изпита за АК, но ще се явим и на тези през юни, като приоритет ще е Първа английска. Аз лично отидох и разгледах и АК, и Златарски. Честно да си кажа мястото и условията в Златарски ме ужасиха. В Английската не съм ходила засега. Завършила съм навремето Пловдивската английска и смятам, че като език е добър избор. Чувам обаче притеснителни неща за дисциплина, паднало ниво на овладяване на езика и т.н. Затова ще се радвам да чуя, какво наклони везните при вземане на решение при вас. Ще се радвам на изчерпателно споделено мнение Praynig

# 37
  • Мнения: 13 260
ana-tedi, и ние сме се насочили към Златарски, но ще кандидатстваме догодина, сега са изпитите да там ще се радвам, ако споделиш впечатление как е минало. Какъв е бил теста и такива подробности.

# 38
аз съм много недоволна от това училище. първото ми дете завърши там и за пет години ни вдигната таксата повече от два пъти, а дисциплината и обучението паднаха повече от два пъти; истина е, че има голямо текучество, целта е колкото повече деца могат да насочат към IB, а към останалите никакво внимание.
сега имам втори кандидат гимназист, но предпочитам държавно училище

# 39
  • Мнения: 53
Хайдееее, започна приемната кампания и тази година, и разбира се, много "осведомените" мнения на нерегистрираните гостиии. Добре де, като си сътворявате врели - некипели, то поне ги обмисляйте малко. Ох, уморявам се вече от безумни изказвания  #Cussing out

Аз пък да се похваля, вчера излязоха резултатите от приемния изпит и племенницата ми е приета в Златарски   bouquet. Толкова сме щастливи. Браво на всички деца, които са се представили добре на изпита. И на родителите им - защото това кандидатстване след 7 клас си е направо тест за издръжливост на цялото семейство.

# 40
Здравейте!
Проучвам частните гимназии. Споделете опит и мнения, моля.
Като всеки родител искам да дам най-доброто образование на детето си.
Златарски определено не е от фаворитите ми сред училищата, но може ли да ми кажете, защо повечето отзиви за него са негативни и въпреки това се радва на такава популярност? Да не би да пропускам нещо?!

# 41
Здравейте,

Ние в момента живеем в Америка, но от август се местим в София. Проучих всички частни училища, и избрахме Златарски за дъщеря ми. Много ни хареса подхода им, а и вниманието, което ни обърнаха, когато ходихме да разгледаме училището. В момента дъщеря ми учи в международно училище тук и е много добра възможност за нея да продължи в Златарски. Имам двама познати, чиито деца учат в Златарски и силно ми препоръчаха училището. За мен беше важно да има конкурентна среда, а в някои други частни училища имаха много малко ученици. В училището на дъщеря ми учат около 300 деца, което е горе-долу колкото в Златарски. На нея много и хареса училището, и откакто ходихме да го видим мисля, че другите възможности отпаднаха. А и това, че ще има познати в него много я ентусиазира.

# 42
  • Мнения: 5
Моля споделете по-нова информация за гимназия Златарски - какво е нивото на обучение (английски, математика, други общообразователни) и дисциплина, има ли конкурентна среда, получават ли добра подготовка за IB. В някой от форумите прочетох, че се налага да ходят на частни уроци, за да изкарат добър резултат в IB, който да е достатъчен за кандидатстване в добри университети. Пред дилема съм дали да запиша дъщеря си там или да продължи да се готви за общинските гимназии - вероятно ще я приемат в една от първите 3-4. Предварително благодаря.

# 43
  • Мнения: 3
magnifier, ние вече записахме детето си в гимназия Златарски. Приеха го, и при нас нямаше много дилеми. Дъщерята на наши познати учи там (9 клас е сега) и имаме преки впечатления от училището. Преподаването е на високо ниво, децата са силно мотивирани, а и са отбрани деца. Синът ни си беше казал, че там иска да учи - и абсолютно го разбирам. Готова съм да плащам за образованието му, защото в това училище си струва -до сега не е бил в частно училище.Защо избрахме училището - заради обучението, изискванията, и средата.  Сега вече мога да му пожелая да се развива, защото само от него си зависи какво ще успее да направи.

# 44
  • Мнения: 5
delivery, благодаря за информацията и поздравления за сина Ви. Тъй като нямам личен контакт с родители, чиито деца учат там и нямам информация от "първа ръка", основно ме притеснява мисълта дали децата получават адекватна подготовка, за да могат след това да постигнат добри резултати в IB програмата и дали не е предпочитан избор само за деца, чиито родители могат да си позволят да плащат без да има реална конкуренция.  Конкуренцията според мен е основен фактор за развитието на детето в тази възраст, както и във всяка друга, а в повечето частни училища тя май е не за това кой е по-умен или знае повече, а кой е с по-богати родители. Аз по принцип съм впечатлена от IB програмата и дори само заради това бих записала дъщеря си, но от предавана през много хора  информация разбрах (моя позната, чиято дъщеря ходи ма уроци при учителка, която и казала и т.н.), че има деца, които, за да постигнат нужните резултати по математика ходят на частни уроци. Това ми звучи неприемливо, като се има пред вид таксата.
Интересно също така е и доколко помага IB дипломата при кандидатстване в европейски университети.

# 45
  • Мнения: 11
Може би преди да запишете децата си там прочетете това(надявам се нещата сега да са се променили ,но имайте едно на ум\:                                                                                                       "     Здравейте, аз съм майката на Ирина Никова, която беше изключена от ЧАХГ "Проф. Д-р Васил Златарски" заради изказването ми на родителска среща на всичките 9-ти класове. Казвам се Галина Никова и ще се опитам накратко да ви разкажа за случая Златарски. Моята дъщеря беше приета от първият изпит на училището, който тактически се провежда веднага след излизане на резултатите за Американския колеж около 15 април и много деца неприети в Американския колеж кандидатстват в Златарски. Такъв е случая и с моята дъщеря, приеха я 4-та в класирането с 6.00 на математика. В Златарски изпитите са по желание един от двата математика или литература и задължително езикова култура - тест. Избрах след дълго проучване това училище единствено заради прехвалената диплома, която дава ако си я изкараш, IB казва се International Baccalaureate. За тази диплома обаче се кандидатсва след 10 клас и се дава за завършен 11 и 12 IBO клас. В осми клас "подгответо" имахме страхотна учителка по английски г-жа Щерева, която напусна. В другите два класа обаче положението с английския не беше добро, на "А" клас им сменяха три пъти учителката в поготвителния клас, така че преценете сами каква им е подготовката. В 9 клас започва учебната година и децата имат само един час английски и след това учителката изчезва и започват да заместват часовете по английски с други часове, който от преподавателите е свободен, но това предварително не се знае и децата не са подготвени по съответния предмет, защото го няма в програмата в съответния ден. Това положение продължава до свиканата от самото училище родителска среща - така наречената информационна. За периода от началото на учебната година до срещата се смениха двама учители по георгафия, двама по химия и двама по психология, само за сведение годината беше завършена с трети учители по изброените предмети. На родителската среща всички родители на 9 б клас поставихме въпроса какво става и няма ли да имаме учител по английски език, все пак е частно училище и плащаме за да има учител, а не за да няма. Нито един от повиканите заместник директори не можа да ни отговори на този въпрос, а те са трима, не било в техния ресор. Отново траябва да подчертая, че ако детето Ви учи в Златарски и искате да се срещнете с директорката г-жа Кардашева няма да имате тази възможност тя не присъства и на родителските срещи, тя е богоизбрана да Ви прибира парите. Ще отбележа, че моята дъщеря е пълен отличник от Златарски 8 и 9 клас както и в новото училище Първа частна английска гимназия "Уилям Шекспир" - 10 клас. Упоменавам горната информация, за да не смятате, че съм предубедена относно Златарски. След като не получихме отговор кога ще има учител по английски и защо има такова голямо текучество на учители в началото на учебната година родителите на 9б клас решихме да поискаме среща с директора г-жа Кардашева. Подадохме писмена молба и след две седмици тя назначи среща, но на всички родители от трите 9-ти класа. На тази родителска среща тя час и половина ни показва слайдове и ни обяснява колко е прекрасна дипломата IB и прочие. Явно се опитваше да ни изтощи, за да не задаваме въпроси по учебната дейност. Родителите започнаха да се изнервят и да подхвърлят реплики, че това в момента не е важно и имаме много по-важни въпроси за решаване. Единствения родител който се представи като се изказа съм аз и за това само моята дъщеря беше изключена в последствие. Станах и казах от името на родителите на 9б клас какви проблеми имаме с обучението на децата, и че това е причината да поискаме родителска среща с директора, защото помощник директорите не са успяли да отговорят на нашите въпроси на предишната родителска среща. Липсата на учител по английски за 9-те класове месец и половина в частна английска гимназия не е нормално според нас родителите и така нататък. Директорката нагло отговори, че ако се налагало можело да няма учител и 2 и 3 месеца. Ние плащаме, именно за да има учител и да нямаме проблемите на държавното училище, но тя нагло отговори - "Какво си мислите Вие, че като плащате няма да имате проблеми - ще имате и още как" това и бяха думите. Приключи злополучната родителска среща, като трябва да подчертая, че ние родителите не сме се конфронтирали с директорката. За съжаление обаче по време на моето изказване родителите и нейните учители ръкопляскаха спонтанно и това явно я е подразнило страхотно. Аз изрично упоменах, че ние нямаме проблеми с учителите, а с мениджмънта на училището, който мениджмънт е самата тя защото е собственик и директор - няма коректив - тя коли и беси.
След края на учебната година трябва да преведем таксата за новата учебна година в конкретни срокове за сътветните класове. Съпругът ми превежда таксата по банков път в четвъртък и в събота излизаме в отпуск. Заминаваме на вилата ни, която е на 50км. от София и слава богу, защото това, което ни се случи не знам как щяхме да преживеем ако бяхме на далечно разстояние. В понеделник с нашите приятели заедно с децата тръгваме да се изкачваме към хижа Мальовица и звъни мобилния телефон на съпруга ми. Икономическия директор на училището се обажда да го пита на коя сметка да ни върнат таксата за обучение, защото училище Златарски отказва да обучава нашата дъщеря. Съпругът ми го попита дали не се шегува, но се оказа истина. Не казахме на дъщеря ни, опитахме се да решим случая мирно и кротко първоначално. На другия ден отидохме до училището в София, за да се срещнем с директорката, но тя беше в отпуски и се срещнахме с г-жа Робова - един от заместник директорите. Казахме и за какво става дума и тя каза, че само директорката може да реши проблема, тя няма информация по въпроса, но е писала свидетелството за завършена образователна степен на Ирина и знае, че е пълен отличник - И КАКВО ОТ ТОВА питам аз. Поне ни информира, че директорката ще бъде в училището в сряда. Същата тази заместник директорка Робова така лъжесвидетелстваше на делото в съда и в Комисията за защита от дискриминация, че аз направо се учудих как може учител да няма достойнство и да падне до такава степен. На другия ден отидохме сутринта със съпруга ми в Златарски решени да чакаме докато не се срещнем с директорката Кардашева, добре че портиера не беше предупреден и ни каза, че е в училището, защото секретарката ни излъга в движение. Когато Кардашева разбра, че ще чакаме докато не се срещнем с нея, извика трима от заместник директорите и след 5 мин. съвещание ни поканиха за среща. На въпроса на съпруга ми каква е причината училището да отказва обучение на дъщеря ни Кардашева отговори - защото Вашата съпруга се изказа на родителската среща. Наговори куп безумства, и на забележката от моя страна, че тя не обучава мен а дъщеря ни, която е перфектна ученичка, тя отговори, че ние двете сме свързани за нея и няма никакъв шанс да се разберем културно по въпроса, просто трябва да преместим Ирина от НЕЙНОТО училище - "Това е моето училище и аз мога да правя каквото си поискам"- каза госпожата.
Разказвам Ви всичко това, за да имате предвид с какъв човек ще си имате работа, запишете ли си детето в това училище. Всяка година увеличава бройката на учениците в класовете, да не говорим, че взима всякакви деца и по средата на учебната година. В това училище трябва да си плащаш и да не питаш къде отиват парите ти. Моята дъщеря е учила в държавно училище до края на 7 клас, нямах никакъв опит с частните училища, а и нямах познати, на които децата да учат в Златарски. Съжалявам страшно много, че направих тази грешка. Ще отговоря на всички въпроси, които Ви вълнуват, за Златарски, IB дипломата и новото училище на Ирина Първа частна английска гимназия "Уилям Шекспир". Само ще Ви кажа, че няма никакъв смисъл да давате по 5000 EUR за 11 и 12 IB класове, българската диплома си е абсолютно призната и конвертируема в света и е била и преди влизането ни в EU, разликата е в таксите, след влизането ни в EU таксите на университетите са като за техни граждани. Надявам се да съм Ви била полезна."   
"След подробното описание на случая "Златарски" , искам да се включа с добавката , че аз съм приятел на сем.Никови и пряк участник в случката , т. като бяхме заедно на злополучната почивка. Казвам се Теодора и бях техен свидетел в Комисията за защита от дискриминация, където само разказах за случая и за състоянието на детето след "прекрасната" новина. Като се прибрах бях възмутена от държането на адвоката на "Златарски"- г-н Кардашев- съпруг на директорката и споделих за всичко в bg.mamma- резултата е бил ,че на следващата среща в Комисията за защита от дискриминация, съм била обвинена от същия господин , че уронвам престижа на училището в МЕДИИТЕ. Може би този форум се счита от него за медии, ако имах възможност и някой журналист се заинтересува бих го описала в медиите. За всички заинтересувани ще ви уведомя за резултатите по делото като станат факт"

В допълнение ще ви кажа ,че Агенцията хо дискриминация е осъдила директорката на училището да се извини на ученичката , ще чакам с интерес да видя как ще го направи.
И след това което пускам тук , чакам да видя дали наново ще бъда обвинена в "уронване престижа на училището"
Теди

# 46
  • Мнения: 5
Уважаема Теди, разбирам огорчението Ви и съжалявам за това, което сте преживели, но вече сте разказали тази история по няколко пъти във всички възможни форуми. Моля Ви, не подценявайте тези, които използват интернет. За да се получи обективна картина, нужно е и други да споделят опита си.

# 47
  • Мнения: 62
Колкото по-голяма гласност се дава на гореописаното, толкова пове4е родители ще имат възможност да го про4етат и да го преценят!

# 48
Не познавам и не учим в училище Златарски, но не разбирам тази позиция горенаписаното е изпълнено с много негативни чуства.
Преместили сте си детето и продължете напред. Явно не може да забравите, което ме навежда на мисълта, че училището може без Вас, но май Вие не можете без него. Нещо като гроздето е кисело.
А горенаписаното ми прилича на кампания. Наистина подценявате потребителите на интернет, ако смятате че те градят мнението си по написаното във форумите.
Явно доста усилия сте положили да се жалите и по различни институции, които предполагам са взели отношение по случая.
Колкото и да сте огорчени, приемете че в живота не винаги става това което искате.

# 49
  • Мнения: 967
Мърморано, magnifier.... ако прочетете внимателно, ще видите, че не Теди е потърпевша, а само пренася поста от друго място и е позната на потърпевшите.

В който и друг форум да е написано, задължително мястото на изказването е и в темата за самото училище - не смятате ли?
Това е смисълът на понятието "гласност"! Още повече, щом вече има и решение на Агенцията по дискриминацията - явно доста са си позволили в това училище!

Каквото и да е нивото на обучение, не бива да се подминава злоупотребата със служебно полужение на гърба на което и да е дете. Директорката наистина трябва да си вземе бележка и да се държи по-професионално за вбъдеще!

Изобщо не познавам майката на детето, но може би така е по-добре - да не е вече там!

Magnifier,  не знам за европейски университет, който да има изискване за прием с IB диплома. По-скоро, откакто БГ е в Европейския съюз се кандидатства навсякъде по диплома и вероятно със сертификати за овладян език. Може би преди време е имало някакво значение!

# 50
  • Мнения: 5
Rila, IB не е изискване, а допълнителна квалификация, която може при общ успех над определено ниво (колко съществено зависи от университета) да улесни приема както в Европейски, така и в Американски университети. В някои даже се признават т.нар. "кредити" или преминати курсове от определени дисциплини. Известно ми е, че българските дипломи се признават в Европа.

# 51
А защо като няма никакво значение има наплив за IB newsm78
Без претенции, за точност, но в БГ в три училища може да се изучава IB и още 2-3 училища кандидатстват за акредитация-явно има нещо в тази диплома не мислите ли, Рила

# 52
  • Мнения: 967
Европейският университет, който аз съм завършила, нямаха никаква стойност! Изобщо не съм и чувала в Европа някой да им се "радва" на IB дипломите.
За Щатите - да.
Ако имате някаква информация, кои университети конкретно ги предпочитат IB дипломите - споделете я моля, би било интересно инфо за нашите деца! До сега смятах, че като сме в ЕС, са си изпели песента!

А в "Златарски" всички деца ли получават IB диплома?

# 53
  • Мнения: 3 479
А защо като няма никакво значение има наплив за IB newsm78

И аз това се чудя Laughing, обаче свят - широк, хора - всякакви Wink Оставам с впечатлението, че в България дипломите и сертификатите са издигнати в култ над уменията и способностите и малко ги третираме като вещи, да си ги имаме, защото някой ден може да потрябват newsm78

В момента мъжът ми сваля един филм по истински случай - Homeless to Harward, за едно бездомно момиче, което е завършило Харвард и в момента е много популярен мотивационен говорител. Обаче няма български субтитри. Гледайте го, мнооого е поучителен особено за амбициозни родители  Mr. Green

Сетих се още нещо и реших да си допълня мнението. Както е видно от началото на темата, преди ок. година и аз търсех мнение за тази гимназия. Тогава мъжът ми си направи труда да сравни резултатите на учениците от IB програмата със средните за училищата в света. Сравнението не е в полза на гимназия Златарски поне за математиката, за другите предмети съм забравила какво беше. Резултатите по математика на учениците от гимназия Златарски е под средният на получаващите тази диплома по света, което говори за лоша подготовка и навежда на въпроса: За какво му е на ученик такава диплома, която ще го представя с ниски резултати и говори за лоша подготовка? Това беше нашият главен аргумент против кандидатстването в тази гимназия.

Последна редакция: вт, 05 май 2009, 22:14 от (х)*Галя*

# 54
  • Мнения: 55
IB е програма за международен контрол на качеството на образованието по определени параметри. Не е само за 11-12 клас. Децата ми са учили в училище извън БГ , което беше сертифицирано от PYP program. (така се казва за по-малките ученици) Учителите ни там ходеха непрекъснато на международни обучения и всичките имаха нужната подготовка (и диплома), даваща им право да обучават по тази методика. Системата е организирана и работи перфектно, но ако се спазват правилата. Преподавателите са от изключителна важност. При текучеството на кадри в Златарски е ясно как е побългарена програмата.
Оценяването е международно и нисък IB резултат може по-скоро да ти навреди при кандидатстване в университет, отколкото да помогне.

# 55
  • Мнения: 11
Драга  "murmorana", може би това трябва да се случи на твоето дете, да разбият още в 9-ти клас представите му за добро , да се изгаврят с него без да е виновно за нищо, дете което има резултат 6.00 в успеха си, което е мечтало за реализация и успех в училище и което е привързано към класа си , да бъде изгонено от училището заради справедливите искания на родителите за добро образование и тогава ще те питам как ти би реагирала. Ако си замълчиш значи се обричаш на пораженческо отношение към всичко и заравяш главата си като щраус. Смятам че всеки трябва да се бори срещу неправдите и да ги афишира, а не да мълчи.

# 56
  • Мнения: 2 708
Уважаема магнифайър, не виждам нищо лошо от публикуването на този пост. Аз пък например си чета и пиша само в този форум, така че нямаше как да науча казаното и случилото се, ако не беше публикувано именно в този форум. Само не ми стана ясно, какъв е твоят проблем, че се публикува мнение за училище в темата, която се отнася за същото училище  newsm78

# 57
  • Мнения: 13 260
Аз също напоследък чета този форум, но напоследък вече се питам защо ли newsm78.
Интересувам се от това училище по ред причини за моето дете.
Прави ми впечатление не само в тази тема, а и в много други, че мненията обикновено са доста крайни- от твърдо "за" за някое училище до крайно отричане, рядко попадам на тема за дадено училище, които не са писани под влияние на емоции-което за мен не е обективна информация, която се надявах да намеря тук.
А и мисля че гласност и истина са две различни неща по форумите.
Всеки е свободен да пише каквото си иска, пък който го чете да си преценява, затова не одобрявам злостните нападки и постовете, в които прозира нетърпимост към чуждото мнение.


П.П. нещо се отплеснах, но ще хвърлям по едно око как се развива темата-мъжа ми ме бъзика, че ак съм отворила жълтия вестник да чета Joy

# 58
  • София
  • Мнения: 78
Здравейте,
преди година активно търсих информация за училището. Тогава направихме своя избор детето ми да учи в гимназия Златарски, въпреки, че още тогава имаше много негативни мнения.
Сега вече, като набрали някакъв "стаж" мога да пиша от личен опит.
Нито за миг не съжалявам за избора си. Нито аз, като родител, нито сина ми.
До 8 клас детето ми учеше в държавно училище и то така да се каже в едно от "престижните" в "престижен" квартал. Повярвайте ми разликата е огромна-Като отношение на учителите, като ангажираност на ученика, като среда.
 За мен водещото бе средата.
Всеки избира по различен критерий училището. За мен е важно да съм сигурна, че детето ми е под контрол, че знам със сигурност къде е, че виждам нивото му на подготовка .
 В училището непрекъснато се правят тестове, непрекъснато се проверяват знанията.
От както детето ми учи в училището, то се  промени в много положителен смисъл. Сякаш израстна, започна да се интересува от много неща.
 Синът ми е очарован от учителя си по латински език и често споделя за какво са говорили. Това , да разказва за някой учител до сега не се бе случвало. За мен бе голяма почуда и когато разбрах, че отскорошния му интерес към Атила се оказа, че е продиктуван от някакви занимания по ....IT . Споделям тези неща, защото това означава , че има някаква обща стратегия за това какво да се изучава , дори и в така наречените "не основни предмети". Понякога именно това са нещата, които впечатляват децата.
Исках да споделя с вас тези неща, а иначе всеки сам си прави преценка какво е добре за детето му. Моето се чувства добре и на "мястото си", а какво по добро от това!
Лично аз като родител не съм била притискана финансово. Каквото бе обявено като сума, това и платих. Не е имало някакви допълнителни такси или доплащания, както някъде четох. През учебната година имаше няколко предложения за екскурзии. Лично моето дете не пожела да отиде- просто приятелите му останаха тук. Не е имало някакъв натиск. Повечето деца от класа също не отидоха. Това си е лично решение и цените бяха като на екскурзия от който и да е тур оператор.
Ще се радвам ако на някой съм помогнала с впечатленията си!

Последна редакция: чт, 07 май 2009, 11:40 от Jana-Jan

# 59
Предстои ни кандидатстване, затова разгледах сайта на училището. Наистина са обявили доста вакантни места и то по основни предмети, като английски, бьлгарски, математика......
Някой дали има инфо за Меридиан 22. Обадих се, но една кака нещо мьнкаше, както за стипендийте, така и за преподавателите.

# 60
  • Мнения: 8
Аз съм доволна от училището и точно затова записахме и малката ни дъщеря в Златарски. Нека да не се залъгваме, истински професионалисти са. Аз самата съм филолог и е важно за мен децата ми да учат качествен английски език!! Преди Златарски малката ни дъщеря учеше с Света София, и от там сме също много доволни. 

# 61
За Васил Златарски мога да напиша много неща, поради факта, че съм прекара там достатъчно време и имам предостатъчно впечатления от това училище. Родителите няма какво да се залъгват, че е нещо специално, по-различно, по-добро и с каквото и да е ниво. Да, ако го сравнявате с някое от най-пропадналите квартални училища, сигурно ще изпъкне, но Златарски е училище, което не мога да похваля за нищо ... особено в момента. Имаше 2-3 учителя, които бяха добри, които си разбираха от работата и преподавата с желанието да научат децата на нещо. Но тези учители вече не са в училището... Sad От Златарски детето ви ще излезе не по-умно или по-образова и дисциплинирано, отколкото от което и да е друго училище. Всичкото това не го пиша, защото съм била изгонена, не са се отнасяли с уважени към мен или ред други причини, които повечето ще решат, че имама, за да оплювам "институцията", напротив, завършвах с 6,00 успех всичките години и преподавателите нямаха никакви оплаквания от мен, но ако някой иска детето му да научи неща - нека не го запсва в гимназията, защото всичко, което се пише за това училище са впечатленията от сайта му (в който няма почти нищо вярна, като цяло повечто неща са дори точно обратните, от това, което е обяснено там). Директорката на училището също не е кой знае какъв пример за подръжание - отива на работното си място само, когато трябва да си "обере" парите, или когато трябва да поговори с някой загрижен родител, който е искал да отпише детето си от гимназията и да й "спре финансите за нови коли и парцалки от моловете". Горе-долу това е положението в това училище - мога да пиша още много неща за него, но не знам дали има смисъл да продължавам... децата го хвалят, защото ... малко са тези, коит онаистина искат да учат и в Златарски те имат идеалните препоставки да не го правят, да не учат и да не се занимават сериозно с училищната дейност ... Логично е щом можеш да ходиш на училище и не е нужно да полагаш почти никакви усилия, за да изкараш поне 5, да хвалиш мястото на което си пред родителти си, не смятате ли. За учителите и директорката, смятам, че не е нужно да споменавам, че само ще хвалята мястото... Но истината е съвсем разлина, ако искате ми вярвайте - ако не - то си е ваш избор, харчете си парите, живейте си в заблуда, че детето ви ще научи каквото и да било и животът ще ви се струва много по-лесен и хубав... но за жалост истината не е такава. Приятен ден, съжаляам ако съм разстроила някого или коренно съм променила мнението ви за гимназията - но нещата наистина стоят така. Simple Smile

# 62
  • Мнения: 50
 Моите впечатления са, че училището не е лошо, предимно е за чужденци, защото системата е ориентирана към говорене на чужд ез. през цялото време.
 Имам и критика: няма мн. индивидуален подход, не наблягат към подобряване на слабостите- т.е. всички пишат по 1 задание, по което най-мн. се набляга в урока. Може би се цели уеднаквяване.
 За таксите не зная.

# 63
  • Мнения: 50
Някой дали има инфо за Меридиан 22. Обадих се, но една кака нещо мьнкаше, както за стипендийте, така и за преподавателите.
. То също е с International Baccalaureate. 

# 64
  • Мнения: 411
Може ли малко актеална информация. След неуспех в Американския колеж на щерката сега се замисляме за "Златарски".
Моля за мнение на ИСТИНСКИ родители или ученици в Златарски. Повярвайте служители на училищено, личат си Ваши тепостове.

# 65
  • Мнения: 2
Някой може ли да сподели актуално мнение за Златарски ?

# 66
  • Мнения: 4
Здравейтееее! Simple Smile  Аз съм на 15 години и сега завършвам 8клас. Реших да се преместя в Златарски.. дори вече попълних формуляри за преместване, но съм много притеснена тъй като тази година сроцхните оценки са ми отвратителни в сравнение с предишните години, през които съм имала само 6-ци и тук там някоя 5-ца ! Не съм чела всички коментари, но видях, че има доста лоши отзиви.. Въпреки това аз мисля, че това училище ще ми даде един добър "старт в живота" иииииии много, наистина много се надявам да успея, въпреки лошите оценки в момента! Sad

# 67
  • София
  • Мнения: 320
Christianna -не знаех , че има прием след 8 ми клас. С изпит ли ще кандидатстваш или само по документи, успех и др?

Обучението и подготовката в Златарски е много добра, но зависи какви са ти целите за в бъдеще...

Успех ти желая и да се похвалиш!

# 68
  • Мнения: 4
Амиии честно казано съм много мутивирана, искам да успея и съм готова да уча много усилено във В. Златарски, стига да ме приемат! Ще тряба да мина някакви изпити... не знам точно какви, тъй като все още не съм информирана и всеки момент очаквам да се свържат с мен, за да ми кажат кога, къде, какво...  newsm78 .. Преди няколко дни изпратих оценките си от 1-ви срок, тъй като те ми искаха срочни и годишни, но ние все още не сме завършили и няма как да им ги изпратя. Е, все пак ги ориентирах какви ще са г/д... Притеснява ме това, че сега ще се разглеждат от комисия и ще преценят дали да ми дадът шанс, но дадените оценки не са ми кой знае колко хубави поради една или друга причина. Яд ме е, че може дори да не ми дадът шанс да покажа какво мога заради тези оценки, които според мен нищо не означават.. Надявам се въпреки всичко да ми дадът някакъв изпит и ако го взема-влизам, ако не-не.. Според мен така е най-правилно, но............  Cry Cry

# 69
  • Мнения: 4
Между другото някой знае ли къде мога да намеря онлайн тестове или изпити по английски, които могат да ми помогнат за този който евентуално ще ми дадът? Аз си намерих доста, но всички са под формата на тестове( A,B or C) и са твърде лесни.. Благодаря ви Simple Smile

# 70
  • Мнения: 187
Много хубав празник направи училището по повод изпращането на абитюриентите-дипломанти! Облечени в тоги и шапки - децата бяха много хубави и щастливи,  покрай тях и ние родителите  се радвахме  Laughing! Поздравявам училищното ръководство за отличната организация!

# 71
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Между другото някой знае ли къде мога да намеря онлайн тестове или изпити по английски, които могат да ми помогнат за този който евентуално ще ми дадът? Аз си намерих доста, но всички са под формата на тестове( A,B or C) и са твърде лесни.. Благодаря ви Simple Smile

Не знам дали ще ти дадЪт тестове, още повече трудни... Успех!

# 72
  • Мнения: 4
Хаха... и все пак благодаря за поправката Simple Smile

# 73
  • Мнения: 3
Пиша на всички, които се интересуват за тази гимназия от личен опит- така че това е 100% истина- гаранция!!!!
Не ходете там нито да учите, нито да работите, защото директорката с нейната свита ще Ви вземе парите и труда,а в замяна ще получите... измама и разочарование!!! При тях всичко е елегантна поза и двойно счетоводство, което е добре измислено и прикрито! Жалко, че съществуват такива училища... Но така е, защото всички мълчат и си траят- пуска на учителите и персонала малко по-големи парички и ... хората си траят, а те мамят и унижават нечовешки! Сами може да сметните колко печели директорката и дечицата и ( като видите годишната такса и я умножите по 3 паралеки по 25 човека по 8, 9 10 класове, като IB прогламта, т.е. 11 и 12 клас е двойна таксата -в евро, разбира се! ( Като тази програма е абсолютна порнография и измислица)- ако детето Ви е умно и не мързеливо, просто го запишете в най- обикновенно училище с език и шансовете му да учи в чужбна са големи...
Нищо, рано или късно ще им видят сметката... А защо не се поинтересувате колко е топло в стаите през зимата...? Или Директорката и свитата и дали си плащат редовно и почтенно данъците...? А дали се среща винаги с родителите и учениците при нужда...? А как се държи с подчинените си и колко често изпада в истерии...? А дали като си тръгне някой преподавател ( те май добрите всички напуснаха) или служител му изплаща всички дължими обезщетения, осигуровки и данъци...? А дали езка се учи както трябва...? А какво вършат преподаватели и служители в почивните дни или след работното време, и дали се заплаща...? Жалко за добрите хора, които бяха там и бяха недооценени, но добре е, че си трътнаха- сигурно сти видели какво текучество има там...? Просто на преподавателите от СУ им подхвъля трохи, и те стоят, а как ги унижава и използва! Просто така се получава, че там учат деца на "извесни и богати" личности, но явно на тях така им изнася на уж да ги учат, а и да ги мамят, и всичко е прикрито с много фалш и лицемерие и ниско качесво...
Със сигурност има кой да толерира директорката, но това не може да продължава безкрайно..., а някои си мислят( които не я познават добре и дъщеря и) колко е мила, щедра, състрадателна...
 Сами си решавайте!!!, ако Ви харесва така...

# 74
  • Мнения: 50
 Мога да кажа, че поначало в частните училища директорите са финансови мениджъри, а не педагози или разбиращи от човешки ресурси. Единственото, което те крепи на поста "Учител в частно училище", е по-голямата заплата (като тази в частните училища се равнява малко над средната за страната), но и това понякога не значи кой знае колко, ако по незнайни причини ти я бавят с месеци или нервите ти вече не издържат. 

# 75
  • Мнения: 7
Първо да кажа - който иска да получи повече информация от момче 10 клас, което е било в Златарски 2 години - моля да пише директно на muhumorko@abv.bg

А иначе за останалите мога да кажа само две думи - Не си позволявайте, просто не го правете и не пращайте децата си в Златарски, защото мозъците им ще бъдат промити и е най-вероятно да завършат наркомани или проститутки, ако имат възможността. Защото "елита", който се намира в Златарски е нищо повече от това.

В гимназията е страшно студено, условията са покъртителни, не смятам, че да лепиш прозорците с хартиено тиксо, за да не ти е студено през зимата е много удачен вариант при УЖАСНО високи такси. Супер разочарован съм от това, че отидох там. А и не смейте всъщност да казвате нещо против това, защото както няколко ученици вече са разбрали - ако майка/баща му

Квалифицирани преподаватели? Когато напуснах разбрах, че учителката, която ми е давала основите на английския език в 8 клас е нямала дори филологическо образование. Това нормално ли е? (добре, че тогава ходих на допълнителни уроци във Фарос, за да завършва 8 клас поне с някакви знания)

От 8 до 10 клас е ПЪЛНА ЗАГУБА да се ходи в тази гимназия. 11 и 12 клас, когато е IB програмата - боже, такова отношение от учителите и толкова смахнати учители.. просто.. не знам, под всякаква критика.. под всякаква критика..

Куцо, кьораво и сакато влиза в тази гимназия, само това ви казвам.

Просто станах свидетел за това как двама ученика от 11 клас са си стрили нещо на чина и са си го дръпнали пред учителка някакава и единственото, което великата г-жа Кардашева (собственичката на училището) е направила е просто да им вдигне таксите.. ама защо ли да не го направи, когато само тя си слага външна изолация на кабинета, а цялото училище отвън стои необядисано и неподдържано...

И да, жената прави милиони, обаче не може да осигури нормални условия за учене.. Такъв студ съм брал в Златарски, че когато видях климатик в новото ми училище просто се почувствах като в 5 звезден хотел...

# 76
  • Мнения: 109
Първо да кажа - който иска да получи повече информация от момче 10 клас, което е било в Златарски 2 години - моля да пише директно на muhumorko@abv.bg

А иначе за останалите мога да кажа само две думи - Не си позволявайте, просто не го правете и не пращайте децата си в Златарски, защото мозъците им ще бъдат промити и е най-вероятно да завършат наркомани или проститутки, ако имат възможността. Защото "елита", който се намира в Златарски е нищо повече от това.

В гимназията е страшно студено, условията са покъртителни, не смятам, че да лепиш прозорците с хартиено тиксо, за да не ти е студено през зимата е много удачен вариант при УЖАСНО високи такси. Супер разочарован съм от това, че отидох там. А и не смейте всъщност да казвате нещо против това, защото както няколко ученици вече са разбрали - ако майка/баща му

Квалифицирани преподаватели? Когато напуснах разбрах, че учителката, която ми е давала основите на английския език в 8 клас е нямала дори филологическо образование. Това нормално ли е? (добре, че тогава ходих на допълнителни уроци във Фарос, за да завършва 8 клас поне с някакви знания)

От 8 до 10 клас е ПЪЛНА ЗАГУБА да се ходи в тази гимназия. 11 и 12 клас, когато е IB програмата - боже, такова отношение от учителите и толкова смахнати учители.. просто.. не знам, под всякаква критика.. под всякаква критика..

Куцо, кьораво и сакато влиза в тази гимназия, само това ви казвам.

Просто станах свидетел за това как двама ученика от 11 клас са си стрили нещо на чина и са си го дръпнали пред учителка някакава и единственото, което великата г-жа Кардашева (собственичката на училището) е направила е просто да им вдигне таксите.. ама защо ли да не го направи, когато само тя си слага външна изолация на кабинета, а цялото училище отвън стои необядисано и неподдържано...

И да, жената прави милиони, обаче не може да осигури нормални условия за учене.. Такъв студ съм брал в Златарски, че когато видях климатик в новото ми училище просто се почувствах като в 5 звезден хотел...



Здравей Muhumorko!

От поста ти се разбира единствено, че със сигурност си много обиден от нещо, но не става ясно защо. Когато човек пише или говори в състояние на афект, казва много излишни неща, които отклоняват от темата и в повечето случаи виновен излиза самият той.
Имайки впредвид написаното от теб, че не гонят от това у-ще (което си е самата истина- преди 3 години един ученик псуваше учителката си по английски, защото му поискала домашната работа и после..... нищо ), защо ти си напуснал- изгонили ли са те или сам си тръгнал?!
Това за хартиеното тиксо е вярно, че духа от даграмата също- не е вярно обаче, че е сташен студ.
 Това за учителката по английски е вярно, което обаче не я прави по-лош специалист от останалите- при нас проблема беше по- скоро с истерията, в която изпадаше, а не лошо преподаване или слаба подготовка!
Ако в момента си 10 клас, откъде имаш толкова пълни впечатления върху учителите от IB програмата- поне допреди 2 години те бяха в отделна сграда и преподаваха предимно на 11 и 12 клас?! Истина е обаче, че голяма част от тях напуснаха след първата година на моето дете в IB програмата и беше доста неприятно, но не бих казала, че новодошлите са чак толкова зле.
Дали жената прави милиони не знам, не съм й ги броила, но че нямаше щори по наше време и докато пишеха с едната ръка, с другата си закриваха лицето никому не е тайна!
Така че Muhumorko, премисли си нещата още веднъж и ако имаш желание ни кажи какви са реалните проблеми в момента, защото аз имам по- малко дете и всяка информация за развитието на училището би ми била много полезна- както на мен, така и на останалите родители

# 77
  • Мнения: 40 840
Винаги съм мислела, че едно частно училище може да е на ниво само, ако напливът е доста по-голям от бройката на приетите и децата се пресяват. Ако се приема всяко дете, което си плаща, нещата стават чисто комерсиални и за ниво не може да се говори. Видях как представители на подобни училища обикалят като лешояди около АК в дена на изпита и раздават брошури. Един вид "Ако не ви вземат тук, при нас винаги сте добре дошли". Което значи, че не само събират отпаднали деца, а и сами се натискат за тях. А това е показателно. Прочетох и написаното тук (и между редовете) и, честно казано, никога не би ми и хрумнало да запиша детето си в такова училище. Както не би ми хрумнало например да препоръчам някой да вземе висше образование в "Каспичанския филиал на Трънския университет". На такова място може да се вземе само диплома за ВИШУ, но нищо повече. И с гимназията ще да е така.

# 78
  • Мнения: 3 479
Според мен преди три години кандидатите бяха повече от местата, но ние решихме, че синът ни няма да кандидатства там. Още тогава мъжът ми беше проверил резултатите на учениците им от IB програмите сравнени със средноевропейските - по-ниски бяха.
Сега не знам как е.

# 79
  • Мнения: 7



Здравей Muhumorko!

От поста ти се разбира единствено, че със сигурност си много обиден от нещо, но не става ясно защо. Когато човек пише или говори в състояние на афект, казва много излишни неща, които отклоняват от темата и в повечето случаи виновен излиза самият той.
Имайки впредвид написаното от теб, че не гонят от това у-ще (което си е самата истина- преди 3 години един ученик псуваше учителката си по английски, защото му поискала домашната работа и после..... нищо ), защо ти си напуснал- изгонили ли са те или сам си тръгнал?!
Това за хартиеното тиксо е вярно, че духа от даграмата също- не е вярно обаче, че е сташен студ.
 Това за учителката по английски е вярно, което обаче не я прави по-лош специалист от останалите- при нас проблема беше по- скоро с истерията, в която изпадаше, а не лошо преподаване или слаба подготовка!
Ако в момента си 10 клас, откъде имаш толкова пълни впечатления върху учителите от IB програмата- поне допреди 2 години те бяха в отделна сграда и преподаваха предимно на 11 и 12 клас?! Истина е обаче, че голяма част от тях напуснаха след първата година на моето дете в IB програмата и беше доста неприятно, но не бих казала, че новодошлите са чак толкова зле.
Дали жената прави милиони не знам, не съм й ги броила, но че нямаше щори по наше време и докато пишеха с едната ръка, с другата си закриваха лицето никому не е тайна!
Така че Muhumorko, премисли си нещата още веднъж и ако имаш желание ни кажи какви са реалните проблеми в момента, защото аз имам по- малко дете и всяка информация за развитието на училището би ми била много полезна- както на мен, така и на останалите родители


Здравейте!
Да, наистина - афектиран съм, но просто защото тази тема е толкова лична за мен. Аз напуснах по мое собствено желание, защото осъзнах, че не си заслужава да продължавам в Златарски.

Когато говорих с някои преподаватели за това, че ще се местя в друго училище, репликите им бяха, че ще проваля бъдещето и това което те ме съветваха е да не обръщам внимание на некачествените хора в гимназията, които просто разваляха картинката на "голяма конкуренция и подбрани ученици на гимназията". Некачествени хора има навсякъде, не казвам, че на други места е цветущо, но постоянното натякване, че сме "избрани" всъщност ме дразнеше, защото виждах как хора положили неуспешно и на 100 място и на двата приемни изпита бяха сред първите записани за гимназията..

За истерията на въпросната учителка - изключително права сте.. Това беше един от проблемите, но искам да ви кажа, че съдейки по моите съученици с които бях една година в 9 клас и които бяха нейни ученици в 8 клас.. резултатите не бяха кой-знае колко добри и хората не бяха особено добри по английски. Но нека приемем и че това зависи от самите ученици.

Добрите учители от IB програмата са напуснали гимназията и може би имате предвид тях и имам възможността да бъде ученик на много от тях в новото училище, в което се преместих (не искам да звучи като реклама, но съм в Меридиан 22, където също има IB вече). Впечатленията ми за техните заместници от Златарски, които преподават в IB-то там са просто защото съм имал и часове с тях и много добре знам каква е подготовката (невзети часове, ниски оценки на 50% от учениците и т.н.)

По този повод искам да кажа, че познавам момчето, което миналата година изкара 41 точки на IB изпитите в Златарски и мога да кажа, че това се дължи на допълнителните уроци, които е взимал извън гимназията.

Сегашните проблеми на Златарски (основните поне за мен) е, че богати хора и техните деца намират мястото си уж в елитната гимназия без проблеми и на въпросните деца им е позволено да изразяват себе си дали чрез псувайки учителите си или чрез дрогиране в часовете и тоалетните. Това едно на ръка. От друга страна - училището е организирано доста зле. Учители и управници на гимназията стават единствено приближени на семейство Кардашеви и буквално стават техни протежета.

Проблемът е и друг между другото - може да е само слух, но при напускането на ученици (това поне е сигурно) Златарски НЕ ДАВА УЧЕБЕН ПЛАН. Това е задължение на всяко училище и без подобен план е трудно преместването в друго, но има подозрения не само от мен, но и от други хора, че Златарски НЯМАТ одобрен от МОН учебен план и получаването на българска диплома и IB  диплома на едно е.. нека кажем леко незаконно.

Напливът за гимназията е задоволителен, но всеки който има желание вместо да плаща нормалната такса от 2700 EUR в 8 клас, да плаща 5500 EUR, че и повече, е добре дошъл.

Това беше което му уби желанието да бъда в това училище.. и просто отидох в друго, в което има малко хора, ама поне мога да кажа, че всички имат желание да се развиват.. а в Златарски трябваше да си затворя очите, за да преживея някак си още 3 години...

# 80
  • Мнения: 411
здравейте мисля че опитът ми ще е полезен за родителите на кандидатстващи деца за това го споделям.

Преди година имах 7-класничка и тогава правих голямо проучване за това училище.

Родителите на познати, чийто деца са там- се скъсваха да го хвалят.
Отлична подготовка.. подбрани деца... елитна среда.......

Е и мойта щерка кандидатства и беше приета с много висок бал. С радост е записах.

Знаете, че там изпитите са преди тези в редовната кампания. Имат 2 дати за изпити и 2 варианта за записване.  Крайния срок за записване също е преди резултатите за държавните гимназии.

След като излязоха вторите класирания за "Златарски" отидох на място да проверя какво е нивото на приетите деца. Изнесени бяха във фоайето на училището таблата с резултатите от изпитите и оценките от дипломите.

С ужас видях, че ВСИЧКИ, които са изкарали 3 на изпитите и имат 3 по предметите БЕЛ и МАТ в дипломата са приети. Главният счетоводител, който стоеше на пост пред стойките с резултатите не ми позволи да ги снимам.

Разбирате че отписах детето си от това "елитно" училище на "подбрани" деца, със съответната финансова загуба /при отписване се задържа % от внесените пари за първа вноска/.

Последна редакция: пн, 02 май 2011, 13:56 от kessy

# 81
  • Мнения: 7
^ Това е толкова вярно.

По този повод мога да кажа, че се води, че има изискване за прием в IB програмата и то е балът ти да е по-висок от 4.50, когато се полага входният изпит за програмата..

НИЩО ПОДОБНО - само тези, които въобще не бяха правили приемния изпит за IB не бяха влезли в IB. Хора с 3 на теста по английски, който е на нивото, което са учили цяла година, влязоха в програмата и в момента са 11 клас и учат по IB системата.

В желанието си да печелят повече пари Златарски сами си потъпкват реномето на "елитно" училище.

# 82
  • Мнения: 40 840
То няма какво да се обсъжда. Има само едно наистина елитно платено училище от такъв вид в България и то е АК София. Другите са само институции за осребряване на родителски амбиции и суета.

# 83
  • Мнения: 143
Не, има две училища - АК и ААУ, което специално за мен е в пъти по-добро от АК.

# 84
  • Мнения: 40 840
Това ААУ е толкова безобразно скъпо, че на практика е екзотика. Колко деца българчета има в един випуск там?
А и какво значи чак пък "пъти по-добро"? Че децата излизат с висше образование? Че Оксбридж и Бръшляновата лига се редят на опашка и кандидатстват за да приемат децата? Или какво? Това с "пъти по-добро" са спекулации. Все пак и децата си имат капацитет и могат да научат краен обем знания.

Иначе съм чувала за ААУ и вярвам, че е супер училище, но нищо повече не знам и не съм и търсила да науча.

# 85
  • Мнения: 7
Американски колеж елитно училище? Само мога да се изсмея едно хубаво, като чуя подобно нещо. По-големи наркомани от там няма.. и тези наркомани, които не влязат там са в Златарски.

Да, може да им е по-строга подготовката и т.н., ама моля ви се.. в АК също не са подбрани.. там са същите деца, чиито родители имат купища пари и са платили едва ли не два пъти таксата за една година, понеже децата им са ходили на частни уроци при бивши учителки от Американския колеж, които имат връзка с проверителите и изтикват учениците си по-напред в списъците с приетите.. Wink

# 86
  • Мнения: 40 840
Американски колеж елитно училище? Само мога да се изсмея едно хубаво, като чуя подобно нещо. По-големи наркомани от там няма.. и тези наркомани, които не влязат там са в Златарски.

Да, може да им е по-строга подготовката и т.н., ама моля ви се.. в АК също не са подбрани.. там са същите деца, чиито родители имат купища пари и са платили едва ли не два пъти таксата за една година, понеже децата им са ходили на частни уроци при бивши учителки от Американския колеж, които имат връзка с проверителите и изтикват учениците си по-напред в списъците с приетите.. Wink

Е, Мухоморко, тук малко се пооля вече. В АК все пак се влиза с много сериозен изпит и само тази година и отчасти миналата кандидатите бяха по-малко.
А това с връзките е смешно. Тази година (както стана дума в други теми) децата по първите места са все от СМГ, влезли без никакви уроци. И моята щерка влезе без нито един урок. Как пък учителите не избутаха своите протежета пред тези деца? Wink

Последна редакция: пн, 02 май 2011, 18:54 от Черна станция

# 87
  • Мнения: 7
ам.. да ви кажа, аз когато кандидатствах за АК бях на 100но място и имах възможността да вляза на по-високата такса, нищо че пред мен имаше 40 човека..

А относно това кой влиза - не отричам, че наистина има много силни ученици там и то от СМГ (главно), но ЛИЧНО АЗ познавам момиче, чиято леля работи в Американския колеж и някак си магически от 51 място беше станала на 50 място. Причината за това беше, че родителите й не искаха да плащат високата такса и единственото условие при което тя щеше да остане там беше да е на ниската такса. А 50 място си беше вече на по-ниската такса.. И после не ставало с връзки?

Така че и там са връзкари, просто някои наистина имат късмет да влязат и без въпросната помощ от учителки от АК ; )

# 88
  • Мнения: 40 840
ам.. да ви кажа, аз когато кандидатствах за АК бях на 100но място и имах възможността да вляза на по-високата такса, нищо че пред мен имаше 40 човека..

А относно това кой влиза - не отричам, че наистина има много силни ученици там и то от СМГ (главно), но ЛИЧНО АЗ познавам момиче, чиято леля работи в Американския колеж и някак си магически от 51 място беше станала на 50 място. Причината за това беше, че родителите й не искаха да плащат високата такса и единственото условие при което тя щеше да остане там беше да е на ниската такса. А 50 място си беше вече на по-ниската такса.. И после не ставало с връзки?

Така че и там са връзкари, просто някои наистина имат късмет да влязат и без въпросната помощ от учителки от АК ; )



Магията със скока от 51-во място на 50-о става само по един начин - някой от 50-те класирани по-напред се отказва. Доколкото знам, случва се непрекъснато. Иначе как могат да изгонят прието дете без скандал?

# 89
  • Мнения: 7
^ Официалното е било направено размяна в деня тогава и е съобщено, че е направена грешка в списъците и са сбъркали реда на някои кандидати Wink И така...

Това не е темата тук обаче, така че все едно... Общо взето от платените училища в България трябва да се избере най-малко лошото от всичките.. дали ще бъдат учители или среда все нещо не е наред..




# 90
  • Мнения: 3
искам да отговоря на NeliTom:
-"Глупавичкото ми"-аз изобщо не съм учител!
А там и заплатите не са високи, а и" не ги бавят" и изобщо никой нищо не го крепи - в гимназия Златарски, просто там обучението и атмосферата са: ужасни- от личен опит го споделям, а какъв съм бил там- няма значение!
Важното е:да не се записват  децата да учат в гимназията и да не кандидатстват там преподаватели да работят, защото Директорката и нейната дъщеря са некоректни, невъзпитани и нелюбезни персони, заедно с техните приближени- икономическия директор...!
Просто Ви предупреждавам, за да не се разочаровате!!! Laughing
А и директорката никакъв мениджър не е-най- обикновена учителка е била в класическата гимназия!
Всички готини учители и персонал напуснаха, ама не поради тези причини, които споменаваш!

# 91
  • Мнения: 13 260
За АК мисля че от две години отпадна това класиране, което влияе на таксите, сега можеш да кандидатстваш за социална стипендия, но е по-трудно отколкото данъчна ревизия, доколкото съм чувала от познати.

# 92
  • Мнения: 3
Абсолютно съм съгласна с Muhumorko!
Пълната истина казва!
Проверено от опит!

# 93
  • Мнения: 363
Темата, многооо е замряла.

Ако, има по скорошна информация за училището, моля споделете Grinning
Ниво на обучение, дисциплина, отношение деца=>учители=.родители

Не мога да си обясня защо нямам много информация за училището newsm78

# 94
  • София
  • Мнения: 285
И аз да повдигна темата, ако някой има актуална информация, ще съм благодарна да сподели.

# 95
  • Мнения: 363
не знам, защо никой не иска да споделя, но тази статия вярна ли или е реклама newsm78

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1074052

# 96
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
не знам, защо никой не иска да споделя, но тази статия вярна ли или е реклама newsm78

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1074052

Не мога да оборя всички твърдения, но повечето са подвеждащи.
Ето едно:

"Завършилите получават две дипломи: българска за средно образование и международна IB."

Не всички завършили, а само тези, които доплатят за обучение по тази програма. Сумата е солидна, но не бих могла да я цитирам. Освен това, само фактът, че си учил по тази програма не е достатъчен, за да продължиш в престижен университет Naughty
Трябва много висок резултат от изпита, който следва.

# 97
  • Мнения: 146
През последните години няма информация за това училище.
Моля , ако има родители или ученици от това училище да споделят впечатление

# 98
  • Мнения: 1 011
Аз лично нямам опит от първа ръка, нито от втора - не познавам бивши или настоящи ученици или преподаватели, но ето какво намерих в bgrabotodatel.com:

Анонимен бивш служител
28.07.2016


"Напуснах гимназията по собствено желание след повече от 10 години работа като преподавател. През тези 10 години не бях осигуряван на пълна работна заплата. След проверка на Инспекция по труда през 2011, започнаха да ни плащат част от парите по граждански договори.
Част от заплатата се изплаща във ваучери, които за капак често се забавят. Всички учители разполагат с 40 дни годишен платен отпуск при полагащи се 48 според закона. Задълженията на всеки учител се увеличават многократно през годината, без това да дава отражение на заплащането. При напускането ми не ми изплатиха дължимата сума за последния изработен месец в продължение на 2 месеца. За съжаление това е редовна практика, като на някои бивши колеги изобщо не е било изплатено дължимото.
Работното време е от 7:30 до 16:30., но може и да се удължи без предварително предупреждение, ако се появи нещо непредвидено. Часове има от 8:00 до към 14:10. Това, обаче, не означава, че след часовете можете да си подготвите материала за следващия ден, тъй като почти всеки ден има планьорка или съвет. Отделно от това има 4 родителски срещи и 3 или 4 информационни срещи през годината, които продължават до към 19:30-20:00. Има редовни часове в дните на матурите, а тази година беше така и на 25 май, въпреки че беше обявен за неучебен ден. Нормативът често надвишава стандартния. Имал съм по 24 часа седмично, а колеги са имали и повече. Летен отпуск се разрешава от 15.07 най-късно до 22.08. От 22.08 до 15.09, освен нормалните учителски задължения, включващи учебници, документация и класна стая, от учителите се изисква и да боядисват, да участват в ремонтни дейности и да чистят двора. Няма значение, че говорим за частно училище, разполагащо с доста по-голям бюджет от държавните.
Дребен детайл е, че за учителите няма даже и кафе машина в учителската стая (беше ни забранено да съберем пари и да си купим такава), а в лавката на училището, която е далеч от евтина, (също собственост на семейство Кардашеви) няма намаление за персонала.
Единственото положително нещо бяха колегите, но това се промени през последната година, когато имаше масови напускания (може би 15-20 души от юли 2015 до юли 2016). Причина за това, освен вече изброените, беше и назначаването на двама нови заместник-директори, които не умеят да работят с хора.
Като цяло работната атмосфера е стресираща. Служителите изпитват непрестанен страх от "госпожата" (госпожа Кардашева), дъщеря й и сина й. Всички решения се взимат единствено и само от Кардашева и никой друг не смее да поеме каквато и да било отговорност. Гледа се с лошо око на всякакви самосиндикални събирания на колектива извън работно време от опасения да не се заформи някакъв вид "синдикат". След подобно събиране по случай изпращане на няпускащи колеги, за което ръководството беше разбрало от профил в социалните мрежи, последваха разпити и заплахи за уволнение на присъствалите служители, тъй като те били "на страната на предателите" (цитирам буквално и без преувеличение). На учителите се гледа като даденост.
Надявам се да съм бил полезен. "

Коректност кандидат за работа
28.06.2017


"Не ми се искаше да вярвам на написаното по-долу и реших да подам кандидатурата си за преподавател в гимназията края на м. юни 2017г. Първо ми направи впечатление огромния брой обяви за работа в джобс.бг, които са публикували за учители по различни дисциплини - английски език, математика, биология, физика, др., както и обявения широк за България диапазон на заплащане 1000 до 1500лв. бруто. Поканиха ме на интервю и въпреки обедния час на пик горещина, приех да се явя. С 20 мин. закъснение зам. директора /мъж/ ме прие. Видимо поведението му издаваше, че не се е задълбочил много в моето СV и бързо премина към целта на интервюто си - да ме покани да изнеса открит урок. Явно това е практика и в други частни училища, като например британското училище в кв. Витоша, където ми предложиха същото. Представете си колко освежително им идва в края на годината да влязат кадърни, старателни преподаватели в класните им стаи и да изнесат едни блестящи уроци. И всичко това без пукната пара. А не дай боже да сте малко некадърен или притеснителен, то много лесно заплатата ви ще падне на минималното ниво, а предполагам по-кадърния колега, който преди това е преподавал същия предмет в училището няма да бъде с продължен договор. Останах с впечатление, че дипломи и трудов стаж не важат за управата на това училище. Училището не е на най-удобното и комуникативно място в София. Докато чаках в чакалнята /зоната на рецепция/ видях как по време на учебен час преподавател слезе с ученик, за да се обясни на офис служител, че се налага същия този ученик да си тръгне /може би му е станало лошо, и в същото време го чакаше брат му/. Не ми се иска да вярвам, че е възможно преподавател да пропуска часа си за такъв инцидент. Успех на всички, които продължават да искат да работят и живеят в България! "

и най-пресният коментар:
Анонимен бивш служител
01.07.2020


"Мнението ми отразява положението там преди няколко години. От колеги, които още работят там зная, че сега е по-зле. Хубавите неща: приятни, добри колеги (повечето от които напуснаха вече). Аз лично пазя добри спомени за училището, само поради приятелствата, които изградих там. Това е изключително неприятно място за работа, затова и текучеството от 2016 насам е голямо. Натоварването е огромно, отношението отвратително. Обещаните в обявите за работа заплати са брутни, но това не значи "основна заплата". Никой там не беше осигурен на това, което получава. Размера заплатата ти всеки месец зависи от благоволението на "госпожата", без значение какво си вършил - от миене на подове и чистене на прозорци, до проверка на изпити и писане на вътрешни компоненти за IB. Моята заплата за последните два поредни месеца беше с разлика около 60%, след като обявих, че напускам вече нямаше смисъл да ми се плаща изработеното. Колеги, които излизаха в болничен оставаха без пари, защото по време на болничен оставаш на мизерното, на което те осигуряват. Познавам колеги, които след операции идваха на работа, защото не можеха да си позволят да си останат вкъщи докато се възстановят. Размера на отпускът ти също е въпрос на благоволение, с мъка се излиза в платен годишен отпуск, винаги се оказва, че имаш по-малко дни, отпуск се излиза срещу куп подписи и документи. Разбираш кога можеш да излезеш в отпуск в средата на юли, т.е. нямаш право да планираш почивката си. Лично служителя във финансов отдел ми е отказвал да ми съобщи размера на оставащия ми отпуск, защото "нямала право да казва". Не познавам учител, който е напуснал и е останал с добри чувства към това място, познавам повече от 40 напуснали. Оставащите на работа там нямат право да контактуват с напусналите. Спомням си един "разпит до стената" на служители, позволили си да прекарат една вечер с бивши колеги. Собствениците са абсолютно безскрупулни хора, които миналата година си позволиха да сменят предмет в IB профила на ученици от 12 клас от химия на инфомационни технологии. За тези, които не разбират какво означава това: да съсипеш плановете на децата за кандидатстване и да ги принудиш да усвоят за една година материал, който се изучава 2 години. Това, за да спестиш хонорара на учител по химия. Знам и за това как деца от 10 клас нямаха възможност да се явят на IGCSE изпит по каквото бяха се готвили една година, и съответства на плановете им. Знам и за случаи със съзнателно приемане на неадекватно от гледна точка на подготовка дете в 11 клас на IB, с идеята (споделена с ехиден смях) да го накараш да повтаря 11 клас и да "му вземем парите за 3 години". Училището е бледа останка от това, което беше преди години. Учителите там са възприемани като "женорята", необходим враг, малоумни хора, които не могат да четат разпоредби и закони, и да си търсят правата. . Нямах намерение да публикувам мнение, но в последната седмица няколко млади хора ме питаха дали си струва да идат там, явно пак са напускали списък с обяви за работа. Няколко родители на деца ме питаха дали са верни някои слухове, които чуват за това място, и ме питаха "защо не ги пишете тия неща, та да не се лъжат хората". Публикувам анонимно, за да си спестя въпроси от деца и родители с които работя сега. Коментара ми е абсолютно разпознаваем за бивши колеги, не се и стремя към обратното Simple Smile. Не препоръчвам това място на никого. "

# 99
  • Мнения: 1
През последните години няма информация за това училище.
Моля , ако има родители или ученици от това училище да споделят впечатление
Здравейте, пиша от името на възпитаник на гимназията. Бих искал да споделя своите наблюдения.
Като цяло има доста компетентни учители, които с удоволствие работят с нас, но разбира се има и изключения. Много от съучениците ми ходят на уроци, което за мен е неприемливо, взимайки предвид таксата, която се плаща. Не казвам, че проблемът е в учителите, липсата на мотивация на някои ученици също е факт.
Контрастно на отдадеността на учителите е неорганизацията, кипяща с пълни сили. Не е рядкост в последния момент да се разбират предстоящи дейности- пробни матури, срокове за разни дългосрочни проекти. Една от годините, в която бях там, учебната ни програма се смени над 10 пъти. Липсата на организация се отразява както на учениците така и на учителите.
Неприятен феномен е и честата смяна на преподаватели. Не е нещо необикновено учители да идват за по 1-2 години и после да напускат.
Един от позитивните аспекти на училището е, че те подготвяза работа и натоварване. Имаш ли желание, можеш да постигнеш добри успехи и да се развиваш. Учебната програма ти дава възможност да имаш по-различен поглед от останалите връстници. Тук трябва да уточня, че програмата е подходяща за деца насочили се към бизнес, икономика, право и подобни специалности. За хора с по-креативни насоки не смятам, че е подходящо.

Общи условия

Активация на акаунт