Кредитна система във ВУЗ

  • 6 622
  • 30
  •   1
Отговори
  • Мнения: 410
В системата на ВУЗ-овете се говори за "общ брой кредити" по дисциплини.
Напр.: Спец. Инженерен дизайн - общ брой кредити: 244.
Какво означава това?

# 1
  • Мнения: 4 916
Всяка дисциплина в университета носи определен брой кредити. След полагане на изпит по някоя дисциплина, ти се увеличават кредитите. Някои предмети носят повече кредити, други - по-малко, примерно екология може да е 3 кр., висша математика - 13. Студентът може в голяма степен сам да си състави списък с предмети, които да посещава.

# 2
  • Мнения: 410
Студентът може в голяма степен сам да си състави списък с предмети, които да посещава.

Немската с-ма за висше обр-е допуска този принцип за избирателност на дисциплините, но в БГ не съм чувала?

# 3
  • София
  • Мнения: 3 781
Студентът може в голяма степен сам да си състави списък с предмети, които да посещава.

Немската с-ма за висше обр-е допуска този принцип за избирателност на дисциплините, но в БГ не съм чувала?

НБУ.

# 4
  • Мнения: 6 991
244?
Някакъв закон бях чела, че трябва да са 240.
Както и да е.
В СУ уж я има, уж ги броим, ама никой не знае за какво са, освен уж за Еразъм, но пък после никой не ти признава чуждите кредити и пак бъхташ същите изпити. newsm78
Там със 180 кредита излизаш бакалавър, от СУ с 240. Честито.  Mr. Green
Също така уж можем да избираме дисциплини, но имаш избор между 2, а не между 10 примерно.
Не е домислена системата в държавните ВУЗ, в НБУ не знам как е, струва ми се по-добре.

# 5
  • София
  • Мнения: 62 595
НБУ много се стараят за кредитната система. Наистина всеки си брои кредитите и си прависметката. Но НБУ така или иначе си я въведоха още преди години.
Много зависи дали става въпрос за бакалавърски или магистърски програми. При вторите изборът на предмети е основната част от обучението. При бакалаврите май си карат дружно по програмата без много да избират.

# 6
  • София
  • Мнения: 3 781
Да, и там не е само формалност, всеки може да си избира курсовете според предпочитанията. И наистина има избор.

# 7
  • Мнения: 6 991
При бакалаврите май си карат дружно по програмата без много да избират.
O, да, като трябваше да "избираме" педагогически профил, ни казаха следното "Абе то не е задължително. Може и да не го избирате. Ама ако не го изберете, после няма от къде да си набавите необходимите кредити да завършите". Иначе не е задължително Crazy

# 8
  • Мнения: 2 379
При бакалаврите май си карат дружно по програмата без много да избират.
Не. Избирам, каквото си искам. Бакалавър съм.
Има задължителни курсове, но те са малко. Около 3 на семестър, а средно на семестър записваме по около 8 курса.
А и задължителните курсове също не са чак толкова задължителни. Ако си набавиш нужните кредити чрез други курсове, никой няма да ти ги търси.
В последните семестри изборът от курсове е по-малък, разбира се, понеже вече си записал почти всичко възможно, но пак има поне малко избор.
Аз например не съм записвала нищо от цели 2 серии от курсове по моята специалност, които не ми харесват.
Значи е имало какво друго да избера. Wink

# 9
  • Мнения: 9 865
И в нашия факултет кредитите са про-форма, но и не съвсем (дежурното изречение "може и да не ви стигнат", за какво, да си купя домати ли). Единственото, за което служат е... да запълват таблици. Все още, засега, а може би завинаги. Не знам. Това, което мен ме брига е да си взимам всички възможни курсове, които са ми малко или много интересни.

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
НБУ много се стараят за кредитната система. Наистина всеки си брои кредитите и си прависметката. Но НБУ така или иначе си я въведоха още преди години.
Много зависи дали става въпрос за бакалавърски или магистърски програми. При вторите изборът на предмети е основната част от обучението. При бакалаврите май си карат дружно по програмата без много да избират.
Аз цялата програма от 1ви курс до сега си я нагласих сама, абсолютна свобода има в момента. Избегнах голяма част от предметите и преподавателите, които не ми харесват. В началото на този (8ми) семестър обаче изведнъж един от преподавателите нададе вой, че който не записвал неговите суперважни курсове, нямало да го допусне до дипломна работа. Независимо, че човек има достатъчен брой кредити от предмети от програмата и би трябвало да са равностойни и независимо, че уж няма задължителни предмети.
Аз съм се приготвила за бой (не ръкопашен!!!), ако ми направи проблем. Crossing Arms

В НБУ кредитите са 240 за 8 семестъра, дипломната работа носи още 10 кредита.

# 11
  • София
  • Мнения: 62 595
Възможно е. С бакалавърските програми не съм много наясно. От студентите по психология съм чувала, че си карат целия поток първите години и накрая си избират специализация.

# 12
  • Мнения: 7 107
В УНСС въведоха кредитната система през 92-ра. После смениха ректора и той беше страшно недоволен от факта, че някой може да завърши без да учи математика.  Laughing

# 13
  • Мнения: 3 034
аз учих от 97-ма до 2002 в НБУ - и тогава си беше кредитна системата, имаше задължителни курсове, но те си бяха наистина задължителни, и избирателни - повече от задължителните. същото е и тук. това лично за мен улесни приравняването на тази ми диплома извън България, много по-понятно им е на хората за какъв хорариум става въпрос, когато е кредитна системата. за разлика от дипломата от Софийския, която за съжаление не е по тази система и в общи линии си я имам за собствено удоволствие  Tired ако реша нещо да приравнявам, ще държа много изпити, което обезсмисля до голяма степен начинанието  Crazy

# 14
  • Мнения: 3 826
и в УНСС има кредити , гледам ,  но няма избираеми предмети

Общи условия

Активация на акаунт