Съкращават ме

  • 142 396
  • 790
  •   1
Отговори
мами,помагайте:
майчинството ми изтича през месец август.Работя в училище на постоянен трудов договор,но разбрах,че ме чака съкращение от септември.Въпросът ми е:могат ли да ме съкратят,ако преди изтичане на майчинството представя болничен за втора бременност и ако-не,то работодателят ми ли ще ми изплаща болничните и  новото майчинство? Благодаря ви.

# 1
  • София
  • Мнения: 1 352
мами,помагайте:
майчинството ми изтича през месец август.Работя в училище на постоянен трудов договор,но разбрах,че ме чака съкращение от септември.Въпросът ми е:могат ли да ме съкратят,ако преди изтичане на майчинството представя болничен за втора бременност и ако-не,то работодателят ми ли ще ми изплаща болничните и  новото майчинство? Благодаря ви.
При безсрочен трудов договор в КТ има предвидена закрила при уволнение на работничка или служителка, която е майка на дете до 3-годишна възраст. Има обаче значение значение на какво основание искат да я освободят от работа. При съкращаване на щата, ако това е основанието, на което искат да те освободят се изисква предварително разрешение от Инспекцията по труда. Бременната служителка ползва тези закрили след удостоверяване на състоянието си пред работодателя с документ, издаден от компетентните здравни органи.
Ако все пак те съкратят и си започнала да ползваш болничен за временна неработоспособност паричното обезщетение се изплаща за не повече от 75 календарни дни след прекратяване на правоотношенията. А ако си започнала да ползваш болничен за бременности и раждане ще ти се плаща до до изтичане на срока на обезщетението за бременност и раждане т.е. 315 дни.

# 2
БЛАГОДАРЯ ЗА ОТГОВОРА,НО НЕЩО НЕ МИ СЕ ИЗЯСНИХА НЕЩАТА-ЩЕ МИ СЕ ИЗПЛАЩА ЛИ ИЗЦЯЛО ЕВЕНТУАЛНА ВТОРА БРЕМЕНОСТ И МАЙЧИНСТВО ОТ РАБОТОДАТЕЛЯ,АКО СЕ ЗАСТЪПИ С ПЪРВАТА?

# 3
  • гр.Варна
  • Мнения: 217
БЛАГОДАРЯ ЗА ОТГОВОРА,НО НЕЩО НЕ МИ СЕ ИЗЯСНИХА НЕЩАТА-ЩЕ МИ СЕ ИЗПЛАЩА ЛИ ИЗЦЯЛО ЕВЕНТУАЛНА ВТОРА БРЕМЕНОСТ И МАЙЧИНСТВО ОТ РАБОТОДАТЕЛЯ,АКО СЕ ЗАСТЪПИ С ПЪРВАТА?

Ще ти се изплаща обезщетение само за втората бременност и майчинство. Ако се застъпят,едното обезщетение ще отпадне.
Обезщетението вече не се изплаща от работодателя , а от НОИ.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 352
БЛАГОДАРЯ ЗА ОТГОВОРА,НО НЕЩО НЕ МИ СЕ ИЗЯСНИХА НЕЩАТА-ЩЕ МИ СЕ ИЗПЛАЩА ЛИ ИЗЦЯЛО ЕВЕНТУАЛНА ВТОРА БРЕМЕНОСТ И МАЙЧИНСТВО ОТ РАБОТОДАТЕЛЯ,АКО СЕ ЗАСТЪПИ С ПЪРВАТА?
1. Ако не те съкратят - С издаването на болничния за бременност и раждане за първите 45 дни се прекратява отпуска за отглеждане на малко дете /отпускът ти за първото дете/. За целия отпуск за бременност и раждане т.е 315 дни ще се изплаща обезщетението за бременност и раждане за второто дете и обезщетение при неизползване на платения отпуск за отглеждане за първото дете (в размер на 50 % от сега получаваното от теб обезщетение) . След изтичане на отпуска за бременност и раждане започнаш да ползваш отпуск за отглеждане на малко дете т.е до навършване на 2 годишна възраст на второто ти дете.
2. Ако те съкратят през време на получаване на обезщетение за бременност и раждане ще ти се плаща обезщетение само за 315 дни.
Обезщетението за отглеждане на дете /от 315 дни до 2 години на детето/ не се изплаща след прекратяване на трудовия договор или осигуряването.




# 5
сега разбрах,благодаря за обяснението! Simple Smile

# 6
Кодекса на труда дава закрила на бременните рабтнички и служителки, като изрично е посочил основанията на които може да бъде прекратено трудовото правоотношение с тях, а именно във вашия случай:
1. при закриване на училището
2. ако училището се премества в друго населено место и Вие откажете да работите в новото населено место.
3. ако заемате длъжност на която преди Вас учителя е бил уволнен и съда го възстановява отново на работа.
4. ако сте осъдена с влязла в сила присъда лишаване от свобода /която да не е условна, а ефективна/.
5. при дисциплинарно уволнение.
Това са основанията на които работодателя, може да прекрати съществуващото между Вас трудово правоотношение. За да ползвате въпросната закрила в чл. 333 от КТ е необходимо да сте бременна, към момента на предизвестието за съкращение.  

# 7
  • Мнения: 86
Искам да попитам следното- преподавател съм и в момента съм бременна във втори месец. Директорката ни тръби постоянно, че заради делигираните бюджети и намалянето на децата в класовете няма да има работа за всички и ще започне да съкращава юли месец. Възможно ли е ако реши да съкрати мене към дата 01.07 да й представя съответния документ, че съм бременна и да бъда защитена от закона?

# 8
  • София
  • Мнения: 1 352
Има закрила от уволнение за бременни служителки.
Бременна служителка може да бъде уволнена само в следните случай:
- при закриване на предприятието
- при отказ да последва предприятието или неговото поделение, в което работи, когато то се премества в друго населено място или местност
- когато заеманата длъжност трябва да бъде освободена за възстановяване на незаконно уволнен работник или служител, заемал преди това същата длъжност
- за освобождаване на заеманата длъжност поради завръщане на работник или служител, който е предсрочно освободен и е заемал преди това същата длъжност - при обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор
- както и без предизвестие на основание чл. 330 от КТ, ако бъде задържана за изпълнение на присъда и при дисциплинарно уволнение.
Можеш да ползваш тази закрила след удостоверяване на състоянието си пред работодателя с надлежен документ, издаден от компетентните здравни органи.

# 9
  • Мнения: 86
Благодаря ти ! Дано да имам късмет и да не се налага да се възползвам от закона.

# 10
Мили Мами,

А ако майчинството ми изтича през Август, а в предприятието ми има задължителни съкращения, предполага се сега Юни, Юли, аз застрашена ли съм?

Благодаря Ви!

# 11
  • София
  • Мнения: 1 352
Мили Мами,

А ако майчинството ми изтича през Август, а в предприятието ми има задължителни съкращения, предполага се сега Юни, Юли, аз застрашена ли съм?

Благодаря Ви!
При безсрочен трудов договор в КТ има предвидена закрила при уволнение на работничка или служителка, която е майка на дете до 3-годишна възраст. Има обаче значение значение на какво основание искат да я освободят от работа. При съкращаване на щата се изисква предварително разрешение от Инспекцията по труда.

# 12
  • Мнения: 120
Искам да попитам как стоят нещата с договора по заместване, т.е. да завръщане на титуляра? И аз бях учителка и 2 дни преди да изляза в редовния отпуск по майчинство титуляра се завърна и ме уволниха, след което ми казаха,че имам право само на 100 лв. месечно от Социално подпомагане, при положение , че съм работила до последния ден, 3 години без прекъсване... Twisted Evil
Законно ли е това? Rolling Eyes

# 13
  • София
  • Мнения: 1 352
Искам да попитам как стоят нещата с договора по заместване, т.е. да завръщане на титуляра? И аз бях учителка и 2 дни преди да изляза в редовния отпуск по майчинство титуляра се завърна и ме уволниха, след което ми казаха,че имам право само на 100 лв. месечно от Социално подпомагане, при положение , че съм работила до последния ден, 3 години без прекъсване... Twisted Evil
Законно ли е това? Rolling Eyes
Срочен трудов договор за заместване се прекратява без която и да е от страните да дължи предизвестие със завръщане на замествания на работа. Лицето което замества дори и да  е в отпуск за бременност и раждане не ползва предварителна закрила при уволнение и може да бъде уволнен.

# 14
  • Бургас
  • Мнения: 1 132
И аз искам да попитам-смених местоработата, и след това разбрх, че съм бременна. Съответно съм в 6 месечен изпитателен срок, а договора е изцяло в полза на работодателя. Подозирам, че ако съобщя  за "състоянието си" ще ме уволнят, за да не ми плащат майчинството. Мога ли по някакъв начин да се предпазя или?...  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт