podpravkata MEHLEB?

  • 6 171
  • 16
  •   1
Отговори
Някой от вас чувалли е за тази арабска подправка?Моля ако имате  инфо за нея и за това каки от каде се набавя или доставя да ми кажете ,ще саммного признателна на вси4ки!

# 1
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Да, чували сме. НАпиши поне от кой град си- как инсче да те ориентираме къде да я търсиш. Знам в София и Варна къде я има.

# 2
  • Мнения: 6
ами от търново.но  това не ми е проблем защото патувам.в софия от каде мога да я намеря -някакви контакти можете ли да ми дадете?

# 3
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
За София знам, че има на Женския пазар. Ама нагазинът май беше ливански. Нещо такова. А във Варна наскоро си купих от арабския магазин на Кооперативния пазар.

# 4
  • UK/София
  • Мнения: 7 681


 Двечките се разбрахте Simple SmileОбяснете каква е тази подправка, за първи път я чувам.

# 5
  • Мнения: 25 597
Още една любопитна се присъединява към въпроса.   bowuu

# 6
  • Мнения: 463
И още една - ама да има обяснение за какво се ползва  Wink

# 7
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Продава се на зърна или на прах. В Гърция се слага задължително в козунаците и в някои сладки. Не е желателно да се прекалява, защото има странна и тежка миризма.

# 8
  • Мнения: 25 597
Оказва се, че било мАхлеб:

Цитат
Махлеб – подправка за сладкиши и кексове. Въпреки че представлява млените ядки на едно растение, ароматът й е като на прясно опечен кекс.

# 9
  • Мнения: 9 107
Екзотична подправка за сладкиши е. В арабските страни е много разпространена и използвана

# 10
  • Мнения: 2 708
Ето това е гръцкия козунак от Козуначената тема, който е публикувала Дуци с тази тайна подправка, а Джема даже и го е направила и то не веднъж Гръцкия козунак на Джема  Възхищавам й се.

800 гр. брашно за козунак
4 яйца
375 гр. захар
90 гр. прясно мляко
1/3 ч.л. ванилия
1/3 ч.л. мед.дъвка(трябва да се счука, за да стане на прах)
10 гр. махлеб
настъргана кора на портокал
170 гр. масло

Съставките по-долу се разбърквват и се оставят 1/2 час да престоят:
120 гр. мая
150 гр. брашно
200 мл хладка вода

Разбъркват се захарта, яйцата, прясното мляко и маслото с миксер. Отделно замесваме брашното, ванилията, дъвката, махлеб, кората от портокал.
След това се смесва всичко+сместа с маята. След като всичко е добре смесено, месим хубаво и го оставяме да престои 1/2 час. След което се реже, оформя, маже с разбито яйце и се пече на 160 градуса.

Ами това е в оригинал, какво точно имат предвид под реже не ми е ясно, аз съм ги яла като малки топки, ама пък хич да не са оформени...  По-опитните могат да обяснят

# 11
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Махлебът е смлени ядки от дива череша. Наистина има тежка миризма- да се слага не повече от посоченото в рецептата, даже една идея по-малко.Иначе в пакетчето мирише хубаво, но в в гръцкия козунак миризмата е тежка. Може би се дължи на съчетаниет с дъвката. Може и самата тя да придава тежката миризма- не знам.

# 12
  • Мнения: 4 371
Аз я зарязах тая гръцка рецепта, а махлеб си слагам иначе. Пробвах и без него, но вече съм пристрастена и повече ми харесва с него Peace Дъвка не слагам.
Ето как изглежда, на който му е интересно: http://images24.snimka.bg/005378775.jpg

Последна редакция: нд, 06 апр 2008, 09:47 от Дуци

# 13
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Дуци и аз така ще правя. Гръцката рецепта няма да я правя повече и дъвката я изхвърлих, но махлеб мисля да сложа в козунака за Великден. Laughing

# 14
  • Мнения: 6 243
Аз си купих махлеп от Истанбул заради тази рецепта:
http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,646.msg15269.html#msg15269
Много са приятни на вкус, ама бая калорични.

После видях, че го има и в арабските магазини до Женския пазар.

Общи условия

Активация на акаунт