Забравена парола?
или
Регистрирай се Активация на акаунт

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Сдружение "Настоящи и бъдещи майки"
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 791 отговора
мами,помагайте:
майчинството ми изтича през месец август.Работя в училище на постоянен трудов договор,но разбрах,че ме чака съкращение от септември.Въпросът ми е:могат ли да ме съкратят,ако преди изтичане на майчинството представя болничен за втора бременност и ако-не,то работодателят ми ли ще ми изплаща болничните и  новото майчинство? Благодаря ви.
Цитирай

София

мами,помагайте:
майчинството ми изтича през месец август.Работя в училище на постоянен трудов договор,но разбрах,че ме чака съкращение от септември.Въпросът ми е:могат ли да ме съкратят,ако преди изтичане на майчинството представя болничен за втора бременност и ако-не,то работодателят ми ли ще ми изплаща болничните и  новото майчинство? Благодаря ви.
При безсрочен трудов договор в КТ има предвидена закрила при уволнение на работничка или служителка, която е майка на дете до 3-годишна възраст. Има обаче значение значение на какво основание искат да я освободят от работа. При съкращаване на щата, ако това е основанието, на което искат да те освободят се изисква предварително разрешение от Инспекцията по труда. Бременната служителка ползва тези закрили след удостоверяване на състоянието си пред работодателя с документ, издаден от компетентните здравни органи.
Ако все пак те съкратят и си започнала да ползваш болничен за временна неработоспособност паричното обезщетение се изплаща за не повече от 75 календарни дни след прекратяване на правоотношенията. А ако си започнала да ползваш болничен за бременности и раждане ще ти се плаща до до изтичане на срока на обезщетението за бременност и раждане т.е. 315 дни.
Цитирай
БЛАГОДАРЯ ЗА ОТГОВОРА,НО НЕЩО НЕ МИ СЕ ИЗЯСНИХА НЕЩАТА-ЩЕ МИ СЕ ИЗПЛАЩА ЛИ ИЗЦЯЛО ЕВЕНТУАЛНА ВТОРА БРЕМЕНОСТ И МАЙЧИНСТВО ОТ РАБОТОДАТЕЛЯ,АКО СЕ ЗАСТЪПИ С ПЪРВАТА?
Цитирай

гр.Варна

БЛАГОДАРЯ ЗА ОТГОВОРА,НО НЕЩО НЕ МИ СЕ ИЗЯСНИХА НЕЩАТА-ЩЕ МИ СЕ ИЗПЛАЩА ЛИ ИЗЦЯЛО ЕВЕНТУАЛНА ВТОРА БРЕМЕНОСТ И МАЙЧИНСТВО ОТ РАБОТОДАТЕЛЯ,АКО СЕ ЗАСТЪПИ С ПЪРВАТА?

Ще ти се изплаща обезщетение само за втората бременност и майчинство. Ако се застъпят,едното обезщетение ще отпадне.
Обезщетението вече не се изплаща от работодателя , а от НОИ.
Цитирай

София

1. Ако не те съкратят - С издаването на болничния за бременност и раждане за първите 45 дни се прекратява отпуска за отглеждане на малко дете /отпускът ти за първото дете/. За целия отпуск за бременност и раждане т.е 315 дни ще се изплаща обезщетението за бременност и раждане за второто дете и обезщетение при неизползване на платения отпуск за отглеждане за първото дете (в размер на 50 % от сега получаваното от теб обезщетение) . След изтичане на отпуска за бременност и раждане започнаш да ползваш отпуск за отглеждане на малко дете т.е до навършване на 2 годишна възраст на второто ти дете.
2. Ако те съкратят през време на получаване на обезщетение за бременност и раждане ще ти се плаща обезщетение само за 315 дни.
Обезщетението за отглеждане на дете /от 315 дни до 2 години на детето/ не се изплаща след прекратяване на трудовия договор или осигуряването.

Цитирай
сега разбрах,благодаря за обяснението! Smile
Цитирай
Кодекса на труда дава закрила на бременните рабтнички и служителки, като изрично е посочил основанията на които може да бъде прекратено трудовото правоотношение с тях, а именно във вашия случай:
1. при закриване на училището
2. ако училището се премества в друго населено место и Вие откажете да работите в новото населено место.
3. ако заемате длъжност на която преди Вас учителя е бил уволнен и съда го възстановява отново на работа.
4. ако сте осъдена с влязла в сила присъда лишаване от свобода /която да не е условна, а ефективна/.
5. при дисциплинарно уволнение.
Това са основанията на които работодателя, може да прекрати съществуващото между Вас трудово правоотношение. За да ползвате въпросната закрила в чл. 333 от КТ е необходимо да сте бременна, към момента на предизвестието за съкращение.  
Цитирай

Бургас

Искам да попитам следното- преподавател съм и в момента съм бременна във втори месец. Директорката ни тръби постоянно, че заради делигираните бюджети и намалянето на децата в класовете няма да има работа за всички и ще започне да съкращава юли месец. Възможно ли е ако реши да съкрати мене към дата 01.07 да й представя съответния документ, че съм бременна и да бъда защитена от закона?
Цитирай

София

Има закрила от уволнение за бременни служителки.
Бременна служителка може да бъде уволнена само в следните случай:
- при закриване на предприятието
- при отказ да последва предприятието или неговото поделение, в което работи, когато то се премества в друго населено място или местност
- когато заеманата длъжност трябва да бъде освободена за възстановяване на незаконно уволнен работник или служител, заемал преди това същата длъжност
- за освобождаване на заеманата длъжност поради завръщане на работник или служител, който е предсрочно освободен и е заемал преди това същата длъжност - при обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор
- както и без предизвестие на основание чл. 330 от КТ, ако бъде задържана за изпълнение на присъда и при дисциплинарно уволнение.
Можеш да ползваш тази закрила след удостоверяване на състоянието си пред работодателя с надлежен документ, издаден от компетентните здравни органи.
Цитирай

Бургас

Благодаря ти ! Дано да имам късмет и да не се налага да се възползвам от закона.
Цитирай
Мили Мами,

А ако майчинството ми изтича през Август, а в предприятието ми има задължителни съкращения, предполага се сега Юни, Юли, аз застрашена ли съм?

Благодаря Ви!
Цитирай

София

Мили Мами,

А ако майчинството ми изтича през Август, а в предприятието ми има задължителни съкращения, предполага се сега Юни, Юли, аз застрашена ли съм?

Благодаря Ви!
При безсрочен трудов договор в КТ има предвидена закрила при уволнение на работничка или служителка, която е майка на дете до 3-годишна възраст. Има обаче значение значение на какво основание искат да я освободят от работа. При съкращаване на щата се изисква предварително разрешение от Инспекцията по труда.
Цитирай

Изгубена в превода....

Искам да попитам как стоят нещата с договора по заместване, т.е. да завръщане на титуляра? И аз бях учителка и 2 дни преди да изляза в редовния отпуск по майчинство титуляра се завърна и ме уволниха, след което ми казаха,че имам право само на 100 лв. месечно от Социално подпомагане, при положение , че съм работила до последния ден, 3 години без прекъсване... Twisted Evil
Законно ли е това? Rolling Eyes
Цитирай

София

Искам да попитам как стоят нещата с договора по заместване, т.е. да завръщане на титуляра? И аз бях учителка и 2 дни преди да изляза в редовния отпуск по майчинство титуляра се завърна и ме уволниха, след което ми казаха,че имам право само на 100 лв. месечно от Социално подпомагане, при положение , че съм работила до последния ден, 3 години без прекъсване... Twisted Evil
Законно ли е това? Rolling Eyes
Срочен трудов договор за заместване се прекратява без която и да е от страните да дължи предизвестие със завръщане на замествания на работа. Лицето което замества дори и да  е в отпуск за бременност и раждане не ползва предварителна закрила при уволнение и може да бъде уволнен.
Цитирай

Бургас

И аз искам да попитам-смених местоработата, и след това разбрх, че съм бременна. Съответно съм в 6 месечен изпитателен срок, а договора е изцяло в полза на работодателя. Подозирам, че ако съобщя  за "състоянието си" ще ме уволнят, за да не ми плащат майчинството. Мога ли по някакъв начин да се предпазя или?...  newsm78
Цитирай
0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
1-14 от 791 отговора