За правата на децата ни!-тема 3

  • 62 865
  • 786
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 242
Приятелю, още ли няма резултат от обжалването?
 Hug Hug Hug
Резултат естествено няма. Когато в тукашния ТЕЛК попитах за координати на НЕЛК в София, за да проверя дали са получени документите и т.н. ми отговориха: "Нямаме телефони. Ако искате си ги потърсете. Ако колегите БЛАГОВОЛЯТ да ви отговорят..."  Shocked С 2 думи това е голямо благоволение...
Та ако някой има телефони на НЕЛК (и аз не знам точно, може би администрация или нещо подобно) нека сподели. Благодаря ви.

# 16
  • Мнения: 1 037
Френд давам ти координати на НЕЛК- София, но не са много мили да знаеш, не , че мен това вече ме трогва. Mr. Green
Желая ти късмет.
02/ 954 11 84

# 17
  • Мнения: 774
Мили родители,пожелавам ви само здраве и късмет в борбата с бюрокрацията!
На фона на горното ми е тъжно да споделя моята новина,но ще го направя ,защото знам,че ще вдъхне кураж на всички :най-после съм одобрена за асистент за независим живот на моето момче.
Това си е направо за поздравления Hug
Аз след като успях да се справя с всички глупости,който измислиха от соц. по повод назначаването ми за ЛА,сега се оказа,че се свършили бройките #Cussing out

# 18
  • Мнения: 838
Мили родители,пожелавам ви само здраве и късмет в борбата с бюрокрацията!
На фона на горното ми е тъжно да споделя моята новина,но ще го направя ,защото знам,че ще вдъхне кураж на всички :най-после съм одобрена за асистент за независим живот на моето момче.
Това си е направо за поздравления Hug
Аз след като успях да се справя с всички глупости,който измислиха от соц. по повод назначаването ми за ЛА,сега се оказа,че се свършили бройките #Cussing out
Оле,аман с тия бройки-те все нямат бройки,по колко отпускат по ч на година ли? #Cussing out #Cussing out

# 19
  • Мнения: 555
Здравейте,
Днес най-после занесох ТЕЛК-а на дъщеричката ми в Социалната служба. Издаден е на 2 април 2007 г., със срок на чуждата помощ и на инвалидността 1 април 2010 г. Но накрая пише ДИ /може би дата на издаване/ - 31.03.2005 г. – дата на раждане и СИ /срок на издаване/ - 3 г. Служителката ми каза, че  изплащат само за 3 месеца назад, но не беше много сигурна, каза, че трябва да провери, а аз си спомням, че съм чела в предишни теми, че трябва да се плаща от раждането. Някой може ли да ми каже на какво основание, ако знае, защото ще ми е трудно да го изровя от предишните теми? Благодаря предварително и поздрави.   

# 20
  • Мнения: 555
Здравейте,
И аз имам въпрос, пуснах го и в темата за правата на децата. Днес най-после занесох ТЕЛК-а на дъщеричката ми в Социалната служба. Издаден е на 2 април 2007 г., със срок на чуждата помощ и на инвалидността 1 април 2010 г. Но накрая пише ДИ /може би дата на издаване/ - 31.03.2005 г. – дата на раждане и СИ /срок на издаване/ - 3 г. Служителката ми каза, че  изплащат само за 3 месеца назад, но не беше много сигурна, каза, че трябва да провери, а аз си спомням, че съм чела в предишни теми, че трябва да се плаща от раждането. Някой може ли да ми каже на какво основание, ако знае, защото ще ми е трудно да го изровя от предишните теми? Засега ми дадоха разни документи за попълване, молби, декларации и пр. Благодаря предварително и поздрави.   

# 21
  • Мнения: 516
Хела, не знам точно на какво основание ,но на Йоана и ги изплатиха от раждането. Беше на 11 месеца,когато минахме ТЕЛКа и след 2 седмици отидох при социалните. На една от молбите ,които попълних ме накараха в полето отстрани да напиша , че желая сумата да ми бъде изплатена от 28.06.06 (датата и на раждане). Мисля , че някъде в закона бях чела , че имат 5 годишна давност тези искове. Вие сте си в пълното право да си ги получите със задна дата. Успех

# 22
  • Мнения: 495
Парите сьс задна дата се изплащат от датата на ТЕЛК-а.Т.е. ако тои е от дата на раждане оттогава се изплащат.И доколкото си спомням вече е за 4год. назад.Не си спомням точно коя алинея.В библиотеката ги има.

# 23
  • Мнения: 495
Както виждам е за 3год. назад:Чл. 43. (1) Право на месечна добавка в размер 70 на сто от минималната работна заплата за деца с трайни увреждания до 18-годишна възраст и до завършване на средното образование, но не по-късно от 20-годишна възраст, имат:
1. родители (осиновители), когато отглеждат деца с трайни увреждания;

2. семейства на роднини или близки и приемни семейства, при които са настанени деца с трайни увреждания по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето.

(2) Правоимащите по ал. 1 получават месечната добавка по постоянния си адрес от дирекциите "Социално подпомагане" на Агенцията за социално подпомагане.

(3) Ако децата са настанени на пълна държавна или общинска издръжка в лечебни заведения, както и в специализирани институции за срок, по-дълъг от един месец, правоимащите не получават месечна добавка по ал. 1 за периода на престоя им в тях.

(4) Правото на месечна добавка по ал. 1 се погасява в срок три години считано от края на месеца, за който се отнася.

 

# 24
  • Мнения: 1 271
Здравейте,
Днес най-после занесох ТЕЛК-а на дъщеричката ми в Социалната служба. Издаден е на 2 април 2007 г., със срок на чуждата помощ и на инвалидността 1 април 2010 г. Но накрая пише ДИ /може би дата на издаване/ - 31.03.2005 г. – дата на раждане и СИ /срок на издаване/ - 3 г. Служителката ми каза, че  изплащат само за 3 месеца назад, но не беше много сигурна, каза, че трябва да провери, а аз си спомням, че съм чела в предишни теми, че трябва да се плаща от раждането. Някой може ли да ми каже на какво основание, ако знае, защото ще ми е трудно да го изровя от предишните теми? Благодаря предварително и поздрави.   



ДИ е дата на инвалидизиране - за моите деца това е от раждането
но логично на телк се ходи по-късно
има закон че от началото на 2005 парите по чл. 43 се изплащат и със задна дата от датата на инвалидизиране
също ако детето е по-малко от 2 години му се полага още половин еднократна помощ за раждане
двойни детски
и интеграционни добавки за които трябва да дойдат или да идете до закрила на детето

питай ако има нещо още

а и СИ е срок на инвалидността т.е. важи за 3 години напред
после пак на комисия
защо си чакала цяла година за да го занесеш
или си объркала - 2007 с 2008г.??
няма да ти върнат двойните детски ако наистина е от 2007 - тях ги изплащат от месеца в който е подадена молбата
но ако е преосвидетелстване тогава ги изплащат (Валенцето беше писала че са й ги върнали)

 Hug

# 25
  • Мнения: 199
Парите могат да се вземат със задна дата но от датата на ИНВАЛИДИЗАЦИЯ т.е на телк примерно се явявате сега 31.03.2008 но детето се е разболяло  2006 г и това с документи се доказва и се приема за дата на инвалидизация. Така ми го обясниха на мен, дано да ви е от помощ

# 26
  • Мнения: 2 242
xelaa, докато напиша и вече са ме изпреварили. kuneto добре го е обяснила. Полагат ти се от датата на инвалидизация (31.03.2005) защото вече закона е бил в сила (от 01.01.2005) Единствено не си спомням добре за колко години назад се изплащат. Мисля, че имаше ограничение от 3 години. (т.е. май ще изпуснеш един месец).
И накрая, ако вече си подала молба в социалните, в която не си написала изрично, че искаш да ти изплатят пари със задна дата, трябва да отидеш да подадеш нова молба СПЕЦИАЛНО за това. Нямат право да ти откажат подаването на нова молба. Искай входящ номер.

# 27
  • Мнения: 555
Много, много благодаря на всички за отговорите. Ориентирах се в общи линии. Не съм объркала датите, аз просто ужасно много се забавих, все излизаше нещо по-важно в малкото свободно време, което ми оставаше, а зимата ни поизмъчиха вирусите и повечко вкъщи си постояхме.
Но мисля, че сега вече ще се оправя в социалната служба, а и служителките ми се сториха доста отзивчиви. Още веднъж благодаря.
Friend, още нищо не съм подавала, днес само взех формулярите и извадих на Гери удостоверение за постоянен адрес. Може би ще добавя и молба свободен текст, защото не виждам къде по другите формуляри да напиша, че искам да ми се изплати полагаемото се със задна дата.

# 28
  • Мнения: 2 242
Може би ще добавя и молба свободен текст, защото не виждам къде по другите формуляри да напиша, че искам да ми се изплати полагаемото се със задна дата.
Молба свободен текст няма да ти приемат. Просто на формуляра (по чл. 43) трябва да напишеш на ръка "моля да ми бъдат изплатени парите със задна дата считано от ...)" Иначе такова поле няма.

# 29
  • Мнения: 1 271
Може би ще добавя и молба свободен текст, защото не виждам къде по другите формуляри да напиша, че искам да ми се изплати полагаемото се със задна дата.
Молба свободен текст няма да ти приемат. Просто на формуляра (по чл. 43) трябва да напишеш на ръка "моля да ми бъдат изплатени парите със задна дата считано от ...)" Иначе такова поле няма.

слушай Френда и не бой се
пиши във формуляра за чл.43 на ръка  Hug

Общи условия

Активация на акаунт