За правата на децата ни!-тема 3

  • 62 857
  • 786
  •   1
Отговори
# 30
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Виза Хела пише, че е издаден 2007 г, така че са минали две седмици.

Хела при възрастните, при първи Телк се изплаща от датата на издаването, но след като има такава забележка в документа мисля, че от рожденния  ден трябва да ти го изплатят.

# 31
  • Мнения: 5 665
xelaa ДИ -31.03.2005 г. е дата на инвалидизация, т.е. че ви е вродено заболяването. Поне аз така го разбирам  newsm78

# 32
  • Мнения: 28
Xella, ДИ - това е дата на инвалидизация и имаш право от нея дата до сега да ти бъдат изплатени добавката по чл.43.Но когато попълваш молбата пишеш че искаш да ти бъде изплатена със задна дата и посочваш датата на инвалидизацията.Трябва да го напишеш на ръка някъде на молбата , защото няма отделено място за това.Аз така си ги получих накуп.Но мен ме караха да попълня 2 молби - едната ,на която пише че искам да е със задна дата и още една, с която от сега нататък ще ми ги изплащат тези пари.Ако има нещо неясно чети в темата " Родители търсете правата на децата си - 1 ". Там го има обяснено.

# 33
  • Мнения: 555
Много благодаря на всички за отговорите. В общи линии се ориентирах, а и в другата тема – за правата на децата – също ми отговориха, така че сега вече съм съвсем добре подкована.
Утре ще ходя пак в Социалната служба, надявам се да не ме мотаят много. Ще се постарая и да си изясня трябва ли да вадя нов ТЕЛК, щом този е за три години и ще ми го изплатят от раждането, тъй като Гери вече навърши три годинки. Служителката ми каза, че е валиден до 2010, но пък навсякъде пише срок 3 години.
Още веднъж – благодаря ви много, поздрави и целувки на дечицата.   

# 34
  • Мнения: 4 585
Ще го напиша тук  Rolling Eyes
Днес ходих до соц. грижи, тъй като ми казаха, че можели да ти отпуснат еднократна помощ по някакъв чл. 6 за аварийно изникнали проблеми, или там нещо такова. Вие знаете ли нещо такова  Rolling Eyes. Едната даже и не знаеше за какво иде реч, другата ми обясни, че трябвало да има някакъв инцидент, примерно спешно изникнала операция. Ако знаете нещо по въпроса, пишете  Praynig. На нас ни трябва нов инхалатор, че стария много отслабна, викам не става ли да се отпусне за това, казаха не. Еднократната помощ, тавана е бил 270 лв.
Раче, къде е тази тема  Embarassed, ще търся Laughing

# 35
  • Мнения: 2 425
Вълчо, мерси  Hug.
А това чл. 6, май не е било а било чл. 16.

# 36
  • Мнения: 774
Не знам по кой член,но преди 2 г. ми отпуснаха еднократна помощ от 250 лв./тогава това беше тавана/
Когато откриха тумора на Ивка ни се събраха много разходи,моя близка от "Закрила на детето"ме посъветва да отида при директора на соц.
Обясних какво е положението и че ни предстои ЯМР,а само контраста и упойката са 170 лв.Казаха да занеса фактури за разходите,подадох молба и ми отпуснаха парите.
aynur ,моя съвет е да отидеш при директора и да обясниш ситуацията.
Успех Peace

# 37
  • Бургас
  • Мнения: 537
Извинявам се първо за вероятно малко глупавия въпрос  Embarassed, но искам да ви попитам: помощни средства от соц. се отпускат само на "доказани" инвалиди /колкото и грубо да звучи израза  Embarassed/ т.е. с решение на ТЕЛК, нали или може да се кандидатства и само на база епикриза от съответното отделение!?!   newsm78 Мерси!!!

# 38
  • Мнения: 1 037
Доколкото съм запозната, за да се отпусне помощно -тхниеско средство са необходими, Решение от ТЕЛК,  Епикриза и задължително се минава и неврологична комисия и с решението от комисията плюс горните документи се подава молба в Социални грижи, от там издават документ с който си вземате полагащо ви се средство.
Дали обесних добре незнам, но скоро взех количка за дъщеря си и това беше реда.
Може би има знаение за какво помощно средство става въпрос.

# 39
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
Доколкото съм запозната, за да се отпусне помощно -тхниеско средство са необходими, Решение от ТЕЛК,  Епикриза и задължително се минава и неврологична комисия и с решението от комисията плюс горните документи се подава молба в Социални грижи, от там издават документ с който си вземате полагащо ви се средство.
Дали обесних добре незнам, но скоро взех количка за дъщеря си и това беше реда.
Може би има знаение за какво помощно средство става въпрос.

Да права си реда е такъв. Най напред трябва да се мине през ЛКК и тогава с протокола и документите които си изброила се отива в социалните.

# 40
  • Бургас
  • Мнения: 537
Благодаря ви, момичета!!!  bouquet И аз нещо подобно им казах на хората, но исках да се обидя, че не съм говорила  наизуст.

# 41
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
А дали това ще важи и за децата с увреждане  newsm78

     "На хората с увреждания ще се полагат безплатни винетки", каза депутатът от НДСВ Деница Димитрова по време на посещение в Търговище.

Димитрова сподели, че вече е взето и решението да се повиши и мощността на автомобилите, които могат да бъдат закупувани от инвалиди. До сега максималната мощност на автомобил беше 1800 куб. см. и 140 к.с, а вече ще е 2000 куб. см. и 160 к.с.

"Увеличихме и необлагаемия минимум за хората с увреждания" - каза още жълтият депутат. Тя обясни, че след въвеждането на плоския данък само хората с увреждания няма да плащат данъци върху доходите си
   "

# 42
  • Мнения: 30
Относно еднократната помощ онази година  една позната от СП ми каза,че имам право на такава и че може дори само с фактура от аптека и рецепти ,но трябва да са към 400лв.
 Когато помоща е от СП дават 250лв. ,а когато е от Закрила на детето отпускат 275лв.

# 43
  • Мнения: 774
А дали това ще важи и за децата с увреждане  newsm78

     "На хората с увреждания ще се полагат безплатни винетки", каза депутатът от НДСВ Деница Димитрова по време на посещение в Търговище.

Димитрова сподели, че вече е взето и решението да се повиши и мощността на автомобилите, които могат да бъдат закупувани от инвалиди. До сега максималната мощност на автомобил беше 1800 куб. см. и 140 к.с, а вече ще е 2000 куб. см. и 160 к.с.

"Увеличихме и необлагаемия минимум за хората с увреждания" - каза още жълтият депутат. Тя обясни, че след въвеждането на плоския данък само хората с увреждания няма да плащат данъци върху доходите си
   "
По принцип би трябвало да важи и за децата,но според социални децата,явно не са хора.
В Добрич имаше майки,който връщаха винетки #Cussing out

# 44
  • Мнения: 3 540
Двойните детски за деца с ТЕЛК над 50% се изплащат до 20г.възраст без значение дали детето посещава училище.И същевременно ТЕЛКА да не е изтекъл.
А помоща по чл.43 е редовна и след навършване на 18г.,докато детето учи.

Общи условия

Активация на акаунт