КЛУБ "РОДИТЕЛИ-ЧАСТНО ОБРАЗОВАНИЕ" - 3

  • 49 313
  • 391
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 967
Относно родителските кооперативи. В Австрия (надух ви главите, но от там ми е опита) има много такива детски градини. Схемата е доста проста. Наема се помещение, наемат се учители, месечните такси изплащат заплатите на учителките, наема на помещението, ток, вода, учебни материали. Изисква се дейно участие на родителите в организационния и учебен процес. На практика съм виждала д.градина, където родителите се сменяха да чистят, да перат килими, чаршафи на децата, да боядисват началото на всяка учебна година (обаче пък после даваха на децата да изрисуват стените  Mr. Green). Имаше дежурства за закуските - един родител прави закуските предиобедна и следобедна и ги носи сутрин (все много здравословни неща - нарязани чушки, плодове, био-хляб) и помага за готвенето на обяда, както и помага при следобедната разходка. И така се въртят като на дежурство - пада се веднъж в месеца, ако са 20 деца с 2 учителки. Предимствата - по-евтино е, има контрол над това какво правят децата, всеки родител има възможност да прекара малко време с детето в д. градина (взимаш дейно участие в соц. живот на детето), самите деца живеят като в голямо семейство. Не знам дали  за такъв тип д.градина ще е нужно лицензиране....
Недостатъци - базата. Обикновено това е апартамент, няма възможност за спорт, няма или рядко има градинка (трябва да е близо до хубав парк, за да ходят на разходка). При родителите трябва да има висока степен на консенсус по повечето въпроси - какво ще се яде, кога ще се излиза, как ще се обучават, какво ще е работното време и т.н.
Опита ми е от други деца, които съм гледала като студентка, те ходеха в подобна д. градина, аз поемах и 1 дежурство в месеца от гореописания тип.

# 76
  • Мнения: 967
няма да излезне много евтино такъв вариант, ето сметнах месечно набързо в лв.:

1000 наем (нещо по-прилично и широчко)
  300 ток (средно)
    50 вода
1400 заплати (2 учителки по 700 лв. бруто)
2000 материали, консумативи и амортизация на легълца.... 100 лв. на месец на дете
-------
4750  при 20 деца, това прави 238 лв. на месец.

# 77
  • Мнения: 3 271
radmila, много сме го смятали и ние, нали коментираме в предишни теми. Таня и Емем може да разкажат повече за варианта, по който работят някой път, ако искат.

# 78
  • София
  • Мнения: 4 412
radmila, много ти благодаря за постингите Hug Беше ми много интересно и за 2-те алтернативи.

Аз нямам нищо напротив да махнете кооперативи. Малко прибързано го подхвърлих и с нотка на намигване, понеже доста хора гласуваха с "Друго". Добре е да се сложи опция - Друга форма на обучение/частна учителка, кооператив, почасова занималня/. Моят глас го прехвърлете там Hug

Последна редакция: пн, 07 апр 2008, 16:03 от TanyaMG

# 79
  • В офиса
  • Мнения: 4 012
Радмила, имаш ли идея какво е съотношението деце/персонал в един австрийски кооператив? На каква възраст са децата? (бтв от колко годишни почват у-ще в Австрия) Дали използват само дипломирани учителки, или и студенти? Също държавата дава ли някакви субсидии за такива кооперативи. Извинявай, че те разпитвам така, не се чувствай задължена да отговориш, това само ако имаш наблюдения.
Иначе това, което ние на времето мислихме (сега малко съм се откъснала от  идеята и не знам Таня и Еми в каква посока вървят), много съвпадаше с това, което си описала. Но, както се вижда и от твоята сметка, цената не излиза много по-малка от тази на ЧДГ, а ангажиментите са сериозни.

# 80
  • Мнения: 3 161
Радмила, един коментар към цената: доста ми се виждат 20 деца в апартамент за 1000 лв, а и само с две учителки (сутрин/следобед), така че нашите сметки излизат доста повече. Реално без допълнително финансиране не става. Затова особено разчитаме на някаква помощ. Но моля, нека не слагаме тигана, преди да сме хванали рибата. С интерес следя как се правят кооперативите по света, но все още нямам готовност да разкажа за нашата идея в детайли. Скоро ще стане и това. Малко търпение Simple Smile.

# 81
  • В офиса
  • Мнения: 4 012
Сметките на Радмила са ОК за получаване на порядъка на цената. Да, 20 деца могат да се вместят в къща за 2х. лв, а не в апт за 1000, за съжаление Sad И пак всичко зависи от възрастта на тези деца. Колкото по-малки са децата, толкова по-скъпо излиза такава услуга.

В този ред на мисли логично ли е и би ли се продавала услуга, при която цената е функция на възрастта на детето, т.е. да кажем за деца под 1 г. 600 лв/мес, 1-2г. - 500 лв/мес. 3-4г. 400 лв./мес. Мислите ли, че такова заплащане е справедливо (и конкурентно)?

# 82
  • София
  • Мнения: 4 412
И на мен ще ми е интерсно, Радмила да си спомни подробности. А защо мислите, че цената е скъпа, съобразено с алтернативите - градините, които аз съм гледала са с цена около 270 евро /528 лв./, и ми се вижда сериозна разликата с 248 лв.  Получава се така, че имаме държавна за 40 лв. /в която няма места/ и частна за около 400-520++лв. На тази цена 248 лв. са частните клубчета със съмнително качество. От следващата година цените са доста завишени за нови деца в частните детски градини, а и местата бързо свършват. Ще отида пак да проверя списъка с цените на ЧГ за следващата година

# 83
  • В офиса
  • Мнения: 4 012
Всъщност, ако влизаме в детайли, перата наем и заплати са подценени в сметката на Радмила. Реалната цена стъпва на 3/4 от цената на частната.
Но това не е важното. Важното е, че качественото детегледане е скъпа услуга. Струва много и като пари, и като време и като енергия, идеи и т.н.
Включвайки се в един кооператив родителят ще спечели контрол, контакт, свобода, но ако няма държавно финансиране, няма да спечели от цена.
Според мен е редно да има държавно/общинско финансиране, защото кооперативите не са търговски дружества и не генерират печалба, за разлика от ЧДГ.

# 84
  • София
  • Мнения: 4 412
Тинкърбел, много ми хареса поста ти. Реалната цена е доста близка до цената на частните градини с подобно качество.
Но това не е важното. Важното е, че качественото детегледане е скъпа услуга. Струва много и като пари, и като време и като енергия, идеи и т.н.
Включвайки се в един кооператив родителят ще спечели контрол, контакт, свобода, но ако няма държавно финансиране, няма да спечели от цена.
Подчертах за мен кое е основното, дори и да плащам пълна такса в ЧГ, пак няма да имам контрол, наблюдени и преценка, в допълнение от кооператива си представям да спечеля и контакти с детето и неговите приятелчета Hug
Всъщност не мога да определя дали друга алтернатива на моите лични идеи и разбирания за кооперативите, не са родителските настоятелства в детските градини, но така както си ги представям от възрожденски тип.

Последна редакция: пн, 07 апр 2008, 18:12 от TanyaMG

# 85
  • Мнения: 4 877
промених го на "Друга форма на обучение/частна учителка, кооператив, почасова занималня ".

Още повече никъде не казавам, че става дума за София или България. Ако някоя мама от Австрия, реши да гласува - давам възможност  Wink Но ако искат мамите от чужбина, може и да добавяме - нали и те са поканени тук.

# 86
Здравейте на активните, мамите  !

Сметки?
Ето още едно мнение.

В този ред на мисли логично ли е и би ли се продавала услуга, при която цената е функция на възрастта на детето, т.е. да кажем за деца под 1 г. 600 лв/мес, 1-2г. - 500 лв/мес. 3-4г. 400 лв./мес. Мислите ли, че такова заплащане е справедливо (и конкурентно)?

Не.Разходите за 1-4г. са съизмерими, като величина/дете. Не си струва да се усложнява – контрол + калкулации + водене на  някакво осчетоводяване. Счетоводството ( в този случай ) трябва да е максимално опростено. Взел Кольо, дал Кольо. Нищо, че структурата не формира и не разпределя печалба.

1. Накратко, без да анализирам детайли, ето едно достатъчно точно приближение на подобна сметка. От зад напред. Избирате една средна месечна такса за едно средно голямо ЧДГ/ЧУ. Да кажем 250 евро/месец. Редуцирате тази сума с до  30% ( зависи колко добри организатори сте и разни други обстоятелства) и получавате...колко ще ви е себестойността на тази услуга.
Забележка:При недостатъчен опит в делата финансови/търговски/управленски е възможно себестойността на продукта да бъде в пъти по-голям от този на конкуренцията! Знам, че при вас това не би се случило.

2. Общият случай показва, че увеличаване броя на децата, разходите за единица дете намаляват. Едно е 50 деца, много по-различно е 150 деца. Безумно различно е 250 деца.
Да помечтаем: 250 деца х 4000 евро = 1 000 000 евро. Майната им на разходите!
Слизам на земята: не е това цел на кооп.



Дани, Милена, Таня и ... всички – супер сте.

# 87
  • Мнения: 4 877
edu_daddy, благодаря, че се върна!  Hug

Точно запознавах мъжа ми с твоята "притча". А междудругото - тя има ли продължение?


P.S. Много съм щастлива  Laughing

# 88
Миналата седмица се сбрахме и отчитахме някакви резултати за 2007-ма. Накрая някой каза : „Хайде да се черпим! На топло и далече.”И такааа...та до снощи. Кой ти мисли, че скоро се задава криза! Наблегнахме на спомените.

Този пост не е оф – какви други сметки да направя, девойки? Не сте ми изневерили и не сте допуснали друг от м пол, нали?

Дани,
Какво продължение, бе човек ! И без това повече от необходимото съм казал.

# 89
  • Мнения: 4 877
....................
Дани,
Какво продължение, бе човек ! И без това повече от необходимото съм казал.


Знае ли човек?  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт