Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Деца от 7 до 18 г.
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 138 отговора

Анкета

Ако детето ви посещава ЧУ/ЧДГ или сте се ориентирали към частно образование, бихте ли подкрепили идеята "парите следват детето" (т.е насочване издръжката на учениците към посещаваното от тях Лицензирано от МОН (частно)учебно заведение?

Въведи твоя глас

Обсъждаме този въпрос в темата за Родители избрали частно образование за децата си.
Много от нас мислят, че е логично и редно този закон да влезе в сила, защото всички сме данъкоплатци, т.е. тези пари в бюджета сме ги дали и ние, независимо, че децата ни са в частни учебни заведения, т.е. тези пари (издръжка) се полагат за всяко дете.
Какво мислите вие?
Цитирай

София

Гласувах  Peace
Естествено, че е нормално "парите да следват ученика" - иначе излиза, че парите на родителите, чийто деца учат в ЧУ отиват за децата, които учат в ДУ, а първите плащат двойно  Naughty
Цитирай

Да, ако ще "го следват", то нека го следват във всяко избрано училище, независимо от собствеността на същото.
Цитирай

И АЗ С БЕБО

МЕРСИ, ЧЕ МИСЛИШ ЗА БЪДЕЩЕТО МУ
Цитирай

Благодаря ви!
Искам само отново да уточня. Тези пари не са субсидия за бедни семейства и т.е., това е издръжка полагаща се на ВСЯКО дете в БГ. Защо, ако детето ми е в Държавно училище има право на 1200 лв на година + безплатни учебници до определена възраст, а ако е в частно - не  newsm78 Абсолютно няма логика в това!
Не искам дори да дискутирам въпроса, че вероятно родителите избрали частно образование внасят и по-голям данък в държавната хазна, предвид по-високите си заплати.

Да припомня само и факта, че вече всички държавни училища ще имат собствен бюджет, който се формира точно от броя на децата уможено по издръжката определена за всяко дете.

Ако този закон влезе в сила ще има много голяма полза за повишаване на конкуренцията между отделните частни училища, между държавните. И не на последно място, повече родители ще могат да запишат децата си в частно училище.
« Последна редакция: пт, 28 мар 2008, 14:20 от Millena »
Цитирай

гласувах 'за" Hug
Цитирай

София

Да, Millena , абсолютно си права.
Същото трябва да важи и за здравеопазването - ако някой, на когото му се полагат безплатни лекарства, реши да си купи по-качествени и по-скъпи, ЗК да му даде парите за по-евтините безплатни на ръка, а той да си доплати в аптеката разликата в цената. За лечение и зъболечение - също.
Цитирай

Благодаря ви!
Искам само отново да уточня. Тези пари не са субсидия за бедни семейства и т.е., това е издръжка полагаща се на ВСЯКО дете в БГ. Защо, ако детето ми е в Държавно училище има право на 1200 лв на година + безплатни учебници до определена възраст, а ако е в частно - не  newsm78 Абсолютно няма логика в това!
Не искам дори да дискутирам въпроса, че вероятно родителите избрали частно образование вероятно внасят и по-голям данък в държавната хазна, предвид вероятно по-високите си заплати.

Да припомня само и факта, че вече всички държавни училища ще имат собствен бюджет, който се формира точно от броя на децата уможено по издръжката определена за всяко дете.

Ако този закон влезе в сила ще има много голяма полза за повишаване на конкуренцията между отделните частни училища, между държавните. И не на последно място, повече родители ще могат да запишат децата си в частно училище.

абсолютно съгласна съм.
Благодаря, Милена!
Цитирай

София

Да, да и да!  Peace

МЕРСИ, ЧЕ МИСЛИШ ЗА БЪДЕЩЕТО МУ

И аз също мерси!   bouquet
Цитирай

Варна

Не съм съгласна, че всички родителите с по-високи доходи плащат по-големи данъци, просто е логично да не си ги декларираш. По-добре да ги вложа в образованието на детето си. Съгласна съм, че се полага субсидия на всяко българско дете, независимо в какво училище учи - часно или държавно, то трябва да е легитимно, значи е българско училище за нашите деца. Но според мен конкуренцията между училищата не зависи само от броя на децата, които ще се запишат вътре в тях. А и при частните нещата не са постоянни, там цените зависят от много величини, и винаги ще си останат недостъпни за много бълг.семейства.
Цитирай

Не съм съгласна, че всички родителите с по-високи доходи плащат по-големи данъци

Не съм казала "всички" точно по причината, която изтъкваш  Peace
Казах "вероятно". Имам наблюдения над нашето и приятелски семейства - всички си внасяме данъците както си трябва bowuu

По-добре да ги вложа в образованието на детето си. Съгласна съм, че се полага субсидия на всяко българско дете, независимо в какво училище учи - часно или държавно, то трябва да е легитимно, значи е българско училище за нашите деца.

Именно! Може би трябва да се уточни в анкетата, че става дума за ЛИЦЕНЗИРАНИТЕ учебни заведения, т.е. такива, които МОН, т.е. Държавата е удобрила, че МОГАТ да обу1ават българските деца  Peace

Но според мен конкуренцията между училищата не зависи само от броя на децата, които ще се запишат вътре в тях. А и при частните нещата не са постоянни, там цените зависят от много величини, и винаги ще си останат недостъпни за много бълг.семейства.

Така е. Но все пак, ако 1200 лв се поемат от държавата, то повече училища ще стават достъпни и то за повече родители.
Същото важи за други форми на отглеждане и възпитаване на деца, като родителските кооперативи примерно! Ако те получават държавната издръжка за всяко дете ще им е МНОГО по-лесно да функционират. В момента им е близо до невъзможно, защото само като сметнеш наем, режийни и т.н.  ooooh!

А конкуренцията ВИНАГИ зависи от броя участници  Peace
Ако едно държавно училище няма ученици - няма да има бюджет => ще трябва да затвори. Обратно, ако е добро ще има наплив => ще има средстава, ще се развиват и т.н.
Цитирай

София

Гласувах с Да, но нека да направим уговорката, че става дума за училища/градини, които отговарят на определени стандарти и имат лиценз за предлаганата услуга, както и постоянен контрол. Иначе ще настане страхотен хаос и всеки ще отваря ЧДГ, за да грабне субсидията, а качеството на услугата няма кой да следи. Ето, какво ми пречи да сложа 10 деца в хола си, да платя на една баба да се навърта и да ги пази и да кажа, че това е фамилен център или кооператив или каквото и да е и да получа по 1200 на дете? Минимум вложение с максимум печалба. 
Цитирай

Еми, съгласна съм и го писах преди малко.
Ще го уточня в текста наистина  Peace
Цитирай

Гласувах с Да, но нека да направим уговорката, че става дума за училища/градини, които отговарят на определени стандарти и имат лиценз за предлаганата услуга, както и постоянен контрол. Иначе ще настане страхотен хаос и всеки ще отваря ЧДГ, за да грабне субсидията, а качеството на услугата няма кой да следи. Ето, какво ми пречи да сложа 10 деца в хола си, да платя на една баба да се навърта и да ги пази и да кажа, че това е фамилен център или кооператив или каквото и да е и да получа по 1200 на дете? Минимум вложение с максимум печалба. 

подкрепям напълно - нали тръгна от Клуба идеята, а там постоянно наблягаме на ЧДГ и ЧУ с лиценз и отговарящи на всички изисквания - образователни, санитарни, противопожарни...
Цитирай

София

"Твърдо ЗА"! Peace
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 138 отговора