За яслата

  • 3 343
  • 87
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 018
Здравейте! Малкият ми син е от скоро на ясла!
Прави ми впечатление, че когато го заведа и той влезе в стаята първата му работа е да седне на едно столче. Ако има други деца преди него и те стоят на столчетата. 
Отивам да го взема - отново стоят на столчетата. Много рядко са играли в момент в който аз го взимам.
Влизам онзи ден в един магазин и една майка с дете /по-голямо от моето, посещаващо детска градина/, се оплаква на продавачката как е забелязала, че децата прекарват много време на столчетата и детето И се опитва да изразходи енергията си след като го вземат.

Тук отново срещнах изказване - как децата стоят мирно и кротко на столчетата.

Започвам да си задавам въпроса, така ли е наистина. Дали това е само докато се съберат или е целодневие. Дали играят достатъчно нашите деца?

 Щяхме със съпругът ми да си останем със съмненията и нямаше да пусна темата, ако не бях го чула и от друг човек.
Какви са вашите наблюдения, мнения по въпроса?  Много бих се радвала, ако моите притеснения се окажат неоснователни!

# 1
  • Мнения: 9 814
Така е Бо! Сутрин с влизането Кати право на столчето отиваше без никой да я кара. Така са научени. Там стоят и си чакат закуската. Като заведеш по-рано детето може да му се наложи и 1 час да седи без да мърда.
Следобед при нас не беше така. Винаги играеха /повечето/ и се чуваха чак от улицата.
Сега понякога в ДГ ми става тъпо като гледат ДВД и седят мирни на столчетата. След това беснее по 3 часа вкъщи и се е случвало да заспи чак към 23 ч. /иначе ляга към 21/.

# 2
  • Мнения: 2 732
Ами така е по столчетата си стоят .Не мога да те успокоя ,но и в градината е така.Добре ,че като е топло навън ги извеждат и щуреят .Иначе вътре не им дават да тичат и повечето им игри са в седнало положение.

# 3
  • София
  • Мнения: 18 679
При нас не съм забелязвала подобно нещо. Че беснееше вкъщи - беснееше, ама той си беснее нон-стоп. Въобще не си го представям седнал на столче повече от 10 минути Laughing Всъщност никога не съм питала колко и на какво играят в яслата и колко време "учат". Факт е, че там научи много неща, на мене това ми беше достатъчно Peace
А пък за градината това въобще не е вярно. Няколко пъти ми се случва да си го взема запъхтян - явно активно търчи. А и не иска да си тръгне, защото "ей сега, да си свършим играта с еди кой си" Laughing

# 4
  • Мнения: 1 049
А какво правят като седят на столчетата, рисуват ли или за какво седят? Не мога да повярвам по цял ден да са на столчетата, нали всяка ясла трябва да има все пак някаква програма.  Thinking  При нас дават на родителите списьк с какво точно се занимават децата всеки ден и час. Така ние знаем как протича деня им и децата свикват лесно на един и сьщ режим. Според мен са дльжни да ви информират за това. На столчета седят само като рисуват, изрязват и оцветяват разни неща или се хранят. Иначе са навьн на двора, играят и лудуват, но явно всяка ясла е различна. Незнам, на мен ми се струва невьзможно малко дете да седи дьлго на едно място.  Wink

# 5
  • Мнения: 2 018
В началото /още не беше се адаптирал/, сестрата ми каза, че непрекъснато влизал в стаята с играчките. Тогава не ми направи впечатление, защото си помислих, че иска да влиза там, когато имат други занимания. Но май съм се излъгала.  newsm78

Сварвала съм ги да играят, но така и не съм видяла нещо по-голямо от едни колички. Едната от сестрите не искаше да го пускам с наша играчка там, защото щяли да му я вземат другите...

Добре де, след като закусят не си ли играят тогава тези деца?

# 6
  • Мнения: 2 018
Ciao_bella стоят и нищо не правят!!! Гледат!Обикновено го водя 7:30, но съм го водила и  около 8:30 - около 20-25 деца стоят на столчетата и мълчат! Това е веднага след закуска!

# 7
  • Мнения: 1 049
Ciao_bella стоят и нищо не правят!!! Гледат!Обикновено го водя 7:30, но съм го водила и  около 8:30 - около 20-25 деца стоят на столчетата и мълчат! Това е веднага след закуска!


Ауу, те имат по-голяма дисциплина и от германците! Не е за вярване!

# 8
  • Мнения: 2 018
Преди да го запиша ходих няколко пъти в яслата и ми направи впечатление, колко е тихо вътре. От нито една стая не се чуваше детска глъч. Тогава си помислих, че сигурно имат занимания и сестрите са добри педагози! Улучила съм сигурно все такива моменти и не обърнах достатъчно внимание. Отчетох го като плюс.

Сега разбирам, че нещата не стоят точно така.

# 9
  • Gabrowo->Sofia
  • Мнения: 1 444
Ciao_bella стоят и нищо не правят!!! Гледат!Обикновено го водя 7:30, но съм го водила и  около 8:30 - около 20-25 деца стоят на столчетата и мълчат! Това е веднага след закуска!

За мен е истинска изненада такава гледка! Просто не мога да повярвам, че много деца могата да седят мирно на столче дълго време... Не подлагам думите ти на съмнени, просто никога не съм виждала подобно нещо. Когато оставям сина ми в яслата обикновено децата играят кой с каквото си иска или танцуват с някоя от лелите ... шумотевицата е още от сутрин. Вечер взимам Иван почти винаги последен или с последите. Никога не съм го заварвала седящ и чакаш на столче. По някога го заварвам да седи на гърнето и да гледа филмче, но в повечето случаи активно изразходва енергия.

# 10
  • Мнения: 2 211
И в ДГ градина на синът ми, сутрин чакат по столчетата, докато се съберат всички деца. Но ние винаги го водим в последната минута, така че му спестяваме това. После правят утринна гимнастика, на която нашият синковец се скътава и редовно лъже, че го боли коремчето, за да не играе. Точно днес го обсъждахме. Каза ми, че се уморявал от гимнастиката  #Crazy и искал да си  поседне. Чудно ми е каква е тая толкова уморителна гимнастика  newsm78. На закуска сядат след физарядката.
На тях също не им разрешават да тичат в стаята. Иначе, като го вземам следобеда, виждам как децата се занимават с различни дейности - едни рисуват, други играят с играчки, трети се мотат насам - натам. Но щом излезе от ДГ е като отвързан.

# 11
  • Мнения: 9 814
Играят Бо, поне в нашата ясла и сега и в градината го правят. Играят шумно, тичат, често се и удрят. Но сутрин наистина ги караха да стоят по столчетата.
Но имат и учебна програма- рисуват,моделират с пластелин, четат им, пеят им, свирят им в определени часове, така че понякога наистина им се налага да седят.

# 12
  • София
  • Мнения: 18 679
Ciao_bella стоят и нищо не правят!!! Гледат!Обикновено го водя 7:30, но съм го водила и  около 8:30 - около 20-25 деца стоят на столчетата и мълчат! Това е веднага след закуска!

Shocked Това да го видя, няма да го повярвам Laughing И как ги укротяват 25 талибанчета да седят мирно бе?! Един час Shocked Абсурд Naughty

# 13
  • Мнения: 9 814
Ciao_bella стоят и нищо не правят!!! Гледат!Обикновено го водя 7:30, но съм го водила и  около 8:30 - около 20-25 деца стоят на столчетата и мълчат! Това е веднага след закуска!

Shocked Това да го видя, няма да го повярвам Laughing И как ги укротяват 25 талибанчета да седят мирно бе?! Един час Shocked Абсурд Naughty

Ако щеш вярвай, аз лично съм го виждала в продължение на 10 месеца, докато детето ми посещаваше ясла.
Не знам, но ги научават се някак си. Дъщеря ми се научи за около месец- с влизането и хоп на столчето. Даваха им по някоя дребна играчка, за да си седят мирни. Ако не, сигурно следва наказание.

# 14
  • Мнения: 2 018
Ciao_bella стоят и нищо не правят!!! Гледат!Обикновено го водя 7:30, но съм го водила и  около 8:30 - около 20-25 деца стоят на столчетата и мълчат! Това е веднага след закуска!

Shocked Това да го видя, няма да го повярвам Laughing И как ги укротяват 25 талибанчета да седят мирно бе?! Един час Shocked Абсурд Naughty

Не знам, наистина не знам как го правят! Моят не е от много буйните и въпреки това, не мога да си го представя у дома да стои седнал дълго време. Но там още с влизането отива и сяда на столчето.

На времето с големите в детската градина си спомням каква лудница беше още от сутринта.

Не ме разбирайте погрешно - не, че не съм ги чувала да щуреят, но това е много рядко! А сутрин - никога!

Мисля, че се бърка това с дисциплината! Децата трябва да изразходват енергия.

# 15
  • Мнения: 1 897
Учудва ме това, което споделяш, Бо.
Аз също не мога да повярвам, че някой би успял да държи 25 деца целодневно мирни и седнали на столчетата им.
По принцип преди обяд децата би трябвало да имат тематични занимания, съобразени с възрастта им, а след следобедния сън-свободни игри.
Моят син е много буен и неспокоен, у дома не се спира и за миг. Въпреки това отскоро се включва в игрите на останалите деца в яслата, сестрите в групата със задоволство ни съобщиха за това. До преди това сутрин още с влизането си сядаше на някое столче, а вечер като отивахме да го прибираме го намирахме пак седнал мирно икротко да наблюдава игрите на другите деца.Този период продължи около 6 месеца.
Та мислех си дали пък не е възможно ако детето ти ходи на ясла сравнително отскоро да не е успяло още да отпусне съвсем душицата си.

Последна редакция: нд, 06 апр 2008, 21:47 от Ulia

# 16
  • Мнения: 2 018
Ulia Ванко е много контактно дете. И аз не съм го виждала само той да стои на столче - не бих ви занимавала тогава!
Не твърдя, че това е целодневно, а питам дали е целодневно - за вашите наблюдения и мнения!
Но за тези неща писах по-нагоре!

# 17
  • Мнения: 1 897
Не, със сигурност не е целодневно така.Не се тревожи.
Майка ми и свекърва ми работят в детски заведения. От тях знам, че всеки ден децата се занимават със съобразени с възрастта им тематични игри, учат песнички, риусват или апликират, спортуват... като тези им занимания се описват в специален дневник.
Възможно е, разбра се,  сестрите да избягват да позволяват на децата да щуреят и да лудуват често, за да не се наранят.

Последна редакция: нд, 06 апр 2008, 19:10 от Ulia

# 18
  • София
  • Мнения: 3 390
Не е целодневно.При нас сутрин е така и следобяд веднага след закуската за около 10мин.

# 19
  • Мнения: 593
Оф, не знам и аз имам чувството че е целодневно това стоене по столовете Thinking. Моя син отскоро ходи на ясла, засега го водя и вземам по различно време и все  е гробна тишина. А играчките като че ли въобще не се вадят, че няма кой да ги прибира. Вие как мислите?

# 20
  • Мнения: 959
Бо_ , mamayani това което казвате ми се струва като виц /със съвсем добри чуства// Grinning
Не мога, да си представя 20 и кусур деца, цял ден да стоят мирни на столчета, а и как биха го постигнали г- те?  Simple Smile

Когато синът ми, ходеше на ясла, сутрин от вратата сядаше на масата, и веднага му даваха закуска. Такава е практиката...първо ядене, после занимания. И другите деца стояха мирни.
След обяд, когато ходех да го взимам, си беше абсолютна лудница. Смях, тичане, каране на коли и т.н. Crazy

Сега в градината, е малко по различно. Като влезне, първо започва да играе, докато се съберат всички деца, след това закусват и после занимания...

Бо_ , не се тревожи, не мисля, че някой може, да накара толкова дечица, да стоят мирни на столчета цял ден. Simple Smile


# 21
  • Мнения: 3 611
Майка ми работи в ясла, имам впеЧатления как е по групите.
Не, не стоят постоянно по столЧетата, но е и доста по_ строго, отколкото в немските ясли и градини. Има си правила _ сега ядем, сега рисуваме, сега играем и т.н. и всиЧки ТОВА правят. Няма друг вариант.
Спомням си, Че имаШе едно момЧенце, което не раzбираШе от дума и правеШе всиЧко напук, освен редовните му бели. Ми да, то стоеШе накаzано доста Често на едно столЧе отстрани и гледаШе как другите си играят. Това в ДЕ го няма.
СьЩо след обяда всиЧки дружно отиват да спят, искаШ, не искаШ_ това е. ЛягаШ в леглото и мируваШ 2 Часа.
В ДЕ спиШ само ако искаШ, никой не те zадьлжава. ВсиЧко е един вид на добро желание.
Което сьЩо не ми харесва, ама това е друга тема.....

# 22
  • Мнения: 2 018
Оф, не знам и аз имам чувството че е целодневно това стоене по столовете Thinking. Моя син отскоро ходи на ясла, засега го водя и вземам по различно време и все  е гробна тишина. А играчките като че ли въобще не се вадят, че няма кой да ги прибира. Вие как мислите?

Точно това вече започвам да си мисля! Като гледам си от Варна  Thinking

# 23
  • Мнения: 2 211
Не ми се вярва, няма начин да удържат толкова малки деца по столчетата цял ден. А ти правила ли си внезапни проверки, да речем в 11 сутринта?

# 24
  • Мнения: 2 018
Когато все още свиквахме, го взимах някъде около 12ч. и да ви кажа честно, тогава не обръщах никакво внимание, дали играят децата или не. Просто моят плачеше винаги и аз мислих единствено за това.
Само, един единствен път си спомням, че чух музика от вътре и тогава си помислих, че Ванко сигурно се клатушка в такт с музиката /обича музика/. И така  Thinking

Хайде, дано не съм права и това се окажат само някакви си майчини притеснения!  Hug

# 25
  • Мнения: 9 052
А на родителската среща zащо не попиташ колко родители са съгласни децата да се иzвеждат навън да си иzраzходват енергията и да тичАт и играят? Там най добре се иzраzходва енергия и е найъzдравословно. За съжаление са еденици родителите, които го схващт. Но детата според тях трябва да търчАт иz една стая. И колко от родителите след като вzемат децата си ги раzхождат и ходят до детски площадки или от градината ги мяткат в къщи и искат те да мируват , та да има време zа домакиството. горките деца  Sad

# 26
  • Мнения: 2 211
Хайде, дано не съм права и това се окажат само някакви си майчини притеснения!  Hug

Всички се притесняваме - майки сме!
Нищо не ти коства да заформиш една внезапна проверка, за да се успокоиш. Навремето битуваше фразата: "Проверката е висша форма на доверие!" Mr. Green

# 27
  • Мнения: 9 052
Хайде, дано не съм права и това се окажат само някакви си майчини притеснения!  Hug

Всички се притесняваме - майки сме!
Нищо не ти коства да заформиш една внезапна проверка, за да се успокоиш. Навремето битуваше фразата: "Проверката е висша форма на доверие!" Mr. Green

и на проверката какво ще иzлеzе? че децата , когато са в стаята се zанимават , както в стая? пишат ,рисуват ... Ако искат да беснеят и играят , трябва да се иzведат навън,  на площадката, но родителите са против ...  newsm78

# 28
  • Мнения: 2 018
А на родителската среща zащо не попиташ колко родители са съгласни децата да се иzвеждат навън да си иzраzходват енергията и да тичАт и играят? Там най добре се иzраzходва енергия и е найъzдравословно. За съжаление са еденици родителите, които го схващт. Но детата според тях трябва да търчАт иz една стая. И колко от родителите след като вzемат децата си ги раzхождат и ходят до детски площадки или от градината ги мяткат в къщи и искат те да мируват , та да има време zа домакиството. горките деца  Sad

До сега е нямало родителска среща, но ме съмняват думите ти, че ще има родители, които не са съгласни да се извежда детето!
Относно разходките след ясла - права си, нямам време да го разхождам. Ако го разходя, това означава, че /най-малкото/ няма да вечеряме после  Tired - а, аз имам и други две деца и работното ми време е 10 часа! И това дали го разхождам или не, няма никакво значение, ако се държат децата цял ден по столчетата /принудени да разговарят тихо - иначе наказание- както прочетох в една друга тема тук за детската градина/! Една следобедна разходка, не може да компенсира загубата на цял един ден!  

# 29
  • Мнения: 9 052
да , но детето трябва да има поне иzвествно време с майката  Wink а ако наистина родителите не са против, zащо не направите родителска среща и не искате да се иzвеждат децата да играят навън сутри и следобед , пък в стявта нека се zанимават с рисуване и прикаzки? Но се съмнявам, чЕ родителите няма да писнат, чЕ им раzболяват нарочно децата, като ги водят вън.

# 30
  • Мнения: 2 018
Мисля, че лятото ги извеждат редовно. Въпреки, че не виждам причина и през пролетните по-топли дни да ги изведат.
Но, тогава облечи, съблечи всяко дете - не мислиш ли, че самите сестри няма да имат желание  Thinking
 Peace Обещавам да ги питам, но почти знам какво ще ми отговорят!  Hug

# 31
  • Мнения: 2 211
Мисля, че до две седмици ще започнат да ги извеждат. Пролетта дойде.

# 32
  • Мнения: 9 052
Мисля, че лятото ги извеждат редовно. Въпреки, че не виждам причина и през пролетните по-топли дни да ги изведат.
Но, тогава облечи, съблечи всяко дете - не мислиш ли, че самите сестри няма да имат желание  Thinking
 Peace Обещавам да ги питам, но почти знам какво ще ми отговорят!  Hug

На мен ми се струва, че ще им е по лесно да ги облекат и съблекат, пък и в градината имат нужда само от помощ при обличането, но доста могат и сами, отколкото да се чудят как да ги оzаптят вътре толквоа деца. Говорете с тях, по zдравословно е да ги иzведжат.

# 33
  • Мнения: 3 611
Мисля, че лятото ги извеждат редовно. Въпреки, че не виждам причина и през пролетните по-топли дни да ги изведат.
Но, тогава облечи, съблечи всяко дете - не мислиш ли, че самите сестри няма да имат желание  Thinking
 Peace Обещавам да ги питам, но почти знам какво ще ми отговорят!  Hug

Да, иzвеждат ги редовно, но стоят само седнали по кьЩиЧките. (това сьм го видяла в конкретна ясла)
Детската плоЩадка иzглежда на всиЧко друго, само не и на това, което трябва да бьде. Има 2 иzпоЧупени пьрzалки, които са си направо опасни.  Close Друго няма.
Как да пуснат децата да играят там. ...
Пьк и родителите се сьрдят, ако детето им се е иzцапало неЩо...  Rolling Eyes

# 34
  • Мнения: 9 052
Пьк и родителите се сьрдят, ако детето им се е иzцапало неЩо...  Rolling Eyes

или кихне случайно ...

# 35
  • Мнения: 2 211
...Пьк и родителите се сьрдят, ако детето им се е иzцапало неЩо...  Rolling Eyes

 Shocked Е родителите като ги извеждат, децата не се ли цапат?

# 36
  • Мнения: 2 018
Хайде, хайде винаги ще има родители, които ще недоволстват къде ще са прави, къде не. Ако персонала си върши съвестно работата, тези недоволства ще са единични и ще замрат от самосебе си!
Естествено, че децата могат да се изцапат - просто трябва да ги преоблекат. Или пък, ако се изпотят - също!
Ама аз имах случай - цял ден не му сменили памперса на моя - извиниха ми се после. И както и да е, случило се. Ама се замислих, щом цял ден не са му го сменили, това означава, че и цял ден не са го слагали на гърне. А и памперса не беше никак пълен. В къщи за няколко часа и висваше от напишване. Това означава, че не е пил достатъчно течности. Не беше и акал - значи не е ял.
Естествено че толкова деца, на кое по-напред да обърнеш внимание. Но пък и толкоз да не го видиш цял ден това дете  Tired 

# 37
  • Мнения: 3 929
В нашата ясла май не е така. Даже често лелите ми казват, че децата тичали и се потели, затова да ги обличаме по-леко. А моят син често е наказван, защото тичал като отвързан и се блъскал в стените. А когато отида да си го взема, всичките деца стоят на вратата и гледат кого ще вземат.
Сигурна съм, че детето ми изразходва достатъчно енергия, защото е каталясал, когато се приберем вкъщи, а и си ляга рано.

# 38
  • Мнения: 600
нямам такива наблюдения, даже съм доволна от нашата ясла. закусват от 8.30 до 9ч. преди това нещо се мотаят из занималнята. към 9.30-10 имат музикална педагожка - пеят и танцуват 3 дни от седмицата, всеки ден рисуват по програма, но не знам точно кога през деня. при хубаво време излизат. като я взимам се чува движения и смут, съвсем не мисля, че госпожата би могла да държи 20 броя 2-годишни деца седнали newsm78

освен това не одобрявам викането, тичането и други такива дейности. моето дете изразходва енергия и в игра с другите - готвят, сервират на госпожата, редят кубчета. и навън не тича като отвързана - люлеем се, пързаля се, такива неща.

в яслите очаквам да научи цветовете, да драска по лист картия, да говори с деца, да се учи на човешко отношение, не да беснее

# 39
  • Мнения: 1 897
Извинявам се предварително на авторката, но ще изляза малко от конкретиката на темата.
Иска ми се да поговорим малко принципно за яслата и за условията при които се отглеждат децата ни там.
Разбира се, ние като родители имаме право да поставяме своите изисквания и право на информация за това какво се случва с децата в наше отсъствие. Разбира се, ако имаме основания, че с децата ни се случва нещо нередно трябва да алармираме.
Но не е нужно човек да изчете всички теми за яслите, достатъчен е само един бегъл поглед върху тази тема, за да се увери колко различни са представите на родителите за добрата грижа към детето му.
Има родители, които искат децата да играят навън в пролетните дни и други, които не са съгласни, защото детето би могло да настине и да се разболее.Родители, които искат децата им да изразходват повече енергия и да лудуват и други, които не искат детето им да тича като отвързано и да беснее, а да се занимава с тихи и спокойни дейности. Част от родителите искат децата им да са нахранени и сити, но други не искат детето им да бъде тъпкано насила с храна.Има родители, които водят децата си със сополи и кашлица смятат това за нормално и други, за които  е абсолютно неприемливо такива деца да посещават яслата.Родители, които са съгласни с наказанието детето им да стои известно време на столче и да не участва в игрите и други-за които това е световна трагедия...Мога да продължа да изброявам още дълго в този дух, но ще спра засега.
Мисълта ми е, че самите ние-родителите товарим персонала в яслите с твърде противоречиви очаквания за начина по който да се грижат за децата ни.Та тогава съвсем в реда на нещата е винаги да има недоволни от това или онова родители.
П.П. Нямам предвид случаите на доказани нередности и прецедентите, случили се с деца в яслите, а всички онези 'битовизми' от ежедневието там, които коментираме и за които спорим непрекъснато.

# 40
  • Мнения: 607
Оф, не знам и аз имам чувството че е целодневно това стоене по столовете Thinking. Моя син отскоро ходи на ясла, засега го водя и вземам по различно време и все  е гробна тишина. А играчките като че ли въобще не се вадят, че няма кой да ги прибира. Вие как мислите?

Точно това вече започвам да си мисля! Като гледам си от Варна  Thinking

  Така е не само във Варна, ами навсякъде. Държат ги насилствено по столчетата, за 5-10 мин ги раздвижват с някаква гимнастика пак насилствено, защото е изкуствено измислена тази гимнастика от някой педагог дето си мисли,че много разбира от деца, после  за 5-10 мин им провеждат някакво занятие, което също е безинтересно  и през останалото време ги държат под око с оправданието,че трябва да има дисциплина.Пълен абсурд,пълна пародия.
 На двора като ги изкарат, то пък един двор. Ръждясали социалистически пързалки, от които по дрешките им остава ръжда. Грозни и опастни катерушки, на които можеш да си строшиш главата , буренясали треволяци,из които можеш да намериш спринцовка, хвърлена от някой наркоман и т.н. и т.н.
Възможно е тревожното ми майчино око да преувеличава, но по тези идруги причини аз никога не дадох децата си на градина...

# 41
  • Мнения: 47 981
не знам какво правят вътре, но пък в нашата ясла при всеки удобен случай ги изкарват навън, където няма много занимавки, но все пак децата си се мотаят из площадката и никое не реве например..
освен това много им пеят и ги занимават с разни игри, нямат телевизор или подобни неща
през лятото изкарват дори колела и играчки за пясък, но само сутрин
естествено не изкарват 20 колела, а само 1-2 колела, 2 топки, няколко дребни играчки и няколко лопатки, но все пак е нещо
и при нас не дават играчки:децата се дразнят, не могат да си ги пазят и се разстройват ако някое дете им я пипа, затова има правило за всички да си оставят играчките в гардероба
с времето свикват всички, а когато се спазва правилото е справедливо

# 42
  • Мнения: 2 018
Извинявам се предварително на авторката, но ще изляза малко от конкретиката на темата.

 Peace

Мисълта ми е, че самите ние-родителите товарим персонала в яслите с твърде противоречиви очаквания за начина по който да се грижат за децата ни.Та тогава съвсем в реда на нещата е винаги да има недоволни от това или онова родители.

Мисля, че всички родители ще се съгласят с мен, че основните ни изисквания към персонала е да се отнасят с децата ни с любов и разбиране. Естествено е да не могат да изпълнят всички изисквания на родителите. Но, това че персонала се натоварвал не мисля, че е нещо, което да дава повод за разговор. Извини ме, ако съм твърде крайна! В моята професия също има фактори, които ме натоварват. Но, го приемам като част от работата ми! Още повеече, че там сме си поверили децата. Да, съгласна съм, че има родители, които прекаляват с изискванията си. Но и аз имам клиенти, които просто ме изкарват извън нерви. И както казах вече - това е част от работата ми!

# 43
  • Мнения: 1 897
Бо,  няма за какво да те извинявам, не си крайна, просто изразяваш позицията си. Всъщност нямах предвид, че натоварваме персонала с обгрижването и възпитанието на децата ни.Нали за това ползваме услугите на детските заведения, пък и на тях това им е работата. Разбира се, че това няма какво да се коментира изобщо.  Peace
Имах предвид, че ние родителите имаме противоречиви очаквания относно начина по който да се грижат за децата ни. И това е една от причините поради които винаги ще има недоволни от яслите и от грижите, отношението и заниманията на децата там .
А иначе любовта, търпението и разбирането към децата наистина са основно изискване към хората, избрали да упражняват тази професия.  Peace

# 44
  • Мнения: 2 018
Аз лично съм изразявала недоволство единствено и само, когато се прекрачат границите на нормалното.
Ама може би всички родители, които недоволстват си мислят така  Crazy

# 45
  • Мнения: 2 237
Аз пък колкото пъти съм водила или взимала Калина,никога не съм я видяла на столче  Thinking Напротив - заварвам я лудо да дивее и беснее с по една играчка във всяка ръка.Изпотена,весела,щастлива.Тича на воля.Всъщност всички деца тичат и играят на воля - и сутрин и следобед.Също така е факт,че вечер у дома Калина е уморена и заспива бързо-бързо.
Ми така де,нека някой да каже и нещо хубаво за яслите  Grinning
Но наистина е тъпо да стоят мирни на столчетат като наказани,та това са деца !

# 46
  • Мнения: 81
имат време за всичко и за песни, и за танци, и за лудеене и за кротко изчакване. Когато вземам дъщеря си вечер от яслата винаги е изпотена от беснеене/ игра на гоненица с останалите 2-3 деца/, е по-някога си играе кротко  с бебе или количка. А се е и случвало лелка да им чете приказка.

# 47
  • Мнения: 187



  Re: Тормоз върху децата ни в детските градини
« #45 вторник, 25 март 2008, 11:50 »   

--------------------------------------------------------------------------------

"За съжаление наистина има госпожи,които са изхабени от работата си с деца години наред.Работех преди в ясла и за да не обидя никого,не искам да споменавам имена и градини.Има разлика в похватите и методите на различните госпожи,които възпитават децата.Наблюдавала съм колежките си и виждах разликата.При едни възпитанието протичаше като дресировка-на килима и столчетата като застопорени,а при други-постоянна промяна в заниманията,например-първа игра по кътовете,после за да се успокоят-слушане на приказки или стихчета,после пак се минава към бърз ритъм-танци под музиката на детски песнички или подвижни игри и т.н.Когато променяш постоянно заниманията и децата се чувстват по-добре.Напълно съм съгласна с това,че хората,които работят в ДЗ трябва периодично да бъдат обучавани и да им се предостави някакъв начин да свалят напрежението.И другото което е-наистина трябва да се дава израз на индивидуалността.Например аз с децата следвах тяхните желания,следвайки планът за заниманието днес.Например,започвах с това-деца искате ли сега да ви разкажа приказка?А те-да,госпожо!Знаейки,че имам деца,които са доста буйни и не ги свърта на едно място,тези деца ги питах дали искат да ми помагат-например-Хайде,Инка,искаш ли да показваш на децата картинките от приказката и т.н.И тя се съгласяше,защото се чувстваше ангажирана.
От всичко казано до тук,не искам да се изкаравам велика и т.н.Просто бях обучавана от истински професионалист и педагог.Докато колежката ми използваше неприемливи за мен форми на възпитание-крещене на децата,наказания,получавах оплаквания от родители,че при нея имало-"на,на по дупето".Така,че поддържам мнението,че някои хора са родени за тази професия,а други просто трябва да си тръгнат. "
 
 Това е според мен истината за поставения проблем. Съветвам авторката на темата , ако има възможност да потърски друга ясла за детото си като предварително проучи учителите и сестрите /така постъпих аз/, защото тези хора няма да се променят дори и да говориш с тях.

# 48
  • Мнения: 3 611
...Например аз с децата следвах тяхните желания,следвайки планът за заниманието днес.Например,започвах с това-деца искате ли сега да ви разкажа приказка?А те-да,госпожо!Знаейки,че имам деца,които са доста буйни и не ги свърта на едно място,тези деца ги питах дали искат да ми помагат-например-Хайде,Инка,искаш ли да показваш на децата картинките от приказката и т.н.И тя се съгласяше,защото се чувстваше ангажирана.
От всичко казано до тук,не искам да се изкаравам велика и т.н.Просто бях обучавана от истински професионалист и педагог.Докато колежката ми използваше неприемливи за мен форми на възпитание-крещене на децата,наказания,получавах оплаквания от родители,че при нея имало-"на,на по дупето".Така,че поддържам мнението,че някои хора са родени за тази професия,а други просто трябва да си тръгнат. "


 Останах с впеЧатлението, Че смятаШ педагогиЧеските си методи поЧти zа перфектни... Може и да са, не zнам....
Аz сьЩо сьм педагог и в момента сьм в страхотно zатруднение с децата... останах иzумена какви гаменЧета има...  Shocked Ни се води, ни се кара... абсол*тно неконтролируеми... НиЩо не им е интересно, правят магарии и отвлиЧат вниманието на всиЧки деца... Пьк и не става да се zанимавам само с тях и да се опитвам преz цялото време да им се моля да направят това или онова, или най_малкото, ако не уЧастват в игрите, то поне да не преЧат на другите...
Тук в Де са една идея по други вьzпитателните методи.... *по желание* така да ги нареЧем...
ЗадьлжиТелна е само zакуската (кой колкото иzял... не е като по мое време, докато е си иzям zакуската и не ставам от масата...), обяда и следобяда... както и дружните иzлиzания навьн на детската плоЩадка или след ядене миенето на zьбите...
ВсиЧко друго... кой както му се Ще...
На едно му се доиграло нам кьде си... на друго пьк му се рисува, на трето му се прави неЩо друго... и всиЧки са свободни да правят това, което им се иска...
...  Shocked

# 49
  • Мнения: 2 018

  Съветвам авторката на темата , ако има възможност да потърски друга ясла за детото си като предварително проучи учителите и сестрите /така постъпих аз/, защото тези хора няма да се променят дори и да говориш с тях.

Благодаря за съвета  Peace Мислила съм по този въпрос, но се опасявам, че може да се получи "от трън та на глог", защото какви са вариянтите да проуча сестрите и лелките  Tired Да питам тук  newsm78 Точно тук, в този форум, прочетох толкова добри отзиви за тази ясла в която сме - една от най-добрите  в гр. Варна! Именно поради тази причина е и толкова огромен наплива в нея. Явно и това оказва влияние за не до там добрият професионализъм.

Частни ясли във Варна няма. Иначе, може би щях да се ориентирам първо към тях.

... останах иzумена какви гаменЧета има...  Shocked

Без коментар!

# 50
  • Мнения: 2 211
... останах иzумена какви гаменЧета има...  Shocked Ни се води, ни се кара... абсол*тно неконтролируеми... НиЩо не им е интересно, правят магарии и отвлиЧат вниманието на всиЧки деца...

Има трудни деца, но към всяко може да се намери подход. Не е лесно, но не е невъзможно.

# 51
  • Мнения: 9 052
... останах иzумена какви гаменЧета има...  Shocked Ни се води, ни се кара... абсол*тно неконтролируеми... НиЩо не им е интересно, правят магарии и отвлиЧат вниманието на всиЧки деца...

Има трудни деца, но към всяко може да се намери подход. Не е лесно, но не е невъзможно.

аре бе , zащо не опиташ сама? Тук майки пищят с по едно и се чудят какво да правят, като го ибие нанякъде, с 2 има съвсем луднали , а ти zащо не вzемеш да опиташ с 20?
Трябва да има една програмя, ред , дисциплина и авторитет. Останалото нека е индивидуално. А после всяка майка да му мисли, като си го прибере как ще си го дондурка с по добър подход.

# 52
  • Мнения: 2 211
... останах иzумена какви гаменЧета има...  Shocked Ни се води, ни се кара... абсол*тно неконтролируеми... НиЩо не им е интересно, правят магарии и отвлиЧат вниманието на всиЧки деца...

Има трудни деца, но към всяко може да се намери подход. Не е лесно, но не е невъзможно.

аре бе , zащо не опиташ сама? Тук майки пищят с по едно и се чудят какво да правят, като го ибие нанякъде, с 2 има съвсем луднали , а ти zащо не вzемеш да опиташ с 20?
Трябва да има една програмя, ред , дисциплина и авторитет. Останалото нека е индивидуално. А после всяка майка да му мисли, като си го прибере как ще си го дондурка с по добър подход.

Не е като да не съм опитвала. Като бях студентка, работих две години учителка в английска забавачка. Децата бяха от 4-6 г възраст. Заниманията от 9 до 12 ч. Успявах да ги узаптя за 3 часа и даже много добре се справях. Имаше голям наплив и много желаещи да запишат децата си в моята група.

# 53
  • Мнения: 9 052
... останах иzумена какви гаменЧета има...  Shocked Ни се води, ни се кара... абсол*тно неконтролируеми... НиЩо не им е интересно, правят магарии и отвлиЧат вниманието на всиЧки деца...

Има трудни деца, но към всяко може да се намери подход. Не е лесно, но не е невъзможно.

аре бе , zащо не опиташ сама? Тук майки пищят с по едно и се чудят какво да правят, като го ибие нанякъде, с 2 има съвсем луднали , а ти zащо не вzемеш да опиташ с 20?
Трябва да има една програмя, ред , дисциплина и авторитет. Останалото нека е индивидуално. А после всяка майка да му мисли, като си го прибере как ще си го дондурка с по добър подход.

Не е като да не съм опитвала. Като бях студентка, работих две години учителка в английска забавачка. Децата бяха от 4-6 г възраст. Заниманията от 9 до 12 ч. Успявах да ги узаптя за 3 часа и даже много добре се справях. Имаше голям наплив и много желаещи да запишат децата си в моята група.

и как ставаше това, като им кажеш айде беж иz стаята и всеки да си прави каквото му душа сака, а аz ще проявявам индивидуален подход и ще си сложа тапи в ушите  newsm78

# 54
  • Мнения: 247
 Бо, коя е тази ясла? Искам да знам, защото от есента смятам да дам малката в ясла.

# 55
  • Мнения: 2 211
...и как ставаше това, като им кажеш айде беж иz стаята и всеки да си прави каквото му душа сака, а аz ще проявявам индивидуален подход и ще си сложа тапи в ушите  newsm78

В никакъв случай не ставаше така   Laughing Няма универсална рецепта за тия неща. Това е въпрос на усет, да се напипа тънката струна и съответно да се намери верният подход. Някои го могат, други не, и крещят и викат.

# 56
  • Мнения: 5 393
Не съм забелязала в яслата на Иво да седят мирно на столчетата.Аз го водя към 8:30 обикновено: поне 5 деца се втурват да го посрещат ,другите търчат из стаята.Като го взимам е същата работа- надничам през прозореца: едно се покатерило на масата, други се търкалят по пода,  трети висят на прозореца и зяпат....

# 57
  • Мнения: 607

Аz сьЩо сьм педагог и в момента сьм в страхотно zатруднение с децата... останах иzумена какви гаменЧета има...  Shocked Ни се води, ни се кара... абсол*тно неконтролируеми... НиЩо не им е интересно, правят магарии и отвлиЧат вниманието на всиЧки деца... Пьк и не става да се zанимавам само с тях и да се опитвам преz цялото време да им се моля да направят това или онова


    Проблемът на дези деца, които ти наричаш гаменчета е синдромът Невъзможност за задържане на вниманието със или без хиперактивност.  Има цели две теми по този въпрос.Учудвам се, че уж си педагог ,а не си чувала за това състояние. Това не са невъзпитани ,нито лоши деца. Не ги наричай гаменчета!!!

# 58
  • Мнения: 9 052

Аz сьЩо сьм педагог и в момента сьм в страхотно zатруднение с децата... останах иzумена какви гаменЧета има...  Shocked Ни се води, ни се кара... абсол*тно неконтролируеми... НиЩо не им е интересно, правят магарии и отвлиЧат вниманието на всиЧки деца... Пьк и не става да се zанимавам само с тях и да се опитвам преz цялото време да им се моля да направят това или онова


    Проблемът на дези деца, които ти наричаш гаменчета е синдромът Невъзможност за задържане на вниманието със или без хиперактивност.  Има цели две теми по този въпрос.Учудвам се, че уж си педагог ,а не си чувала за това състояние. Това не са невъзпитани ,нито лоши деца. Не ги наричай гаменчета!!!

вярно бе, всеки, който има малко повечЕ темперамент от овца се нуждае от транквиланти  ooooh!

# 59
  • Мнения: 607
 Не казвам, че трябва да се дават транквиланти. Защо така ми изопачаваш думите. Ако искаш виж в темата за хиперактивните деца,точно аз съм категорично против медикаментите. Но това е друга тема

# 60
  • Мнения: 9 052
Не казвам, че трябва да се дават транквиланти. Защо така ми изопачаваш думите. Ако искаш виж в темата за хиперактивните деца,точно аз съм категорично против медикаментите. Но това е друга тема

zащото винаги е имало по темпераментни ( може и по иzнервени деца )  и по спокойни деца и хора, но напоследък има спокойни или хиперактивни

# 61
  • Мнения: 2 211
Ама вие съвсем се отплеснахте от темата. Трудни,  хиперактивни  - учителят е длъжен да се справи!

# 62
  • Мнения: 187

Бо,  Детето ти е малко, нито е свикнало с другите деца /в смисъл да има приятели/, нито за персонала ще му е много мъчно. Аз също по много добри отзиви записах сина ми във въпросната детска градина и сега съм също изправена пред страховете да не попадна "от трън та на глог". Но отидох в друга градина, срещнах се с директорката и без да й обяснявам какъв точно е проблемът в предишната /казах , че ни е малко далече като разстояние/  и я попитах колко групи има при тях  /въпреки, че знаех ,че са две/.Казах й също нещо от сорта, че знам, че ще ми каже ,че учителите са много добри и подбрани ,  тогава жената ми отговори така :Има две групи, в едната група учителките са много прилежни с голям трудов стаж и даже с някакви титли по педагогика или нещо подобно, та в тази група децата учели , държало се на дисциплината и т.н. Имало родители ,които на това държали и  били много доволни, а именно,че има дисциплина в градината. В другата група учителките били по-артистично настроени, наблягали на ученето под формата на игри и песни, подготвяли много представляния. И въпросната директорка ме попита "Вие как мислите , Вашето дете в коя група ще се чувства по-добре?" Е ние с мъжа ми  веднага викаме "Във втората, във втората!".Та сега чакаме резултатите от Интернет класирането /има реален шанс/ и да го преместим. Мисля, че тази директорка беше наясно точно с проблема поставен тук и много коректно ни представи нещата.

# 63
  • Мнения: 3 611
... Трудни,  хиперактивни  - учителят е длъжен да се справи!

Е бре  Crazy Ще си кьсам нервите zаради някое...  Stop Не, благодаря  Stop
Днес например,  едно супер асоциално дете 10  мин. след zапоЧването на Часа реШи, Че не му се стои и иска да слеzе в групата.... кикери се, обу си обувките и... даже не сьм го увеЩавала...
 иzпратих го на момента...
Има си такива... гаменЧета... такива се раждат, такива си и остават.... 

# 64
  • Мнения: 2 211
Е, чак гаменчета. Имах едно такова. Така го бях омагьосала, че ходеше по петите ми като пале. Предполагам, че тогава се справях много лесно, защото бях млада, със здрави нерви, нямах собствено дете и ми беше лесно да сляза до акъла на децата.

# 65
  • Мнения: 2 018
... Трудни,  хиперактивни  - учителят е длъжен да се справи!

Е бре  Crazy Ще си кьсам нервите zаради някое...  Stop Не, благодаря  Stop
Днес например,  едно супер асоциално дете 10  мин. след zапоЧването на Часа реШи, Че не му се стои и иска да слеzе в групата.... кикери се, обу си обувките и... даже не сьм го увеЩавала...
 иzпратих го на момента...
Има си такива... гаменЧета... такива се раждат, такива си и остават.... 

Чета те, чета те и си задавам въпроса защо работиш тази професия. Не е достатчно педагога  да си "прочете урока", за да се потупа по рамото и да мисли че с това си е свършил работата. Ако беше така, то всеки би могъл да се нарече педагог!!!
Нали трябва да се привлече и задържи вниманието на децата? 

# 66
  • Мнения: 9 052
... Трудни,  хиперактивни  - учителят е длъжен да се справи!

Е бре  Crazy Ще си кьсам нервите zаради някое...  Stop Не, благодаря  Stop
Днес например,  едно супер асоциално дете 10  мин. след zапоЧването на Часа реШи, Че не му се стои и иска да слеzе в групата.... кикери се, обу си обувките и... даже не сьм го увеЩавала...
 иzпратих го на момента...
Има си такива... гаменЧета... такива се раждат, такива си и остават.... 

Чета те, чета те и си задавам въпроса защо работиш тази професия. Не е достатчно педагога  да си "прочете урока", за да се потупа по рамото и да мисли че с това си е свършил работата. Ако беше така, то всеки би могъл да се нарече педагог!!!
Нали трябва да се привлече и задържи вниманието на децата? 

ми щото тя така ще му привлечЕ вниманието, че не може да раzиграва света както си иска, да ходи пък следващия път да се zамисли къде му е по добре ...

# 67
  • Мнения: 2 018
jabata_dil , ти това ли разбра от поста? Тя иска да му привлече вниманието?
Аз разбрах съвсем друго - просто му е лепнала етикет  "гаменче" и повече няма да си и мръдне пръста за това дете!!! И никога няма да признае, че е проява на лош професионализъм!!!

Ще дам пример с един от по-големите си синове!
Имаше един период, когато повечето учители се оплакваха, че децата не ги слушат, че са палави, хиперактивни... става въпрос за седмокласници. Влиза учителката по Трудово и казва - много съм доволна, много ме слушат, изпълнителни! Жената беше "желязна" - лъхаше няккво достойнство и супер спокойствие - много ми хареса! Питам сина ми - какво правите по трудово, как минават часовете ви?  Отговорът беше, че имало гробна тишина в часовете, пишели и теория, изпитвания и /забележете/ било МНОГО ИТЕРЕСНО!!!

/май трява да променя заглавието на темата/  Wink

Последна редакция: пт, 11 апр 2008, 10:57 от Бо_

# 68
  • Мнения: 9 052
така раzбрах, всеки си има подход, моето като не иска диня си я иzяждам сама после реве къде е динята и другия път иска.

# 69
  • Мнения: 2 211
На мен обаче ми е интересно друго. С чуждите деца се оправях и намирах верният път към всяко дете, а с моето собствено се затруднявам  newsm78 Защо така?

# 70
  • Мнения: 3 663
ами тети, защото си е твоето дете Simple Smile
а и зависи какви са критериите за "справяне" Wink

иначе по темата - мисля, че "от скоро ходи" е ключовия момент
таня стоя 2 месеца само по столчетата в яслите, после свикна и си играеше
проблемът не бяха лелите, просто така си реагира на промяната в ритъма на живот

# 71
  • Мнения: 607
Аз когато бях млада детска учителка, в началото не можех да овладея групата, признавам си.
 Криех се в тоалетната , за да плача от безсилие. Но никога не ми се минавало през ум да наричам децата идиоти,  и търсех причината в себе си. По чели нощи не съм спала ,за да изрязвам от картон катерички, зайчета и куми лиси, само за да им занеса нещо интересно,което ще им привлече вниманието. Постепенно взеха да ме слушат. Който  ги обича децата, има и търпение за тях и желание да ги занимава.  И не ги държи вързани по столчетата, само за да си осигури спокойствието.
 

# 72
  • Мнения: 2 211
Аз когато бях млада детска учителка, в началото не можех да овладея групата, признавам си.
 Криех се в тоалетната , за да плача от безсилие. Но никога не ми се минавало през ум да наричам децата идиоти,  и търсех причината в себе си. По чели нощи не съм спала ,за да изрязвам от картон катерички, зайчета и куми лиси, само за да им занеса нещо интересно,което ще им привлече вниманието. Постепенно взеха да ме слушат. Който  ги обича децата, има и търпение за тях и желание да ги занимава.  И не ги държи вързани по столчетата, само за да си осигури спокойствието.
 

Първият месец и за мен беше много критичен. И аз много работех у дома за да направя нещо, което да ги интригува. Даже и мъжът ми се включваше за благото на каузата /още бяхме гаджета/. Положих много усилия и това ми се отблагодари - децата направо умираха за мен и идваха с огромно желание.

# 73
  • Мнения: 3 611
... Трудни,  хиперактивни  - учителят е длъжен да се справи!

Е бре  Crazy Ще си кьсам нервите zаради някое...  Stop Не, благодаря  Stop
Днес например,  едно супер асоциално дете 10  мин. след zапоЧването на Часа реШи, Че не му се стои и иска да слеzе в групата.... кикери се, обу си обувките и... даже не сьм го увеЩавала...
 иzпратих го на момента...
Има си такива... гаменЧета... такива се раждат, такива си и остават.... 

Чета те, чета те и си задавам въпроса защо работиш тази професия. Не е достатчно педагога  да си "прочете урока", за да се потупа по рамото и да мисли че с това си е свършил работата. Ако беше така, то всеки би могъл да се нарече педагог!!!
Нали трябва да се привлече и задържи вниманието на децата? 



jabata_dil , ти това ли разбра от поста? Тя иска да му привлече вниманието?
Аз разбрах съвсем друго - просто му е лепнала етикет  "гаменче" и повече няма да си и мръдне пръста за това дете!!! И никога няма да признае, че е проява на лош професионализъм!!!


Знаех си, Че Ше се хванеШ в думата и няма да схванеШ zа какво аджеба иде реЧ.
Да, раzбира се, Че няма да си мрьдна прьста, та то не раzбира от дума. Ще го дьржа в Часа само да преЧи? Не  Naughty И беz това е по желание...
Как на всиЧки им е интерсно да пеят песниЧки, свирят с муz. инструменти, да играят хорца... а само на "вьпросното" му се Ще преz това време да се вре под стола, да бяга иz стаята (като Че ли Ще трьгна да го гоня), да се мьЧи да докопа пианото, да си трьгва когато му скимне.... Та то няма елементарно вьzпитание...  Shocked Проблемьт определено е от друго естество...  Wink
Всяко стадо си има... Черна овца. аре да се иzраzя по_ меко  Laughing

П.С. А какьв професионалист сьм, ти няма откьде да zнаеШ  Wink

така раzбрах, всеки си има подход, моето като не иска диня си я иzяждам сама после реве къде е динята и другия път иска.

И аz сьм на сьЩия принцип...   Mr. Green

# 74
  • Мнения: 607
 arrows , детето което описваш има всички симтпоми на хиперактивност с дефицит на внимание.Това е състояние ,а не липса на възпитание. Прочети нещо по въпроса и не излагай детските учители, че направо ме е яд да те чета. Изследванията показват ,че около 3 процента от децата са хиперактивни. Така че в всеки клас или група може да има поне едно такова дете.

# 75
  • Мнения: 3 611
arrows , детето което описваш има всички симтпоми на хиперактивност с дефицит на внимание.Това е състояние ,а не липса на възпитание. Прочети нещо по въпроса и не излагай детските учители, че направо ме е яд да те чета. Изследванията показват ,че около 3 процента от децата са хиперактивни. Така че в всеки клас или група може да има поне едно такова дете.

И кво предлагаШ да направя? Да го оставя да ми проваля Часа ли?  Crazy

# 76
  • Мнения: 607
 

Не мога да ти кажа, зависи от много неща, но мисля, че никой не може да ти провали часа. Ако поднасяш материала интересно, децата ще гледат и  слушат само теб, а онова `проблемното` детенце  го остави да си прави нещо ,каквото иска, в границите на разумното.
 За колко големи деца става въпрос и часове по кой предмет?

# 77
  • Мнения: 3 611


Не мога да ти кажа, зависи от много неща, но мисля, че никой не може да ти провали часа. Ако поднасяш материала интересно, децата ще гледат и  слушат само теб, а онова `проблемното` детенце  го остави да си прави нещо ,каквото иска, в границите на разумното.
 За колко големи деца става въпрос и часове по кой предмет?

С другите деца няма проблем, на всиЧки им е интересно... но вьпросното се стреми да ги zаинтригува _ вика ги да гледат преz проzореца, мьЧи се да дрьнка на пианото, другите се раzсейват... Става вьпрос zа Час по муzика при 4_ 5 годиШни.
Там е работата, Че то прави неЩата, така Че да преЧи...
Мисля, Че родителите му би трябвало да го науЧат, Че има граници и не всиЧко е поzволено. Няма кой да му играе постоянно по свирката. Най_ малко пьк аz.

# 78
  • Мнения: 607

 
Мисля, Че родителите му би трябвало да го науЧат, Че има граници и не всиЧко е поzволено. Няма кой да му играе постоянно по свирката. Най_ малко пьк аz.
[/quote]

   Да , съгласна съм, че това дете трябва да разбере, че всичко има граници. Ето това е трудното. Ето затова е трудна нашата професия. Затова сме педагози, затова сме учили толкова години,за да знаем как да постъпваме в такива ситуации. А възможно е и самите родители да не могат да се справят с буйното си дете и да разчитат на това ,че ти си длъжна да се правяш. Поговори с тях приятелски,добронамерено. Първо им изтъкни хубавите черти на тяхното дете,не може да няма такива! Ако искаш даже кажи им колко много ти е симпатичен( дори и да не етака). Ние трябва да показваме на родителите че обичаме техните деца, иначе за какво сме там! И след като ги настроиш положително към себе си, тогава с мил тон кажи ,че ти е трудно да провеждаш часовете, защото той пречи ,отвлича вниманието на децата и т. н. и ги помоли да поговорят с него. То едва ли с един разговор ще променят детето ,но сигурно и  другите учители са им казали същото. Дано пък да вземат мерки.Защото иначе той от година на година ще става все по-неконтролируем.

# 79
  • Мнения: 845
В нашата ясла на видно място е поставен дневния режим на децата.Заниманията които се правят през деня.
След задължителните занимания винаги има игри за раздвижване.След което което децата играят свободни игри.
И при нас е така. И колкото пъти съм го вземала и то все по различно време се е чувало детски глъч. Сутрин моето дете винаги се пързаля на пързалката или се люлее на люлката, докато стане време за закуска. А за това, че децата стоят по столчетата от време на време е възможно. В нашата група има и големи и малки деца. Над 2 годишните се занимават с пластелини, лепят, рисуват, а малките за да не им пречат вероятно ги карат да слушат-това си е мое предположение все пак. Като го вземах на обяд винаги лелките излизаха с по един чувал с играчки и ги подменяха с други, за да не им е скучно на децата.
БО-май много се разводни темата ти. Все пак твоето питане беше за деца от 1 до 3 годинки, а не за такива, които посещават градина.

# 80
  • Мнения: 765
Моето момченце ходи на ясла от три седмици.
Сутрин в никакъв случей не може да стои на столче,защото той се съдира от рев. Гледам,че повечето дечица плачат също. С влизането госпожата го гушва и започва да го забаламосва. Другите дечица си играят на килимчето или си разнасят разни играчки. Има по пейката,  на килима, на пързалката. навсякъде има дечица. Столчетата им са прибрани под масичките.
В тази ясла, практика е , първия ден майката да стои с детето, за да опознае без притеснение помещенито и хората вътре.
Обясниха ми, че режимът им е следния/питах за всичко и разгледах всичко/:
-сутрин се събират до към 8:30
-правят импровизирана гимнастика
-папкат
-гърнета и приказки след това
-свободна игра и разни музикални забавления и рисуване и игри-редиват ги по график
-обед
-папкат и започват свободна игра и песнички до идването на родителите.

# 81
  • Мнения: 2 018
arrows прочети отново началото на темата и си помисли, преди отново да се впускаш в обяснения относно, кое дете е "гаменче", "асоциално" и т.н.
Начинът ти на изразявяне буди в мен съмнение относно твоят професионализъм. Ако не съм права, моля да бъда извинена! Ще ти бъда много благодарна, ако ми спестиш поредния си пост!

# 82
  • Мнения: 3 611
arrows прочети отново началото на темата и си помисли, преди отново да се впускаш в обяснения относно, кое дете е "гаменче", "асоциално" и т.н.
Начинът ти на изразявяне буди в мен съмнение относно твоят професионализъм. Ако не съм права, моля да бъда извинена! Ще ти бъда много благодарна, ако ми спестиш поредния си пост!

Бо, темата, каквато и да е била в началото, се променя, разШирява, разводнява и пр. Така е не само с твоята, ми с всички...
Пьк ако смятаШ, че всички деца са еднакво умни и разбрани...
браво.  Laughing

# 83
  • Мнения: 9 052
arrows , детето което описваш има всички симтпоми на хиперактивност с дефицит на внимание.Това е състояние ,а не липса на възпитание. Прочети нещо по въпроса и не излагай детските учители, че направо ме е яд да те чета. Изследванията показват ,че около 3 процента от децата са хиперактивни. Така че в всеки клас или група може да има поне едно такова дете.

Танюшка, а някой раzвихрен пубертет и той ли е с хиперактивност и дефицит? А някой по агресивен шофьор, а някой пиян простак ... Писна ми от това всяко невъzпитано или темпераментно или иzнервено дете, което не е научено , чЕ zемята не се върти около него и че може да привлече внимание и по друг начин, освен като прави напук да се нарича "състояние". Как пък иzведнъж такава епидемия от състояния? Според мен има епидемия от прекалено zаети родители нямащи време zа децата си и иzнервени и невъzпитани деца .

# 84
  • Мнения: 607
 jabata_dil ,   хиперактивността може да протече през целия живот на един човек .  Специалистите са дали названието `хиперактивност`, не за да оправдаят поведението на тези хора, а за да се назове проблема, да се систематизира информацията по въпроса и да се прави нещо полезно за тези пациенти.  Съгласна съм,че точно тези деца имат най-голяма нужда от възпитание. Възпитание ,дисциплина , най-различни терапии.

# 85
  • Мнения: 9 052
jabata_dil ,   хиперактивността протича през целия живот на един човек. Специалистите са дали названието `хиперактивност`, не за да оправдаят поведението на тези хора, а за да се назове проблема, да се систематизира информацията по въпроса и да се прави нещо полезно за тези пациенти.  Съгласна съм,че точно тези деца имат най-голяма нужда от възпитание. Възпитание ,дисциплина , най-различни терапии.

аz не каzвам, че такъв проблем не съществува, а чЕ диагноzата се раzдава с твърде лека ръка. Ето например ти по описана случка от нета съдиш zа дете, беz да zнаеш нито неговото семейно състояние и среда, нито неговите навици, нито неговото ежедневие и не поzнаваш историята на раzвитието му поне в последните 2 години.
Едно дете може да е най лъЕчzарното и дружелюбно същество и след 1 г. при която не си го виждал , след раzвод на родителите му и преживени тежки моменти , да е дистанцирано, недружелюбно , нервно, агресивно и какво ли не. Но то не е хиперактивно, то има нужда просто да намерис табилност в живота си, да види майка си zаета несамо с прехраната и делата zа раzвод ,а и играеща с него, да види баща си не враждебен и като чужд човек ,а да кара колело с него ...
ПРосто недейте спекулира така с таzи хиперактивност. Не всеки, който има проблем и не се вписва в рамките в момента е със синдром на хиперактиовност и дефицит на концентрация.

# 86
  • Мнения: 607

Днес например,  едно супер асоциално дете 10  мин. след zапоЧването на Часа реШи, Че не му се стои ...
Как на всиЧки им е интерсно да пеят песниЧки, свирят с муz. инструменти, да играят хорца... а само на "вьпросното" му се Ще преz това време да се вре под стола, да бяга иz стаята (като Че ли Ще трьгна да го гоня), да се мьЧи да докопа пианото, да си трьгва когато му скимне....

jabata_dil ,  гореописаното дете  на мен лично ми прилича на хиперактивно, това не пречи да е и невъзпитано.
Може и да греша. Но да не разводняваме темата.

Последна редакция: пн, 14 апр 2008, 18:49 от Танюшка

# 87
  • Мнения: 607
jabata_dil ,   хиперактивността протича през целия живот на един човек. Специалистите са дали названието `хиперактивност`, не за да оправдаят поведението на тези хора, а за да се назове проблема, да се систематизира информацията по въпроса и да се прави нещо полезно за тези пациенти.  Съгласна съм,че точно тези деца имат най-голяма нужда от възпитание. Възпитание ,дисциплина , най-различни терапии.

аz не каzвам, че такъв проблем не съществува, а чЕ диагноzата се раzдава с твърде лека ръка. Ето например ти по описана случка от нета съдиш zа дете, беz да zнаеш нито неговото семейно състояние и среда, нито неговите навици, нито неговото ежедневие и не поzнаваш историята на раzвитието му поне в последните 2 години.
Едно дете може да е най лъЕчzарното и дружелюбно същество и след 1 г. при която не си го виждал , след раzвод на родителите му и преживени тежки моменти , да е дистанцирано, недружелюбно , нервно, агресивно и какво ли не. Но то не е хиперактивно, то има нужда просто да намерис табилност в живота си, да види майка си zаета несамо с прехраната и делата zа раzвод ,а и играеща с него, да види баща си не враждебен и като чужд човек ,а да кара колело с него ...
ПРосто недейте спекулира така с таzи хиперактивност. Не всеки, който има проблем и не се вписва в рамките в момента е със синдром на хиперактиовност и дефицит на концентрация.

  Това е верно. Можеш да го споделиш тук
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=283507.0

Общи условия

Активация на акаунт