ИЗРАЕЛ 6

  • 41 929
  • 288
  •   1
Отговори
# 45
  • T"A
  • Мнения: 2 515
pepelja6ka, за Щатите и за Канада визи се дават лесно (от тези туристическите, иначе и двете страни си имат правила за имиграция, които важат за цял свят). В семейството на половинката ми има една леля с американско гражданство и една с немско (+ че и двете си държат и израелското). Това е интересно, нали, защото в Германия по принцип няма двойно гражданство, но на евреите им е позволено (един вид проявяват разбиране защо евреи не биха желали да останат само с едно и то немско)*.

Условието е да имат корени в Германия, което не е трудно да се докаже. А руснаците, които взимат немско гражданство май го правят по някаква линия за обезщетение на евр. общност (но не съм сигурна), защото има правило, че репатрирани в Израел не могат да се репатрират и в Германия, както и обратното също не е възможно...  Thinking

Туристически визи за европейските страни никога не са били проблем за израелците  Peace Не случайно преди десетина години имигрираха българи в Израел, за да вземат даркон (м/ународен паспорт)  Rolling Eyes

За кафето мога да ти разкажа от опит - имах един (за щастие) кратък период, в който работих като сервитьорка  ooooh! - освен боц, което е кал на иврит, пият доста нес кафе (или просто разбъркано във вода, или в топло мляко), пият и еспресо, но по-малко в сравнение с европейците, капучино и нещо, на което казват "обратно"  Joy (hafuch = הפוך) - идеята е първо да се сипе мляко, а после да се прибави кафето (при капучиното - първо слагаме кафе, а после - мляко с лате арт или без Grinning). Ако се сипва под определен ъгъл и с определена скорост в чашата остават разделени на две нива (подобно на тази снимка, но не точно - тук са се опитвали да правят лате арт върху "обратното" кафе)



Но често казват афух, а имат предвид просто капучино  Simple Smile Правят и филтър, а в турските закусвални предлагат и истинско турско кафе (сварено в джезве) yes



Ох, тази звездичка- *, не случайно я сложих горе, но... Има едно дело, което са водили в някакъв немски град и там са говорили за това, че не е справедливо спрямо другите малцинства да се дава двойно гражданство на евреи и вече май не дават (но на който са дали не могат ретроактивно да си го вземат обратно)

Последна редакция: чт, 10 апр 2008, 20:03 от Mentha

# 46
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Последно включване  Blush

Като търсих снимка на "обратно" кафе, намерих тази снимка (очевидно става дума за капучино), не знам дали Петето не я е пускала вече:



На кафето пише "Влюбен съм"  Heart Eyes (ани меуhав = אני מאוהב). Някой е зарадвал любим човек с любовно признание в чаша кафе  Grinning

# 47
  • Мнения: 720
Мента ,това ''любовното кафе''...много оригинално....да си сръбна ли от него,кво Grinning

Петя , честито ви  ново   момченце в рода.Силен мъж да стане!   ( ти нали беше добрата фея ,ще му ги наредиш едни пожелания Simple Smile...)

 

# 48
  • Мнения: 160
Мента, мерси за информацията!

Ще Ви изготви ли документа? Голям е образ нотариуската мисля, че е украинка но много обича България  Simple Smile.

Ние сега пак ще я ползваме като регистрираме бебето ако трябва да се изготвя нещо. Малката се роди в България и автоматично взема българско, има право и на израелско а пък ние след няколко години вземаме канадско и то какво става сега от кое да я лишим щото има право само на две  newsm78.  Големи проблеми голямо чудо  Laughing.

# 49
  • Мнения: 558
.... А руснаците, които взимат немско гражданство май го правят по някаква линия за обезщетение на евр. общност (но не съм сигурна), защото има правило, че репатрирани в Израел не могат да се репатрират и в Германия, както и обратното също не е възможно...  Thinking
това ще да е линията по която те са тук, защото нямат нищо немско в родословието...

а относно визите: по-скоро имах предвид визи/разрешение за постоянно пребиваване в друга държава.. и дали пак на базата на някакъв вид обезщетение не ги получават по-лесно?

иначе от съвсем скоро германия разреши двойното гражданство...но има някакъв момент,че ако сгафиш в страната с второто ти гражданство,то германия не може да направи почти нищо за теб, но не съм се интересувала по-обстойно по въпроса....

# 50
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Мента ,това ''любовното кафе''...много оригинално....да си сръбна ли от него,кво Grinning
Harriet, чувствай се почерпена  Hug

Ще Ви изготви ли документа? Голям е образ нотариуската мисля, че е украинка но много обича България  Simple Smile.
Уговорена е среща за понеделник, ще разказвам после  Peace.
Hand, според мен в Канада би трябвало да дават избор на детето то да си избере гражданството при навършването му на пълнолетие (така е в други страни). Би било най-справедливо  Simple Smile

а относно визите: по-скоро имах предвид визи/разрешение за постоянно пребиваване в друга държава.. и дали пак на базата на някакъв вид обезщетение не ги получават по-лесно?
 
Не съм чувала за нещо подобно Thinking.  "Американската" леля, за която споменах, е учила там, после си е извадила зелена карта и гражданството го е получила няколко години преди да се върне в Израел (а в САЩ е живяла 20 год., значи доста е чакала). newsm78

А за руснаците сигурна ли си? Не говорят ли идиш? Аз също винаги съм се чудила дали по тази линия на "обезщетение" дават гражданство само на ашкенази, защото те все пак имат накакви корени по тези земи, макар и в Средновековието (а и знаеш ли колко думите на идиш приличат на немски – напр. израза шлoфштунде е на идиш, но ти сигурно го разбираш, или ментш, или алте захен Wink ), т.е. споделят в някакъв смисъл една обща култура…  Wink А иначе целта е да се възстанови еврейската общност там, но май само руснаци идват, знам ли ...
http://www.juedischeszentrumjakobsplatz.de/

# 51
  • Мнения: 558
ами помежду си си говорят на руски( засичала съм ги и при тел. разговори)... всъщност не е от толкова голямо значение... но ми беше любопитно дали биват толерирани по някакъв начин евреите ...

# 52
  • България-София
  • Мнения: 573
ами помежду си си говорят на руски( засичала съм ги и при тел. разговори)... всъщност не е от толкова голямо значение... но ми беше любопитно дали биват толерирани по някакъв начин евреите ...
В началото на 90-те години в Германия имало такава политика - да приемат хора от други народи и религии, за да възстановят многообразието и "цвета" на нацията си, от преди войната /естествено след подбор, но какъв точно - незнам/. Единия много желан етнос са евреите /един вид да покажат, колко са се променили/. По тази причина ешкеназките евреи, когато емигрираха можеха да избират страна за емиграция Израел, Германия /и дори и САЩ/, без значение дали имат немска жилка /и пак имат финансовите "кошници"/. Както ми обясниха познати /руски евреи/ в Германия, там също имат "израждане" на нацията, след войната, подобно на това при религиозните евреи вследствие бракове между близки. По същата причина изтеглят т. нар. "немски руснаци" от Русия - потомци на преселили се немци по Времето на Петър Велики...
Няма някакво по-специално отношение към евреите в сравнение с другите имигранти. Влизат си в програмата и трябва да спазват условията на емиграция както всички останали.
За България - също имаше такава опция, само дето от Сухнута премълчаваха този факт.... Съпругът ми още е бесен, още повече, че има и немски корен. Чак в Израел разбрахме как са ни подвели и наистина веднъж направили "алия" в Израел - край. Можеше само да кандидатства за немско гражданство...

# 53
  • Мнения: 1 526
Бокер тов!
Като сте се разговорили за кафе:
сега му е времето!

На мен това ми е любимо:
страхотен аромат има  food010

За гражданството, имам чувството, че 80% са с двойно гражданство. Има доста като нас дошли от някъде си, а и половината ми познати имат американско поданство. Затова казах преди, че сме на брит на Хамериканче, майка му е родена там (от родители израелци, чийто пък корени са от Турция), отраснала там, но сега живеят тук. Въобще тук е супер нормално да си живял на две три места и да си двойно гражданство. Затова като се питат "откъде си?" се има в предвид държава, а не толкова град. Като заговорих за миграция- една от добрите ми приятелки заминава за Канада другият месец-  научи френски за нула време, при положение, че е учителка по английски...
unik е напълно права, и ние разбрахме това след като вече бяхме тук. Същото така е можело да отидем в Испания ( жилката на мъжът ми пък е от там), но от Сухнута в БГ ги премълчават тези факти, защото всички ще си изберат други дестинации...
Аз пък си мислех, че ще свърша честенето набързо, пък то не ми било писано   ooooh!  Whistling...
Спука се тръба някаква, и моят мотек (маток- сладък) реши да сменя всички тръби, като вече ще почва. Което е добре, защото аз вече недолюбвах сините плочки в банята. И за едно ще сменим и тези в другата баня, а като сме тръгнали ще си освежа и кухната. Като за капак ще сложим и паркет по стаите, защото са плочки, апък аз предпочитам паркет.... И така спретна ни се едно ремонтче  Whistling точно по празниците, размина ни се три дена на Мъртво море, да сме здрави другият месец.

Последна редакция: пт, 11 апр 2008, 12:19 от Tali Dan

# 54
  • Мнения: 2 952
Странна работа , линковете ми дето съм пуснала не излизат добре ....Ето пак :

МОЕТО ПЪТУВАНЕ ДО ИЗРАЕЛ    :

 http://uk.youtube.com/watch?v=LWeuAmtRD4U&feature=related 



ЕРУСАЛИМ :

 http://uk.youtube.com/watch?v=h4NRvSEW8nI&feature=related

МОЛИТВА :

  http://uk.youtube.com/watch?v=sfF6-TkAnBM&feature=related

Мента , Моел ще обрязва малкия.Той е обрязвал цялата рода от  години.Казва се Омеси- всички го знаят , канен е и в чужбина.Много е добър.Като бяхме на свиждане   в болницата да видим бебока имаше моели , които обикаляха и раздаваха визитките си.Та се сетих как Омеси не ходи да търси хората , а те го търсят  Simple Smile Дори им казахме , че сме при него и те викат ....  аааааааааааа  Омеси ....аааааааа   ок ....ок ...  Grinning Такива работи.Имам координати за който се интересува.Няма равен!


Тали, ми ей на ремонтче , много хубаво даже  Wink Добре , че се е пукнала тръбата  Mr. Green





# 55
  • Мнения: 160
Тали, няма зелена карта за Канада. Има два вида програми за кандидстване за постоянно местожителство - за френската и английската част. Доказва се стаж, езици, финансови средства и тн. Не може да се спечели от лотария както за САЩ например.

# 56
  • Мнения: 1 526
Явно аз нещо погрешно съм разбрала. Но със сигурност знам, че им костваше доста време да си оправят нещата и заминават легално с мисълта за трайно установяване там  Peace.

# 57
  • T"A
  • Мнения: 2 515
А, значи все пак немската програма е била насочена към ашкеназимите в Русия....

За България - също имаше такава опция, само дето от Сухнута премълчаваха този факт.... Съпругът ми още е бесен, още повече, че има и немски корен.

На мен ми се струва, че очакванията, че от Сохнута ще съобщават за други програми, са нереални. Все едно да си търся секретарка за работа в мойта фирма и да предлагам на кандидатките да кандидатстват и на други места...

В смисъл Сохнута си е Агенция за Израел (аСохнут аЙеудит л'Арец Исраел)
http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7%A1%D7%95%D7%9B%D7%A0%D7%9 … D7%93%D7%99%D7%AA
http://www.jewishagency.org/JewishAgency/English/Home

Така че аз лично не виждам логика в това Сохнута да дава информация за репатрация в други държави, освен в Израел  Thinking (така да се каже плащат и да връща в Израел, не в други държави). А и в България ашкеназките семейства се броят на пръсти, особено след като повечето са дошли насам още при създаването на държавата (преди '48 год. е имало в София ашкеназка синагога, но е затворена в началото на 50-те), та явно на немците не им се е занимавало да дават информация по по-организиран начин...  newsm78

# 58
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Пете, ти хубаво си дала линковете да са отваряеми сега, но нали не си забравила, че обеща да разказваш за гиура  Whistling Аз... само припомням  Blush  Wink

Тали, аз винаги, когато някой ме пита от къде съм, отвръщам с въпрос - от къде в Израел или от къде преди Израел  Grinning Защото като има кажа "От България" все ще се намери някой да ми каже "Не от къде си имигрирала, къде живееш в Израел?" Crazy
Кофти работа са ремонтите, особено тези, които се налагат заради някаква повреда  Sick Но пък ще се наслаждавате на нова баня (и кухня)

Аз ще ви почерпя с чаша чай:



Изберете си вкус:


Ако обичате чай, ви препоръчвам на hаХешмонаим - Домът на чая на Висоцки (בית התה של ויסוצקי):
на иврит: http://www.wtea.co.il/house-of-tea.aspx
на международен език  Grinning: http://www.wtea.com/



# 59
  • Мнения: 2 952
  Ох , забравих , я! Пепеляшка, извинявай!  Simple Smile

Аз и друг път  съм разказвала из предните теми , но сега ще се опитам някак синтезирано и накратко.Ако има въпроси питайте."ГИУР" се нарича курса  ,който се организира  и се посещава една година ( 3 пъти сдмично вечер по 4-5  часа).Името  гиур няма нищо общо с  думата гяур от турското робство.Асоциациите са неуместни, просто е съвпадение.Изучава се стария  завет (Танах) , който е святата книга на юдеите.Изучават се обичаи, традиции, празници, религиозни предмети и всичко свързано с юдеизма като религия и практика.За да се запишеш на този курс тук в Израел трябва да имаш  някаква причина или поне добра мотивация, което се определя преди това  с  няколко интервюта ли да кажа , разговори с равина по местонахождение , който отговаря за  ГИУР курсовете.Причина като казвам е например  баща  юдеин , а майка , - не.Така детето взимайки религията на майката не се води юдейче , а всъщност расте  може би в дом спазващ еврейските обичаи и се чувства такова.Друга причина - брак с юдеин (като мен).Това са двете основни.Когато се ходи на този вечерен курс  се изисква да се ходи по двойки (ако един от двойката  е записан , ходят двамата).Това , за да се покаже единство и равно знание накрая , както и да се покаже подкрепа и взаимност в тази крачка.Всеки месец се  държи тест като в у-ще писмен.На средата на курса - интервю устно , където равина решава дали да продължиш, дали не идваш само да отбиваш време и да  вземеш държавните помощи, които се полагат след смяната на религията.Също- дали си искрен или не (незнам колко може да се усети това).На края на годината се определят дати , на които всеки се явява , заедно с учителката от курса и с поне един член на осиновителното семейство, на  изпит устен  в Бет а Дин ( Главния рабанут , религиозна инстанция).На нас бяха 3-ма изпитващите.Ако минеш започва оправянето на документите по процедурата и получаване на израелско гражданство  за нямащите (все още, преди 4 и половина г. по закон за гражданство).Това е  ортодоксалния ГИУР.В САЩ има сума ти реформистки  курсове , които тук не се признават, леки са, бързи и не се считат за сериозни.От целия клас (30 близо)  само едно момиче остана религиозна след това .Срещам я понякога с онези дългите дрехи и покрита коса.Останалите си подхванахме живота кой както си знае , но със сигурно  с много знание за юдеизма , за традициите , празниците , храната.Обогатяващо е , въпреки, че  е доста изнервящ процес  самия курс , отнема време , вечер до 9.30 .... тестове и тям подобни.Една година ходих с дълги поли, за да съм сигурна , че няма да ме срещне някой от осиновителното семейство например.Те по принцип трябва да  са ти  на близо  ако не и съседи.Това е така , защото се водят уж  напътстващи по време на курса , в новия ти път и трябва да се карат у тях някои празници и шабат (съботата), когато не се кара кола според религията и как да ходим у тях - пеша значи ....да са наблизо .... Та  една  година почти по време на курса не сме много се моткали с колата в събота да не  ги засечем .... Такива работи.Сега се  засичаме много , аз си чаткам с панталони ама  въри ме хвани вече  Mr. Green То свърши, мина квото беше.Изкарахме го геройски.Мъжо даже се научи какво що по молитвите , че не знаеше какво е молитвеник (СИДУР) . Вече  сме  спецове ,мани.  Wink

  Дано не изпуснах нещо...  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт