Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Отговори
Здравейте! Аз съм нов член на форума.Очаквам второто си дете към края на Май.Посещавам форума от време на време, но досега не съм писала. Бих искала да обсъдим придвижването с бебешки колички в метрото.
Ето и съдържанието на  файла ,който изпратих до столична община,в който изразявам мнението си по въпроса.

(Пиша Ви връзка с едно незначително на пръв поглед съоръжение, но много важно
всъщност за всички майки в София.Става въпрос за железните релси за бебешки колички ,които са поставени на стълбите в Метрото.Тези релси са П-образни,което е добре за да могат колелетата на количките да влязат в тях и бебешката количка безопасно да се спуска и качва по тях.Проблема е в това,че тези релси  са много тесни и на практика са неизползваеми.
Неизползваеми са,защото повечето колички са с двойни колелета отпред или разстоянието между колелетата е малко по-голямо от това между релсите и те не влизат в релсите, т.е.бебешката количка не може да се придвижва по тези релси.
Трябва да се направи нещо по въпроса.Например могат да се поставят нови по-широки релси, които да бъдат ползавани от всички видове колички.Предполагам че такава инвестиция няма да представлява проблем за столична община като се има предвид факта,че спирките на Метрото в София се броят на пръсти.
Най-важното в случая е ,че Всички Майки с бебета ще могат спокойно да се придвижват с Метрото в София без да е необходимо да карат лек автомобил или да чакат таткото да ги закара на някое място с колата.)

# 1
  • София
напълно съм съгласна!

# 2
  • гр.София
 Принципно си права. Този проблем с пълна сила важи и за релсите в софийските подлези. НО...
 В метрото има асансьори за инвалидни колички, които аз съм ползвала, става много лесно и никой не ми е направил забележка,че качвам количка(Виждала съм и други майки с колички).
  Колкото и да е тъжно-инвалиди почти не ги ползват.
Само някой по-осведомен да каже,има ли ги на всички метростанции (предполагам,че -да). Аз гарантирам за Люлин и Вардар.

# 3
Няма и да ти направят забележка, че ползваш асансьорите, те са както за инвалиди, така и за възрастни хора и майки с деца.

# 4
  • София
Лично аз не ползвам метрОто, но не се и съмнявам, че релсите му са неподходящи.  ooooh! Почти няма подлез, през който да премине бебешка количка без да е необходимо вдигане на ръце, екстремно спускане по острите стълби или помощ от учтив случаен минувач.

На мен ми се е случвало полицаи пред подлеза на Президенството да стоят безучастни докато правя безмислено опити да спазвам Закона за пътното движение и да осигуря безопасност за бебето си и за мен. Вместо това може би трябва постоянно да рискувам живота ни и да пресичам на пресекулки улиците!  #Crazy

Инвалиди в София почти не съм виждала, тъй като горките хора нямат никакъв начин да се предвижат - тротоарите са заети от паркирали автомобили, подлезите са непрЕходни и за тях.. въобще всеобща трагедия!  #2gunfire

# 5
Аз съм от Пловдив ,но тъй като съпруга ми е софиянец ,като родих бях първоначално там за известно време.Незнам как ще ви прозвучи,но съм отвратена от столицата ни!Не е пригодена изобщо за майки с бебета!Изобщо!!! SadНикаде не можех да ходя,макар жилището да е до спирката на метрото и  до спирка ,от където минават и  доста  автобуси,а имаме и къща в тих квартал.Стари и неизползваеми релси,по които рискуваш да убиеш и себе си и детето си !За да отидем някъде ,чакахме съпруга ми и с колата -иначе забрави!Навсякъде пълно с помияри,които дебнех да не ме захапят !Няма грам зеленина,а парковете са "джурасик парк",с изровени алеи-пусти и зловещи!Стоят си от кумунизма разни стари изпочупени някогашни атракциони!НО!Важното е ,че кипежа на строителството на бизнес и офис сгради процъфтява!!Навсякаде всичко е един голям ЛЕШ!!!
Не издържах дълго и се върнах в Пловдив!Влюбих се в родния си град на ново!!!И отглеждам децата си спокойно !
Тук може би има какво да се желае също,НО-имаме навсякъде тротоари пригодени за колички,невероятно много зеленина и дръвчета,както и паркове с много играчулки и пейки!Дори и в по-отдалечените квартали!
Няма нито едно  бездомно куче!!!НИТО ЕДНО!!!Спирките и автобусите са пригодени за колички,както и учрежденията (поликлиники и т.н.).Зас
тавам зад вас и  с две ръце Ви подкрепям!Дано успеете да промените нещо в София,защото сега там е ужасно подтискащо да се живее и Ви разбирам напълно мили мами!
Жалко е,че никой от управниците не мисли за бъдещите поколения,които ние с големи усилия трябва да отгледаме в този АД! Peace

# 6
Ето и съдържанието на  файла ,който изпратих до столична община,в който изразявам мнението си по въпроса.
Много искам да знам дали и какво ще ти отговорят. Според мен изобщо няма да се трогнат Confused

# 7
Искам и аз да се включа в темата, тъй като ние също ползваме метрото.Нашата количка е триколка, и задните колела не влизат в релсите, защото са направени много тесни.Искам да подчертая, че асансьорите, които са сложени по принцип са много удобни,но да не  излизаш от тях на най-неподходящите места. Например на Сердика асансьора излиза направо на булеварда и то на най-неудачното място. За да стигнеш  до НДК пак трябва да сляза през подлеза, където релсите са тесни и количката не влиза в тях. Трябва да моля преминаващите хора за помощ Sad
Едва ли от общината някои ще направи нещо, за съжаление.....По добре пишете на Господари на ефира, по вероятно е да обърнат внимание....

# 8
  • София Люлин 10
Нашата количка минава без проблем,но релсите са много стръмни!

# 9
  • София / Bad Soden am Taunus, Deutschland
За мен метрото е единствено от градският транспорт, което е сравнително достъпно без чужда помощ. Това не означава, обаче че е удобно. Освен, че релсите не пасват на всички колички няма и асансъор на всяка станция напр. "Западен парк" е без такъв. Да не говорим, че ползвайки асансъора не винаги се оказваш на желаното място, което отчасти обезмисля наличието му. Аз лично в останалите превозни средства от градският транспорт не мога да се кача с количката, без чужда помощ, а понякога и с помощ пак не става. А нелюбезните водачи, които често бързат да потеглят, изобщо няма да коментирам.

# 10
  • София
Абсолютно съм на същото мнение. И не само на метрото, но почти всички подлези в града - или нямат релси, или са толкова стръмни, че не знам как може да се качиш или слезеш с количката. А на Сердика не се сещам къде има асансьор (поне от страната, която излиза срещу Шератон). Също така по-голяма част от останалия градски транспорт е неизползваем, според мен, за майка с количка. До сега съм открила, че мога да се кача само в по-новите трамваи, напр. трамвай 7 (средния вагон е по-нисък). Иначе в старите автобуси, маршрутки, трлолеи просто не виждам как мога да се кача с количката  ooooh!

Спомням си, когато за първи път отидох в чужбина, в Хелзинки, останах учудена, че срещам страшно много хора в инвалидни колички и осъзнах, че просто в България тези хора са като затворници.

# 11
  • Стара Загора
И аз съм съгласна с вас  Peace

# 12
  • София
Момичета, за нас с близнашките колички дори и тротоарите понякога са недостъпни (особено когато колите паркират там), та релсите изобщо няма да ги коментирам  Naughty

# 13
  • София
 Подкрепям идеята ти да пишеш на Столична община, но наистина е много хубаво и предложението на ClickMe да изпратиш едно копие и до Господари на ефира. Не е лошо да организираме и подписка.
  Аз живея много близо до спирка Западен парк и също установих, че релсите са непригодни за двойните колела на количката ми. В редките случаи, когато ползвам метрото, просто си нося количката по стълбите. Непроходимостта на София за всички видове колички е чудовищна. На последните избори се шегувах, че ще гласувам за този, който обещае да направи София проходима за количките, но...такъв не се появи.
 Всеки път, когато отивам на гости в родният Плевен, си почивам неимоверно заради прекрасните условия, които общината е създала за отглеждането на деца и за безпроблемното придвижване на майките с колички. Дано по-скоро и Столицата последва примера на Плевен, Пловдив, а и други градове.

Последна редакция: пн, 14 апр 2008, 12:15 от Ra

# 14
  • София
Момичета, за нас с близнашките колички дори и тротоарите понякога са недостъпни (особено когато колите паркират там), та релсите изобщо няма да ги коментирам  Naughty

О, а майките с близнаци пък направо не знам как изобщо се оправят. Възхищавам ви се, защото вашите трудности са 2 пъти по-големи от нашите.

Редакция на ключовите думи на тема

Ел. поща с която се опитвате да се регистрирате не съвпада
с тази използвана в BG-Mammma

Да Попълнете формата за регистрация Не Продължете с Facebook регистрацията

Активация на акаунт