Отговори
  • Мнения: 132
Здравейте мили майчета   bouquet!
Имам следното притеснение, надявам се някоя от вас да може да ми даде малко повече инфо, ако има опит.
Преди 10-тина дни се консултирах с познат лекар от МД по отношение на бъдещото раждане (знам, че има още време и все пак)...
Лекарят устнови, че бебчето е доста ниско, необичайно ниско разположено и вчера след доста обстойни прегледи и разговори заключи, че най-вероятната причина е по-особена форма на матката - еднорога или със септум... Разбира се, това са само предположения, защото в момента матката е "бременна" и със съвсем променена форма вече...
Бебка, обаче, си стои все седалищно и според лекаря при такава особеност във формата на матката и съответно по-малкото пространство почти със сигурност ще си остане така до последно  Confused

Искам да попитам - има ли сред вас такива, при които въпреки такава по-особена форма бебчето да се е обърнало и дали мога да му помогна въпреки това със съответните упражнения (на колене и лакти).
А ако остане така - какви са шансовете ми за естествено раждане  newsm78?
Знам, че лекарите обикновено препоръчват секцио, но дали в МД биха пробвали нормално, ако е подходящия вид седалищно (със свити крачета)?
Извинявам се за дългия въпрос и благодаря предварително   bouquet!

# 1
  • Варна
  • Мнения: 3 240
Аз имах същите притеснения с тази ми бременност. Бебенцето ми беше до 26-та седмица седалищно, но изненадващо се обърна с главата надолу и оттогава си е все така. Според мен ти е рано да се притесняваш, има доста време и дано бебче се обърне както трябва.

От лични наблюдение сред познати, при седалищно предлежание лекарите у нас задължително препоръчват секцио.

# 2
  • Мнения: 1 062
Има още много време до термина ти така, че аз мисля, че може да се обърне. Моето бебе се обърна през последната седмица преди термина ми (но малко преносих). Сега, при теб има някой фактори, които биха могли да попречат на това, но все пак имаш много, много време. Лично аз те съветвам да отидеш при още някой на преглед. Каквото и да ти кажат никога не се задоволявай само с едно лекарско мнение.

# 3
  • Мнения: 5 393
Иво беше разположен точно по същия начин- много ниско, седалищно. Не се обърна до последно, беше си заклещил дупето на мястото където иначе се заклещва главичката. Лекарката ми предложи да се пробваме нормално раждане, но ми каза, че не ми гарантира, че накрая няма да ме среже. Предпочетох да изтърпя само секциото вместо нормално раждане приключило със секцио.

Успех, леко раждане каквото и да решиш     bouquet

# 4
  • София
  • Мнения: 17 591
Ако подтекста на въпроса ти е дали това е достатъчна и сигурна причина за препоръка за секцио без заплащане - в БГ изобщо няма такава. Могат да те накарат да раждаш вагинално и с херпес (подобен случай ми е познат). Така че ако искаш секцио, по-добре си уреди въпроса. Ако пък искаш да знаеш дали някой ще се заеме с вагинално раждане в такива обстоятелства - никой не може да те оперира без твое съгласие. На въпроса дали бебето ти ще се обърне само Господ знае отговора.

И още нещо. НЕ Е срамно да кажеш - особено пък тук - искам да раждам по този или друг начин, какво да направя, за да си го уредя. Нито е срамно да се страхуваш от операция, нито е срамно да се страхуваш от вагинално раждане. Не е нужно да търсиш заобиколни начини да попиташ онова, което в действителност те интересува.

# 5
  • Мнения: 132
Katiabv, съжалявам, ако не е станало напълно ясно, но не е от срам или нещо подобно  Peace.
Все пак да поясня - много се надявам да мога да родя нормално, мисълта за секцио ме притеснява много повече от тази за седалищно със всичките му възможни екстри...
Затова и питам има ли шанс в моя случай да се обърне бебка и дали мога да и помогна, а не как да не се обърне и да остана за секцио.

Благодаря все пак, както и на всички мами за отговорите   bouquet

# 6
  • Мнения: 2 131
Чувала съм дори за случаи, в които жената е влязла да ражда и бебето тогава се е обърнало. Макар като цяло това да е малко вероятно. Успех!   bouquet

# 7
  • вкъщи
  • Мнения: 2 448
мойто с е обърна последната седмица преди термина,2 дни преди операцията.а за 1 месец се въртя 4 пъти,направо ме побърка...но пък го родих много лесно и бързо.
пожелавам ти леко раждане!

# 8
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Ако действително матката е с особена форма и със септум, вероятността бебето да се обърне е почти нулева, тъй като просто в нея няма място и то е заело възможно най-добрата позиция, за да може да расте нормално. Може да опитваш обичайните неща, които да подпомогнат обръщането, но имай нагласата, че може нещата да не се стекат по най-добрите ти желания.
Дали ще се навият да те израждат нормално при седалищно бебе - знаеш, че е възможно да се роди нормално и в този случай, стига позата на бебето да е подходяща. Ако твоят лекар не е навит, може да потърсиш лекари, за които се знае, че са израждали седалищно и да потърсиш консултация с тях. Има едно обстоятелство обаче, което работи против теб - при първо раждане, особеност на матката и непроверен таз почти никой няма да се навие да опита седалищно раждане. Имай си резервен вариант - дори да се прецени, че най-добре за теб и бебето е раждането да стане чрез секцио, можеш да се уговориш това да стане след спонтанно започване на раждането, а не планово - по този начин няколко часа контракции ще позволят бебето да се подготви по-добре за раждането и да се подобрят възможностите му за адаптация след раждането Simple Smile

# 9
  • Мнения: 523
Ох , трудна работа ти предстои . Една приятелка съвсем наскоро роди бебето си нормално , а то беше седалищно предлежание . Много , ама наистина много се измъчи горката . Моите деца пък и двете се обърнаха в 7 месец както трябва . Ако не се обърне твоето бебе , по - добре е да родиш със секцио . Е в крайна сметка твое си е решението де .

Лека бременност и успешно раждане ! Hug

# 10
  • Мнения: 4 555
mishlence_333, в тази седмица, в която си е нормално бебето да е седалищно! Точно така трябва да бъде, обръщането става чак след месец.
Ако наистина имаш проблем с матката, вероятността да се обърне е малка. Една от причините за седалищни раждания е именно двурогата матка.
Има много болници и доктори, които ще се осмелят да те израждат нормално, стига бебето да не е прекалено голямо. Моето беше огромно (глава 13 см в диаметър) и рискът главата да се заклещи, след като тялото вече е излязло беше много голям.
Ако се стигне до секцио и ако можеш да си го позволиш, уговори се операцията да стане след като е започнало раждането.

# 11
  • София
  • Мнения: 267
Според мен, ако бебчето не се обърне до края(при мен се обърна седмица преди термина) и остане седалищно, не трябва да се рискува с нормално раждане. Струва ми се много по-опасно за бебето, отколкото е едно секцио. Аз пробвах да родя нормално(въпреки голямото бебе и малък проблем с очите), но накрая не се получи и като направиха секциото, се оказа, че и пъпната връв е увита около вратлето (слава богу, че бебчо не искаше да излезе нормално). Така че ако има и най-малко съмнение за някакъв риск за бебето, по-добре секцио...което всъщност не е толкова страшно. Все пак ти пожелавам нешата да се подредят както искаш, което може да стане и в последния момент...така че не го мисли и не се притеснявай от сега  Hug

# 12
  • Мнения: 132
Карина, значи мога да се надявам поне да е фина госпожицата, ако ще се пробваме седалищно, ако пък не - варианта със секцио след запонали вече контракции звучи по-приемлив...
Разбира се, най-важно е да е жива и здрава бебка  Praynig, но аз все пак исках да си знам...

Благодаря ви   bouquet!

# 13
  • София
  • Мнения: 39 673
Не са ми казвали дали имам проблеми с матката. Явно нямам. Плацентата ми е ниско разположена. Бебето до миналата седмица беше седалищно разположено. Онзи ден бях на преглед във "Фемина" и ми казаха, че главата е водеща, т.е. бебето се е обърнало.
Седалищното разположение го констатира Ковачева, и каза, че ако не се обърне алтернативата е секцио. И аз не мисля, че трябва да се рискува с нормално раждане ако бебето не се обърне.
Но пък Спасов от "Фемина" ме успокои - "бебетата се обръщат в последният момент. Имали сме случаи до родилна зала... ритва веднъж и се обръща".

# 14
  • Мнения: 169
Моя бебо се обърна в 36-та седмица мисля,че има все още време Wink

Общи условия

Активация на акаунт