53та Американска седянка

  • 14 917
  • 302
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 3 367
I aз се изненадах от написаното от Тандури,но има толкова разлики м-у градина и градина че си замълчах.
Ния е 1ва група прискул(3-4 годишни),според листа с умения к ни дадоха и к трябва да покрият тази година за четене -  трябва да си пише сама 1 и 2ро име, да пише  и разпознава всички букви, да умее да се сети че Дог започва с Д без да го е видяла написано и да реди пъзели-думи без картинка (с на едно парце, ау на друго,без крава на петна за подсещане).
Наскоро ми се обади г-жа другарката да ме уведоми че Ния била много напред по математика, "but Anna, her phonetics need some work". По този повод се зачетох, бул на бучки,детето прави каквото трябва за да иде в К към днешна дата,а има още 1 година прискул,не знам какви ги мисли леля Линда (имам конфер.след 2 седмици,ще разбера детайли).
Имат абсол. минимуми явно и азбука в К е един от тях,това е 1 ми смислено обяснение.

# 61
  • Мнения: 1 783
Абе много рано това да четат и пишат на 3-4?? Аз не можех да чета май преди да започна предучилищна на 6, не знам струва ми се раничко, ама може и да греша. То по тази логика, за да е в час Марти, когато се върнем след година и половина, ще трябва да започнем с английската азбука и то веднага, а аз искам да използвам бг-езичната среда сега за да научим българската първо..... newsm78
Той за сега много малко интерес проявява към букви и цифри, има някакви заченки, ама за него всеки знак е осем. Laughing

Ооо, Джена, лимузина и червен килим, а? Каква чест само  bowuu

В минесотските Костко не продават плейн кисело мляко и много ме е яд, дано да са започнали, докато се върна.

Бубка, наистина много сладък зайото  Heart Eyes

Мишолина, и аз съм така, и не знам, как ще тръгне на градина това дете моето. Ама ще го мисля на есен, когато ще се брейвнем с българските детски градини. Май клонят везните към частна, сега ги проучвам...

# 62
  • Мнения: 7 091
Нещо не сме се разбрали, ЕСЛ-ската даскалка се учуди на азбуката, предполагам защото на нея и водят деца, които бъкел английски не знаят, а Калин си покрива нормативите за прискуул отвсякъде, затова и си давам кураж, че ще покрие Присуул за ЕСЛ програмата.
Тоест за нормален К само азбуката не е достатъчна, но за "прискуул" ниво на ЕСЛ, предполагам е повече от очакваното.
 Малко за Киндергартен някои неща ме притесняват ето тука листа с неща, които ми дадоха като изисквания:
Language
- uses language effectively to express his /her needs and wants and to interact with others.
- can speak in complete sentences
- ask many questions and looks for answers
-enjoys being read to and talked to by adults
-sharing information about him/herself and his /her family
-enjoys language play, nonsense rhymes, songs, riddles, and jokes
-practices using words and language heard in school
Cognitive Development
- has a much longer attention span and can listen to longer more involved stories
-can follow multiple-step directions
-concentrates on tasks from beginning to end
-can tell left from right
-can name basic colors and shapes
-can copy designs and shapes
-can understand concepts of number, size, position and time ( such as days of the week).
-associates the number of objects with the written numeral
- can recognize number of objects with the written numeral
-can recognize letters and identify the sounds they make
-is able to print his/her own name
- can read familiar words
-
Motor development
- can control his/ her large muscles. He / she can hop on one foot, jump over objects, and throw, bounce and catch a ball easily.. Your child can also run, climb, skip, tumble, and dance to music
- is able to dress and lean him/herself
- is developing greater control over his/her small muscles. He she should now be able to tie his/her own shoe laces and manage buttons and zippers.
-can cut on lines and use a paintbrush, crayons, markers, clay and glue
-can print capital and lowercase letters and his/her name

Social /Emotional Development
- is social and enjoys interacting with other children
-is curious and has an active imagination
-is confident but still needs praise and encouragement when trying new things

Basic skills
- names basic colors
-Names simple shapes
-identifies opposites
-understands positional concepts
-names days of the week in order

Reading Readiness
- follows multiple step directions
-recites the alphabet
-identifies capital letters in random order
-identifies lowercase letters in random order
-matches capital and lowercase letters
-identifies sounds made by letters
-identifies characters n stories
- identifies setting in stories
-can retell a story
-identifies problem/solution in a story
-reads color words
-reads some words by sight

Mathematics readiness
-counts objects to 20
-writes numbers to 20
-identifies numbers to 20 in random order
-rote counts to 100
-counts by 10's to 100
-uses ordinal numbers
-reads a graph
-identifies and continues established patterns

Writing readiness
-dictates a sentence about a picture
-writes from left to right
-leaves spaces between words
-writes some words independently
-writes own sentences using sounds
-uses punctuation in sentences

Fine ( Small ) motor skills
- colors within lines
-draws shapes
-holds a pencil
-prints letters and numbers
-cuts a line with scissors

Калин например не може да брои до 100 по 10, а по принцип брои до 50 ( от 1-2-3-4-5 и т.н.). Трудно му е и с тези повече от 2 step direction, ама това ми казаха че е нормално за двуезичните. Със сигурност не може да си завързва сам обувките, ама и той има само с лепки. С писането на цифрите сме малко назад, може ама само някои, не пише самостоятелно думи, само аз като му покажа, иначе самостоятелно събиране на букви на едно място пише  Laughing, за пунктуация да не говорим Simple Smile
Иначе спелва обаче до 101 и обратно  Laughing
Това ми ги дадоха като входящи изисквания за Киндергартен.  Rolling Eyes Аз обаче не се притеснявам, мисля че като готовност сме готови за К, но говора е това, което ме притеснява и затова и ги натискам тези сега. Не може да минем с медицинската застраховка, защото проблема не е медицински, така че единствената ни надежда е скуул дистрикта да се съгласят, което предвид, че той ще е в Монтесорито е май изцяло на добра воля от тяхна страна.  Rolling Eyes

# 63
  • Мнения: 3 367
Imam скенирани нашите изисквания за 1ва група прискул,ако някой иска да пише на лични майл ще му ги пратя.
Интересното е че са около 90% даденото от Тандури,явно е една бала умения и кой когато покрие преди 1ви клас е ок.
Да се "чете графика" е изискване и за гредуейт скул тук,това ме питаха мен на ПхД интервюта  Mr. Green
*
Биз,за стеф всично е "еуол" (yellow), с изключение на 1 маймуна к е "баун",но само тя,другото дето е браун е пак еуол  Grinning
*
Аз лично мисля ,засега, да скипна ЕСЛ,досега никой не е дори намекнал че е нужно,а това което чувам към момента е по-скоро - отколкото +..
*
Бубка,има ли причина за любовта към заека?Питам защото стеф е маймуни адиктед,много интересно как разви подобна мания от нищо..Весел празник утре; ако помня правилно днес му е на Дани РД всъщност май  newsm78..Да е здрав!

# 64
  • Мнения: 3 491
Тандури, и аз на това място - да броят до 100 през 10, потръпнах  Simple Smile , но пък не мисля, че едно дете трябва да покрие 100% всички тези изисквания, за да е готово за киндъргартън. А за това, че не може да си връзва обувките ... да не ти приказвам моите деца колко са зле! Но пък не им е и трябвало, защото например по физическо не им дават да носят обувки с връзки, за да не паднат и да не се пребият. Аз купувам с велкро. Пускала съм дете с вързани обувки, и после разбирам, че не са го пуснали да играе по физическо, държали го на пейката отстрани. В добавка получавам и лист от учителката с инструкции какви обувки искат.
Нашите деца в киндъргартън броят до 100 по 1 и през 10 в първия срок на учебната година. Завършват в празненство по случай стотния ден от началото на учебната година. Аз не си спомням да е поставяно като входно изискване, но нищо чудно и изискванията да се повишават, забелязвам такава тенденция. И самите деца стават все по-отворени да попиват, като слушат от другите. Моят второкласник вчера започна да пита брат си колко е корен квадратен от сто. При което аз се ококорих, и го питам: "А ти знаеш ли колко е?". И той веднага ми каза, че е 10, но това бил единственият корен квадратен, който знаел. Значи в училище нещо някое дете му е приказвало, те в учебната програма по математика са много далече от корен квадратен. Та набързо въведохме в колата и тази материя в най-основния й вид - като колко е корен квадратен от 1, 4, от 9, от 25.
Биз, аз не мисля, че на 3-4г. им е рано за буквите  Simple Smile. Поне по отношение на писане и четене тукашните методики на мене много ми харесват. Плавен и забавен процес е, направо не усещаш как детето ти в  един момент започва да чете и пише, като уж в училище поне през половината време играят. Пък докато стигнат до училище, що пъзели с букви са наредили и супа от макаронени букви за изяли ... всичко това се натрупва като градивен фън.

# 65
  • Мнения: 7 091
Блажка, абсолютно се подписвам под това дето си написала! Peace Laughing Особено за супата и пъзелите  Laughing

# 66
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Тандур, аз се обърквам всеки път като те чета, ти на Пре-К ли казваш прискуул? При нас след тодлърството (в което сме сега) започва прискуул на 2г 9м. На 4 навършени Пре-К, на 5 навършени К, на 6 навършени 1 клас. То нали в различните щати различно де.

Благодаря на всички за заешките комплименти! Анет, няма мания към зайците, просто имаме уши от Великденските намаления  Grinning, а музиканта, че ще дойде със заек, се оказа екстра (аз исках просто някой да свири и да пее детски песнички). Иначе и Дани е луд по маймуната Curious George, то това е и почти единственото детско, което гледа. Темата на р.д.-то (утре р.д., в събота купона  Party), пак е Джордж, поръчах чашки и чинийки, дано дойдат навреме. За тортата реших проблема лесно, като ще направя любимият ни (и проверен) морковен кейк с крема сирене в ярко жълто отгоре, и ще турим един cake topper - ето този: http://www.celebrateexpress.com/celebration/pages/products/produ … bd.aspx?SKU=E7621

Тази вечер ще намажа къпкейкс като Елмо за градината - там пък всички Елмо много уважават. Ето каква лесна идея намерих:
http://cupcakestakethecake.blogspot.com/2007/09/elmo-cupcakes.html

За въпросният любопитен Джордж да ви споделя нещо смешно - забелязах го скоро след като дойдох в Щатите и мислех, че някой го е изобретил този картуун да се базика с Буш, нямах представа, че е стара много обичана детска книжка. Обаче жестоко ми прилича на Ел Президенте.  Laughing

# 67
  • Мнения: 351
Привет, аз съм пак с питанка - полу4ихме си зелените карти и 4увам, 4е трябвало да ни бият някакви пе4ати в паспорта, за да може да излизаме извън страната или по-скоро да се връ6таме в нея, ама никъде в документацията, която полу4их не пи6е не6то подобно. Вие знаете ли не6то по въпроса?
По въпроса за правителствените 4екове на6ата консултантка ни каза, 4е ако в календарната 2007ма си полу4и6 ССН парите 6те ги полу4и6 с данъците следва6тата година, демек не се губят
Много изисквания, много не6то за детските градини, аз не го разбирам много това с ранното детско обу4ение, за мен е прекалено рано да обяснява6 на 3годи6но как се 4ете и пи6е като в главата му са игри и бели, има време за вси4ко, ама 6том се изисква никой не пита за мнения

# 68
  • Мнения: 7 091
Бубка, при нас ПриК=Прискуул, не е ли и при вас така? По принцип децата могат да са повече от 1 година в прискуул ( поне при нас е така), но най-рано можеш да го дадеш на 3 и реално да се води прискуул докато е на 3 и 4 години. На 5 минава в Киндергартен.  newsm78

# 69
  • Мнения: 1 783
Биз, аз не мисля, че на 3-4г. им е рано за буквите  Simple Smile. Поне по отношение на писане и четене тукашните методики на мене много ми харесват. Плавен и забавен процес е, направо не усещаш как детето ти в  един момент започва да чете и пише, като уж в училище поне през половината време играят. Пък докато стигнат до училище, що пъзели с букви са наредили и супа от макаронени букви за изяли ... всичко това се натрупва като градивен фън.

Абе може и да сте прави, с по-големи деца сте все пак и знаете повече, ама си запазвам правото да ми се струва раничко 3 години. Пък и децата са различни. Може и да си го представям все пак повече отколкото е, като изискване. Сега вече започвам да се съмнявам в себе си, като майка, защото не го уча на букви... ooooh!
Помня как ме караха да чета Данчо и Лисан преди първи клас, ей как я мразех тая книжкааа

Анет, при Марти всичко е зелено, макар че знае цветовете, а манията със животни е пандата.

# 70
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Бубка, при нас ПриК=Прискуул, не е ли и при вас така? По принцип децата могат да са повече от 1 година в прискуул ( поне при нас е така), но най-рано можеш да го дадеш на 3 и реално да се води прискуул докато е на 3 и 4 години. На 5 минава в Киндергартен.  newsm78

Ами прискуул викат на дейкеър за по-големи (е, учат нещо де), и е само частно. Като стане на 4 години (възраст за Пре-К), може да я кара или на частно на същото място, където е, или на пъблик Пре-К, само че не във всички градове тук има пъблик (безплатно). К вече си е пъблик.

Всъщност май е същото нещо, но различно му викат.  newsm78

За буквите и четенето съм безпощадна (но не го насилвам де, само му създавам интерес, заега поема), аз четях преди 4 години и е най-хубавото нещо, което съм научила в живота си. Нашите никога не са ме ограничавали в избора ми на книги, та преди да тръгна на училище бях прочела сред куп други глупости Макбет Laughing, много ми хареса, въпреки че ме беше страх от вещиците.  Simple Smile Та мисълта ми е, гений не съм станала, но винаги ми е било изключително приятно да изчезвам в други светове, много се надявам и Дани да науча на този навик.

# 71
  • Мнения: 994
При нас училището е като при Бубка. Прискул е от 2 до 4. На 4 е преК и после К, 1...Като изискването е детето да е с навършените години до 1.09.

Aia, не знам за какъв тип зелена карта говориш (дали е от лотарията или по друг параграф), но на нас не са ни слагали печат в паспорта. А вече минавахме граница и се върнахме без проблем само с  показване на  ЗК. Нашата не е от лотарията.

Tandoori, тия изисквания според мен са пожелателни за К. Повечето от изброените децата усвоиха до известна степен миналата година. Но със сигурност нито едно не можеше да си връзва връзките на обувките (знам, защото преди да се роди бебето, ходех почти всеки ден  да помагам в класа им). Не всички знаеха цветовете и формите, че дори и малки и големи букви. В началото на всяка учебна година тук правят тест, за да видят до колко децата се доближават до  определените изисквания и да се види върху  какво трябва да се работи. В края на годината отново се тестват, за да се види как са прогресирали. Това е за К до 2. От 3 вече са с оценки.
Съответно, по-напреднали деца се занимават отделно (но това си зависи до голяма степен от учителката).  Ако все пак реших за пъблик у-щето, направи обстойно проучване за К учителките и се опитай да му се падне точно избраната.

Забравих да добавя нещо за ЕСЛ. В нашия дистрикт като се попълват формулярите за записване в училището има и въпрос на какъв език се говори вкъщи. Ако напишеш друг, различен от английски, със сигурност ще тестват детето за ЕСЛ. В класа на дъщеря ми има едно момиченце с майка холандка, и въпреки че на детето не му говори на холандски, пак го бяха тествали, за да проверят нивото на английския му. При нас има една ЕСЛ комисия, в която влизат директор, ЕСЛ учител, отговорника за академичния процес и задължително за прозрачност и родител. Аз съм ходила няколко пъти на сбирки, когато се определя кое дете да е в програмта и кое не. Разбира се подписвам за конфиденциалност и нямам право да коментирам с другите родители, още повече че повечето от децата ги познавам. Те са длъжни да тестват всички двуезични деца, защото ако се окаже че има проблем, от дистрикта им се отпускат  пари за допълнително обучение.
Тъй че ако и при вас е така и искате да избегнете ЕСЛ, може би трябва да не споменавате българския.

Последна редакция: чт, 10 апр 2008, 18:34 от КТВ

# 72
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Последно и изчезвам, че днес пък колко работа имам... Ая, не мисля, че ти трябва нещо, ако си имаш зелената карта в ръка, си влизаш и излизаш колкото пъти искаш. Уж, ако искат и преценят, че много си извън страната, могат да ти я отнемат, но аз не съм чувала това да се е случило.

# 73
  • Мнения: 2 381
Aia_, мисля, че печати се слагат, когато не си получила самата ЗК, поради някаква причина. Самият печат играе ролята на такава. Посъветвай се с адвокат, за да си нямаш проблеми.
Бенсън, защо мръднаха датите назад този месец за I-485?

# 74
  • Мнения: 3 367
Биз,зорлем не става,поне според моя опит. Интерес се създава полека, просто бувките са другото освен цифри,форми,цветове,посоки,животни и пр. Аз имам теория(подкрепена леко с невробиология) че главите им съзряват на етапи, нищо не се губи,но в един миг кликва и минава на друго ниво.

Общи условия

Активация на акаунт