Скубe си косата!

  • 2 392
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 572
Проблема е следния - имам братовчедка, която си скуби косата.На някой може да ви се стори странно, е и на нас ни е такова.Питам се има ли някоя мама, която да е преживяла същото било то със своето дете или е виждала някое друго и как са му помогнали...
Да, братовчедка ми е водена по лекари - всички са адски учудени как е възможно доброволно косъм по косъм да си дърпа косичката.
Това го прави само на две места (продполагам не може да стигне с ръчичка другаде) точно над ушите.
Само да уточня, че е на 4 години, около 12 кг (в смисъл слабичка си е, но е адски активна).Родена е 1, 700 кг(ако тази информация може да помогне с нещо).
Може да говори, но не особено чисто.Питали сме я защо го прави, но все пак е дете - едва ли може да ни даде смислена причина.Според мен лично вече и е станало навик да го прави.Интересното е, че вече го прави само вечер докато спи (пак необяснимо за мен  #Crazy ), защото през деня е общо взето наблюдавана и й се карат.
Лекари са я пращали на психолог, но родителите са отказвали, защото какво може да каже тя на психолога на тая възраст.
Пробвани са всякакви методи, дори и това да я слагат да спи с ръкавици, за да не може добре да захваща косъмчетата и да се скубе.Но не е спирала и за момент...
Мами, помагайте, защото почва да става страшно!В резултат на това скубане е редовно с гола глава, с мисълта да забрави и да се отучи (ако е навик, така както си мислим), а и ние страх, че от толкова дърпане на косъма от корена, скоро ще спре и да никне, а все пак е момиче  Cry
Възможно ли е това да има нещо общо с децата аутисти, защото до колкото знам и при тях се наблюдават такива неща или се бъркам?
Иначе е доста будно дете.
Ако има въпроси питайте, ще отговарям само да мога да и помогна.

Последна редакция: нд, 30 мар 2008, 01:37 от iletovp

# 1
  • Мнения: 581
 Защо се притесняват да заведат детето на психолог?Аз съм водила дъщеря ми на психолог и логопед от 4-месечна до 2-годишна възраст да наблюдават развитието й, понеже е недоносена.Това са хора професионалисти, чиито методи на работа позволяват да открият евентуални проблеми независимо от възрастта на детето и от това дали може да говори.Просто трябва да намерите добър детски психолог и да се консултирате.Много е вероятно той да открие причината и да помогне на детето.
 А иначе не съм се сблъсквала с такъв проблем и не мога да споделя опит.

# 2
  • София
  • Мнения: 62 595
Преди много време имаше едно дискавърско филмче за такива състояния. Точно беше описано късането на космите един по един и представиха различни обяснения. Ако може да ти е успокоение, стигнаха до извода, че на хората нищо им няма и са си съвсем нормални, но не е много ясно защо правят така.

# 3
  • Мнения: 4 451
И аз гледах подобен филм, но там изказаха становище, че е на психична основа (май по-точно психологична). Детето има нужда от психолог. Те са специалисти и имат своите начини да разберат какъв е проблема.
Такива проблеми може да има и при възрастен човек.

# 4
  • София
  • Мнения: 62 595
Другата причина беше в генетична определеност и сравняваха с мишки, при които се среща същото.

И аз мисля, че е добре да посетят психолог.

# 5
  • Мнения: 2 211
Това си е автоагресия. Наистина, детенцето трябва да бъде прегледано от психолог. Дано се окаже, че е ОК!

# 6
  • Мнения: 959
Съгласна съм с другите мнения.
Заведете детето при специалист. Няма нищо страшно.  Peace

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Съгласна съм с другите мнения.
Заведете детето при специалист. Няма нищо страшно.  Peace
Peace Детето наистина се нуждае от специалист.

# 8
  • Мнения: 480
Сори за спама, но трябва заглавието да звучи "Скубе си косата", защото така написано разбрах, че аз трябва да си скубя косата.
Иначе по темата - нямам наблюдения и опит и не мога да помогна. Но родителите не бива да мислят, че психолог е мръсна дума. Напротив, трябва да подходят с доверие и разум.

# 9
  • Мнения: 7 091
Точно снощи гледах филм за това състояние(Трихотиломания), имах съученичка, която го правеше. Според най-новите изследвания причината не е психологическа, а е физическо заболяване.
Ето един линк с информация, съжалявам че е на английски:
http://www.mayoclinic.com/health/trichotillomania/DS00895

Ето и на български, няма много материали:
http://bggp.net/viewtopic.695.html
http://bggp.net/viewtopic.19.html

# 10
  • Мнения: 2 152
Точно снощи гледах филм за това състояние(Трихотиломания), имах съученичка, която го правеше. Според най-новите изследвания причината не е психологическа, а е физическо заболяване.


Един вид като гризане на нокти или изграене с кичур коса...
В такъв смисъл ли физическа

Моят син го прави,но знам че почти всички деца на неговата възраст го прави
Преди се скубеше,сега си бие шамарчета,или крещи като не е на неговата
Но все пак той е доста малък

Заведете детето при специалист Peace

# 11
  • Мнения: 572
Благодаря на всички за отговорите ви!

# 12
  • Мнения: 9 814
Питаш дали може да има нещо общо с аутизма? Може и да има. Аутистичният спектър е широк и включва различни състояния. Много често хора в зряла възраст имат аутистични отклонения без да подозират това. Консултирайте се с психолог. Той няма само да разпитва детето, а и родителите му. Така че, дори и да не говори добре психологът има различни методи да извлече нужната му от детето информация.

Общи условия

Активация на акаунт