чужденец - длъжник на БГ?!

  • 684
  • 9
  •   1
Отговори
Здравейте,

Отдавна искам да ви помоля за съвет, но все се колебаех, дори и сега се чудя дали да ви занимавам с поредната бг простотия, но във форума има толкова интелигентни майки и просто искам да чуя и башето мнение.
От къде да започна,сте се опитам да буда кратка.
През 2001 година ни откраднаха в БГ колата, която беше с белгийска регистрация.
Следва ходене по мъките,оправяне на документи,тичане по изнтитуции, стреща с недружелюбни и зли хора и т.
н., за да можеше съпругът ми да напусне страната, тъй като колата се вписва в международния му паспорт и според митническия закон,той трябва да напусне страната с нея.
Е,оправихме бумагите, решихме че трябва да забравим тази истории, която доста загрубя с намесата на разни мафиоти за откупи и ...знаете как е в родна БГ.Не можахме да я откупим,политията не моя да помогле,така че нямахме друг избор освен куфарите и на самолетчето.
На летище София  обаче за държаха мъжа ми, не можеше да лети,първо плащане на митото на откраднатата кола и тогава...самолетчето.
За първи път чувахме за мито, а бяхме обиколили цяля Варна и София за хиляди документи,никoй не беше споменал до този момент за нещо подобно.Супер грамотни чиновници нали?!Нямам думи,само като се сетя и побеснявам.
Нестига че я няма колата а и мито от 3000лв и дължа на държавата( е съпругът ми, но все същото).
Не платихме мито,след доста разговори с Министерството на финансите и агенция митници, изведнъж законът позволяваше чужденецът да напусне страната.Нищо че пак на летишето ни спраха и се наложи пак да звъня до Агенцията да светнат митничара за новата разпоредба.
Както и да е,летяхме,прибрахлме се в Белгия и се опитахме да забравим.Няколко месеца по-късно пристигна писмо от Министерството на финансите,преведено на френски,забележете, че съпругът ми дължи на държавата мито в размер.... около 3000лв по което текат лихви.Нямаше сметка по коята да се плати, нищо свързано с плащането.
И до ден днешен съпругът ми е длъжник на държавата.Не може спôкойно да посети семейството ми там. миналата година за 1 път летя до БГ, но влиза и жилиза в страната  с помоща на "човек" на летището.
Какво можем да направим, мили майки, за да решим този отвратителен проблем. И до адвокати сме се допитвали,заведохме дело но то не се допусна до разглеждане, не можах да разбера по какви причини ,но в БГ всичко е възможно.Няма да платим това мито зарекла съм се, но искам и мъжат ми да може да се чувстав" свободен" в родината ми.
има ли начин да проверя дали все още се води на отчет и дали е в черния списък като длъжник към държавата.

# 1
Извинявайте стана ужасно дълго, дано не съм ви отегчила.Но сетя ли се за това и побеснявам!!! #2gunfire

# 2
  • Мнения: 3 880
Съжалявам много за колата и за неприятностите, които сте имали и имате в следствие на кражбата. Много е гадно да знаеш, че си прав и същевременно да се чувстваш безсилен и без възможност да си помогнеш сам.
Не мога да ти помогна със съвет, но мога да ти кажа какво се случи при нас. 1996 на свекъра ми (германец) откраднаха там колата, "разходихме" се от Бургас до София заради заветният подпис и печат на прокурора и решиха да летят направо от София. На митницата на летище София свекъра ми се разправя около половин час с митничарите (незнам какво са си говорили, не влязох с него) разправяли са се нещо за митото и че има вероятност да не го пуснат, но накрая го накарали да напише някакво обяснение свободен текст и да остави копия от документите и го пуснаха. Съжалявам, че не си спомням подробностите, че беше доста отдавна, но си спомням, че излезе от тази стаичка щастлив и с думите, че се е разминал на косъм. Не са го водили като длъжник след това, защото признаха колата за крадена. Което ме навежда на мисълта, че някой при вашият случай не си е свършил работата. Нали имате документ от полиция и прокуратура, че колата е открадната? Не мога да повярвам, че в такъв случай пак търсят мъжа ти да плаща мито, докога ще я карат така през просото тези хора.
Дано някой да ти даде конкретен съвет.
Успех Laughing

# 3
  • Мнения: 1 959
Виж дали тук можеш да намериш информация темата е доста сходна http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=25019.0;topicseen
Дано се оправите

# 4
Наистина е ужасно да знаеш, че си прав и да бъдеш абсолютно безсилен, за да промениш нещата-нещо, което ужасно мразя.
Имаме документ от Варненска полиция,установяващ кражбата, но законът не предвижда такова положение, в което да се преустанови митническото задължение при условие на кражба.Тоя закон го плюмчиха през последните години, но правия за нас няма.Незнам обаче как се уреждат дипломатите(чуждестранни имам предвид) ,на които им крадат джиповете.Дали и те плащат тлъсти мита?Горките!!!!
 Mr. Green

# 5
  • Мнения: 1 630
ох много тъпа ситуация.
аз до колкото си спомням, за да не дължите нищо трябва да е преустановено издирването на колата. още ли официално си води, че я търсят тази кола?
Знам, за случай на един познат на когото му бяха откраднали лизингова кола и въпреки, че беше застрахована срещу кражба не можеше да вземе нова кола на лизинг докато следствието за 1вата не е  прекратено. Той тогава си беше платил но когото трябва за да се прекрати издирването. Много против този тип решаване на проблемите съм, но на човека му беше важно да вземе нова кола бързо защото от това му зависеше бизнеса.

# 6
  • Мнения: 1 017
А защо не проверите дали в случая не важи това, че държавните вземания имат давност 5 години, тоест след 2006 вече може и никой да не ви търси?

# 7
А защо не проверите дали в случая не важи това, че държавните вземания имат давност 5 години, тоест след 2006 вече може и никой да не ви търси?
Мисля, че не всички държавни вземания имат 5 годишна давност.Наистина трябва да се интересувам.
Но се сещам, че дна приятелка се опитваше да провери и не стана ясно дали е 5 или 10години давността, пак имаше промени в закона и понякога наистина е много трудно тълкуването му.Няма ли някои сайт, в които мога да проверя дали още до водят на отчет.
Има и още нещо,аз дори не съм сигурна дали е вписан в компютрите на летищата,изключвам София,щом веднъж ни върнаха от там.
Незнам,много объркана история и май история без край!!

# 8
Не, издирването е преустановено,но въпреки това се води на отчет,доколкото знам, и има ли такъв закон и къде мога да го прочета.
Това може да ни бъде спасението, но много след приключване на издирването получихме писмо от София-с предупреждение за принудително изземване на възникналото задължение.А как ще стане това, не ми е ясно?!



# 9
  • София
  • Мнения: 2 952
Защо не изпратите официално запитване до Агенция Митници или Министерство на финансите? Според мен единственият начин да сте сигурни какво и защо ви се случва е да получите писмен отговор от тях. За съжаление редовите митничари било на летището било на друг граничен пункт, ако могат да ти направят проблем, ще ти го направят. Хем са подкупни, хем най-често са много неприятни и убедена съм далеч не са компетентни  Sick Факта, че съпругът ти е влизал в страната с помощта на познати само потвърждава лошата слава на митничарите.

Общи условия

Активация на акаунт