За правата на децата ни!-тема 3

  • 62 859
  • 786
  •   1
Отговори
  • Мнения: 37
Отидете с ТЕЛК-а / ксерокопирайте го поне 5 пъти,  трябват ви също и ксерокопия от акта за раждане/ при социалните и те ще ти кажат на какво имате право, всичко зависи от това какъв % е даден! Успех.

# 1
  • Мнения: 3 504
първо зависи какъв % е ТЕЛК-а

от там в социалните по район на лична карта.

От там се попълва молба за:
1. месечна помощ
2. двойни детски
3. социална оценка
4. документ за пътуване

от социалната оценка:

- за телефон
- за лекарства
- за обучение
- за санаториум

Ако детето има 90% ТЕЛК - имате право на план за инвалиди към БТК с месечна такса - 1,60. Носи се копието от ТЕЛК и копие от Акта за раждане. За това не ви трябва социалната оценка, на нас не ни я искаха. Интересува ги това, което ви написах.

Зависи от датата на инв. може да получите месечните добавки за минал период. Това допълнително се всписва в молбата до социалните за месечната помощ.

# 2
  • Мнения: 34
Здравейте! От 1.07.07 имам решение от ТЕЛК - 75% нетрудоспособност на дъщеря ми /12-годишна е/, оперирана е от много тежка степен на сколиоза. В социалната оценка пише, че има право на всичко без наем на общинско жилище. Разбрах как да ползваме правото за градски транспорт, телефон, санаториум и лекарства. Някой може ли да ми разясни правото на"достъпна информация" и "обучение" - какво представлява и как се ползва, ако ми потрябва?
Благодаря предварително на всеки, който ми отговори

# 3
  • Мнения: 3 504
Дори, обучение е, плаща ти се сума за това, че водиш детето си на обучение при специалисти - както е при нас логопед и психолог. Сега на нас не ни го дават това, защото ходим на специализирана градина.

За информацията и аз не съм много на ясно, забравила съм. Confused

Последна редакция: нд, 14 окт 2007, 13:35 от Rossoneri

# 4
А какво се полага на 16 годишно дете с 70% телк? Thinkingзащото на нас нишо не ни дадоха освен по чл.40 и двоини детски. Cry

# 5
  • Мнения: 3 504
На какво имаш право:

- връщане на социалните помощи със задна дата от 01.01.2005, в зависимост от дата на инв. в Решението. Виж в решението каква е твоята дата и пиши тук също така от кога ти е решението и получаваш ли социални помощи, подавала ли си искане в социалните за това, също така и за социална оценка, въз основа, на която ти изплащат разни суми?

- ако имаш домашен тел на БТК - имаш право на план за инвалиди, който е с месечна такса от 1,60 лв. със 160 безплатни минути в града.

-

# 6
  • в полите на Балкана
  • Мнения: 3 462
Освен това което ти е писала  Rossoneri  имаш право на здравни усигоровки за сметка на социалните. Когато напуснеш работа отиваш при тях и си подаваш молба със свободен текст. Длъжни са да я приемат колкото и да не искат и да се правят на ударени. Peace

# 7
  • Мнения: 65
    Много Ви благодаря за отговорите!     bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet   Малко се забавих ,но се навъртаха "баш майстори " да преинсталират компютъра.
   Социалните наистина се правят на ударени- това не било при тях

Rossoneri
Соц. помощи не вземам,а датата на инвалидизация е 1.02 2008.Трябвало да минат 14 дни от издаване на решението/19.02/,тогава щели да правят соц. оценка
,а дом. телефон го закрих.

Последна редакция: чт, 28 фев 2008, 15:15 от mimozche

# 8
  • Мнения: 3 504
mimozche, щом датата на инв. е такава, значи нямаш право със задна дата, няма такъв период при теб.
Ще си кандидатстваш от 01.02.2008 да си получаваш парите месечната сума, която трябва да ти отпуснат.

За телефона ти отпада таз оферта.

Моите 14 дни изтекоха и а днес, а утре и още не съм ходила в социалното. НО тази седмица трябва да го направя, че времето си върви, а е хубаво да ги подам до 15-то число на месеца. Само ни усложняват живота, би трябвало сега само да подам ТЕЛКА - новия и при същите %-ти както при сме си и да искам да ми се продължи всичко това, което получавам. Дано да е така, ама не ми се вярва, а ще трябва пак на ново да попълвам молби са месечните помощи, за социална оценка, молба за двойни детски и молба за получаване на документа за пътните - автобус и влак. Общо 4-ри бонбона Whistling

# 9
  • Мнения: 1 710
Ето и линк към старите теми:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=184832.0

и още по-старата: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=111895.0

Последна редакция: ср, 25 ное 2009, 22:21 от Igi_

# 10
  • Мнения: 384
Здравейте! Моята дъщеричка е на 3 год. и 2 месеца.Тя е със Синдром на Даун и  сърдечна операция. До  месец декември бяхме с 50% телк .Явихме  се   за подновяване на решението, защото телка ни изтече .Комисията която трябваше да ни даде процент за сърдечния проблем каза, че почти нищо не може да даде, защото проблема със сърцето ни бил оправен- операция .Изобщо не обърна внимание на факта ,че пием все още кардиологични лекарства .По мое настояване документите ни бяха пратени по служебен път в психиатричната телк комисиа.След доста чакане ни беше определена нова дата за телк. На 26.03 се явихме на психиатричен телк. Комисията ни отговори, че освен 10% повече не можели да ни дадът за психичното здраве на детето .Аз поспорих с тях, защото колкото и добре да се развива Хриси все пак е с диагноза Даун и са нужни много  средства за да посещава логопеди,психолози...Тогава ми казаха,  а и така пише в решението на телк че  ни дават 30% за сърцето и 10% за психичното развитие.Аз не разбирам много от проценти но отдолу на решението пише 31% а не 41% Как ги събират и как ги определят тези проценти не знам.Знам ,че и с 31% и с 41% няма да получим нищо, но искам да си изясня нещата а като се обадя да ги питам все си намират оправдание и отговор още не съм получила.Мисля да подам молба до Нелк за да обжалвам но мъжът ми не ми дава да се занимавам повече .
Остава ми само надеждата наистина детето ми да се развива добре и да няма проблеми повече със сърчицето. 

# 11
  • Мнения: 516
VIVIA, и аз не знам как точно ги смятат техните %, но докато чакахме чух лекарката от комисията да казва" При нас 2 и 2 не прави 4". Съжалявам за неуспеха, дано наистина детенцето ти да се развива добре Hug Дъщеря ми е родена с атрезия (липса ) на ануса, коригирана на 2 месечна възраст. Не ни дадоха % за това, въпреки  че трябва да е на специален хранителен режим. Заради липсата на бял дроб и се полагат от 80 до 100 %, че от там го докара. За синдром на Даун няма ли регламентиран диапазон за %-те или само от лекарите зависи?

# 12
  • Мнения: 2 242
В старата тема бях давал линк към отправните им точки за определяне на процента. VIVIA там глава "генетични аномалии", увреждания или нещо подобно НЯМА. Въпреки това първото ни ЕР на ТЕЛК беше с 60%. Естествено зададох въпроса на педиатърката в комисията защо преди 2 години (при същото законодателство) прецени че процента е 60, а сега е нула (0), но освен наглия поглед и предложение "щом не сте доволни обжалвайте" нищо друго не получих. Така и направих. В момента обжалваме.
Иначе в документите на психиатрите пише, че на 3 годишно дете, чието развитие отговаря на едногодишно дете се полагат 10%  Shocked Такава е горчивата истина. Уви, ако напиша какво мисля за хората инструктирали тези комисии как да прилагат нормативната база ще получа доживотен бан.

# 13
  • Мнения: 838
Мили родители,пожелавам ви само здраве и късмет в борбата с бюрокрацията!
На фона на горното ми е тъжно да споделя моята новина,но ще го направя ,защото знам,че ще вдъхне кураж на всички :най-после съм одобрена за асистент за независим живот на моето момче.

# 14
  • Мнения: 1 271
Приятелю, още ли няма резултат от обжалването?
 Hug Hug Hug

Общи условия

Активация на акаунт